Kornelia Kubińska
Data i miejsce urodzenia | 3 sierpnia 1985 Marklowice | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klub | AZS-AWF Katowice | ||||||||||||
Wzrost | 166 cm | ||||||||||||
Debiut w PŚ | 27.10.2007, Düsseldorf (58. miejsce – sprint F) | ||||||||||||
Pierwsze punkty w PŚ | 16.02.2008, Liberec (58. miejsce – 7,6 km F) | ||||||||||||
Dorobek medalowy | |||||||||||||
|
Kornelia Kubińska (z domu Marek) (ur. 3 sierpnia 1985 w Marklowicach, wówczas dzielnica Wodzisławia Śląskiego) – polska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu AZS-AWF Katowice.
Kariera
Jej pierwszą trenerką była Aleksandra Pustołka z Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Marklowicach. Marek jest trzykrotną mistrzynią Polski. Swe pierwsze punkty w zawodach Pucharu Świata Kornelia Marek zdobyła 16 lutego 2008 w Libercu zajmując 25. miejsce. Rok później podczas mistrzostw świata zajęła 21. miejsce w biegu na 30 km techniką dowolną. Członkini sztafety 4 × 5 km podczas mistrzostw świata w Libercu, w składzie z Justyną Kowalczyk, Sylwią Jaśkowiec i Pauliną Maciuszek zajęła 6. miejsce, które jest najlepszym od wielu lat wynikiem polskiej sztafety w historii startów w mistrzostwach świata. Polki powtórzyły ten wynik podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Vancouver 2010. Sama Kornelia osiągnęła tam życiowy sukces, zajmując 11. miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Była także 9. w sprincie drużynowym z Sylwią Jaśkowiec, 39. w biegu na 10 km techniką dowolną i 35. w biegu na 15 km techniką łączoną. Wyniki te zostały jednak anulowane z uwagi na późniejsze wykrycie niedozwolonych środków w organizmie Kornelii Marek.
10 marca 2010 ogłoszono, iż w próbce moczu pobranej podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver, po biegu sztafetowym 25 lutego, wykryto ślady niedozwolonej substancji (EPO). 16 marca 2010 Polski Komitet Olimpijski poinformował, że badanie próbki B potwierdziło te zarzuty. 3 czerwca 2010 Kornelia Marek została zdyskwalifikowana na dwa lata za stosowanie niedozwolonych środków dopingowych. Ponadto anulowane zostały wyniki, jakie osiągnęła podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver[1].
W 2012 roku wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża (Kubińska)[2], pod którym później startowała.
W sezonie 2015/2016 Kornelia z powodu ciąży, nie startowała ani razu[3]. Przed startem sezonu 2017/2018 zakończyła karierę sportową[4].
Osiągnięcia sportowe
Igrzyska olimpijskie
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
40. | 15 lutego | 2010 | Whistler | 10 km stylem dowolnym | 24:58,4 min | DSQ[a] | Charlotte Kalla |
43. | 19 lutego | 2010 | Whistler | 15 km bieg łączony | 39:58,1 min | DSQ[a] | Marit Bjørgen |
9. | 22 lutego | 2010 | Whistler | Sprint drużynowy stylem dowolnym[b] | — | DSQ[a] | Niemcy |
6. | 25 lutego | 2010 | Whistler | bieg sztafetowy 4×5 km[c] | — | DSQ[a] | Norwegia |
11. | 27 lutego | 2010 | Whistler | 30 km stylem klasycznym (start masowy) | 1:30:33,7 h | DSQ[a] | Justyna Kowalczyk |
34. | 8 lutego | 2014 | Krasnaja Polana | 15 km bieg łączony | 38:33,6 min | +2:45,8 min | Marit Bjørgen |
26. | 13 lutego | 2014 | Krasnaja Polana | 10 km stylem klasycznym | 28:17,8 min | +2:25,7 min | Justyna Kowalczyk |
7. | 15 lutego | 2014 | Krasnaja Polana | bieg sztafetowy 4×5 km[d] | 53:02,7 min | +1:36,2 min | Szwecja |
43. | 22 lutego | 2014 | Krasnaja Polana | 30 km stylem dowolnym (start masowy) | 1:11:05,2 h | +8:52,5 min | Marit Bjørgen |
Mistrzostwa świata
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
