Leh

Leh
Ilustracja
Widok miasta
Państwo Indie
StanDżammu i Kaszmir
DystryktLeh
Wysokość3514 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności

27 513
Nr kierunkowy1982
Kod pocztowy194101
Położenie na mapie Dżammu i Kaszmiru
Mapa konturowa Dżammu i Kaszmiru, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Leh”
Położenie na mapie Indii
Ziemia34°09′N 77°34′E/34,150000 77,566667
Strona internetowa

Leh – miasto leżące w Azji, w północnych Indiach, na południe od gór Karakorum, w krainie Ladakh, zaliczanej do Himalajów Wysokich, nad rzeką Indus. Stolica dawniej niezależnego Królestwa Ladakhu, obecnie znajdującego się w większości na terytorium Indii (mała część Ladakhu leży po stronie Chin). Około 27 tysięcy mieszkańców, 43,85% z nich stanowią buddyści, 35,37% hinduiści, a 15,14% muzułmanie[1].

Temperatura w Leh waha się od −28 °C zimą do 33 °C latem.

Pierwsze połączenia lotnicze z Leh zostało uruchomiono w 1979 r. Między czerwcem a wrześniem można dotrzeć do Leh drogą lądową: 434 kilometrową drogą ze Śrinagaru w Kaszmirze, albo 473 kilometrową z Manali w Himachal Pradesh.

Architektura

Nad miastem górują ruiny królewskiego pałacu, przypominającego Potalę w stolicy Tybetu – Lhasie. Został on zbudowany przez króla Sengge Namgyala w XVII wieku. W połowie XIX wieku został zniszczony przez kaszmirskie wojsko. Obecnie trwają prace konserwatorskie mające na celu przywróceniu mu dawnej świetności.

Interesującą budowlą w Leh jest sunnicki meczet zbudowany w 1661 roku, po przymierzu z muzułmanami mającemu na celu przeciwstawieniu się dominacji Tybetu w tym regionie, za czasów V Dalajlamy. Meczet stanowi ciekawą mieszankę architektury tybetańskiej i islamskiej. Może pomieścić do 500 osób.

Gospodarka

Niegdyś Leh był ważnym miejscem, gdzie krzyżowały się drogi kupców z Kaszmiru, Tybetu i Indii. Obecnie główny dochód Ladakhu to turystyka, szczególnie w okresie letnim.

Przypisy

Linki zewnętrzne

  • Galerie zdjęć 1, 2

Media użyte na tej stronie

India location map.svg
(c) Uwe Dedering z niemieckiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Location map of India.

Equirectangular projection. Strechted by 106.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 37.5° N
  • S: 5.0° N
  • W: 67.0° E
  • E: 99.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.