Ágnes Szávay

Ágnes Szávay
Ilustracja
Ágnes Szávay podczas French Open 2007
Państwo

 Węgry

Data i miejsce urodzenia

29 grudnia 1988
Kiskunhalas

Wzrost

171 cm

Gra

praworęczna, oburęczny bekhend

Status profesjonalny

2004

Zakończenie kariery

Luty 2013

Trener

József Bolskay
Zoltán Kuharsky

Gra pojedyncza
Wygrane turnieje

5 WTA, 3 ITF

Najwyżej w rankingu

13 (14 kwietnia 2008)

Australian Open

2R (2010)

Roland Garros

4R (2009)

Wimbledon

4R (2008)

US Open

QF (2007)

Gra podwójna
Wygrane turnieje

2 WTA, 3 ITF

Najwyżej w rankingu

22 (24 września 2007)

Australian Open

3R (2006, 2009)

Roland Garros

3R (2007, 2008)

Wimbledon

3R (2008)

US Open

SF (2007)

Strona internetowa

Ágnes Szávay (ur. 29 grudnia 1988 w Kiskunhalas) – węgierska tenisistka, zwyciężczyni turniejów z cyklu WTA Tour w grze pojedynczej i podwójnej, mistrzyni trzech wielkoszlemowych imprez juniorskich – French Open 2005 w singlu i deblu oraz Wimbledon 2005 w deblu, reprezentantka kraju w Pucharze Federacji.

Kariera

Sezony 2004-2006

Ágnes Szávay została profesjonalną tenisistką w 2004 roku. Jeszcze w 2004 osiągnęła pierwszy większy sukces zawodowy, dochodząc do finału turnieju debla w Budapeszcie. W 2005 wygrała juniorski turniej French Open 2005. Choć w tym sezonie tylko trzykrotnie dostała się do głównej drabinki turniejowej, zdołała osiągnąć półfinał turnieju w Modenie. Razem z Michaëllą Krajicek osiągnęła finał w Hasselt, a także półfinały w dwóch innych turniejach. W 2006 w Bogocie odpadła w drugiej rundzie singla, ale w parze z Jasmin Wöhr doszła do finału debla. Ponadto, brała udział głównie w turniejach rangi ITF. Reprezentowała Węgry w Pucharze Federacji.

Sezon 2007

W 2007 roku miała dodatni bilans meczów singlowych. Udało się jej zakwalifikować do turnieju w Paryżu, gdzie przegrała w pierwszej rundzie z Camille Pin. Na początku roku osiągnęła ćwierćfinał debla w parze z Émilie Loit w Auckland, potem drugą rundę Australian Open 2007 w parze z Michaëllą Krajicek. Osiągnęła w parze z Vladimírą Uhlířovą finał turnieju w Ad-Dausze. Wynik ten poprawiły dwa miesiące później w Budapeszcie, odnosząc tam zdecydowane zwycięstwo nad Gabrielą Navrátilovą i Martiną Müller. Było to jej pierwsze zwycięstwo zawodowe w karierze, także dla jej partnerki.

Pierwsze indywidualne zwycięstwo w turnieju rangi WTA Tour osiągnęła w lipcu 2007. Wygrała turniej w Palermo, pokonując po drodze w ćwierćfinale Agnieszkę Radwańską.

W sierpniu dotarła do finału turnieju WTA II kategorii w New Haven, począwszy na eliminacjach kwalifikacyjnych. W finale wygrała pierwszego seta ze Swietłaną Kuzniecową 6:4, ale w drugim, w wyniku narastającego bólu pleców, zmuszona była poddać mecz (krecz) przy stanie 0:3.

Dużym sukcesem zakończyła start w US Open 2007, gdzie zanotowała swój najlepszy wynik w dotychczasowych startach w grze pojedynczej w turniejach wielkoszlemowych, dochodząc do ćwierćfinału jako jedyna nierozstawiona zawodniczka. Pokonała kolejno, w dwóch setach, Sandrę Klösel, Michaëllę Krajicek, Nadieżdę Pietrową i Juliję Wakułenko, przegrywając dopiero ze Swietłaną Kuzniecową 1:6, 4:6.

