Puchar Świata w skokach narciarskich 2007/2008

Puchar Świata w skokach narciarskich 2007/2008
2006/20072008/2009
Zwycięzcy
Klasyfikacja generalnaAustria Thomas Morgenstern
Puchar Świata w lotachFinlandia Janne Ahonen
Turniej Czterech SkoczniFinlandia Janne Ahonen
Turniej NordyckiAustria Gregor Schlierenzauer
Puchar Narodów Austria

Sezon 2007/2008 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 29. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 30 listopada 2007 w fińskiej Ruce na skoczni Rukatunturi a zakończył 16 marca 2008 na Letalnicy w słoweńskiej Planicy.

W tym sezonie odbyły się dwa konkursy na mniejszej skoczni w Villach (Alpenarena) co było zmianą w stosunku do ostatnich sezonów.

Podczas trwania sezonu w kalendarzu PŚ doszło do następujących zmian:

  • Konkurs w Kranju został odwołany z powodu braku śniegu i wysokich temperatur - zastąpiono go dodatkowym konkursem w Villach.
  • Trzeci konkurs w Turnieju Czterech Skoczni, w Innsbrucku odwołano z powodu silnego wiatru - odbył się on w Bischofshofen następnego dnia.
  • W Predazzo z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych odbyła się tylko jedna seria pierwszego konkursu indywidualnego.
  • Pierwszy konkurs w Harrachovie odwołano z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przeniesiono go na następny dzień i rozegrano jedną serię. Drugi konkurs odwołano z tego samego powodu, lecz go nie zastąpiono.
  • W Zakopanem drugi konkurs przesunięto na dzień następny z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych
  • Konkursy w Lahti odwołano z powodu silnego wiatru. Konkurs indywidualny, zaliczany do Turnieju Nordyckiego rozegrano następnego dnia, w Kuopio.

Zdobywcą Kryształowej Kuli został 17 lutego 2008 roku Thomas Morgenstern.

Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony dnia 27 maja w Portorožu.

