Luís Cabral

Luís Cabral
Ilustracja
(c) Bundesarchiv, Bild 183-R1116-0047 / Spremberg, Joachim / CC-BY-SA
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1931
Bissau

Data i miejsce śmierci

30 maja 2009
Torres Vedras

Prezydent Gwinei Bissau
Okres

od 1974
do 1980

Przynależność polityczna

Afrykańska Partia Niepodległości Gwinei i Wysp Zielonego Przylądka

Następca

João Bernardo Vieira

Luís Cabral (ur. 10 kwietnia 1931 w Bissau, zm. 30 maja 2009 w Torres Vedras (Portugalia)[1]) – pierwszy prezydent Gwinei Bissau. Funkcję swoją sprawował od ogłoszenia niepodległości 24 września 1973 do 14 listopada 1980, kiedy został obalony przez pucz wojskowy. Był członkiem Afrykańskiej Partii Niepodległości Gwinei i Wysp Zielonego Przylądka.

Życiorys

Urodził się w 1931 roku w ówczesnej kolonialnej Gwinei Portugalskiej. Pochodził z rodziny Kabowerdyjczyków. W 1956 roku znalazł się w gronie pięciu współzałożycieli Afrykańskiej Partii Niepodległości Gwinei i Wysp Zielonego Przylądka (PAIGC). Innym z założycieli partii był jego brat Amílcar[2]. Po śmierci Amílcara w 1973 roku, stanął na czele gwinejskiej frakcji PAIGC. Konkurował z frakcją kabowerdyjską Aristidesa Pereiry. Spór dotyczył tego kto miał pełnić w ugrupowaniu większą rolę[3].

Gdy w 1974 roku w Portugalii doszło do militarnego puczu (rewolucja goździków), nowy rząd nadał niepodległość koloniom w Afryce. Cabral jako lider frakcji kabowerdyjskiej PAIGC został wybrany pierwszym prezydentem nowo powstałego państwa, Gwinei Bissau. W polityce wewnętrznej próbował utworzyć państwo o modelu socjalistycznym, na arenie międzynarodowej dążył do zjednoczenia Gwinei Bissau i Wysp Zielonego Przylądka[1]. Uzyskał wsparcie finansowe USA (kraj ten jako pierwszy utworzył ambasadę w Bissau) ale także Chin i Związku Radzieckiego. Na skutek wewnątrzpartyjnych intryg, Cabral przez cały okres swoich rządów zmagał się z brakiem zaufania względem własnej partii[3].

W czasie pełnienia swojej funkcji wprowadził wiele reform gospodarczych i społecznych[1]. Jako że Gwinea nie posiadała cennych surowców naturalnych, przestawił on kraj na produkcję rolniczą. Utworzył rząd jednopartyjny. W dziedzinie społecznej tworzył organizacje społeczne młodzieżowe i kobiece. Z jego inicjatywy powstała organizacja młodzieżowa partii, Juventude Africana Amilcar Cabral (JAAC) i organizacja kobiet União Democrática das Mulheres da Guiné (UDMG)[3].

Po obalenia jego rządu w 1980 roku w wyniku zamachu stanu (spowodowanego niechęcią do Kabowerdyjczyków) został na 13 miesięcy uwięziony przez João Bernardo Vieira - nowego prezydenta[1]. Po uwolnieniu przeprowadził się na Kubę, a następnie zamieszkał w Portugalii[1]. Pod koniec życia powrócił do kraju[3].

Był przyrodnim bratem przywódcy PAIGC, Amilcara Cabrala[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Luis Cabral.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-R1116-0047 / Spremberg, Joachim / CC-BY-SA
Bundesarchiv-Logo-ohne-Wappen.svg

Tytuł Berlin, Palast der Republik, Besuch Cabral 

Osoby na fotografii:

  • Cabral, Luiz: Staatsratsvorsitzender, Generalsekretär Unabhängigkeitspartei, Guinea-Bissau

Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Korekty i alternatywne opisy są wpisane oddzielnie od opisu oryginalnego. Dodatkowe błędy można zgłaszać na tej stronie w celu poinformowania Niemieckiego Archiwum Federalnego.


Oryginalny opis Archiwum: 

ADN-ZB Spremberg 16.11.76 Berlin: Besuch Luiz Cabrals
Die Mitglieder der Partei- und Staatsdelegation der Republik Guinea-Bissau unter Leitung von Luiz Cabral, stellvertretender Generalsekretär der Afrikanischen Unabhängigkeitspartei von Guinea und den Kapverden und Vorsitzender des Staatsrates der Republik Guinea-Bissau (3.v.l.vorn), besichtigten am 16.11. den Palast der Republik am Berliner Marx-Engels-Platz.