Clemens Aigner

Clemens Aigner
Ilustracja
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Data urodzenia2 lutego 1993
KlubSV Innsbruck Bergisel
Debiut w PŚ4 stycznia 2015 w Innsbrucku (50. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ3 stycznia 2016 w Innsbrucku (29. miejsce)
Rekord życiowy216,5 m na Kulm w Tauplitz (13 stycznia 2018)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Austria
Uniwersjada
brązTrydent 2013normalna druż.
Puchar Kontynentalny
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2016/2017
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2018/2019
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2015/2016
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2019/2020

Clemens Aigner (ur. 2 lutego 1993) – austriacki skoczek narciarski, reprezentant klubu SV Innsbruck Bergisel. Drużynowy brązowy medalista Zimowej Uniwersjady 2013, zwycięzca Pucharu Kontynentalnego 2016/2017 i Pucharu Kontynentalnego 2018/2019 oraz drugi zawodnik klasyfikacji generalnej PK w sezonach 2015/2016 i 2019/2020. Medalista mistrzostw kraju, olimpijczyk (2018).

Przebieg kariery

W cyklu FIS Cup zadebiutował w lutym 2010, pierwsze punkty zdobywając w lipcu tego samego roku w Villach[1]. W 2012 rozpoczął starty w Pucharze Kontynentalnym. Wśród najlepszych 30 zawodników po raz pierwszy znalazł się w swoim drugim starcie, 29 stycznia w Bischofshofen, po zajęciu 28. miejsca[2].

18 grudnia 2013 wraz z Danielem Huberem i Davidem Unterbergerem zdobył brązowy medal w konkursie drużynowym skoków narciarskich na Zimowej Uniwersjadzie 2013[3]. W konkursach indywidualnych zajmował miejsca w drugiej dziesiątce. W sezonie 2013/2014 startował również w Pucharze Kontynentalnym, w najlepszym występie – w styczniu 2014 w Courchevel – zajmując 6. miejsce[4]. Latem 2014 zadebiutował w Letnim Grand Prix, dwukrotnie zdobywając punkty w zawodach w Hakubie (27. i 25. miejsce). 4 stycznia 2015 w Innsbrucku po raz pierwszy wystartował w konkursie Pucharu Świata, zajmując 50. miejsce[5]. 3 stycznia 2016 w tej samej miejscowości zdobył pierwsze punkty cyklu, zajmując 29. miejsce[6].

Pięciokrotnie stanął na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego 2015/2016, odnosząc jedno zwycięstwo – 27 grudnia 2015 w Engelbergu[6]. W 25 startach zgromadził 805 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie 2. pozycji w klasyfikacji generalnej, ze stratą 13 punktów do Toma Hilde[7].

Podczas Letniego Grand Prix 2016 trzykrotnie kończył zawody w najlepszej dziesiątce. Najwyżej klasyfikowany był na 5. miejscu, we wrześniu w Czajkowskim. Zimową część sezonu 2016/2017 rozpoczął od startów w Pucharze Świata. W początkowych zawodach nie zdobywał jednak punktów i został przeniesiony do Pucharu Kontynentalnego. Tam w styczniu czterokrotnie stanął na podium. W pierwszej połowie lutego ponownie wystartował w zawodach najwyższej rangi, między innymi dwukrotnie zajmując 15. miejsce w Pucharze Świata w Pjongczangu. W marcu cztery razy z rzędu zwyciężył w zawodach PK. Łącznie w Pucharze Kontynentalnym 2016/2017 11 razy stał na podium, w tym 7 na najwyższym jego stopniu[8]. Pozwoliło mu to na zwycięstwo w cyklu z przewagą ponad 200 punktów nad drugim Miranem Zupančičem[9].

W zimowej części sezonu 2017/2018 regularnie występował w Pucharze Świata. 10 razy zdobył punkty cyklu, a w najlepszym występie – 13 stycznia 2018 w Tauplitz – zajął 7. miejsce[10]. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2017/2018 zajął 29. pozycję ze 104 punktami[11]. Wystartował na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2018, gdzie zajął 18. miejsce indywidualnie i 5. w drużynie. Wystąpił także na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018, zajmując 31. pozycję indywidualnie na skoczni dużej[10].

W Letnim Grand Prix 2018 najwyżej klasyfikowany był na 7. pozycji, we wrześniu w Hinzenbach. W zimowej części sezonu 2018/2019 na przemian startował w Pucharze Świata i Pucharze Kontynentalnym. W tym pierwszym cyklu w większości występów nie zdobył punktów. Najwyżej klasyfikowany był na mamuciej skoczni w Oberstdorfie, na 17. miejscu. Z kolei w Pucharze Kontynentalnym 2018/2019 siedmiokrotnie zwyciężył, dwa razy był drugi i raz trzeci[12]. Zajął 1. miejsce w całym cyklu, z 977 punktami o 82 wyprzedzając drugiego Aleksandra Zniszczoła[9].

