Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”

Galeria Sztuki Współczesnej
Bunkier Sztuki
Ilustracja
Budynek widziany z Plant (rok 2019)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

pl. Szczepański 3a
31-011 Kraków

Data założenia

1995

Dyrektor

Maria Anna Potocka

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Galeria Sztuki WspółczesnejBunkier Sztuki”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Galeria Sztuki WspółczesnejBunkier Sztuki”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Galeria Sztuki WspółczesnejBunkier Sztuki”
Ziemia50°03′48,5″N 19°56′03,5″E/50,063472 19,934306
Strona internetowa

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”galeria sztuki w Krakowie, powstała w roku 1965, zaliczana do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Jest to artystycznie niezależna instytucja kultury, finansowana przez Miasto Kraków.

Historia

Historia tej instytucji sięga roku 1950, czyli od momentu utworzenia Biura Wystaw Artystycznych (BWA). W roku 1965 BWA przeniosła się do pawilonu wystawowego przy pl. Szczepańskim 3a, zaprojektowanego przez Krystynę Tołłoczko-Różyską (rzeźbiarskie opracowanie fasady: Antoni Hajdecki). W roku 1994 „Bunkier” otrzymał status galerii miejskiej i od tego czasu jego działalność zyskała indywidualny charakter, co symbolicznie wyraziła zmiana nazwy: w 1995 roku galeria przyjęła oficjalnie nazwę „Bunkra Sztuki”. Od 2019 galerią ponownie kieruje Maria Anna Potocka. Docelowo galeria ma zostać połączona z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK jako jego oddział[1]. Od roku 2021 budynek jest remontowany.

Dyrektorzy

Oferta

Bunkier Sztuki prezentuje nowoczesną światową sztukę, a równocześnie promuje artystów związanych z Krakowem. Galeria znana jest z wystaw klasyków sztuki światowej i polskiej. Większości wystaw towarzyszą obszerne katalogi i spotkania dyskusyjne z udziałem krytyków.

Działalność

Galeria prezentowała między innymi takich artystów jak:

W Galerii działa Klub Bunkra Sztuki oraz Mały Klub Bunkra Sztuki.

Galeria prowadzi także działalność wydawniczą, wykraczającą poza redagowanie katalogów do poszczególnych wystaw. „Galeria Bunkier” była współwydawcą dwóch pozycji o charakterze teoretycznym: „Postmodernizm. Teksty polskich autorów” i „Publiczna przestrzeń dla sztuki?”.

Galeria prezentuje w ograniczonym zakresie także sztukę performance oraz jej dokumentację wpisując się tworzenie historii polskiego performance. Wyjątkowy rezonans obudziła w 2008 roku ekspozycja prezentująca ruch Fluxus w Europie Wschodniej.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Krakow Center - basic map.svg
Autor: RaNo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Old town in Krakow - basic map
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Gallery of Contemporary Art "Bunkier Sztuki", 1965 design. Krystyna Rozyska-Tolloczko, 3a Szczepański square, Old Town, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, 1965 proj. Krystyna Tołłoczko-Różyska, pl.Szczepański 3a, Stare Miasto ,Kraków