29. | 19 lutego | 2009 | Liberec | 10 km stylem klasycznym | 28:12,8 min | +2:36,3 min | Aino-Kaisa Saarinen |
39. | 21 lutego | 2009 | Liberec | 15 km bieg łączony | 40:55,3 min | +3:37,4 min | Justyna Kowalczyk |
66. | 24 lutego | 2009 | Liberec | Sprint stylem dowolnym | 2:39,3 min | — | Arianna Follis |
6. | 26 lutego | 2009 | Liberec | bieg sztafetowy 4×5 km[e] | 54:24,3 min | +1:12,1 min | Finlandia |
20. | 27 lutego | 2009 | Liberec | 30 km stylem dowolnym (start masowy) | 1:16:10,6 h | +3:03,0 min | Justyna Kowalczyk |
54. | 21 lutego | 2013 | Val di Fiemme | Sprint stylem klasycznym | 3:16,6 min | — | Marit Bjørgen |
23. | 23 lutego | 2013 | Val di Fiemme | 15 km bieg łączony | 39:04,4 min | +2:13,7 min | Marit Bjørgen |
37. | 26 lutego | 2013 | Val di Fiemme | 10 km stylem dowolnym | 25:23,4 min | +2:11,1 min | Therese Johaug |
9. | 28 lutego | 2013 | Val di Fiemme | bieg sztafetowy 4×5 km[f] | 1:00:36,5 h | +3:35,0 min | Norwegia |
23. | 2 marca | 2013 | Val di Fiemme | 30 km stylem klasycznym (start masowy) | 1:27:19,9 h | +7:30,5 min | Marit Bjørgen |
34. | 19 lutego | 2015 | Falun | Sprint stylem klasycznym | 3:26,63 min | — | Marit Bjørgen |
24. | 21 lutego | 2015 | Falun | 15 km bieg łączony | 40:57,6 min | +3:26,8 min | Therese Johaug |
41. | 24 lutego | 2015 | Falun | 10 km stylem dowolnym | 25:08,8 min | +3:21,5 min | Charlotte Kalla |
5. | 26 lutego | 2015 | Falun | bieg sztafetowy 4×5 km[g] | 49:04,7 min | +1:52,3 min | Norwegia |
DNF | 28 lutego | 2015 | Falun | 30 km stylem klasycznym (start masowy) | 1:24:47,0 h | — | Therese Johaug |
37. | 25 lutego | 2017 | Lahti | 15 km bieg łączony | 37:57,5 min | +4:26,8 min | Marit Bjørgen |
40. | 28 lutego | 2017 | Lahti | 10 km stylem klasycznym | 25:24,9 min | +3:26,6 min | Marit Bjørgen |
8. | 2 marca | 2017 | Lahti | bieg sztafetowy 4×5 km[h] | 52:21,5 min | +3:22,0 min | Norwegia |
24. | 4 marca | 2017 | Lahti | 30 km stylem dowolnym (start masowy) | 1:08:36,8 h | +2:58,1 min | Marit Bjørgen |
Mistrzostwa świata juniorów
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurs | Wynik | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
49. | 6 lutego | 2003 | Sollefteå | 5 km stylem klasycznym | 15:23,5 min | +2:02,0 min | Mona-Liisa Malvalehto |
53. | 8 lutego | 2003 | Sollefteå | Sprint stylem klasycznym | — | — | Nicole Fessel |
41. | 3 lutego | 2004 | Stryn | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 46:12,6 min | +4:22,1 min | Irina Artiomowa |
36. | 21 marca | 2005 | Rovaniemi | 10 km bieg łączony | 29:24,9 min | +2:27,0 min | Marte Elden |
39. | 23 marca | 2005 | Rovaniemi | Sprint stylem klasycznym | — | — | Kari Vikhagen Gjeitnes |
16. | 25 marca | 2005 | Rovaniemi | 5 km stylem dowolnym | 14:24,8 min | +1:02,2 min | Natalja Iljina |
Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
45. | 31 stycznia | 2006 | Kranj | Sprint stylem dowolnym | — | — | Guro Strøm Solli |
38. | 2 lutego | 2006 | Kranj | 10 km stylem klasycznym | 28:07,0 min | +3:39,4 min | Justyna Kowalczyk |
40. | 4 lutego | 2006 | Kranj | 15 km bieg łączony | 44:14,7 min | +6:21,0 min | Justyna Kowalczyk |
33. | 13 marca | 2007 | Tarvisio | Sprint stylem klasycznym | — | — | Alena Procházková |
19. | 15 marca | 2007 | Tarvisio | 10 km stylem dowolnym | 24:28,1 min | +1:17,6 min | Silvana Bucher |
25. | 17 marca | 2007 | Tarvisio | 15 km bieg łączony | 41:53,8 min | +2:06,1 min | Julija Czekalowa |
22. | 23 lutego | 2008 | Malles Venosta | Sprint stylem klasycznym | — | — | Vesna Fabjan |
13. | 26 lutego | 2008 | Malles Venosta | 10 km stylem klasycznym | 29:41,6 min | +1:18,9 min | Olga Tiagaj |
