LataDrużyna
2020Lublinianka U9
2020–Chełmianka Chełm (asystent)
  1. Aktualne na: 7 lipca 2021.

Grzegorz Bonin (ur. 2 grudnia 1983 w Tczewie) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w Chełmiance.

Grzegorz Bonin piłkarską karierę rozpoczynał w Mewie Gniew, w której grał do 2001 roku. Następnie trafił do Wisły Nowe, a w przerwie zimowej sezonu 2003/2004 przeszedł do Radomiaka Radom (działacze radomskiego klubu byli bardziej zainteresowani pozyskaniem innego zawodnika Wisły Nowe – Ukraińca Igora Kucenko, natomiast Bonina ściągnęli "przy okazji"[1]). W nowym zespole szybko stał się podstawowym graczem, wraz z drużyną wywalczył awans do II ligi. Po raz pierwszy na drugim szczeblu rozgrywkowym zagrał 31 lipca 2004 roku w przegranym 0:2 meczu ze Szczakowianką Jaworzno[2]. Pierwsze bramki zdobył natomiast w spotkaniu z RKS-em Radomsko, kiedy to dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i przyczynił się do zwycięstwa 4:0[3].

Po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2004/2005 zainteresowanie zawodnikiem wyraziły Górnik Łęczna, Polonia Warszawa, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Korona Kielce[4]. Ostatecznie w grudniu 2004 roku Bonin związał się umową z kieleckim klubem, zaś cena transferu wyniosła 200 tys. złotych[5]. W nowym zespole zadebiutował 20 marca 2005 roku w wygranym meczu z Widzewem Łódź (1:0), w którym grał przez pierwsze 45. minut[6]. Wiosną był podstawowym graczem Korony, wraz z nią wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywek. W I lidze po raz pierwszy wystąpił 26 lipca w zremisowanym 0:0 pojedynku przeciwko Cracovii, natomiast debiutanckiego gola strzelił w przegranym 2:4 meczu z Pogonią Szczecin.

W latach 2005-2008 Bonin był podstawowym zawodnikiem kielczan i jego ważnym ogniwem. W sezonie 2006/2007 strzelił we wszystkich rozgrywkach dziesięć goli, a wraz z kieleckim zespołem dotarł do finału Pucharu Polski, w którym zagrał przez pełne 90. minut, a jego klub przegrał z Dyskobolią Grodzisk Wlkp.[7].

W lipcu 2008 roku Bonin podpisał trzyletni kontrakt z Górnikiem Zabrze[8]. Szybko stał się jego podstawowym zawodnikiem, w sezonie 2008/2009, w którym śląski klub spadł do niższej ligi, strzelił w jego barwach jednego gola – w przegranym 2:3 spotkaniu przeciwko GKS-owi Bełchatów. Również w kolejnych rozgrywkach, w których Górnik powrócił do Ekstraklasy, występował w pierwszym składzie – zaliczył 29 meczów. Jesienią sezonu 2010/2011 należał do najlepszych zawodników zabrzan. W przerwie zimowej jego pozyskaniem zainteresowane były polskie kluby oraz drużyna z Grecji, jednak ostatecznie pozostał w swoim zespole[9][10]. Wiosną zdobył dwa gole – w spotkaniu z GKS-em Bełchatów, zapewniając Górnikowi remis, oraz w meczu przeciwko Śląskowi Wrocław, przyczyniając się do zwycięstwa[11].

Po zakończeniu sezonu 2010/2011 chęć zakontraktowania Bonina wyraziły Jagiellonia Białystok i Polonia Warszawa. Zawodnik wybrał ofertę warszawskiego klubu, tłumacząc swoją decyzję „chęcią walki o najwyższe cele”[12]. 2 czerwca podpisał z nim trzyletnią umowę[13]. Po krótkim epizodzie w ŁKS-ie Łódź[14], w lipcu 2012 roku podpisał kontrakt z Pogonią Szczecin[15]. W barwach "Portowców" rozegrał 5 spotkań i strzelił jedną bramkę. Ze względu na słabą formę zawodnika, klub ze Szczecina postanowił rozstać się z Boninem. Na początku 2013 roku powrócił on do Górnika Zabrze[16]. Powrót jednak nie okazał się dla zawodnika sukcesem. W czerwcu 2013 roku Bonin zasilił zespół Górnika Łęczna. Już rok później dostał szansę gry w ekstraklasie, ponieważ klub z Łęcznej uzyskał awans do wyższej ligi. W I lidze Bonin strzelił 9 goli i był najlepszym strzelcem zespołu z Lubelszczyzny.

