Manuskrypt paryski B

Manuskrypt paryski B – najstarszy zbiór notatek Leonarda da Vinci datowany na lata 1487-90, choć parę stron może być jeszcze starszych. Manuskrypt znajduje się obecnie w Institut de France.

Stan

Notatnik przetrwał z oryginalnej welinowej oprawie, z klapką zapinaną na kołeczek i pętelkę. Tekst jest prawie nienaruszony. Początkowo zeszyt miał 100 kart, ale w latach 40. XIX w. hrabia Libri wyciął z niego ostatnie 10 kartek i sprzedał je lordowi Ashburnham. Wycięte strony wróciły do Paryża, ale są osobno oprawione.

Treść

Tematyka notatnika jest różnorodna. Są tam informacje o architekturze, w tym projekt idealnego miasta oraz projekty kościołów. Są także zapiski o technice wojskowej: łodzie podwodne i okręty służące do ataku z zaskoczenia, działo parowe z miedzi. Manuskrypt zawiera także pierwsze szczegółowe projekty maszyny latającej, nazwanej ornitopterem ze względu na naśladowanie zasad lotu ptaka. Znajdują się tam także informacje na temat figur geometrycznych. Zbiór zawiera także rysunek instrumentu strunowego.

Zobacz też

Bibliografia

  • Charles Nicholl, Leonardo da Vinci, Lot wyobraźni, Małgorzata Grabowska (tłum.), Andrzej Grabowski (tłum.), Warszawa: Wyd. W.A.B, 2006, ISBN 83-7414-220-0, ISBN 978-83-7414-220-5, OCLC 76276150.

Media użyte na tej stronie

Projekt idealnego miasta.gif
Projekt idealnego miasta
Vinci - Hammer 2A m.jpg
Codex Hammer (Leicester) seen with mirror
Hammer 2A – Fol.2r (left) and Fol.35v (right)