Imperium hiszpańskie

Imperium Hiszpańskie
Imperio español
1492–1976
Flaga Hiszpanii
Herb Hiszpanii
Flaga HiszpaniiHerb Hiszpanii
Dewiza: (łac.) Plus Ultra
(Wciąż dalej)
Hymn:
Marcha Real

(Marsz Królewski)
Położenie Hiszpanii
Język urzędowy

Hiszpański

Stolica

Madryt

Ustrój polityczny

Królestwo

Typ państwa

Imperium kolonialne

Pierwszy Król

Ferdynand Aragoński

Ostatni Król

Jan Karol I

Powierzchnia
 • całkowita


13,700,000 km²

Waluta

Peseta hiszpańska (₧)

Religia dominująca

Rzymskokatolicyzm

Mapa Hiszpanii
Hiszpański fort San Felipe de Barajas w Cartagenie w Kolumbii

Imperium hiszpańskie – istniejące w latach 1492–1976 imperium kolonialne, w skład którego wchodziły należące do Królestwa Hiszpanii terytoria i kolonie w Europie, obu Amerykach, Afryce, Azji oraz Oceanii. U szczytu swej potęgi było jednym z największych państw w dziejach świata i zyskało miano „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”.

Ekspansja kolonialna

Początki imperium hiszpańskiego sięgają XV wieku, gdy w wyniku małżeństwa Izabeli Kastylijskiej, królowej Kastylii-Leónu i Ferdynanda Aragońskiego, króla Aragonii, doszło do zjednoczenia Hiszpanii. W 1492 roku wraz z upadkiem Emiratu Grenady zakończyła się rekonkwista, a hiszpańskie okręty pod dowództwem Krzysztofa Kolumba dotarły do wybrzeży Ameryki, która wkrótce stała się celem kolonizacji hiszpańskiej.

Hiszpańscy osadnicy zajęli znaczną część Karaibów, a konkwistadorzy rozpoczęli podbój kontynentu, przyczyniając się do upadku cywilizacji zamieszkujących go Indian, m.in. Azteków i Inków. Z czasem obszar kontrolowany przez Hiszpanię rozciągał się od granic współczesnej Kanady na północy po Falklandy na południu i obejmował Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii i Wicekrólestwo Peru, a z czasem także wydzielone w XVIII wieku Wicekrólestwa Nowej Granady i La Platy.

Wyprawa dookoła świata rozpoczęta przez Ferdynanda Magellana w 1519 roku i kontynuowana po jego śmierci przez Juana Sebastiána Elcano doprowadziła do odkrycia nowego szlaku morskiego prowadzącego do Azji, wcześniej poszukiwanego przez Kolumba. Niedługo później Hiszpanie skolonizowali Guam, Filipiny oraz inne okoliczne wyspy, które weszły w skład Hiszpańskich Indii Wschodnich.

Unia Iberyjska i globalna supremacja

Jednocześnie, w czasie tzw. Złotego Wieku do Hiszpanii należały Niderlandy oraz liczne posiadłości we Włoszech i Francji, a także zachodniej i środkowej Afryce. Dodatkowo, w latach 1581–1640 w unii personalnej z Hiszpanią znajdowała się Portugalia z posiadłościami w Brazylii, Afryce i Azji (tzw. Unia Iberyjska). W 1659 pokój pirenejski zakończył definitywnie okres hegemoni Hiszpanii w polityce międzynarodowej, otwierając okres wojen między Holandią, Francją i Anglią o spadek po hiszpańskiej dominacji[1][2].

Zmierzch, odrodzenie i ostateczny upadek

Koniec XVII i I połowę XVIII wieku znamionuje upadek znaczenia hiszpańskiego imperium w skali globalnej. Część terytoriów należących do Hiszpanii (znajdujących się głównie w Europie) została przez nią utracona w wyniku wojny o sukcesję hiszpańską (1701–1714), a następnie wojny siedmioletniej (1756–1763). Dzięki reformom przeprowadzonym przez Burbonów, a zwłaszcza Karola III, Hiszpania od połowy XVIII w. wracała do grona największych potęg światowych podejmując na nowo ekspansję w Ameryce, gdzie stawiała czoła Wielkiej Brytanii, m.in. biorąc udział w wojnie o niepodległość USA, odzyskując Florydę i Minorkę. Pod koniec XVIII wieku hiszpańskie imperium kolonialne dysponowało około 20 mln km², co dało mu 4. miejsce wśród największych imperiów w historii[3].