18 lipca 2018 podpisał kontrakt z Motorem Lublin[17]. W lutym 2020 został zawodnikiem Lublinianki[18], zaś 4 miesiące później został grającym asystentem trenera trzecioligowej Chełmianki Chełm[19].

W listopadzie 2005 roku Bonin został powołany przez Edwarda Klejndinsta do reprezentacji B na mecz ze Szkocją[20]. W przegranym 0:2 spotkaniu, które odbyło się w Kilmarnock, zagrał od 57. minuty, kiedy to zmienił Macieja Iwańskiego[21].

W kwietniu 2006 roku Bonin został powołany przez selekcjonera Pawła Janasa do reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Litwą[22]. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, które odbyło się w Bełchatowie, wraz z innym reprezentantami Polski oraz Litwy podpisał apel „Alkohol nie jest dla nieletnich!”[23]. W samym pojedynku, zakończonym porażką, wystąpił w pierwszej połowie, w której kilkukrotnie próbował pokonać bramkarza rywali strzałami z dystansu[24].

W listopadzie 2007 roku Bonin został dowołany na grudniowe zgrupowanie w Turcji[25]. W jego ramach wystąpił w sparingowym spotkaniu przeciwko Antalyasporowi; w towarzyskim meczu z reprezentacją Bośni i Hercegowiny jednak nie zagrał. Wystąpił za to w marcowym pojedynku z Zagranicznymi Gwiazdami Orange Ekstraklasy, w którym na początku drugiej połowy zmienił Tomasza Zahorskiego[26]. We wrześniu 2010 roku został powołany przez selekcjonera Franciszka Smudę na mecze towarzyskie z USA i Ekwadorem, ale ponownie nie pojawił się na murawie[27].

1. Grzegorz Bonin odchodzi z Radomiaka (pol.). sport.pl. [dostęp 2011-03-31].
  2. Szczakowianka Jaworzno 2 - 0 Radomiak Radom (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31].
  3. Radomiak Radom 4 - 0 RKS Radomsko (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31].
  4. Bonin w Koronie! (pol.). sport.pl. [dostęp 2011-03-31].
  5. Grzegorz Bonin w Kolporterze Korona (pol.). sport.pl. [dostęp 2011-03-31].
  6. Korona Kielce 1 - 0 Widzew Łódź (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31].
  7. Dyskobolia z Pucharem Polski (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31].
  8. Bonin w Górniku, Jarka w Łodzi (pol.). ekstraklasa.tv. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-08)].
  9. Grzegorz Bonin zostaje w Górniku? (pol.). ekstraklasa.tv. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-07)].
  10. Grzegorz Bonin w Grecji? Górnik szuka zastępcy (pol.). ekstraklasa.tv. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-08)].
  11. Grzegorz Bonin → Sezon 2010/2011 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-02].
  12. Grzegorz Bonin blisko Polonii Warszawa (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-02].
  13. Grzegorz Bonin podpisał trzyletni kontrakt (pol.). ksppolonia.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 października 2011)].
  14. Grzegorz Bonin zawodnikiem ŁKS-u (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2012-02-01].
  15. Grzegorz Bonin piłkarzem Pogoni (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2012-07-02].
  16. Grzegorz Bonin wraca do Górnika Zabrze (pol.). górnikzabrze.przeglądsportowy.pl. [dostęp 2013-01-10].
  17. Grzegorz Bonin podpisał kontrakt z Motorem Lublin (pol.). motorlublin.eu. [dostęp 2018-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 sierpnia 2018)].
  18. Tomasz Brzyski i Grzegorz Bonin zostali nowymi piłkarzami czwartoligowej Lublinianki (pol.). kurierlubelski.pl. [dostęp 2020-02-20].
  19. Grzegorz Bonin grającym asystentem (pol.). chelmianka.pl. [dostęp 2020-07-11].
  20. Kadra reprezentacji B na mecz ze Szkocją (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].
  21. Szkocja B 2-0 Polska B (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31].
  22. Grzegorz Bonin w kadrze na mecz z Litwą (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].
  23. Polscy piłkarze przeciwko alkoholowi dla nieletnich (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].
  24. Mecz towarzyski: Polska - Litwa 0:1 (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].
  25. Kadra na grudniowe zgrupowanie w Turcji (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].
  26. Polska - Zagraniczne Gwiazdy OE 2:3 (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].
  27. Franciszek Smuda uzupełnił listę powołań (pol.). pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31].

Autor: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0