Nataradźa

Posąg Śiwy przedstawionego jako Nataradża

Nataradźa, tamil. நடராசர், ang. Nataraja – jedna z form boga Śiwy. W języku tamilskim odpowiednikiem Nataradźy jest கூத்தன் Kuttan.

Ikonografia

Śiwa-Nataradźa ma lewą nogę uniesioną, skierowaną na prawo i ugiętą w kolanie, a prawą również ugiętą w kolanie. Prawą stopą stoi na zabitym demonie Apasmara co symbolizuje zwycięstwo tego boga nad niewiedzą.

W pierwszej ręce Śiwa trzyma damaru (bębenek w kształcie dwóch stożków), co jest symbolem stworzenia, a także jedności dwóch przeciwstawnych pierwiastków: wody i ognia, pierwiastka męskiego i żeńskiego.

Druga dłoń Śiwy jest uniesiona co oznacza opiekę i ochronę, którą otacza on świat.

W trzeciej ręce Śiwy płonie ogień, świadczący o tym, że gdy odpowiedni termin nadejdzie świat zostanie zniszczony.

Czwarta ręka Śiwy wskazuje na jego uniesioną stopę, która jest symbolem zbawienia i wyzwolenia. Śiwę-Nataradźę otacza krąg płomieni, oznaczający, że prawdziwa boska natura rzeczywistości jest ukryta przed człowiekiem.

Taniec

Nataradźa to powszechne indyjskie hinduistyczne przedstawienie Śiwy jako Boskiego tancerza, podczas swojego tańca. Taniec Śiwy symbolizuje nieustannie dokonywane przez niego niszczenie i tworzenie wszechświata.

Recepcja

Taka forma Śiwy znajduje w licznych mandirach, najczęściej w postaci posągu czy rzeźby. Najsławniejsza z nich znajduje się w Ćidambaram, w Tamil Nadu.

Bibliografia

  • Wielka historia świata tom V, wyd. Oxford Educational sp. z o.o., 2005, ISBN 83-7425-030-5.

Media użyte na tej stronie

Shiva dansant Guimet.jpg
Autor:
Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Calame (w oparciu o szablon praw autorskich).
, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Shiva dansant, Inde, période Cola, Musée Guimet, Paris. Comment: This Nataraj (which was a gift of C.T. Loo) has a mustache, a feature never found in Chola sculpture. It is likely that this bronze dates from the 19th century, and somehow has been accepted into the corpus of Indian Art. There are many dubious sculptures and paintings from CT Loo, and this complex issue deserves further documentation. In illustrating articles on Chola art, photos of controversial bronzes should not be included.