W sezonie 2019/2020 w Pucharze Świata punkty zdobył raz w czterech startach – był 26. w zawodach w Bischofshofen. W trakcie sezonu występował głównie w Pucharze Kontynentalnym, gdzie odniósł trzy zwycięstwa, jak również zajął trzykrotnie drugie i trzykrotnie trzecie miejsce[13]. W Pucharze Kontynentalnym 2019/2020 zdobył 931 punktów i zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą 154 punktów do Clemensa Leitnera[9].

W sezonie 2020/2021 uzyskał wyniki znacznie gorsze od tych z poprzednich lat. Nie startował w Pucharze Świata, a w Pucharze Kontynentalnym nie zdobył punktów. Występował głównie w FIS Cupie, gdzie najwyżej sklasyfikowany był na 4. miejscu[14].

Pięciokrotnie stawał na podium mistrzostw Austrii. W zawodach drużynowych, reprezentując Tyrol, w 2012 zdobył brązowy[15], w 2015 – srebrny[16], a w 2016 – złoty medal[17]. Indywidualnie zajął trzecie miejsce w zawodach na skoczni normalnej w 2014[18], a także w 2018[19].

Igrzyska olimpijskie

Indywidualnie

2018 Korea Południowa Pjongczang31. miejsce (K-125)

Starty C. Aignera na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
31.17 lutego2018Korea Południowa PjongczangAlpensia Jumping ParkK-125HS-142indywid.121,0 m110,0 pkt175,7 pktKamil Stoch

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich

Indywidualnie

2018 Niemcy Oberstdorf18. miejsce

Drużynowo

2018 Niemcy Oberstdorf5. miejsce[a]

Starty C. Aignera na mistrzostwach świata w lotach – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2Skok 3Skok 4NotaStrataZwycięzca
18.19–20 stycznia2018Niemcy Oberstdorfim. Heiniego KlopferaK-200HS-235indywid.202,0 m181,5 m194,5 m[b]524,5 pkt127,4 pktDaniel-André Tande
5.21 stycznia2018Niemcy Oberstdorfim. Heiniego KlopferaK-200HS-235druż.[a]200,0 m202,0 m1488,8 pkt (360,5 pkt)173,4 pktNorwegia

Uniwersjada

Indywidualnie

2013 Włochy Trydent/Predazzo13. miejsce (K-95), 20. miejsce (K-120)

Drużynowo

2013 Włochy Trydent/Predazzo12. miejsce (drużyna mieszana)[c], brązowy medal[d]

Starty C. Aignera na uniwersjadzie – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
13.14 grudnia2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-106indywid.94,5 m97,5 m242,5 pkt27,8 pktSami Niemi
12.17 grudnia2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-106druż. mix.[c]97,5 m93,5 m365,6 pkt (241,2 pkt)142,5 pktRosja I
3.Bronze FISU.svg18 grudnia2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-106druż.[d]96,5 m97,5 m721,9 pkt (244,6 pkt)33,6 pktPolska
20.20 grudnia2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120HS-134indywid.117,5 m115,5 m223,5 pkt55,1 pktKrzysztof Biegun

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2014/2015niesklasyfikowany
2015/201674.
2016/201742.
2017/201829.
2018/201945.
2019/202066.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata

stan na 30 stycznia 2022

Sezon 2014/2015
Klingenthal HS140Ruka HS142Ruka HS142Lillehammer HS138Lillehammer HS138Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134Engelberg HS137Engelberg HS137Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS140Innsbruck HS130Bischofshofen HS140Tauplitz HS225Wisła HS134Zakopane HS134Sapporo HS134Sapporo HS134Willingen HS145Willingen HS145Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Vikersund HS225Vikersund HS225Lahti HS130Kuopio HS100Trondheim HS140Oslo HS134Oslo HS134Planica HS225Planica HS225punkty
-----------5039---------qq-------0
Sezon 2015/2016
Klingenthal HS140Lillehammer HS100Lillehammer HS100Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134Engelberg HS137Engelberg HS137Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS140Innsbruck HS130Bischofshofen HS140Willingen HS145Zakopane HS134Sapporo HS134Sapporo HS134Trondheim HS140Vikersund HS225Vikersund HS225Vikersund HS225Lahti HS130Lahti HS100Kuopio HS127Ałmaty HS140Ałmaty HS140Wisła HS134Titisee-Neustadt HS142Planica HS225Planica HS225Planica HS225punkty
---------2943--40q-----------56q-2
Sezon 2016/2017
Ruka HS142Ruka HS142Klingenthal HS140Lillehammer HS138Lillehammer HS138Engelberg HS140Engelberg HS140Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS140Innsbruck HS130Bischofshofen HS140Wisła HS134Wisła HS134Zakopane HS134Willingen HS145Oberstdorf HS225Oberstdorf HS225Sapporo HS137Sapporo HS137Pjongczang HS140Pjongczang HS109Oslo HS134Trondheim HS140Vikersund HS225Planica HS225Planica HS225punkty
39qq41qq39--23-----qq41211515-----50
Sezon 2017/2018
Wisła HS134Ruka HS142Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134Titisee-Neustadt HS142Engelberg HS140Engelberg HS140Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS140Innsbruck HS130Bischofshofen HS140Tauplitz HS235Zakopane HS140Willingen HS145Willingen HS145Lahti HS130Oslo HS134Lillehammer HS140Trondheim HS140Vikersund HS240Planica HS240Planica HS240punkty
2227242040214036353331726--22233735qq26104
Sezon 2018/2019
Wisła HS134Ruka HS142Ruka HS142Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134Engelberg HS140Engelberg HS140Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS142Innsbruck HS130Bischofshofen HS142Predazzo HS135Predazzo HS135Zakopane HS140Sapporo HS137Sapporo HS137Oberstdorf HS235Oberstdorf HS235Oberstdorf HS235Lahti HS130Willingen HS145Willingen HS145Oslo HS134Lillehammer HS140Trondheim HS138Vikersund HS240Planica HS240Planica HS240punkty
244441q432751--3541---21313317q26--253440qq-46
Sezon 2019/2020
Wisła HS134Ruka HS142Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134Klingenthal HS140Engelberg HS140Engelberg HS140Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS142Innsbruck HS130Bischofshofen HS142Predazzo HS104Predazzo HS104Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Zakopane HS140Sapporo HS137Sapporo HS137Willingen HS145Bad Mitterndorf HS235Bad Mitterndorf HS235Râșnov HS97Râșnov HS97Lahti HS130Lahti HS130Lillehammer HS140Lillehammer HS140punkty
---------3526--------------34365
Sezon 2021/2022
Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134Ruka HS142Ruka HS142Wisła HS134Klingenthal HS140Klingenthal HS140Engelberg HS140Engelberg HS140Oberstdorf HS137Garmisch-Partenkirchen HS142Bischofshofen HS142Bischofshofen HS142Bischofshofen HS142Zakopane HS140Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Willingen HS147Willingen HS147Lahti HS130Lahti HS130Lillehammer HS140Oslo HS134Oslo HS134Oberstdorf HS235Oberstdorf HS235Planica HS240Planica HS240punkty
-----------111812114122--92
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Turniej Czterech Skoczni

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2014/201553.
2015/201643.
2016/201756.
2017/201833.
2018/201953.
2019/202047.
2021/202238.

Raw Air

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
201840.
201943.
202040.

Planica 7

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
201827.
201963.

Puchar Świata w lotach

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2015/2016niesklasyfikowany
2017/201821.
2018/201933.

Letnie Grand Prix

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
201468.
2015niesklasyfikowany
201616.
201753.
201825.
201955.
2021niesklasyfikowany

Miejsca w poszczególnych konkursach LGP

stan po zakończeniu LGP 2021

2014
WisłaEinsiedelnCourchevelHakubaHakubaAłmatyAłmatyHinzenbachKlingenthalpunkty
---2725--31-10
2015
WisłaHinterzartenCourchevelEinsiedelnHakubaHakubaCzajkowskiCzajkowskiAłmatyAłmatyHinzenbachpunkty
----------490
2016
Courchevel HS132Wisła HS134Hinterzarten HS108Einsiedeln HS117Hakuba HS131Hakuba HS131Czajkowski HS140Czajkowski HS140Hinzenbach HS94Klingenthal HS140punkty
92816-4219952336141
2017
Wisła HS134Hinterzarten HS108Courchevel HS132Hakuba HS131Hakuba HS131Czajkowski HS140Czajkowski HS140Hinzenbach HS94Klingenthal HS140punkty
223844--1431293529
2018
Wisła HS134Hinterzarten HS108Einsiedeln HS117Courchevel HS135Hakuba HS131Hakuba HS131Râșnov HS97Râșnov HS97Hinzenbach HS94punkty
q192113----778
2019
Wisła HS134Hinterzarten HS108Courchevel HS135Zakopane HS140Hakuba HS131Hakuba HS131Hinzenbach HS94Klingenthal HS140punkty
382627---22q18
2021
Wisła HS134Wisła HS134Courchevel HS135Szczuczyńsk HS99Szczuczyńsk HS99Czajkowskij HS140Hinzenbach HS94Klingenthal HS140punkty
------31-0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się
 -  – zawodnik nie wystartował

Puchar Kontynentalny

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce[20]
2011/2012122.
2012/201356.
2013/201456.
2014/201511.
2015/20162.
2016/20171.
2018/20191.
2019/20202.
2020/2021nieklasyfikowany