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćSkoczniaHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.30 listopada 2007Finlandia RukaRukatunturiHS142nocny, druż. Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren
2. Tom Hilde
3. Anders Bardal
4. Roar Ljøkelsøy
 Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Martin Koch
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
 Finlandia
1. Matti Hautamäki
2. Harri Olli
3. Arttu Lappi
4. Janne Ahonen
2.1 grudnia 2007Finlandia RukaRukatunturiHS142nocnyAustria Thomas MorgensternNorwegia Bjørn Einar RomørenNorwegia Tom Hilde
3.8 grudnia 2007Norwegia TrondheimGranåsenHS131nocnyAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Tom Hilde
4.9 grudnia 2007Norwegia TrondheimGranåsenHS131Austria Thomas MorgensternAustria Andreas KoflerAustria Wolfgang Loitzl
5.13 grudnia 2007Austria VillachAlpenarenaHS98nocny[a]Austria Thomas MorgensternFinlandia Janne AhonenAustria Gregor Schlierenzauer
6.14 grudnia 2007Austria VillachAlpenarenaHS98nocnyAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Janne Ahonen
7.16 grudnia 2007Słowenia KranjBauhenkHS109[b]odwołany
7.22 grudnia 2007Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeHS137Austria Thomas MorgensternAustria Andreas KoflerNorwegia Tom Hilde
8.23 grudnia 2007Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeHS137Szwajcaria Andreas KüttelAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas Morgenstern
9.30 grudnia 2007Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeHS137TCS, nocnyAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Janne Ahonen
10.1 stycznia 2008Niemcy Garmisch-PartenkirchenGroße OlympiaschanzeHS140TCSAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Janne AhonenNiemcy Michael Neumayer
11.4 stycznia 2008Austria InnsbruckBergiselHS130TCS[c]odwołany
11.5 stycznia 2008Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeHS140TCS, nocny[d]Finlandia Janne AhonenAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon Ammann
12.6 stycznia 2008Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeHS140TCS, nocnyFinlandia Janne AhonenNorwegia Anders BardalAustria Thomas Morgenstern
56. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaFinlandia Janne AhonenAustria Thomas MorgensternNiemcy Michael Neumayer
13.12 stycznia 2008Włochy PredazzoTrampolino Dal BenHS134nocny[e]Norwegia Tom HildeNorwegia Sigurd PettersenAustria Wolfgang Loitzl
14.13 stycznia 2008Włochy PredazzoTrampolino Dal BenHS134Norwegia Tom HildeAustria Thomas MorgensternNorwegia Anders Jacobsen
15.19 stycznia 2008Czechy HarrachovČertakHS205loty[c]odwołany
15.20 stycznia 2008Czechy HarrachovČerťákHS205loty[f]Finlandia Janne AhonenNorwegia Tom HildeNorwegia Anders Jacobsen
16.20 stycznia 2008Czechy HarrachovČerťákHS205loty[c]odwołany
16.25 stycznia 2008Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Anders JacobsenAustria Thomas Morgenstern
17.26 stycznia 2008Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134nocny[c]odwołany
17.27 stycznia 2008Polska ZakopaneWielka KrokiewHS134[g]Norwegia Anders BardalAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon Ammann
18.2 lutego 2008Japonia SapporoŌkurayamaHS134nocnyAustria Thomas MorgensternFinlandia Janne HapponenAustria Martin Koch
19.3 lutego 2008Japonia SapporoŌkurayamaHS134Austria Thomas MorgensternFinlandia Janne HapponenNorwegia Anders Bardal
20.8 lutego 2008Czechy LiberecJeštědHS134nocnyAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Andreas Küttel
21.9 lutego 2008Czechy LiberecJeštědHS134nocnyNorwegia Anders JacobsenAustria Gregor SchlierenzauerAustria Martin Koch
22.16 lutego 2008Niemcy WillingenMühlenkopfschanzeHS145drużynowy Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren
2. Anders Bardal
3. Tom Hilde
4. Anders Jacobsen
 Finlandia
1. Janne Happonen
2. Harri Olli
3. Matti Hautamäki
4. Janne Ahonen
 Austria
1. Andreas Kofler
2. Martin Koch
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
23.17 lutego 2008Niemcy WillingenMühlenkopfschanzeHS145Norwegia Bjørn Einar RomørenSłowenia Jernej DamjanNorwegia Anders Bardal
Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2008Niemcy Oberstdorf, 22–24 lutego 2008
24.1 marca 2008Finlandia LahtiSalpausselkäHS130nocny, druż.[c]odwołany
24.2 marca 2008Finlandia LahtiSalpausselkäHS130TN[c]odwołany
24.3 marca 2008Finlandia KuopioPuijoHS127TN, nocny[h]Finlandia Janne HapponenAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Anders Jacobsen
25.4 marca 2008Finlandia KuopioPuijoHS127TN, nocnyFinlandia Janne AhonenNorwegia Anders BardalNorwegia Tom Hilde
26.7 marca 2008Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenHS138TN, nocnyAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Andreas KüttelFinlandia Janne Happonen
27.9 marca 2008Norwegia OsloHolmenkollbakkenHS128TNAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Tom HildeNorwegia Bjørn Einar Romøren
Turniej Nordycki 2008 – klasyfikacja końcowaAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Tom HildeFinlandia Janne Happonen
28.14 marca 2008Słowenia PlanicaLetalnicaHS215lotyAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Janne AhonenNorwegia Bjørn Einar Romøren
29.15 marca 2008Słowenia PlanicaLetalnicaHS215loty, druż. Norwegia
1. Tom Hilde
2. Anders Jacobsen
3. Anders Bardal
4. Bjørn Einar Romøren
 Finlandia
1. Janne Happonen
2. Matti Hautamäki
3. Jussi Hautamäki
4. Janne Ahonen
 Austria
1. Martin Koch
2. Thomas Morgenstern
3. Andreas Kofler
4. Gregor Schlierenzauer
30.16 marca 2008Słowenia PlanicaLetalnicaHS215lotyAustria Gregor SchlierenzauerAustria Martin KochFinlandia Janne Happonen
Puchar Świata w skokach narciarskich – klasyfikacja końcowaAustria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Janne Ahonen

27 konkursów indywidualnych (w tym 3 w lotach narciarskich), 3 konkursy drużynowe (w tym 1 w lotach narciarskich).

