Język jewanik

Jewanitika
Obszar

Grecja, Turcja, Bułgaria

Liczba mówiących

język wymarły w końcu XX w.

Pismo/alfabet

hebrajskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
Ethnologue8b prawie wymarły
Kody języka
Kod ISO 639-2yej
Kod ISO 639-3yej
IETFyej
Glottologyeva1238
Ethnologueyej
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Jewanik lub język żydowsko-grecki, język romaniockiwymarły język z grupy języków helleńskich, używany przez Żydów greckich (zwanych Romaniotami) od okresu hellenistycznego do końca XX w.

Nazwa jewanik pochodzi od biblijnego słowa Yāwān, które na Bliskim Wschodzie oznaczało Greków i kraje przez nich zamieszkane (por. Jonowie).

Jewanik powstał z języka greckiego – hellenistycznego koine (Ελληνική Κοινή) i zawierał zapożyczenia z języka hebrajskiego. Był rozumiany przez użytkowników języka greckiego i z tego względu jest często uznawany za dialekt tego języka. Jewanik był zapisywany zmodyfikowanym alfabetem hebrajskim. Romanioci stosowali ten alfabet również do zapisywania języka greckiego.

W późnym średniowieczu jewanik stopniowo zanikał na skutek przyjmowania przez Romaniotów języka greckiego i w mniejszym stopniu bułgarskiego i tureckiego. Po 1492 do Grecji przybyli licznie Żydzi sefardyjscy, wygnani z Hiszpanii i wkrótce ich język ladino zdominował jewanik. Tym niemniej jewanik przetrwał jako język mniejszościowy aż do lat 40. XX w., kiedy Holocaust i późniejsza emigracja do Izraela spowodowały ostateczny zanik języka. W 1987 było na świecie tylko około 50 osób ze znajomością języka jewanik, głównie ludzi starszych. Obecnie jest to język wymarły.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Star of David.svg
Gwiazda Dawida, symbol żydowskiego narodu i wiary.