Matthew Perry (oficer)

Matthew Perry
Ilustracja
Matthew Calbraith Perry
komodor
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1794
Newport

Data i miejsce śmierci

4 marca 1858
Nowy Jork

Siły zbrojne

United States Navy

podpis

Matthew Calbraith Perry (ur. 10 kwietnia 1794 w Newport, zm. 4 marca 1858 w Nowym Jorku) – komodor Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Demonstracją siły militarnej wymusił na Japonii nawiązanie kontaktów zagranicznych oraz doprowadził do podpisania z nią 31 marca 1854 roku Traktatu z Kanagawy i zakończenia 220-letniej izolacji Japonii zwanej po japońsku sakoku[1][2].

I wizyta

W połowie XIX wieku Stany Zjednoczone zaktywizowały swoją penetrację Pacyfiku, w tym jego północnych akwenów, dążąc także do wciągnięcia Japonii w orbitę swoich interesów. Celem była nie tylko wymiana handlowa, ale także potraktowanie archipelagu jako bazy wobec Chin. Po kilku nieudanych próbach nawiązania kontaktów przygotowano starannie nową misję, której dowódcą został M. Perry. Zapoznał się on z ówczesną wiedzą o Japonii, charakterem jej mieszkańców i wyposażony w listy prezydenta Millarda Fillmore’a (1800–1874) w 1853 roku, dysponując czterem okrętami wojennymi: „Saratoga”, „Susquehanna”, „Mississippi”, „Plymouth”, dotarł wpierw do wysp Ryūkyū i Ogasawara, a następnie w lipcu wpłynął do zatoki (kanału) Uraga, stanowiącej zewnętrzną część zatoki Edo (ob. Zatoka Tokijska)[1].

Przyjęcie nie było przyjazne, ale po silnych naciskach Japończycy przyjęli listy od prezydenta USA. Jednakże, stosując różne wybiegi, nie udzielili odpowiedzi. Perry opuścił zatokę zapowiadając, iż powróci za rok po definitywną odpowiedź[1].

II wizyta

Zgodnie z zapowiedzią, Perry powrócił w lutym 1854 roku jako dowódca siedmiu okrętów, do których po paru dniach dołączyły jeszcze dwa. Ta imponująca armada wpłynęła do zatoki Edo, napotykając ogromny opór Japończyków, którzy czynili wszystko, aby nie dopuścić do rozmów. Dzięki jednak twardemu i konsekwentnemu stanowisku strony amerykańskiej 31 marca doszło do podpisania w Kanagawie pierwszego japońskiego traktatu z obcym mocarstwem. Był to traktat o „pokoju i przyjaźni”, na mocy którego otwarto dla Ameryki porty: Shimoda i Hakodate. Strona japońska zobowiązała się do zaopatrywania statków amerykańskich w paliwo, żywność i wodę oraz do udzielania pomocy rozbitkom. Amerykanie pozostawali wolni, ale odpowiedzialni przed prawem[1].

Galeria

Przypisy

  1. a b c d Jolanta Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1984, s. 328-330. ISBN 83-04-01486-6.
  2. J.W. Hall: Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Warszawa: PIW, 1979, s. 203-204, 208, 211, 214. ISBN 83-06-00205-9.

Media użyte na tej stronie

1855 lithograph - First Landing of Americans in Japan Under Commodore M. C. Perry At Gore-Hama July 14th 1853.jpg
1855 lithograph - First Landing of Americans in Japan Under Commodore M. C. Perry At Gore-Hama July 14th 1853
Signature of Matthew Calbraith Perry.png
Signature of Matthew Calbraith Perry from The National Cyclopaedia of American Biography, Volume IV, 1893, page 42
Commodore-Perry-Visit-Kanagawa-1854.jpg
Commodore Matthew C. Perry's visit of Kanagawa, near the site of present-day Yokohama on March 8, 1854. Lithography. New York: E. Brown, Jr.
Commodore Perry's second fleet.jpg
Commodore Perry's second fleet. Caption reads "Susquehannah, Saratoga, Saint Mary's, Supply, Plymouth, Perry, Mississippi, Princeton-View of the vessels composing the Japanese squadron"
Commodore Matthew Calbraith Perry.png
Commodore Matthew Calbraith Perry, USN