We wrześniu odniosła drugi triumf w turnieju rangi WTA Tour. Tym razem zwyciężyła w Pekinie. W finale pokonała faworytkę zawodów, Jelenę Janković 6:7, 7:5, 6:2.

Sezon 2008

Sezon rozpoczęła od deblowego triumfu w Auckland. Nieoczekiwanie poniosła porażkę w I rundzie Australian Open 2008, gdzie pokonała ją Jekatierina Makarowa. W turnieju drugiej kategorii w Paryżu, dotarła do finału, gdzie przegrała z Rosjanką Anną Czakwetadze 3:6, 6:2, 2:6.

W Antwerpii, Ad-Dausze i Dubaju odpadała w pierwszej rundzie. Następnie osiągała drugie rundy w Bangalore i w Miami.

W Amelia Island osiągnęła ćwierćfinał, w którym uległa dopiero Lindsay Davenport. Także ćwierćfinał uzyskała w Charleston, gdzie musiała uznać wyższość Alizé Cornet. W Rzymie osiągnęła drugą rundę, a w Berlinie w ćwierćfinale przegrała z Aną Ivanović. Na French Open, zarówno w grze pojedynczej jak i podwójnej osiągnęła trzecią rundę.

Następnie jako najwyżej rozstawiona wystąpiła w Budapeszcie i Bad Gastein. W pierwszym turnieju osiągnęła drugą rundę, a w drugim – półfinał. Na Wimbledonie awansowała do czwartej rundy singla, trzeciej rundy debla i drugiej rundy miksta. Turniej w Sztokholmie zakończyła po swoim drugim meczu.

Zawody na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 zakończyła na pierwszej rundzie gry pojedynczej i podwójnej. W New Haven awansowała do ćwierćfinału. Z US Open odpadła po drugim spotkaniu.

W Tokio przegrała w pierwszej rundzie singla i ćwierćfinale gry podwójnej. W Pekinie wygrała jeden mecz w grze pojedynczej. Zawody w Stuttgarcie, Zurychu i Linzu kończyła na pierwszej rundzie.

Sezon 2009

Szávay podczas French Open

Sezon 2009 rozpoczęła od porażki w pierwszej rundzie w Hobart. W grze pojedynczej na Australian Open także odpadła w tej fazie rozgrywek. W grze podwójnej natomiast awansowała do trzeciej rundy. Udział w Paryżu także skończyła na pierwszej rundzie. W Acapulco, gdzie występowała jako szczęśliwa przegrana, uległa dopiero Venus Williams w ćwierćfinale. Później osiągnęła drugą rundę w Monterrey.

W Indian Wells w czwartej rundzie przegrała z Agnieszką Radwańską, z którą wystąpiła w zawodach deblowych. W Miami i w Madrycie Węgierka ponownie zdobyła punkty za czwartą rundę, w Stuttgarcie awansowała do drugiej rundy, a w Rzymie i w Dubaju odpadła po pierwszym spotkaniu.

Na French Open osiągnęła czwartą rundę singla, pokonując wcześniej m.in. Venus Williams. W deblu odpadła w drugiej rundzie po porażce z siostrami Williams. Na Wimbledonie nie wygrała meczu.

Następnie grała w Budapeszcie, gdzie osiągnęła kolejne w karierze zwycięstwo w zawodach WTA Tour. W meczu finałowym pokonała Patty Schnyder 2:6, 6:4, 6:2. W Los Angeles osiągnęła pierwszą rundę singla, natomiast w Cincinnati i Toronto – drugą. W swoim pierwszym spotkaniu na US Open przegrała z Szachar Pe’er. W deblu zwyciężyła w jednym spotkaniu.

Kolejnymi zawodami, w których wzięła udział, był turniej w Tokio. Odpadła tam już po swoim pierwszym meczu. W Pekinie również nie zdołała osiągnąć zwycięstwa w grze pojedynczej, a w grze podwójnej, jako zawodniczka, alternatywna, osiągnęła drugą rundę. W Moskwie natomiast pokonała jedną przeciwniczkę w singlu. W kończącym sezon Turnieju Mistrzyń nie wygrała ani jednego meczu, kończąc tym samym rywalizację w grupie na ostatnim miejscu.

