Paszport

Paszportdokument tożsamości wydany przez uprawniony organ państwa, uprawniający do przekraczania granic państwowych (niektóre państwa mogą wymagać dodatkowo wiz wjazdowych).

W technice paszport to dokument wystawiany dla urządzeń wymagających szczególnego nadzoru podczas eksploatacji – np. zbiorników ciśnieniowych kontrolowanych przez uprawnione firmy i urzędy dozoru technicznego, aby zapobiec ich rozerwaniu. Firmy zapisują w paszporcie wykonane próby mające na celu jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych uszkodzeń, a urzędy dozoru technicznego – dopuszczenia do eksploatacji tak wypróbowanego urządzenia na kolejne okresy.

W rolnictwie paszport to dokument zwierzęcia wykazujący jego historię od narodzin do ewentualnego uboju.

Historia

Paszport chiński z okresu Dynastii Qing
Paszport japoński z 1866
Paszport Imperium Osmańskiego z 1900, uprawniający do przekroczenia granicy Imperium Rosyjskiego

Pierwsze paszporty wprowadzili Rzymianie.[1] Dla bezpieczeństwa oraz bezpiecznego przepływu towarów wystawiali oni zaświadczenie bezpiecznego przejazdu, które należało okazać władzom kraju, w którym się przebywało. Zawierało ono ostrzeżenie dla urzędników, którzy nie honorowaliby tego zaświadczenia[a][2].

Przez wiele wieków w większości krajów nie istniał obowiązek posiadania paszportu jako dokumentu potrzebnego do podróży zagranicznej, od przełomu XVIII i XIX wieku wyjątkiem były Imperium rosyjskie oraz Imperium osmańskie. Pierwsze współczesne uregulowania prawne i dokumenty do podróży zagranicznych zaczęto wprowadzać dopiero w XIX wieku. Pierwsze powszechne paszporty i obowiązek posiadania ich do przekraczania granic wprowadzono we Francji (1867), Imperium brytyjskim (1873), Królestwie Włoch (1873) oraz USA (1889)[3]. W następstwie I wojny światowej znacznie zaostrzono prawo paszportowo-celne w Europie.

Po II wojnie światowej w krajach tzw. bloku sowieckiego wydawanie pozwoleń na wyjazdy zagraniczne i paszportów stało się bardzo ograniczone. Dzięki przemianom politycznym po 1989 oraz rozszerzeniu się Strefy Schengen, paszporty nie są już niezbędne do podróży pomiędzy większością krajów Europy.

Przykładowe okładki paszportów

Kolory okładek paszportów (2014)

Paszporty w Polsce

Zobacz też

Uwagi

  1. Z Listu 45 Pliniusza Młodszego do cesarza Trajana dowiadujemy się o problemie korzystania z paszportów, których okres ważności upłynął. W odpowiedzi cesarz zabrania posługiwania się takimi egzemplarzami i wysyła namiestnikowi nowe egzemplarze dokumentów. Były to tzw. diploma, dwie drewniane tabliczki pokryte woskiem z imieniem cesarza, dane uprawnionego, potwierdzenie praw do korzystania z infrastruktury oraz termin ważności paszportu (Korespondencja Pliniusza Młodszego z cesarzem Trajanem – Tekst i tłumaczenie. Wydawnictwo KUL, 2017, Komentarz s. 211).

Przypisy

  1. Simply... The History Of Borders, New Internationalist, 5 września 1991 [dostęp 2022-08-30] (ang.).
  2. Beata Wojtkowska, Magda Jaranowska, Dawne cywilizacje, Warszawa: Wydawnictwo SBM, 2008, ISBN 978-83-612-8082-8, OCLC 751052138.
  3. Marta Grzywacz. Jak Europa zaczęła zwiedzać. „Ale Historia”. 32/2014 (134), s. 12−13, 2014-08-11. Agora Sa. 

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Polska ePaszport.jpg
Okładka polskiego paszportu z informacjami biometrycznymi, wzór 2007.
Ottoman-russian-empire-passport.jpg
Autor: FurkanYalcin3, Licencja: CC BY-SA 3.0
An Ottoman passavant (document combining the functions of a passport and a visa) issued by the Ottoman consulate-general in Kars (Russian Empire) on July 24th, 1900.
Passport design world map.png
Autor: Twofortnights, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kolory paszportów na świecie
KAZ passport.jpg
Cover of passport of Kazakhstan
Kenyan E-passport.jpg
Autor: Travis andre, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kenyan E-passport
Passport of Brazil (2015).jpg
Passport of Brazil (2015)
JapanpassportNew10y.PNG
Japanese Passport New 10 years type (An issuance start on March 20, 2006).
Cover of Tuvaluan Passport.jpg
Autor: Noble, Licencja: CC BY-SA 3.0
Front cover of a Tuvaluan passport
First Japanese passport 1866.jpg
Autor: World Imaging, Licencja: CC BY-SA 3.0
First Japanese passport
Passaporte Português .jpg
Autor: Drd97, Licencja: CC BY-SA 4.0
Capa do passaporte Português de 2017
KOR ePassport.jpg
South Korean ePassport
Macau Biom Passport.jpg
Biometric passport of Macau
Cover of Mauritanian Biometric Passport.png
Autor: Noble, Licencja: CC BY-SA 3.0
Front cover of a Mauritanian passport
Swiss Pass 2010.jpg
Swiss passport, 2010 version. This is now outdated. At the end of October, we saw the new Swiss passport. If anybody has one of them, please make a photo of it!