7. | 28 lutego | 2008 | Malles Venosta | 15 km stylem dowolnym (start masowy) | 37:03,4 min | +32,0 s | Olga Tiagaj |
Uniwersjada
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
68. | 16 stycznia | 2005 | Seefeld | 5 km stylem dowolnym | 12:56,2 min | +2:06,1 min | Swietłana Małachowa-Szyszkina |
41. | 22 stycznia | 2005 | Seefeld | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 50:12,7 min | +6:39,4 min | Justyna Kowalczyk |
23. | 18 stycznia | 2007 | Pragelato | 5 km stylem dowolnym | 14:33,0 min | +2:25,1 min | Justyna Kowalczyk |
33. | 20 stycznia | 2007 | Pragelato | Sprint stylem dowolnym | — | — | Justyna Kowalczyk |
3. | 22 stycznia | 2007 | Pragelato | bieg sztafetowy 3×5 km[i] | 34:39,9 min | +8,1 s | Białoruś |
33. | 24 stycznia | 2007 | Pragelato | 10 km bieg łączony | 25:57,7 min | +3:25,1 min | Justyna Kowalczyk |
18. | 26 stycznia | 2007 | Pragelato | 15 km stylem dowolnym | 38:11,1 min | +1:40,1 min | Olga Michajłowa |
Puchar Świata
Miejsca w klasyfikacji generalnej
Sezon | Miejsce |
---|---|
2007/2008 | 91. |
2008/2009 | 122. |
2009/2010 | 103. |
2012/2013 | niesklasyfikowana |
2013/2014 | 107. |
2014/2015 | 66. |
2016/2017 | niesklasyfikowana |
Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata
stan po zakończeniu sezonu 2016/2017
Sezon 2007/2008 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TdS | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
58 | - | 59 | 63 | - | 42 | 60 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 25 | - | - | - | - | - | - | 52 | 56 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Sezon 2008/2009 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
68 | 65 | 73 | DNF | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 69 | 28 | 37 | 41 | 39 | 3 | |||||||||||||||||||||||
Sezon 2009/2010 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
65 | 60 | 51 | - | 61 | 72 | 54 | 53 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 23 | 43 | - | - | 26 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 13 | ||||||||||||||||||||||||
Sezon 2012/2013 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | 77 | 50 | 48 | 52 | - | - | - | - | 53 | 57 | 55 | 40 | 36 | 40 | 41 | 37 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Sezon 2013/2014 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | 41 | 42 | 40 | 42 | - | - | - | 72 | 74 | 65 | 52 | 49 | - | - | - | - | 44 | 25 | - | - | - | 42 | - | 38 | - | - | - | 6 | |||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2014/2015 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
61 | 37 | 85 | 64 | 46 | 55 | 34 | - | 41 | - | 59 | 43 | 51 | 34 | 29 | 25 | 21 | 21 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 58 | |||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2016/2017 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | FPŚ | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | - | - | - | - | - | 57 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 40 | - | - | - | 51 | - | - | - | - | - | - | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Legenda | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane DNF – zawodnik nie ukończył biegu |
Slavic Cup
Miejsca w poszczególnych konkursach Slavic Cup
Sezon 2012/2013 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 1 | - | - | - | - | - | - | - | - | 6 | 3 | - | - | 280 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2016/2017 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | - | 4 | - | - | - | - | - | - | - | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Legenda | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane - – zawodnik nie wystartował |
Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Federacji
Sezon | Miejsce |
---|---|
2007/2008 | 29. |
2012/2013 | 12. |
2016/2017 | 23. |
Mistrzostwa Polski
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
? | 2005 | Wisła/Kubalonka | 15 km techniką dowolną | — | — | — | |
21 marca | 2012 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | Sprint | — | +1,64 s | Agnieszka Szymańczak | |
22 marca | 2012 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | 5 km techniką klasyczną | 17:35,10 min | — | — | |
24 marca | 2012 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | 15 km techniką dowolną | 47:07,5 min | — | — | |
25 marca | 2012 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | sztafeta 4x5 km[j] | 1:07:33,7 h | — | — | |
18 marca | 2015 | Wisła/Kubalonka | Sprint stylem klasycznym | 3:43,74 min | — | Dominika Bielecka | |
19 marca | 2015 | Wisła/Kubalonka | 5 km stylem dowolnym | 12:53,94 min | — | — | |
21 marca | 2015 | Wisła/Kubalonka | sprint drużynowy stylem dowolnym[k] | 12:53,94 min | — | — | |
11 lutego | 2017 | Wisła/Kubalonka | Sprint stylem klasycznym | 3:26,68 min | +5,04 s | Monika Skinder | |
12 lutego | 2017 | Wisła/Kubalonka | 5 km stylem klasycznym | 14:19,2 min | — | — | |
23 marca | 2017 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | sprint drużynowy stylem klasycznym[l] | 26:17,7 min | — | — | |
24 marca | 2017 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | 15 km stylem dowolnym | 49:40,5 min | — | — | |
25 marca | 2017 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | mieszany sprint drużynowy stylem dowolnym[m] | 19:03,04 min | — | — | |
26 marca | 2017 | Szklarska Poręba/ Jakuszyce | sztafeta 4x5 km[n] | 1:08:21,02 h | — | — |
Uwagi
- ↑ a b c d e Dyskwalifikacja za doping
- ↑ Skład zespołu: Kornelia Marek, Sylwia Jaśkowiec
- ↑ Skład zespołu: Kornelia Marek, Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec.
- ↑ Skład drużyny: Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek
- ↑ Skład zespołu: Justyna Kowalczyk, Kornelia Marek, Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek
- ↑ Skład zespołu: Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Agnieszka Szymańczak
- ↑ Skład zespołu: Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Sylwia Jaśkowiec
- ↑ Skład zespołu: Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Kornelia Kubińska, Martyna Galewicz.
- ↑ Skład zespołu: Justyna Kowalczyk, Kornelia Marek, Sylwia Jaśkowiec.
- ↑ Skład zespołu AZS AWF Katowice: Natalia Grzebisz, Kornelia Kubińska, Anna Słowiok, Justyna Mordarska.
- ↑ Skład zespołu AZS AWF Katowice: Kornelia Kubińska, Justyna Mordarska.
- ↑ Skład zespołu AZS AWF Katowice: Kornelia Kubińska, Magdalena Galewicz.
- ↑ Skład zespołu AZS AWF Katowice: Kornelia Kubińska, Jan Antolec.
- ↑ Skład zespołu AZS AWF Katowice: Katarzyna Stokfisz, Kornelia Kubińska, Magdalena Czusz, Martyna Galewicz.
Przypisy
- ↑ FIS MEDIA INFO: FIS sanctions Russian Ski Association and Kornelia Marek (POL) (ang.). International Ski Federation. [dostęp 2010-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-24)].
- ↑ Mały raport o stanie zdrowia kadry biegowej A-mix (pol.). pzn.pl. [dostęp 2012-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-24)].
- ↑ Kolejna biegaczka narciarska w ciąży.
- ↑ Mateusz Król: Kornelia Kubińska zakończyła karierę (pol.). 2017-10-17. [dostęp 2017-12-11].
Linki zewnętrzne
- Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Cross country skiing
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Flaga Finlandii
Flag of Switzerland at sea
An icon that represents a gold medal
An icon that represents a bronze medal