Sezon 2010

Sezon 2010 rozpoczęła od udziału w turniejach australijskich – w Brisbane, w Sydney oraz na Australian Open w grze pojedynczej i podwójnej osiągnęła drugą rundę.

W Paryżu, Acapulco i Monterrey wygrywała po dwa spotkania. Podobnie grała w Indian Wells i Miami, gdzie przegrała z najwyżej rozstawioną, Swietłaną Kuzniecową.

W Stuttgarcie wygrała po jednym meczu w każdej konkurencji. W Estoril nie wygrała meczu, choć była rozstawiona z numerem pierwszym. W Madrycie skreczowała w swoim pierwszym meczu.

Na French Open, tak samo jak w pierwszym wielkoszlemowym turnieju w sezonie, wygrała po jednym meczu w grze pojedynczej i podwójnej. Także jeden mecz wygrała w Eastbourne. Podczas Wimbledonu osiągnęła pierwszą rundę singla i ćwierćfinał debla.

Następnie wystąpiła w Budapeszcie, gdzie broniła tytułu. W finale, tak samo jak przed rokiem, pokonała Patty Schnyder. W następnym tygodniu brała udział w zawodach w Pradze. Pokonała w nich Barborę Záhlavovą-Strýcovą wynikiem 6:2, 1:6, 6:2. W zawodach deblowych osiągnęła finał. Później w Montrealu osiągnęła trzecią rundę.

Na US Open przegrała w drugiej rundzie gry pojedynczej z Flavią Pennettą. W deblu nie awansowała do drugiej rundy. W Seulu osiągnęła półfinał, w którym przegrała z Alisą Klejbanową 3:6, 2:6. W Tokio skreczowała w pierwszym spotkaniu. Ostatnim turniejem, w którym wzięła udział w 2010 roku, były zawody w Pekinie. Osiągnęła w nich pierwszą rundę singla i ćwierćfinał debla.

Sezon 2011

W sezonie 2011 Węgierka nie wystąpiła na Australian Open, Wimbledonie i US Open.

Pierwszym turniejem w roku dla Szávay były zawody w Indian Wells. Osiągnęła w nich drugą rundę gry pojedynczej i pierwszą rundę gry podwójnej. Takie same wyniki uzyskała w drugim turnieju WTA Premier Mandatory, w Miami. W Marbelli zanotowała półfinał debla (przegrała przez krecz) i drugą rundę singla. W Madrycie zwyciężyła w pierwszym meczu, by kolejny oddać walkowerem. W Brukseli odpadła po kreczu w swoim pierwszym meczu. We French Open osiągnęła pierwszą rundę singla i drugą debla, w której przegrała przez krecz.

Sezon 2012

Sezon 2012 rozpoczęła od porażki w pierwszej rundzie kwalifikacji do turnieju w Stuttgarcie. Na igrzyskach olimpijskich wystąpiła dzięki chronionemu rankingowi. W grze pojedynczej przegrała w pierwszej rundzie Eleną Baltachą 3:6, 3:6. W deblu także zanotowała pierwszą rundę. Jej następnym turniejem w roku były zawody w New Haven, gdzie nie wygrała meczu.

Ostatnim turniejem w karierze, w którym Ágnes Szávay wzięła udział, był wielkoszlemowy US Open. W grze pojedynczej skreczowała przy stanie 4:6, 2:3 w meczu z rodaczką, Grétą Arn. W grze podwójnej również przegrała w pierwszym meczu, w którym partnerowała jej także Węgierka, Melinda Czink.

Sezon 2013

W lutym 2013 roku Szávay ogłosiła zakończenie profesjonalnej kariery z powodu problemów z kręgosłupem[1].

