Longobardowie we Włoszech. Ośrodki władzy, 568 – 774 n.e.

Longobardowie we Włoszech. Ośrodki władzy, 568 – 774 n.e. to oficjalna nazwa nadana przez UNESCO zestawowi 7 miejscowości, w których znajdują się zabytki architektury longobardzkiej z pozostałościami malarskimi i rzeźbiarskimi wykonanymi w okresie od VI do VIII wieku we Włoszech[1].

Wpisana 25 czerwca 2011 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje siedem miejsc znajdujących się w Cividale del Friuli, Brescia, Castelseprio, Spoleto, Campello sul Clitunno, Benewent i Monte Sant’Angelo: to dziedzictwo artystyczne świadczy o dużej roli Longobardów w rozwoju kulturalnym i duchowym średniowiecznego chrześcijaństwa europejskiego[1].

Nazwa
Cividale del Friuli (prowincja Udine): obszar znany jako Gastaldaga z małym kościołem longobardzkim i kompleksem episkopalnym, który obejmuje pozostałości pałacu biskupiego leżącego pod narodowym muzeum archeologicznym. Niewielkie oratorium Santa Maria in Valle, jest najważniejszym i najlepiej zachowanym świadkiem architektury epoki longobardzkiej. Pozostałości siedziby biskupa Kaliksta, który był ośrodkiem religijnym w stolicy ważnego księstwa Friuli; składał się z bazyliki, baptysterium św. Jana Chrzciciela i pałacu patriarchalnego.
San salvatore (brescia) interno2.JPG
Bazylika San Salvatore z klasztorem Santa Giulia i obszar archeologiczny forum rzymskiego, który znajduje się na zachód od kompleksu klasztornego, składa się z republikańskiego sanktuarium i teatru rzymskiego. Najstarszy budynek religijny na forum rzymskim pochodzi z końca I wieku p.n.e. Doskonały stan zachowania elementów architektonicznych i dekoracyjnych jest wyjątkowy w północnych Włoszech.
Castelseprio, area archeologica, basilica di san giovanni evangelista 04.jpg
Park archeologiczny w Castelseprio składa się z warowni (Castrum), bazyliki San Giovanni Evangelista, kościoła San Paolo, klasztoru, pozostałości miejscowości zbudowanej na zachód od castrum, kościoła Santa Maria Foris Portas (który mieści w apsydzie cenny cykl fresków), ruiny klasztoru i kościoła Santa Maria di Torba z XI-XIII wieku.
198SpoletoSSalvatore.JPG
Spoleto (Prowincja Perugia): kościół San Salvatore. Ta paleochrześcijańska bazylika z IV i V wieku została w dużej mierze odnowiona przez Longobardów w VIII wieku. Ma 3 nawy; podobnie prezbiterium ma 3 korpusy i jest przykryte ośmiobocznym sklepieniem. Półokrągła apsyda jest zamknięta na zewnątrz prostą ścianą; otoczone jest 2 salami w kształcie apsydy ze sklepieniem krzyżowym. Oryginalna dekoracja, sztukateria i malarstwo zostały utracone, ale pozostaje bogate belkowanie z fryzem doryckim, wspartym przez kolumny doryckie i korynckie. Z oryginalnej fasady z VIII wieku, pozostały tylko ramy okienne i 3 portale rzeźbione klasycznymi motywami.
Tempietto sul Clitunno.jpg
Campello sul Clitunno (Prowincja Perugia): świątynia Clitunno to mały kościół poświęcony Świętemu Zbawicielowi. Budowniczowie prawdopodobnie przekształcili w kościół pozostałości pogańskiego sanktuarium i innych materiałów uzupełniających.
Benevento exterior Santa Sofía 08.JPG
Kościół Santa Sofia w Benewencie, mimo wielokrotnej przebudowy zachowuje cechy wczesnośredniowiecznej architektury longobardzkiej.
Santuario san michele arcangelo.jpg
Sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo, ważne w średniowieczu centrum pielgrzymkowe.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Santuario san michele arcangelo.jpg
Santuario di San Michele Arcangelo a Monte Sant'Angelo (FG)
198SpoletoSSalvatore.JPG
Autor: Geobia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Spoleto - Interno della Basilica di S. Salvatore
Cividale, tempietto longobardo 01.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Cividale, tempietto longobardo
Benevento exterior Santa Sofía 08.JPG
Autor: Miguel Hermoso Cuesta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Benevento. Santa Sofía. Exterior.
Tempietto sul Clitunno.jpg
Autor: Lancer777, Licencja: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia 2016. See authorisations.
San salvatore (brescia) interno2.JPG
Autor: RobyBS89, Licencja: CC BY-SA 3.0
san salvatore (brescia) interno