Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach
Dworek Stefana Żeromskiego
Ilustracja
Dworek Stefana Żeromskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Masłów

Adres

Ciekoty 1

Data założenia

2008

Zakres zbiorów

zbiory biograficzne

Dyrektor

Wojciech Purtak

Kustosz

Kazimiera Zapałowa

Położenie na mapie gminy Masłów
Mapa konturowa gminy Masłów, po prawej znajduje się punkt z opisem „Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach”
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach”
Ziemia50°54′36,176″N 20°48′34,704″E/50,910049 20,809640
Strona internetowa

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach – placówka oświatowo-kulturalno-muzealna, położona w Ciekotach (powiat kielecki). Centrum jest jednostką organizacyjną gminy Masłów.

Charakterystyka

Centrum Edukacyjne Szklany Dom

Centrum jest położone na Żeromszczyźnie - terenie, na którym stał dwór, zamieszkiwany w latach 1871–1883 przez rodzinę Żeromskich. W dworze tym dzieciństwo i młodość spędził prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Obiekt całkowicie spłonął w 1900 roku[1].

W latach 70. XX wieku grunty te przeszły na własność Skarbu Państwa. W 2010 roku, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej utworzono w tym miejscu Centrum Edukacyjne, w skład którego wchodzą dwa obiekty:

  • Dworek Stefana Żeromskiego – budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku. Mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty. Część zbiorów stanowi depozyt Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
  • Centrum Edukacyjne Szklany Dom – obiekt posiadający pomieszczenia, służące wystawom czasowym oraz działalności kulturalnej oraz oświatowej. Centrum organizuje m.in. zajęcia edukacyjne, związane z osobą Stefana Żeromskiego, imprezy turystyczne (rajdy), zajęcia taneczne oraz teatralne (Teatr Kapitalny). W obiekcie znajdują się również: sala widowiskowa, informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów oraz pokoje gościnne[1].

W sąsiedztwie budynków centrum znajduje się letni amfiteatr. Centrum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp do dworku jest płatny[1].

W 2011 roku centrum otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie „Przyjazna Wieś 2011”, organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii „Najlepszy projekt w zakresie infrastruktury społecznej zrealizowany na obszarach wiejskich przy wsparciu środków unijnych”.

Przypisy

  1. a b c dom ↓.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Świętokrzyskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Świętokrzyskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 51.4 N
  • S: 50.1N
  • W: 19.6 E
  • E: 22 E
Kielce County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Kielce County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 51.08 N
  • S: 50.52 N
  • W: 20.08 E
  • E: 21.21 E
Stefan Zeromski Residence.JPG
Autor: Drozdp, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Rekonstrukcja z 2011