Zwycięstwa w konkursach indywidualnych Pucharu Kontynentalnego chronologicznie

Lp.DzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2Nota
1.27 grudnia2015Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137129,0 m133,0 m284,2 pkt
2.21 stycznia2017Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137133,5 m140,0 m238,4 pkt
3.28 stycznia2017Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-140139,5 m139,5 m296,5 pkt
4.4 marca2017Norwegia RenaRenabakkeneK-124HS-139141,5 m137,0 m283,9 pkt
5.5 marca2017Norwegia RenaRenabakkeneK-124HS-139146,5 m139,5 m283,4 pkt
6.11 marca2017Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134131,0 m133,0 m255,9 pkt
7.12 marca2017Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134130,0 m131,0 m243,8 pkt
8.19 marca2017Rosja CzajkowskijSnieżynkaK-95HS-10698,0 m99,0 m264,2 pkt
9.12 stycznia2019Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-142137,0 m138,0 m286,0 pkt
10.18 stycznia2019Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137132,5 m127,5 m229,5 pkt
11.19 stycznia2019Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137126,5 m133,0 m249,4 pkt
12.20 stycznia2019Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137144,0 m138,0 m292,7 pkt
13.15 lutego2019Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137136,5 m132,0 m285,7 pkt
14.16 lutego2019Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137131,5 m133,0 m300,5 pkt
15.23 lutego2019Niemcy BrotterodeInselbergschanzeK-105HS-117115,5 m115,0 m277,3 pkt
16.12 stycznia2020Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-142142,0 m136,5 m266,7 pkt
17.15 lutego2020Stany Zjednoczone Iron MountainPine Mountain JumpK-120HS-133133,0 m129,5 m264,7 pkt
18.16 lutego2020Stany Zjednoczone Iron MountainPine Mountain JumpK-120HS-133144,0 m136,0 m235,5 pkt

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Kontynentalnego chronologicznie

Lp.DzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.16 stycznia2015Japonia SapporoMiyanomoriK-90HS-10094,5 m91,0 m239,0 pkt3.12,0 pktMiran Zupančič
2.27 grudnia2015Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137129,0 m133,0 m284,2 pkt1.
3.28 grudnia2015Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137128,5 m134,5 m284,4 pkt2.12,5 pktTom Hilde
4.7 lutego2016Słowenia PlanicaBloudkova velikankaK-125HS-139132,0 m128,0 m259,0 pkt3.17,0 pktPhilipp Aschenwald
5.13 lutego2016Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134121,0 m123,5 m236,2 pkt3.19,0 pktUlrich Wohlgenannt
6.21 lutego2016Stany Zjednoczone Iron MountainPine Mountain JumpK-120HS-133125,0 m129,0 m227,0 pkt3.2,1 pktFlorian Altenburger
7.8 stycznia2017Niemcy Titisee-NeustadtHochfirstschanzeK-125HS-140137,0 m128,0 m246,8 pkt3.14,5 pktViktor Polášek
8.21 stycznia2017Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137133,5 m140,0 m238,4 pkt1.
9.28 stycznia2017Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-140139,5 m139,5 m296,5 pkt1.
10.29 stycznia2017Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-140132,5 m138,5 m258,8 pkt3.2,8 pktTomáš Vančura
11.26 lutego2017Stany Zjednoczone Iron MountainPine Mountain JumpK-120HS-133132,5 m132,5 m258,3 pkt3.1,2 pktStefan Huber
12.4 marca2017Norwegia RenaRenabakkeneK-124HS-139141,5 m137,0 m283,9 pkt1.
13.5 marca2017Norwegia RenaRenabakkeneK-124HS-139146,5 m139,5 m283,4 pkt1.
14.11 marca2017Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134131,0 m133,0 m255,9 pkt1.
15.12 marca2017Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134130,0 m131,0 m243,8 pkt1.
16.18 marca2017Rosja CzajkowskijSnieżynkaK-95HS-106100,5 m101,5 m263,6 pkt3.5,4 pktConstantin Schmid
17.19 marca2017Rosja CzajkowskijSnieżynkaK-95HS-10698,0 m99,0 m264,2 pkt1.
18.12 stycznia2019Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-142137,0 m138,0 m286,0 pkt1.
19.12 stycznia2019Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-142129,0 m130,5 m259,1 pkt2.2,2 pktŽiga Jelar
20.18 stycznia2019Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137132,5 m127,5 m229,5 pkt1.
21.19 stycznia2019Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137126,5 m133,0 m249,4 pkt1.
22.20 stycznia2019Japonia SapporoŌkurayamaK-123HS-137144,0 m138,0 m292,7 pkt1.
23.15 lutego2019Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137136,5 m132,0 m285,7 pkt1.
24.16 lutego2019Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137131,5 m133,0 m300,5 pkt1.
25.23 lutego2019Niemcy BrotterodeInselbergschanzeK-105HS-117115,5 m115,0 m277,3 pkt1.
26.24 lutego2019Niemcy BrotterodeInselbergschanzeK-105HS-117114,5 m112,5 m275,9 pkt2.2,3 pktMarius Lindvik
27.2 marca2019Norwegia RenaRenabakkeneK-124HS-139127,5 m134,0 m256,8 pkt3.11,5 pktMarius Lindvik
28.7 grudnia2019Norwegia VikersundVikersundbakkenK-105HS-117114,5 m115,0 m268,6 pkt3.12,5 pktTaku Takeuchi
29.11 stycznia2020Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-142129,0 m131,5 m272,6 pkt3.15,0 pktClemens Leitner
30.12 stycznia2020Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-125HS-142142,0 m136,5 m266,7 pkt1.
31.19 stycznia2020Niemcy KlingenthalVogtland ArenaK-125HS-140126,5 m136,5 m243,1 pkt2.4,0 pktRobin Pedersen
32.15 lutego2020Stany Zjednoczone Iron MountainPine Mountain JumpK-120HS-133133,0 m129,5 m264,7 pkt1.
33.16 lutego2020Stany Zjednoczone Iron MountainPine Mountain JumpK-120HS-133144,0 m136,0 m235,5 pkt1.
34.22 lutego2020Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-104102,0 m103,0 m275,6 pkt2.5,5 pktMaciej Kot
35.23 lutego2020Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-104100,5 m104,0 m273,7 pkt2.0,6 pktMaciej Kot
36.29 lutego2020Norwegia RenaRenabakkeneK-124HS-139133,0 m135,5 m274,1 pkt3.4,5 pktClemens Leitner
37.28 grudnia2021Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-140140,0 m115,5 m270,7 pkt2.1,7 pktSondre Ringen

