MVP

Stany Zjednoczone Haley Skarupa

Król strzelców

Stany Zjednoczone Alex Carpenter

5. Mistrzostwa Świata Juniorek w Hokeju na Lodzie – edycja mistrzostw świata juniorek w hokeju na lodzie, zorganizowana w 2012 roku przez IIHF w Czechach.

Miasta goszczące najlepsze drużyny świata to Zlin i Przerów. Turniej elity odbył się w dniach 31 grudnia - 7 stycznia. Oto miejsca pozostałych rozgrywek:

Obrończyniami tytułu są zawodniczki Stanów Zjednoczonych, które pokonały w Sztokholmie reprezentantki Kanady 5:2.

Złoty medal wywalczyły Kanadyjki, które pokonały Amerykanki 3:0. Brązowy medal zdobyły Szwedki pokonując Niemki 4:1.

Elita

W tej części mistrzostw uczestniczy najlepsze 8 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach.

Pierwsza runda grupowa odbywa się w dwóch grupach po cztery drużyny. Zwycięzca grupy awansuje do półfinałów. Zespoły z miejsc drugich i trzecich awansują do ćwierćfinałów, których zwycięzcy przechodzą do półfinałów. Drużyny które w fazie grupowej zajmą czwarte miejsce rozegrają między sobą mecze o utrzymanie. Drużyna, która dwukrotnie zwycięży pozostaje w elicie, natomiast przegrany spada do I dywizji. O zwycięstwie w turnieju zadecyduje finał w którym wystąpią zwycięzcy półfinałów[1].

6 Słowacja

Do mistrzostw pierwszej dywizji przystąpiło 6 zespołów, które walczyły w jednej grupie systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju awansował do mistrzostw świata elity w 2013 roku, zaś najsłabsza drużyny spadnie do drugiej dywizji.

Mecze rozegrane zostały w norweskim mieście Tromsø od 29 grudnia 2011 do 4 stycznia 2012 roku.

Turniej kwalifikacyjny pierwszej dywizji

Do mistrzostw pierwszej dywizji kwalifikacyjnej przystąpiło 6 zespołów, które walczyły w jednej grupie systemem każdy z każdym. Zwycięzca turnieju i drużyna z drugiego miejsca awansowały do mistrzostw świata pierwszej dywizji, w której walczyły o awans do elity.

Mecze rozegrane zostały we włoskim mieście Asiago od 29 listopada do 4 grudnia 2011 roku.