Finały turniejów WTA

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
WTA Tour Championships
1988

2008
Kategoria I
Kategoria II
Kategoria III
Kategoria IV
Kategoria V
2009

2020
WTA Premier Mandatory
WTA Premier 5
WTA Premier
WTA International Series
WTA 125K series (2012–2020)

Gra pojedyncza

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Zwyciężczyni1.22 lipca 2007PalermoCeglanaNiemcy Martina Müller6:0, 6:1
Finalistka1.25 sierpnia 2007New HavenTwardaRosja Swietłana Kuzniecowa6:4, 0:3 krecz
Zwyciężczyni2.23 września 2007PekinTwardaSerbia Jelena Janković6:7(7), 7:5, 6:2
Finalistka2.10 lutego 2008ParyżTwarda (hala)Rosja Anna Czakwetadze3:6, 6:2, 2:6
Zwyciężczyni3.12 lipca 2009BudapesztCeglanaSzwajcaria Patty Schnyder2:6, 6:4, 6:2
Zwyciężczyni4.11 lipca 2010BudapesztCeglanaSzwajcaria Patty Schnyder6:2, 6:4
Zwyciężczyni5.18 lipca 2010PragaCeglanaCzechy Barbora Záhlavová-Strýcová6:2, 1:6, 6:2

Gra podwójna

Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Finalistka1.2 maja 2004BudapesztCeglanaWęgry Virág NémethWęgry Petra Mandula
Austria Barbara Schett
3:6, 2:6
Finalistka2.30 października 2005HasseltDywanowa (hala)Holandia Michaëlla KrajicekFrancja Émilie Loit
Słowenia Katarina Srebotnik
3:6, 4:6
Finalistka3.26 lutego 2006BogotaCeglanaNiemcy Jasmin WöhrArgentyna Gisela Dulko
Włochy Flavia Pennetta
6:7(1), 1:6
Finalistka4.3 marca 2007Ad-DauhaTwardaCzechy Vladimíra UhlířováSzwajcaria Martina Hingis
Rosja Marija Kirilenko
1:6, 1:6
Zwyciężczyni1.29 kwietnia 2007BudapesztCeglanaCzechy Vladimíra UhlířováNiemcy Martina Müller
Czechy Gabriela Navrátilová
7:5, 6:2
Finalistka5.29 lipca 2007Bad GasteinCeglanaCzechy Vladimíra UhlířováCzechy Lucie Hradecká
Czechy Renata Voráčová
3:6, 5:7
Zwyciężczyni2.5 stycznia 2008Gold CoastTwardaRosja Dinara Safina Yan Zi
Zheng Jie
6:1, 6:2
Finalistka6.18 lipca 2010PragaCeglanaRumunia Monica NiculescuSzwajcaria Timea Bacsinszky
Włochy Tathiana Garbin
5:7, 6:7(4)

Finały juniorskich turniejów wielkoszlemowych

Gra pojedyncza (2)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPrzeciwniczkaWynik finału
Finalistka2005Australia Australian OpenTwardaBiałoruś Wiktoryja Azaranka2:6, 2:6
Zwyciężczyni2005Francja French OpenCeglanaRumunia Raluca Olaru6:2, 6:1

Gra podwójna (3)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Finalistka2005Australia Australian OpenTwardaCzechy Nikola FraňkováBiałoruś Wiktoryja Azaranka
Nowa Zelandia Marina Erakovic
0:6, 2:6
Zwyciężczyni2005Francja French OpenCeglanaBiałoruś Wiktoryja AzarankaRumunia Raluca Olaru
Kazachstan Amina Rakhim
4:6, 6:4, 6:0
Zwyciężczyni2005Wielka Brytania WimbledonTrawiastaBiałoruś Wiktoryja AzarankaNowa Zelandia Marina Erakovic
Rumunia Monica Niculescu
6:7, 6:2, 6:0

Przypisy

  1. WTA Tennis: WTA – Hungary´s Agnes Szavay announces her retirement from the sport. tennisworldusa.org, 2013-02-07. [dostęp 2013-06-15]. (ang.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of the United Kingdom (3-5).svg
The flag of the United Kingdom (3:5 version). This flag is the Union Flag in the 3:5 ratio exclusively used on land. At sea, the correct ratio is 1:2.