José María Velasco Ibarra

José María Velasco Ibarra
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 marca 1893
Quito

Data i miejsce śmierci

30 marca 1979
Quito

Prezydent Ekwadoru
Okres

od 1 września 1934
do 20 maja 1935

Poprzednik

Abelardo Montalvo

Następca

Antonio Pons

Okres

od 28 maja 1944
do 30 marca 1946

Poprzednik

Carlos Alberto Arroyo del Río

Następca

Carlos Mancheno Cajas

Okres

od 1 września 1952
do 31 sierpnia 1956

Poprzednik

Galo Plaza Lasso

Następca

Camilo Ponce Enríquez

Okres

od 1 września 1960
do 7 listopada 1961

Poprzednik

Camilo Ponce Enríquez

Następca

Carlos Arosemena Monroy

Okres

od 1 września 1968
do 15 lutego 1972

Poprzednik

Otto Arosemena

Następca

Guillermo Rodríguez Lara

podpis
Odznaczenia
Łańcuch Narodowego Orderu Zasługi (Ekwador) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN

José María Velasco Ibarra (ur. 19 marca 1893 w Quito, zm. 30 marca 1979 tamże) – ekwadorski prawnik i polityk. Był pięć razy prezydentem Ekwadoru w latach 1934-1935, 1944-1947, 1952-1956, 1960-1961 oraz 1968-1972.

Życiorys

Urodził się w 1893 w zamożnej rodzinie, otrzymał wszechstronne wykształcenie. Studiował m.in. na Sorbonie w Paryżu. Jako polityk większą wagę przywiązywał do programów niż partyjnych zależności. Dużo uwagi poświęcał też kwestiom uczciwości i moralności w polityce. W 1933 uzyskał mandat deputowanego i został przewodniczącym parlamentu. Zdecydowanie występował przeciwko prezydentowi Juanowi Merze, któremu zarzucał fałszerstwa wyborcze. Po usunięciu Mery przez parlament, Valesco Ibarra stanął do nowych wyborów na czele koalicji zrzeszającej liberałów i konserwatystów. Odniósł w nich zwycięstwo. Koalicja, która utorowała mu drogę do władzy rozpadła się po wyborach, Ibarze udało się utrzymać na tym stanowisku tylko jedenaście miesięcy. Po ustąpieniu z urzędu prezydenta Ibarra udał się na emigrację do Kolumbii. Jednak rządy jego następcy Carlosa Arroyo wzbudziły niezadowolenie społeczeństwa, a w kraju doszło do zamieszek pod hasłami powrotu Ibarry. W tej sytuacji w 1944 Arroyo po nieudanej próbie stłumienia antyrządowej demonstracji podał się do dymisji, a prezydentem ogłoszono Ibarrę, który otrzymał poparcie koalicji partii politycznych, ale tym razem bez liberałów. Jednak Ibarra został szybko obalony w wyniku zamachu stanu i zmuszony do emigracji. Tym razem wyjechał do Argentyny. W 1952 powrócił do kraju i znów wziął udział w wyborach poparty przez szeroką koalicję partii politycznych z konserwatystami i liberałami na czele. Odniósł zdecydowane zwycięstwo i tym razem rządził pełną czteroletnią kadencję. Przeprowadził wiele istotnych reform, ograniczył wydatki administracji oraz ustabilizował sytuację gospodarczą. Zainicjował też program robót publicznych. W 1956 po zakończeniu kadencji ustąpił ze stanowiska, ponieważ ówczesne przepisy prawne uniemożliwiły mu ponowny udział w wyborach.

Cztery lata później, w 1960 znowu wsparty przez liberałów i konserwatystów, ponownie stanął do wyborów i je wygrał. Jednak poparcie, jakiego udzielił przywódcy Kuby Fidelowi Castro spowodowało wybuch konfliktu między nim a popierającymi go dotąd partiami. Ostatecznie prezydent został obalony w wyniku zamachu stanu, który odsunął go od władzy. W 1968 Velasco znów wygrał wybory prezydenckie i po raz piąty stanął na czele Ekwadoru. Dwa lata później rozwiązał parlament i przywrócił w kraju starą konstytucję z 1946. W lutym 1972 został zmuszony do ustąpienia przez armię, która odmówiła mu dalszego poparcia.

Bibliografia

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy • Leksykon, Politeja, Warszawa 2000

Media użyte na tej stronie

ESP Isabella Catholic Order GC.svg
Autor: Heralder (Crown by Miguillen), Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Order of Isabella the Catholic, Grand Cross
Firma de Velasco Ibarra.svg
Firma de Velasco Ibarra, realizado en Inkscape por David Torres Costales
José María Velasco Ibarra.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
José María Velasco Ibarra
GER Bundesverdienstkreuz 9 Sond des Grosskreuzes.svg
Baretka: Order Zasługi RFN – Stopień Specjalny Krzyża Wielkiego.
National Order of Merit (Ecuador) - ribbon bar.gif
Autor: McOleo, Licencja: CC0
Ribbon bar of the National Order of Merit (Ecuador)