Gillis van Coninxloo

Pejzaż z Eliaszem karmionym przez kruka (koniec XVI wieku)

Gillis van Coninxloo (ur. 24 stycznia 1544 w Antwerpii, zm. 4 stycznia 1607 w Amsterdamie) – flamandzki malarz leśnych krajobrazów, uznawany za najwybitniejszego twórcę dzieł o tej tematyce.

Urodził się w Antwerpii, gdzie w 1570 roku uzyskał tytuł mistrza. Studiował pod okiem takich malarzy jak: Pieter Coecke van Aelst, Lenaert Kroes i Gillis Mostaert. Swoją karierę rozpoczął we Francji, w 1587, ze względu na prześladowania religijne (był protestantem), wyemigrował do Frankenthal (Pfalz) w Niemczech, później przeniósł się do Amsterdamu, gdzie spędził resztę życia.

Coninxloo uważany jest za jednego z najważniejszych holenderskich malarzy krajobrazów przełomu XVI i XVII wieku. Jego twórczość wywarła duży wpływ na takich znanych artystów jak: Jan Brueghel, Schonbroeck, Savery, a także na innych flamandzkich i holenderskich malarzy krajobrazów okresu przejściowego.

Coninxloo jest uznawany za twórcę i prekursora nowego podejścia w malowaniu lasów. Wcześniej leśne krajobrazy wykorzystywane były jako odległe tło, natomiast na pierwszym planie przedstawiano ludzi – Gillis van Coninxloo zmienił to, poprzez wkomponowanie małych postaci ludzkich wśród drzew, często w przesadzonej skali.

Uczniem malarza był Hercules Seghers.

Dzieła

W malarstwie Coninxloo bardzo widoczny jest jego stopniowy rozwój i coraz lepszy kunszt malarski. Przykładowe obrazy wystawiane są w znanych galeriach w Liechtenstein, Wiedniu, Stuttgarcie, Strasburgu, Grazu, itp.

Najbardziej znane jego obrazy to:

Bibliografia

  • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 51-52.

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie