Benoît-Marie Langénieux

Benoît-Marie Langénieux
Kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb duchownegoChristus vivat in me
Kraj działaniaFrancja
Data i miejsce urodzenia27 grudnia 1847
Villefranche-sur-Saône
Data i miejsce śmierci1 stycznia 1905
Reims
Miejsce pochówkuKatedra w Reims
Arcybiskup Reims
Okres sprawowania1874–1905
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Prezbiterat21 grudnia 1850
Nominacja biskupia25 lipca 1873
biskup Tarbes
Sakra biskupia28 października 1873
Kreacja kardynalska7 czerwca 1886
Leon XIII
Kościół tytularnySan Giovanni a Porta Latina
Sukcesja apostolska
Data konsekracji28 października 1873
KonsekratorJoseph Hippolyte Guibert
WspółkonsekratorzyFrédéric-Gabriel-Marie-François de Marguerye
Jacques-Marie-Joseph Jeancard

Benoît-Marie Langénieux (ur. 15 października 1824 w Villefranche-sur-Saône, zm. 1 stycznia 1905 w Reims) – francuski duchowny katolicki, arcybiskup Reims, kardynał.

Życiorys

Ukończył seminaria Saint-Nicholas du Chardonnet i Saint-Sulpice w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 grudnia 1850. W archidiecezji paryskiej pracował przez 23 lata, będąc wikariuszem w parafii św. Rocha, promotorem w kurii archidiecezjalnej, proboszczem parafii św. Ambrożego, a później św. Augustyna. W 1871 został archidiakonem katedry metropolitalnej i wikariuszem generalnym.

25 lipca 1873 otrzymał nominację na biskupa Tarbes. Obrzędu konsekracji dokonał w październiku arcybiskup Paryża Joseph-Hippolyte Guibert. Rok później (21 grudnia 1874) przeniesiony został na metropolię w Reims. Na urzędzie tym pozostał przez 30 lat, do swej śmierci. Jego rządy były bardzo owocne. Zadbał o środki finansowe m.in. dla starożytnego opactwa w Igny. Utworzył wiele parafii na przedmieściach Reims, a także wzniósł monumentalny pomnik papieża Urbana II w Chatillon, co miało promować kult rzymski wśród wiernych.

Kreowany kardynałem na konsystorzu z czerwca 1886. Był papieskim legatem na kongresy eucharystyczne w Jerozolimie, Reims, i Lourdes. Brał czynny udział w przygotowaniach do beatyfikacji Joanna d'Arc. Walczył z antyreligijnym ustawodawstwem rządu francuskiego. Cieszył się przyjaźnią i zaufaniem ze strony Leona XIII, który wszelkie sprawy dotyczące Kościoła we Francji konsultował właśnie z nim. Był szanowaną powszechnie osobistością, co było widać podczas jego jubileuszy i pogrzebu, które zgromadziły przedstawicieli władców europejskich i wielu biskupów. Brał udział w konklawe 1903. Pochowany został w katedrze metropolitalnej w Reims.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ecu Benoit Langenieux.svg
Autor: Tarcisius08
Blason Projet-Blasons.svg  Grafika stworzona w ramach Projectu Blazon z francuskojęzycznej Wikipedii. 
, Licencja: CC BY-SA 3.0
D'azur à la croix de Jérusalem d'or.
Louvergny-FR-08-église-vitrail-17b.jpg
L'un des vitraux de l'église de Louvergny (Ardennes, France) ; portrait de Benoît Langénieux, archevêque de Reims lors de la construction de l'église (1895)