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego

stan na 6 lutego 2022

Sezon 2011/2012
Rovaniemi HS100Rovaniemi HS100Ałmaty HS140Ałmaty HS140Erzurum HS109Erzurum HS140Engelberg HS137Engelberg HS137Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Sapporo HS100Sapporo HS134Sapporo HS134Bischofshofen HS140Bischofshofen HS140Brotterode HS117Brotterode HS117Iron Mountain HS133Oslo HS106Oslo HS106Oslo HS106Wisła HS134Wisła HS134Predazzo HS134Predazzo HS134Kuopio HS127Kuopio HS127punkty
-------------5028------------3
Sezon 2012/2013
Ałmaty HS140Ałmaty HS140Engelberg HS137Engelberg HS137Zakopane HS134Zakopane HS134Sapporo HS100Sapporo HS134Sapporo HS134Bischofshofen HS140Bischofshofen HS140Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Planica HS139Planica HS139Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Brotterode HS117Brotterode HS117Wisła HS134Wisła HS134Liberec HS100Liberec HS100Vikersund HS117Vikersund HS117Niżny Tagił HS100Niżny Tagił HS100punkty
--85527567---25312715--813233549----43672123104
Sezon 2013/2014
Rena HS111Rena HS111Lahti HS130Lahti HS130Engelberg HS137Engelberg HS137Courchevel HS96Courchevel HS96Sapporo HS100Sapporo HS100Sapporo HS134Sapporo HS134Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Brotterode HS117Brotterode HS117Brotterode HS117Seefeld HS109Seefeld HS109Falun HS100Falun HS100Zakopane HS134Zakopane HS134Niżny Tagił HS134punkty
------146----3045-------1047-85
Sezon 2014/2015
Rena HS111Rena HS139Rena HS139Engelberg HS137Engelberg HS137Wisła HS134Wisła HS134Sapporo HS100Sapporo HS134Sapporo HS134Planica HS139Planica HS139Zakopane HS134Zakopane HS134Brotterode HS117Lahti HS130Lahti HS130Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Seefeld HS109Seefeld HS109Niżny Tagił HS134Niżny Tagił HS134punkty
121081029--341052612421--3121---23212612431
Sezon 2015/2016
Rena HS111Rena HS111Rena HS139Rovaniemi HS100Rovaniemi HS100Engelberg HS137Engelberg HS137Garmisch-Partenkirchen HS140Garmisch-Partenkirchen HS140Willingen HS145Willingen HS145Sapporo HS100Sapporo HS134Sapporo HS134Bischofshofen HS140Bischofshofen HS140Planica HS139Planica HS139Zakopane HS134Zakopane HS134Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Brotterode HS117Vikersund HS117Vikersund HS117Czajkowski HS140Czajkowski HS140punkty
32224241912827272912154--833611341461710805
Sezon 2016/2017
Vikersund HS117Vikersund HS117Vikersund HS117Ruka HS142Ruka HS142Engelberg HS137Engelberg HS137Titisee-Neustadt HS142Titisee-Neustadt HS142Garmisch-Partenkirchen HS140Garmisch-Partenkirchen HS140Sapporo HS100Sapporo HS137Sapporo HS137Bischofshofen HS140Bischofshofen HS140Erzurum HS140Erzurum HS140Brotterode HS117Brotterode HS117Planica HS139Planica HS139Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Rena HS139Rena HS139Zakopane HS134Zakopane HS134Czajkowski HS140Czajkowski HS140punkty
-----8721312791713------341111311191
Sezon 2018/2019
Lillehammer HS140Lillehammer HS140Ruka HS142Ruka HS142Engelberg HS140Engelberg HS140Klingenthal HS140Klingenthal HS140Bischofshofen HS140Bischofshofen HS140Sapporo HS137Sapporo HS137Sapporo HS137Planica HS139Planica HS139Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Oberstdorf HS137Oberstdorf HS137Brotterode HS117Brotterode HS117Rena HS139Rena HS139Zakopane HS140Zakopane HS140Czajkowskij HS140Czajkowskij HS140punkty
----1416--12111-----1112311----977
Sezon 2019/2020
Vikersund HS117Vikersund HS117Ruka HS142Ruka HS142Bischofshofen HS142Bischofshofen HS142Klingenthal HS140Klingenthal HS140Sapporo HS137Sapporo HS137Planica HS138Planica HS138Brotterode HS117Brotterode HS117Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Predazzo HS135Predazzo HS135Rena HS139Lahti HS130Lahti HS130punkty
323--3142615251051311223--931
Sezon 2020/2021
Ruka HS142Ruka HS142Ruka HS142Engelberg HS140Engelberg HS140Innsbruck HS128Innsbruck HS128Willingen HS147Willingen HS147Willingen HS147Willingen HS147Klingenthal HS140Klingenthal HS140Brotterode HS117Brotterode HS117Zakopane HS140Zakopane HS140Czajkowskij HS140Czajkowskij HS140punkty
-----3134------------0
Sezon 2021/2022
Zhangjiakou HS140Zhangjiakou HS140Vikersund HS117Vikersund HS117Ruka HS142Ruka HS142Engelberg HS140Engelberg HS140Oberstdorf HS137Oberstdorf HS137Innsbruck HS128Innsbruck HS128Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Iron Mountain HS133Brotterode HS117Brotterode HS117Rena HS139Rena HS139Planica HS138Planica HS138Lahti HS130Lahti HS130Zakopane HS140Zakopane HS140Czajkowskij HS140Czajkowskij HS140punkty
------72-------116
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 -  – zawodnik nie wystartował

