Lech Makowiecki

Lech Makowiecki
Ilustracja
Data urodzenia

1954

Instrumenty

gitara, mandolina

Gatunki

country rock, eastern country

Zespoły
Babsztyl, Zayazd
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Lech Makowiecki (ur. 1954[1]) – polski poeta, autor tekstów, kompozytor, muzyk, scenarzysta i felietonista.

Życiorys

Absolwent studiów magisterskich z inż. budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej.

Karierę muzyczną zaczynał w 1978 w znanym zespole country rockowym Babsztyl, zastępując Czesławę Wasilewską. Makowiecki występował jako wokalista, gitarzysta i mandolinista. W 1985 wraz z zespołem Babsztyl zdobył Złoty Pierścień (główną nagrodę) na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1986 założył i został liderem zespołu eastern country Zayazd, z którym nagrał 5 płyt.

W ramach działalności solowej nagrał dwie płyty wpisujące się w nurt poezji śpiewanej z gatunku bardów. Płyty te skupione są na tematyce patriotycznej i historii Polski z okresu II wojny światowej, z silnym osadzeniem we współczesności.

Sam o swojej twórczości mówi:

Uważam, że młodemu pokoleniu trzeba przypominać wydarzenia z przeszłości. Należy je zainteresować ubiegłymi epokami, pokazać, że to może być ciekawe. W liceum miałem cudownego historyka – kiedy opowiadał, miałem wrażenie, że przede mną rozgrywa się film kostiumowy[2].

Dotychczas ukazały się: „Katyń 1940. Ostatni list. Ballady Lecha Makowieckiego” (2010), „Patriotyzm” (2011) i „Obudź się, Polsko” (2014).

W 2008 wygrał konkurs na scenariusz serialu o wysiedleniach w czasie II wojny światowej. Serial pod roboczym tytułem Ojczyzna wam matką będzie miała zrealizować TVP w kooperacji ze stroną niemiecką (Beta Film). Serial miał opowiadać losy ojca Lecha Makowieckiego – Stanisława, który w wieku 10 lat został wysiedlony z całą rodziną z Rypina (województwo kujawsko-pomorskie) w związku z akcją germanizacyjną w powiecie. Podczas tułaczki stracił rodziców i został wysłany na roboty przymusowe w III Rzeszy. Następnie walczył w armii gen. Stanisława Maczka. Do kraju wrócił namówiony w 1947 przez polskiego żołnierza w Niemczech, który powiedział Stanisławowi stwierdzającemu, że nie ma po co wracać do kraju, bo stracił całą rodzinę iż Ojczyzna wam matką będzie. Planowo zdjęcia miały nastąpić latem 2009, jednak serial do dzisiaj nie powstał[3].

Autor scenariusza musicalu Mickiewicz wystawionego w Gliwickim Teatrze Muzycznym oraz kilku odcinków edukacyjno-rozrywkowego programu telewizyjnego Ostatni Zayazd.

Z okazji obchodów jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem napisał musical Grunwald zaprezentowany w Olsztynie.

Życie prywatne

Jest mężem wokalistki zespołu Zayazd – Bożeny Makowieckiej. Ich synem jest wokalista Tomasz Makowiecki, a synową (do rozwodu w 2019) wokalistka Reni Jusis.

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
Makowiecki Lech.JPG
Autor: Mariusz Błaszczyk, Licencja: CC BY 3.0
Lech Makowiecki, poeta, autor tekstów, kompozytor, muzyk, scenarzysta i felietonista.