ArtBoom Festival

Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom – cykliczne wydarzenie organizowane od 2009 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, prezentujące w Krakowie sztukę w przestrzeni publicznej. Ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy – projekty łączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi. W związku z Festiwalem Artboom w przestrzeni Krakowa pojawiły się prace m.in. Jenny Holzer, Mirosława Bałki, Pawła Althamera, Pipilotti Rist, Romana Signera, Joanny Rajkowskiej, Roberta Kuśmirowskiego czy BLU.

Idea

Elementami tworzącymi merytoryczny program Festiwalu są prace „site-specific”, realizowane przez zaproszonych artystów, kuratorów, aktywistów pozostające w ścisłym związku ze specyfiką różnych przestrzeni miasta Krakowa oraz program działań, performanców, spotkań, dyskusji dotyczący sztuki w przestrzeni publicznej i jej społecznego wymiaru. Festiwal wśród swoich założeń ma działania społeczne i wspólnotowe, inspirowane przez artystów, jak również współpracę z osobami zainteresowanymi poprawą jakości przestrzeni miasta, dyskusje i spotkania pozwalające na wypracowanie kompleksowej koncepcji działań przy kolejnych edycjach.

Konferencje oraz debaty o charakterze edukacyjnym, mają za zadanie uwrażliwiać na problematykę związaną z przestrzenią miejską, aktywizować środowisko osób zainteresowanych.

W czasie Festiwalu powstają realizacje artystyczne: rzeźby, obiekty, instalacje, murale, a także działania o charakterze efemerycznym, happeningowym. Idea Miastoporojektora, cyklicznych spotkań z mieszkańcami, architektami, studentami, osobami zainteresowanymi życiem miasta pozwalają stworzyć obraz koniecznych zmian w mieście, zlokalizować obszary zaniedbane. Wyniki tych debat i dyskusji mogą być później użyte do realizacji wybranych postulatów, przy planowaniu urbanistycznym, reformach komunikacyjnych w mieście, ale niestety nigdy nie są. Działanie sprowadzają się zawsze jedynie do wzbudzenia kontrowersji, w myśl założenia, im więcej osób zostanie obrażonych, tym większe zainteresowanie festiwalem uda się wzbudzić i uzasadnić wydanie sporych publicznych pieniędzy na jego realizację. Dyrektor artystyczną ArtBoom Festivalu jest Małgorzata Gołębiewska.

Partnerem Festiwalu jest powstała w 2006 roku Fundacja Wschód Sztuki, która zajmuje się jest promocją sztuki aktualnej oraz organizacją działań zmierzających do wzrostu wiedzy na temat kultury wizualnej, a także rozwoju środowisk twórców sztuki młodej generacji[1].

Fresh Zone

Dzięki idei konkursu Fresh Zone, w programie festiwalu pojawiają się również realizacje najlepiej rokujących studentów szkół artystycznych z całej Polski. Spotkania z artystami i aktywistami mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży najważniejszych aspektów współczesnej sztuki i jej roli w przestrzeni publicznej[2].

Program Festiwalu

2009

2010

2011

2012

Przypisy

  1. http://www.artboomfestival.pl.
  2. Fresh Zone – oficjalna strona festiwalu.
  3. Program festiwalu ArtBoom 2009. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  4. Program festiwalu ArtBoom 2010. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  5. Program festiwalu ArtBoom 2011. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  6. Program festiwalu ArtBoom 2012. Strona oficjalna Festiwalu ArtBoom. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).