Letni Puchar Kontynentalny

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2012niesklasyfikowany
201392.
201426.
201515.
201613.
201773.
201824.
202152.

Zwycięstwa w konkursach indywidualnych Letniego Pucharu Kontynentalnego chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2Nota
1.29 sierpnia2015Czechy Frenštát pod RadhoštěmAreal HorečkyK-95HS-106101,5 m98,5 m232,5 pkt

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Letniego Pucharu Kontynentalnego chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.28 sierpnia2015Czechy Frenštát pod RadhoštěmAreal HorečkyK-95HS-10693,0 m96,0 m230,0 pkt3.3,6 pktKlemens Murańka
2.29 sierpnia2015Czechy Frenštát pod RadhoštěmAreal HorečkyK-95HS-106101,5 m98,5 m232,5 pkt1.
3.1 lipca2016Słowenia KranjBauhenkK-100HS-109105,0 m110,5 m298,9 pkt3.6,9 pktPeter Prevc
4.17 września2016Austria StamsBrunnentalschanzenK-105HS-115113,5 m110,5 m254,7 pkt2.16,6 pktMarkus Eisenbichler
5.8 września2018Austria StamsBrunnentalschanzenK-105HS-115113,5 m111,5 m257,1 pkt3.14,4 pktPhilipp Aschenwald

