Eva Le Gallienne

Eva Le Gallienne
ilustracja
Data i miejsce urodzenia11 stycznia 1899
Londyn
Data i miejsce śmierci3 czerwca 1991
Weston
Zawódaktorka, scenarzystka
Lata aktywności1914-1984
Odznaczenia
Narodowy Medal Sztuki (USA)

Eva Le Gallienne (ur. 11 stycznia 1899 w Londynie, zm. 3 czerwca 1991 w Weston) − amerykańska aktorka, producentka, reżyserka teatralna, scenarzystka i pisarka, w 1981 nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Resurrection.

Życiorys

Była córką Richarda Le Gallienne'a, angielskiego poety o francuskich korzeniach, i Julie Norregard, duńskiej dziennikarki. Rodzice Evy zdecydowali się na separację, gdy ta miała trzy lata. Dzieciństwo Eva spędziła między Paryżem a Anglią. W 1914 w wieku piętnastu lat zadebiutowała w sztuce Maurice’a Maeterlincka Monna Vanna.

Następnego roku Le Gallienne wyjechała do Nowego Jorku, a następnie w stanach Arizona i Kalifornia grywała w wystawianych sztukach. Później podróżowała po Europie, by znowu powrócić do Nowego Jorku, gdzie otrzymała angaż na Broadwayu. Wystąpiła w sztukach Arthura Richmana Not So Long Ago (1920) i Ferenca Molnára Liliom (1921).

Związki

Eva Le Gallienne była lesbijką[1], choć nigdy tego publicznie nie oświadczyła, gdyż uważała że to jej prywatna sprawa. Przyjaźniła się z innymi aktorkami lesbijkami (Tallulah Bankhead, Blyth Daly).

W 1918 w Hollywood wybuchł skandal homoseksualny z aktorką Ałłą Nazimovą w roli głównej. Nazimova przyznała, że była w związku z Le Gallienne, z Tallulah Bankhead i Laurette Taylor.

W 1920 poetka Mercedes de Acosta również oświadczyła, że była związana z Evą, ale też z Gretą Garbo i Isadorą Duncan.

W 1927 związała się z aktorką Josephine Hutchinson, która była zamężna. Mąż Hutchinson wniósł o rozwód. W tym okresie Le Gallienne zaczęła nadużywać alkoholu. Kilka miesięcy później wystąpiła w sztuce autorstwa Emily Dickinson Alisons House.

Późniejsza kariera

6 października 1928 na deskach teatru Le Gallienne wystąpiła w tytułowej roli Piotrusia Pana. W 1929 w czasie wielkiego kryzysu Le Gallienne zaczęła kierować National Theater Division w ramach programu Works Progress Administration prezydenta Franklina D. Roosevelta, który miał za zadanie zatrudniać bezrobotnych. Le Gallienne wyszukiwała talenty, aby kształcić ich na aktorów.

W latach 30. Le Gallienne, wraz ze swoją partnerką reżyserką Margaret Webster i producentką Cheryl Crawford, otwarła teatr American Repertory Theater. Jednym z największych sukcesów teatru była sztuka Mary Stuart. W 1964 Eva otrzymała specjalną Nagrodę Tony za całokształt twórczości zawodowej. W 1981 wystąpiła w filmie Resurrection w roli nadopiekuńczej babci Pearl. Eva została nominowana do Oscara jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Cztery lata wcześniej została nagrodzona nagrodą Emmy za drugoplanowy występ w miniserialu The Royal Family.

W 1986 otrzymała Narodowy Medal Sztuk za szczególne zasługi dla rozwoju sztuki.

Eva Le Gallienne zmarła śmiercią naturalną w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat w swoim domu w Connecticut.

Nagrody

  • Nagroda Emmy Najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserialu lub filmie telewizyjnym: 1978 The Royal Family
  • Nagroda Tony 1964 Całokształt twórczości

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Chevalier Ordre de Leopold.png
Baretka Krzyża Kawalerskiego Orderu Leopolda (Belgia)
Eva Le Gallienne (mnwp.275003, cropped restoration).jpg
Eva Le Gallienne, Chrmn. - Actresses Council National Advisory Council - NWP