Austroslawizm

Mapa etnograficzna Cesarstwa Austrii, 1855

Austroslawizm − projekt wysunięty w połowie XIX wieku przez czeskich działaczy obozu narodowego (m.in. Františka Palackiego[1]), oficjalnie przedstawiony w 1848 roku na Zjeździe Słowiańskim w Pradze, w którym wzięła udział duża liczba Polaków[2].

Historia

Program zakładał zmianę charakteru państwa austriackiego w federację równouprawnionych narodów pod berłem Habsburgów i zwiększenie wpływu przedstawicieli narodów słowiańskich na rządy państwem[2]. Postulowano również stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju narodów słowiańskich[1]. Austroslawizm przeciwstawiał się rosyjskiemu panslawizmowi[2], jak i hegemonii Niemców w monarchii. Ostatecznie nastąpił jednak upadek znaczenia austroslawizmu, w wyniku przyjęcia przez Palackiego i związaną z nim partię stanowiska prorosyjskiego, niechęci Polaków z Galicji do programu oraz zwycięstwa koncepcji dualizmu austro-węgierskiego[1].

Wskutek powstania Austro-Węgier, w miejsce terminu austroslawizm w Czechach pojawiło się pojęcie trializmu, zakładającego przemianę dualistycznej monarchii Austro-Węgierskiej w trialistyczną austro-węgiersko-słowiańską. Zgodnie z tą koncepcją, monarcha – obok tytułu cesarza Austrii i tytułu apostolskiego króla Węgier – miał używać również tytułu króla Czech. Stolicą części słowiańskiej, obejmującej wszystkie terytoria zamieszkane przez narody słowiańskie miała zostać Praga. Poza Czechami, zwolennikami koncepcji austroslawizmu byli również Słoweńcy i Chorwaci.

Przypisy

  1. a b c Historia świata. Encyklopedia PWN A-F, wyd. 2008, s. 229–230
  2. a b c Encyklopedia szkolna. Historia Polski, wyd. 2015, s. 22

Media użyte na tej stronie

Ethnographic map of austrian monarchy czoernig 1855.jpg
Ethnographic map of the Austrian Monarchy from 1855, made by Karl Freiherr von Czoernig.