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego

stan po zakończeniu LPK 2021

2012
StamsStamsKranjKranjKrasnaja PolanaKrasnaja PolanaKuopioKuopioLillehammerLillehammerCzajkowskiCzajkowskiKlingenthalKlingenthalpunkty
41566260----------0
2013
StamsStamsKranjKranjKuopioKuopioLillehammerLillehammerKlingenthalKlingenthalpunkty
3942----382454547
2014
KranjKranjWisłaWisłaKuopioKuopioFrenštát pod RadhoštěmFrenštát pod RadhoštěmKlingenthalKlingenthalStamsStamsTrondheimTrondheimpunkty
21151810----2727166--128
2015
KranjKranjWisłaWisłaKuopioKuopioFrenštát pod RadhoštěmFrenštát pod RadhoštěmStamsStamsOsloOsloKlingenthalKlingenthalpunkty
20354930--31322211123442227
2016
Kranj HS109Kranj HS109Kuopio HS127Kuopio HS127Frenštát pod Radhoštěm HS106Frenštát pod Radhoštěm HS106Lillehammer HS138Lillehammer HS138Stams HS115Stams HS115Wisła HS134Wisła HS134Klingenthal HS140Klingenthal HS140punkty
35------24----235
2017
Kranj HS109Kranj HS109Szczyrk HS106Wisła HS134Frenštát pod Radhoštěm HS106Stams HS115Stams HS115Trondheim HS138Trondheim HS138Râșnov HS100Râșnov HS100Klingenthal HS140Klingenthal HS140punkty
-------1522----25
2018
Kranj HS109Kranj HS109Szczyrk HS106Wisła HS134Frenštát pod Radhoštěm HS106Stams HS115Stams HS115Oslo HS106Oslo HS106Zakopane HS140Zakopane HS140Klingenthal HS140Klingenthal HS140punkty
-----34------110
2021
Kuopio HS127Kuopio HS127Frenštát pod Radhoštěm HS106Frenštát pod Radhoštěm HS106Râșnov HS97Râșnov HS97Bischofshofen HS142Bischofshofen HS142Oslo HS106Oslo HS106Klingenthal HS140Klingenthal HS140punkty
------1013----46
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował

FIS Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2009/2010nieklasyfikowany
2010/201195.
2011/201225.
2012/201380.
2013/2014125.
2014/201511.
2020/20214.

Zwycięstwa w konkursach indywidualnych FIS Cup chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2Nota
1.12 lipca2014Austria VillachVillacher AlpenarenaK-90HS-9899,5 m96,0 m257,0 pkt
2.13 lipca2014Austria VillachVillacher AlpenarenaK-90HS-98100,5 m100,0 m273,0 pkt
3.20 grudnia2014Słowacja Szczyrbskie JezioroMS 1970 BK-90HS-10096,5 m94,0 m250,5 pkt
4.29 sierpnia2021Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117111,5 m116,0 m281,9 pkt
5.17 grudnia2021Norwegia NotoddenTveitanbakkenK-90HS-9896,0 m97,0 m274,0 pkt
6.18 grudnia2021Norwegia NotoddenTveitanbakkenK-90HS-9898,5 m96,0 m268,5 pkt

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych FIS Cup chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.12 lipca2014Austria VillachVillacher AlpenarenaK-90HS-9899,5 m96,0 m257,0 pkt1.
2.13 lipca2014Austria VillachVillacher AlpenarenaK-90HS-98100,5 m100,0 m273,0 pkt1.
3.20 grudnia2014Słowacja Szczyrbskie JezioroMS 1970 BK-90HS-10096,5 m94,0 m250,5 pkt1.
4.28 sierpnia2021Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117116,5 m114,5 m255,4 pkt2.0,8 pktThomas Diethart
5.29 sierpnia2021Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117111,5 m116,0 m281,9 pkt1.
6.14 listopada2021Szwecja FalunLugnetK-90HS-10098,0 m94,0 m243,0 pkt2.[e]1,3 pktMaximilian Ortner
7.11 grudnia2021Szwajcaria KanderstegLötschberg-SchanzeK-95HS-10699,0 m106,0 m246,1 pkt3.4,5 pktFrancisco Mörth
8.12 grudnia2021Szwajcaria KanderstegLötschberg-SchanzeK-95HS-106102,0 m105,5 m282,7 pkt2.0,2 pktElias Medwed
9.17 grudnia2021Norwegia NotoddenTveitanbakkenK-90HS-9896,0 m97,0 m274,0 pkt1.
10.18 grudnia2021Norwegia NotoddenTveitanbakkenK-90HS-9898,5 m96,0 m268,5 pkt1.