Jednakże na początku XIX wieku w hiszpańskich posiadłościach w Ameryce Łacińskiej doszło do szeregu wojen narodowo-wyzwoleńczych, w wyniku których Hiszpanie utracili wszystkie terytoria w kontynentalnej Ameryce na rzecz nowo powstałych republik. W 1898 roku doszło do wojny amerykańsko-hiszpańskiej, której rezultatem była utrata ostatnich kolonii w Ameryce – Kuby i Portoryka oraz Hiszpańskich Indii Wschodnich.

Na początku XX wieku Hiszpania była w posiadaniu nielicznych kolonii w Afryce – Gwinei Hiszpańskiej, Maroka Hiszpańskiego i Sahary Hiszpańskiej. Hiszpanie wycofali się z Maroka w 1956 roku, w 1968 roku przyznali niepodległość Gwinei Równikowej, a w 1976 roku opuścili Saharę Hiszpańską (obecnie jest to terytorium okupowane przez Maroko, znane jako Sahara Zachodnia).

Obecnie do Hiszpanii należą Wyspy Kanaryjskie oraz dwie enklawy na północnym wybrzeżu Afryki – Ceuta i Melilla.

Posiadłości kolonialne[4]

Ameryka

Azja

Afryka

Przypisy

  1. A. Kersten: Historia Powszechna Wiek XVII. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1987, s. 130.
  2. Radoslaw Pyffel: Chiny jak II Rzesza. Podobieństwa i różnice. Najwyższy Czas!. [dostęp 2013-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-18)].
  3. Po imperium brytyjskim, mongolskim, Rosji/ZSRR
  4. Lista nie uwzględnia terytoriów portugalskiego imperium kolonialnego, które w latach 1580–1640 znajdowało się w unii personalnej z Hiszpanią, hiszpańskich posiadłości na kontynencie europejskim oraz terytoriów okupowanych przez Hiszpanów.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Japan (1870–1999).svg
Variant version of a flag of Japan, used between January 27, 1870 and August 13, 1999 (aspect ratio 7:10).
Flag of the German Empire.svg
Bundesflagge und Handelsflagge des Norddeutschen Bundes (1866-1871) und Reichsflagge des Deutschen Reiches (1871-1918)
Flag of Germany (1867–1918).svg
Bundesflagge und Handelsflagge des Norddeutschen Bundes (1866-1871) und Reichsflagge des Deutschen Reiches (1871-1918)
Flag of Russia (1914–1917).svg
Autor: Srg36, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Russian Empire for private use (1914-1917).
Flag of Russia (1914-1917).svg
Autor: Srg36, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Russian Empire for private use (1914-1917).
Flag of Italy (1861–1946).svg
Autor: F l a n k e r, Licencja: CC BY-SA 2.5
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Spanish Empire Anachronous 0.PNG
Autor: Trasamundo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Anachronous map of the Spanish Empire
 
Territories of the Portuguese empire during the Iberian Union (1580-1640)
 
Territories lost before or due to the Treaties of Utrecht-Baden (1713–1714)
 
Territories lost before or during the Spanish American wars of independence (1808-1833)
 
Territories lost following the Spanish-American War (1898-1899)
 
Territories granted independence during the Decolonization of Africa (1956-1976)
 
Current territories administered by Spain
Marcha Real-Royal March by US Navy Band.ogg
The Spanish national anthem, recorded by United States Navy Band.
Spanish Empire (diachronic).svg
Autor: Nagihuin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Map of all territories that were once part of the Spanish Empire at some point. Includes: Sardinia, Kingdom of Naples, Kingdom of Sicily, Duchy of Milan (Parma within), Franche-Comté, Spanish Netherlands, Spanish Morocco, Equatorial Quinea, Spanish Sahara, Philippine Islands, Carolina and Mariana Islands (shown with dotted circumference), Spanish South America, Spanish Central America, Spanish Caribbean, Spanish Florida, Spanish Louisiana and Spanish North America (Californias etc.). No claims included.
Coat of arms of Spain (1945–1977).svg
Autor: Heralder, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Spain (1945–1977)
Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king flag. Used by the Carlist movement.
71 - Carthagène - Décembre 2008.jpg
Autor: Martin St-Amant (S23678), Licencja: CC BY-SA 3.0
San Felipe de Barajas’s fortress in Cartagena, Colombia