Śmierć Adolfa Hitlera

Okładka amerykańskiej gazety Stars and Stripes z maja 1945

Najprawdopodobniej śmierć Adolfa Hitlera nastąpiła 30 kwietnia 1945 pomiędzy godziną 15:30 a 15:50 w jego gabinecie w tak zwanym bunkrze Führera pod ogrodem Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie przy Wilhelmstraße 77. Wkrótce po tym, ciała jego i partnerki – Evy Braun, zostały spalone u wyjścia ewakuacyjnego bunkra przez najbliższych współpracowników Hitlera przy użyciu około 160 litrów benzyny[1].

Uważa się, że przyczyną śmierci Hitlera mogły być:

  • strzał samobójczy,
  • samobójstwo poprzez otrucie,
  • samobójstwo poprzez otrucie i samobójczy strzał,
  • zabójstwo („strzał łaski” ze strony któregoś z adiutantów).

Trzy ostatnie wersje w różnych okresach były usilnie rozpowszechniane przez propagandę radziecką, a za nią przez cały świat.

Portugalia jako jedyne państwo na świecie ogłosiła żałobę narodową trwającą trzy dni[2][3][4].

Oficjalnie ciała Adolfa i Evy nie znaleziono, co stało się pożywką do podsycanych przez samego Stalina spekulacji, o rzekomej ich ucieczce do Ameryki Południowej czy Hiszpanii[5]. W rzeczywistości, jeszcze w maju 1945 Smiersz przeprowadził identyfikację jedynych materialnych pozostałości po Evie Braun i Adolfie Hitlerze – fragmentów uzębienia znalezionych w nieznanych do tej pory okolicznościach[6]. Materiałów tych wówczas nie opublikowano.

W maju 1946 tajna ekipa NKWD[7] przeprowadziła pierwsze od końca wojny i jedyne badanie kryminalistyczne miejsca śmierci Hitlerów, w toku którego w miejscu śmierci Adolfa Hitlera stwierdzono:

Na podstawie dużej liczby rozbryzgów i strużek krwi na sofie należy wnioskować, że zranieniu towarzyszyło wydatne wynaczynienie, wobec czego należy je określić jako zagrażające życiu. W momencie zranienia dana osoba musiała siedzieć w prawym rogu sofy, przy poręczy [...]. Uszkodzenie głowy było następstwem strzału w głowę, a nie uderzenia ciężkim przedmiotem [...]. Po zranieniu w głowę, ranny stracił przytomność i przez jakiś czas trwał nieruchomo w pozycji siedzącej z głową przechyloną ku prawej poręczy[7].

Ponieważ materiał ten nie potwierdzał oficjalnej wersji samobójstwa przez otrucie, został bezterminowo utajniony[7]. Dotarcie do niego stało się możliwe dopiero w połowie lat 90. XX wieku.

Również w roku 1946 i również przez Rosjan znalezione zostały fragmenty kości, w tym czaszki Führera (jak wówczas sądzono). Na rozkaz Stalina utajniono historię śmierci Adolfa i Evy Hitlerów oraz ich pochówku, celowo wprowadzając w błąd Amerykanów i Anglików konfabulując inne scenariusze losów Hitlera. Nawet podczas konferencji w Poczdamie w lipcu 1945 na pytanie Churchilla i Trumana: „Czy znaleźliście szczątki Hitlera?” Stalin okłamywał sojuszników. Pozostała część nadpalonych szczątków Adolfa Hitlera i Ewy Braun została pochowana w nieoznaczonym miejscu w lesie znajdującym się w radzieckiej strefie okupacyjnej pod miastem Rathenow[8].

Obrazek autorstwa amerykańskich służb specjalnych ukazujący możliwy wygląd Hitlera w przypadku jego ucieczki wykonany w 1944 roku

W kwietniu 1970 ówczesny szef KGBJurij Andropow, za zgodą Komitetu Centralnego KPZR, nakazał ekshumację, spalenie pozostałych nadpalonych szczątek a następnie wrzucenie prochów do jednej z niemieckich rzek[8][7]. Zachował się jedynie fragment czaszki i fragment szczęki. W roku 2009 fragment czaszki miał zostać zbadany przez amerykańskiego archeologa. Według niego ten fragment czaszki nie należał do Hitlera, lecz do kobiety w wieku 20–40 lat[9]. Choć Rosjanie zaprzeczyli jakoby amerykański archeolog miał zgodę na badania czaszki to jednak na nowo rozgorzała dyskusja o śmierci Hitlera[8].

W 2017 roku, po uzyskaniu specjalnej zgody, fragment czaszki obejrzał a także zbadał zachowany fragment szczęki francuski paleopatolog Philippe Charlier z Raymond Poincaré University Hospital. Jego badania fragmentów mostka w Moskwie, porównanie mostka ze zdjęciem rentgenowskim głowy Hitlera wykonanym po zamachu w Wilczym Szańcu (20 lipca 1944) oraz badania mikroskopem elektronowym przeprowadzone we Francji dwóch kruszyn płytki nazębnej wywiezione za zgodą Rosjan do Francji dowiodły z niemal stuprocentową pewnością że szczęka przechowywana w Moskwie należała do Adolfa Hitlera[8].

Zobacz też

Przypisy

  1. Uwe Bahnsen, James O’Donnel: Katakumba. Ostatnie Dni w Bunkrze Hitlera, Wydawnictwo Adamski i Bieliński, 2003, ISBN 83-89187-36-1.
  2. [1]
  3. [2]
  4. [3]
  5. Joachim Fest: Hitler i upadek III Rzeszy, Wydawnictwo Świat Książki, 2003, ISBN 83-7311-882-9.
  6. Śmierć Hitlera; materiały Smierszu zebrane bezpośrednio po zdobyciu Berlina w poszukiwaniu Hitlera, pod redakcją W.K. Winogradow, J.F. Pogonyj i N.W. Tiepcow, Wydawnictwo Amber, 2006, ISBN 83-241-2694-1.
  7. a b c d Teczka Hitlera; materiały wieloletniego śledztwa utajnionego przez Stalina (ДЕЛО Но-1-Г-23), pod redakcją Henrik Eberle & Matthias Uhl, Wydawnictwo Świat Książki, 2005, ISBN 83-247-0047-1.
  8. a b c d Paweł Łepkowski: Ponury dowód na śmierć Adolfa Hitlera. [w:] Rzeczpospolista [on-line]. rp.pl, 2020-04-23. [dostęp 2020-09-11].
  9. meg: Sensacyjne odkrycie: Hitler nie popełnił samobójstwa?. [w:] wp.pl [on-line]. Wirtualna Polska. [dostęp 2009-09-28].

Media użyte na tej stronie

Hitlerwithoutmoustache0002.jpg
The picture depicts two versions of a photograph of Adolf Hitler that was retouched by an artist of the United States Secret Service in 1944 in order to show how Hitler may disguise himself to escape capture after Germany's defeat. Since Hitler's death was not a certainty in 1945 the pictures were posted up all over Germany in 1945 to ease finding the (potentially) "fugitive" dictator.
Stars & Stripes & Hitler Dead2.jpg
A headline in the U.S. Army newspaper Stars and Stripes announcing Hitler's death