Miejsca w poszczególnych konkursach FIS Cup

stan na 30 stycznia 2022

Sezon 2009/2010
VillachPredazzoPredazzoOberwiesenthalOberwiesenthalSzczyrbskie JezioroSzczyrbskie JezioroFalunFalunEinsiedelnEinsiedelnNotoddenNotoddenHarrachovHarrachovSzczyrkSzczyrkLauschaLauschaVillachKranjKranjZaōZaōCourchevelCourchevelpunkty
-------------------44------0
Sezon 2010/2011
Villach HS98Villach HS98Szczyrbskie Jezioro HS100Szczyrbskie Jezioro HS100Örnsköldsvik HS100Örnsköldsvik HS100Falun HS98Falun HS98Einsiedeln HS117Einsiedeln HS117Notodden HS100Notodden HS100Szczyrbskie Jezioro HS100Szczyrbskie Jezioro HS100Szczyrk HS106Szczyrk HS106Kranj HS109Kranj HS109Ramsau HS98Ramsau HS98Ruhpolding HS128Ruhpolding HS128Zaō HS100Zaō HS100punkty
2412----------------1714----61
Sezon 2011/2012
VillachVillachGérardmerGérardmerSzczyrkSzczyrkEinsiedelnEinsiedelnNotoddenNotoddenPredazzoPredazzoSzczyrkSzczyrkKranjKranjLiberecBrattleboroBrattleboroBaiersbronnBaiersbronnGarmisch-PartenkirchenGarmisch-Partenkirchenpunkty
2411--------54--1121-------160
Sezon 2012/2013
RâșnovVillachVillachKuopioKuopioWisłaWisłaEinsiedelnEinsiedelnWinterbergWinterbergRâșnovRâșnovZakopaneZakopaneBrattleboroBrattleboroKranjKranjOberstdorfOberstdorfpunkty
-610------------------66
Sezon 2013/2014
VillachVillachSzczyrkSzczyrkKuopioKuopioKranjKranjZakopaneZakopaneFrenstatFrenstatEinsiedelnEinsiedelnRâșnovRâșnovNotoddenNotoddenBrattleboroBrattleboroRâșnovRâșnovZakopaneZakopanepunkty
----------------------66540
Sezon 2014/2015
VillachVillachHinterzartenHinterzartenKuopioKuopioEinsiedelnEinsiedelnPlanicaPlanicaSzczyrkSzczyrkRâșnovRâșnovNotoddenNotoddenSzczyrbskie JezioroZakopaneZakopaneKranjKranjBrattleboroBrattleboroLake PlacidHinterzartenHinterzartenpunkty
11--------------1---------300
Sezon 2020/2021
RâșnovRâșnovKanderstegKanderstegZakopaneZakopaneSzczyrkSzczyrkLahtiLahtiVillachVillachOberhofOberhofpunkty
--5913566413144157371
Sezon 2021/2022
Otepää HS97Otepää HS97Kuopio HS100Kuopio HS127Einsiedeln HS117Einsiedeln HS117Ljubno HS94Ljubno HS94Villach HS98Villach HS98Lahti HS100Lahti HS100Falun HS100Falun HS100Kandersteg HS106Kandersteg HS106Notodden HS100Notodden HS100Zakopane HS105Villach HS98Villach HS98Oberhof HS100Oberhof HS100punkty
----21------723211-636
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 -  – zawodnik nie wystartował

Uwagi

  1. a b Skład zespołu: Clemens Aigner, Manuel Poppinger, Michael Hayböck, Stefan Kraft
  2. Seria konkursowa została odwołana.
  3. a b Skład zespołu: Clara Gritsch i Clemens Aigner
  4. a b Skład zespołu: Daniel Huber, David Unterberger i Clemens Aigner
  5. Ex aequo z Janem Habdasem

Przypisy

  1. AIGNER Clemens - Athlete Information; FIS Cup (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  2. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2012 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  3. Adrian Dworakowski: Uniwersjada 2013: Polacy najlepsi w konkursie drużynowym. skijumping.pl, 2013-12-18. [dostęp 2019-06-06].
  4. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2014 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  5. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2015 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  6. a b AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2016 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  7. Dominik Formela: PK w Czajkowskim: Geiger wygrywa konkurs, Hilde cały cykl. skijumping.pl, 2016-03-13. [dostęp 2016-03-14].
  8. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2017 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  9. a b c AIGNER Clemens - Athlete Information; Continental Cup Standings (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-04-07].
  10. a b AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2018 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  11. AIGNER Clemens - Athlete Information; World Cup Standings (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  12. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2019 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-13].
  13. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2020 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-04-07].
  14. AIGNER Clemens - Athlete Information; Season 2021 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2021-04-15].
  15. Adrian Dworakowski: W Villach rozegrano drużynowe Mistrzostwa Austrii. skijumping.pl, 2012-10-06. [dostęp 2014-10-24].
  16. Österreichische Meisterschaften 2015: Sprunglauf Herren - Team (niem.). ewoxx.com, 2015-10-24. [dostęp 2016-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  17. Österreichische Meisterschaften 2016: Sprunglauf Herren - Team (niem.). ewoxx.com, 2016-10-14. [dostęp 2017-04-21].
  18. Andrzej Mysiak: Iraschko-Stolz i Hayboeck najlepsi w Austrii. skokinarciarskie.pl, 2014-10-12. [dostęp 2014-10-24].
  19. Dominik Formela: Pinkelnig i Hayboeck mistrzami Austrii na skoczni normalnej. skijumping.pl, 2018-10-14. [dostęp 2018-11-14].
  20. Puchar Kontynentalny. skijumping.pl. [dostęp 2019-06-06].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Flag of Slovenia (bordered).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Slovakia (bordered).svg
Bordered flag of Slovakia
20161001 FIS Sommer Grand Prix Hinzenbach 5087.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Hinzenbach, Austria, FIS Ski Jumping Grand Prix 2016
Bronze FISU.svg
Autor: Cesco 82, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bronze medal for Universiade