Małgorzata Doliwa-Dobrowolska

Małgorzata Doliwa-Dobrowolska (ur. 14 lipca 1908 w Orenburgu, zm. 7 października 1990 w Szczecinie) – polska pianistka, pedagog muzyczny, jedna z pionierów szkolnictwa muzycznego powojennego Szczecina.

Życiorys

Urodziła 14 listopada 1908 roku w Orenburgu jako córka Floriana Dobrowolskiego oraz Heleny z domu Oberlander. W 1922 roku z rodziną przeniosła się do Krakowa, gdzie w miejscowym konserwatorium rozpoczęła naukę gry na pianinie; jej pierwszym nauczycielem był Wiktor Barabasz. Po roku Florian Dobrowolski dostał intratną posadę urzędnika państwowego w Krzemieńcu. W tym mieście Małgorzata Doliwa-Dobrowolska ukończyła słynne Liceum Krzemienieckie, dalej doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne. W 1928 roku dostała się do konserwatorium warszawskiego do klasy fortepianu profesor Stanisławy Krajeńskiej. Po kontuzji lewej ręki zakończyła edukację w Warszawie i powróciła do Krzemieńca, gdzie zaczęła zbierać literaturę pianistyczną oraz zaczęła nauczać dzieci i dorosłych, którzy chcieli muzykować w swoim domowym salonie muzycznym. W Krzemieńcu odkryła w sobie powołanie pedagogiczne. Gdy zakończyły się jej problemy zdrowotne, postanowiła się dalej edukować; na miejsce nauki wybrała Lwów, miasto o wielkich tradycjach muzycznych. Rozpoczęła studia w Konserwatorium Lwowskim u Heleny Ottawowej, u której przez jakiś czas uczyła się wcześniej prywatnie. Konserwatorium Lwowskim ukończyła w 1937 roku. Po nauce we Lwowie powróciła do Krzemieńca, gdzie zaczęła pracę pedagogiczną. W kwietniu 1940 roku została wywieziona wraz z matką na Syberię, na zesłaniu spędziła 6 lat.

Lata szczecińskie

Po uzyskaniu pozwolenia na przyjazd do Polski wróciła wraz z matką Heleną pierwszym transportem i trafiła do Szczecina. Początkowo zamieszkała w jednym z pomieszczeń siedziby Państwowego Urzędu Repatriacyjnego przy ul. Małopolskiej, a potem w mieszkaniu przy ul. Parkowej, następnie trafiła do mieszkania przy alei Piastów. W 1957 roku zamieszkała w willi przy ul. Wyspiańskiego 94, gdzie mieszkała aż do śmierci. Początkowo w Szczecinie pracowała jako urzędniczka oraz dawała prywatne lekcje. 1 września 1950 roku została zatrudniona w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej. Małgorzata Doliwa-Dobrowolska jako pedagog wówczas o najwyższych kwalifikacjach muzycznych i artystycznych znalazła się w gronie najwybitniejszych nauczycielek, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych jej klasa należała do najbardziej reprezentatywnych klas szczecińskiego szkolnictwa muzycznego. Poza nauczaniem w szkołach muzyczny cały czas prawie aż do śmierci dawała również prywatne lekcje w domu. W 1965 roku zaczęła prace w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadziła klasę fortepianu oraz prowadziła zajęcia na wydziale wychowania muzycznego. Zasłużona nauczycielka miała olbrzymi wkład w wykształcenie muzyczne wielu muzyków. Wielu z jej absolwentów było znaczącymi postaciami w kulturze muzycznej Szczecina, kilku z nich było znanych i cenionych w Polsce i za granicą.

Lista absolwentów i uczniów klasy fortepianu Małgorzaty Doliwa-Doborowolskiej

1.Brzozowska-Szymansky Lili

2.Daukszta Hanna

3.Faryniarz Zbigniew

4.Gajb Franciszek

5.Gąsior –Juszkiewicz Julita

6.Hozer Ewa (1950-2004)

7.Huńka Henryk

8.Kowalczyk-Amielko Maria (1937-2007)

9.Kruszona –Rzełuska Grażyna

10.Kuberska Eleonora

11.Kuźmiński Bronisław

12.Leeming Monika

13.Maciejkowicz Elżbieta

14.Majdaniec Helena

15.Nowak Janusz

16.Piotrowski Edmund

17.Plawgo Stanisław

18.Podkańska Anna

19.Pogorzały Grażyna

20.Prawucka Ewa

21.Prus-Wakulski Andrzej

22.Rybczyński Wiesław

23.Stobiński Zygmunt

24.Szczęsny Mikołaj

25.Szumin-Mariańczyk Czesława (1939-2018)

26.Szyrocki Jan

27.Walkowiak

28.Woźniak Piotr

29.Zimnicki Ryszard

Zmarła 7 października 1990 roku w Szczecinie. Pochowana została 12 października obok matki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 37B).

Upamiętnienie

Z inicjatywy prof. Franciszka Gajba grono uczniów i absolwentów zorganizowało wieczór wspominkowy, który odbył się 12 października 2002 roku w auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Koncert poprowadził Franciszek Gajb oraz Mikołaj Szczęsny, który również wygłosił referat o życiu i działalności pedagogicznej Małgorzaty Doliwy-Dobrowolskiej. W wieczorze wzięli udział prawie wszyscy uczniowie i absolwenci oraz szczecińscy muzycy i pedagodzy wraz z rodzinami. Wielu uczniów krótko wspomniało czasy nauki oraz ich osobiste wspomnienia o nauczycielce. Podczas wieczoru wspominkowego odbył się koncert uczniów i absolwentów: Lilli Brzozowskiej-Szymansky, Czesławy Szumin-Mariańczyk, Franciszka Gajba oraz kilku pianistów z młodego pokolenia. Po uroczystości odbyło się otwarcie sali pamięci Małgorzaty Doliwy-Dobrowolskiej odsłonięcia dokonał ówczesny dyrektor szkoły Stanisław Sadłowski oraz uczniowie i absolwenci. W sali nr 26 odbywają się zajęcia klasy fortepianu.

Bibliografia

  • Mikołaj Szczęsny - Małgorzata Doliwa-Dobrowolska -portret nauczycielki gry na fortepianie. Stargardia Tom IV. Uniwersytet Szczeciński. Szczecin 2004 str. 259-277.

Linki zewnętrzne