Statystyki indywidualne

ZawodnikRuka 01.12Trondheim 08.12Trondheim 09.12Villach 13.12Villach 14.12Engelberg 22.12Engelberg 23.12Oberstdorf 30.12Garmisch-Partenkirchen 01.01Bischofshofen 05.01Bischofshofen 06.01Predazzo 12.01Predazzo 13.01Harrachov 20.01Zakopane 25.01Zakopane 27.01Sapporo 02.02Sapporo 03.02Liberec 08.02Liberec 09.02Willingen 17.02Kuopio 03.03Kuopio 04.03Lillehammer 07.03Oslo 09.03Planica 14.03Planica 16.03
 Austria
Manuel Fettner-----8744221743-----313419163217331721-27
Martin Höllwarth---2818----2135----------------
Mario Innauer---------2024----------------
Stefan Kaiser---------q28----------------
Bastian Kaltenböck474840-34-----------1940---------
Martin Koch71937dns[i]-27826144015221193215311113142491015112
Andreas Kofler371328725432031321681118131219222161014782325
Wolfgang Loitzl216354546108383913420717131428192218242522
Thomas Morgenstern111111316234253211185128841917
Roland Müller---------15dsq[j]--24-------------
Arthur Pauli391718--17289391314818q19232415q481651183022q11
Gregor Schlierenzauer429324221542186-18--228241111
Balthasar Schneider---------3716----------------
Stefan Thurnbichler---3850----------------------
Thomas Thurnbichler---------q45----------------
Andreas Widhölzl-------------------------q-
 Białoruś
Maksim Anisimauq--q57qqqqqq-----3947qqqqqqq--
 Bułgaria
Petyr Fyrtunow------------------qqq------
 Czechy
Martin Cikl40qq2132149323428q3741qqq--37q-----q-
Antonín Hájekqqq--4644----19q32q48--3040404341223512-
Lukáš Hlava41qq3940--------37----3636-------
Jakub Janda-------212627dsq[j]3422-3330--q46-37qqq--
Roman Koudelkaq12194413361643011q13201217--17722181034373130
Čestmír Kožíšek------------------q--------
Jan Matura-----q294827q334325253726--1541qq4747q32-
Jan Mazoch-------------------q-------
Jiří Mazoch------------------2934-------
Borek Sedlák-------4228qq27292827q--3517qqq40q26-
Ondřej Vaculík------------------4332-------
 Estonia
Illimar Pärndsq[k]------qqqq----------------
Mats Pihodns[l]--------------------------
Jens Salumäeq------dns[m]---qq--------qq----
Siim-Tanel Sammelselgdns[l]--------------------------
 Finlandia
Janne Ahonen144723161532115411316--4599141425
Janne Happonen2941q1425--1218141225237102722101213153573
Jussi Hautamäkiq-----------45-4142-----3926272837-
Matti Hautamäki514103115172119172919453038----21302425191629814
Mika Kauhanen---------------------dsq-----
Kalle Keituri94445q34----------------q-----
Tami Kiuru---------------------4439qq--
Kai Kovaljeffq--------------------------
Arttu Lappi27qq3053--1540q293938---q27--50q-----
Ville Larinto36----484129q------------------
Veli-Matti Lindström46----2522284246qq39-q46----qq-----
Sami Niemi35----4440--q272828-4933--50q-q-----
Harri Olli13q36134949q-------5864828424------
Olli Pekkala-------------q-------------
Juha-Matti Ruuskanen31--------------------q---q-
Kimmo Yliriesto-------------q-------------
 Francja
Emmanuel Chedaldsq[k]2315171042383534224713112130433423202517161620253413
Vincent Descombes Sevoie3331404130395037qqqq26-464427323849q3523qqq-
David Lazzaroni32293624601126q2126491116623---182938q311271719
Nicolas Mayer48--------------------------
Pierre Emmanuel Robe--------------------qqqqqq-
 Japonia
Akira Higashi--------------qq3524---------
Shūsaku Hosoyama--------------44dns-43---------
Daiki Itōq16161613--q4434q-----1625--20264321332120
Kenshirō Itō-----------------33---------
Noriaki Kasai1115172611--q253930qq---254225193427353527q32
Takanobu Okabe43q49q55-----------281847q43------
Yukio Sakano----------------46----------
Taro Takayanagi----------------4349---------
Taku Takeuchi4233201740--4629181712q---89422733422424232223
Shōta Tanaka--------------qq50----------
Shōhei Tochimotoq39422627--254932212833---205025201929202512q-
Yūta Watase--------------36q4444q2845------
Kazuya Yoshioka----------------3337---------
Fumihisa Yumoto304644q47--q-q314836---2322---364543q--
 Kanada
Gregory Baxter--------------qq--qq---qq--
Stefan Read--------------qq--qq---qq--
 Kazachstan
Iwan Karaułow---------------q-----------
Nikołaj Karpienko3728302433243145q47q41q-q40--q44q46414849q-
Aleksiej Korolowq-qq---q-q-q--q---qqqqqqqq-
Asan Tachtachunowqq--46qq-q-q-q-------q------
Radik Żaparowqqqq29q384750qqqq--4847-q50q13342820q-
 Korea Południowa
Choi Heung-chul---4130303234q-----q323029--qqqq4530-
Choi Yong-jik---44503445qq-----qq48q--q------
Kang Chil-ku----54----------------------
Kim Hyun-ki-----37q-------------48q50qqq-
 Niemcy
Tobias Bogner------------------3345-------
Severin Freund-----504930-q20qq--------------
Stephan Hockeq4232221636424032-----20283931--q------
Kevin Horlacher-------qq-----q38--48q-------
Julian Musiol-------49q------------------
Michael Neumayer91133111961673710333182412176--27111719171921
Jörg Ritzerfeld---4156--qq---------49q-2828----
Martin Schmitt28q29----111911414152617q2239--3731650161610
Felix Schoft-------q48q44q31--------------
Erik Simon-----4548qq----q---q-37-------
Georg Späth452226--331227303522q43-----23183514273218q-
Michael Uhrmann252138--206353844q--2916183238--23302914101416
Christian Ulmerqqq-----q----33qq-----------
Andreas Wank-------qq--2048----------4643--
 Norwegia
Jon Aaraas-3831--------242429q19--3138-------
Anders Bardal2010122312152018111929716711035153626956
Lars Bystøl-2620------------------147936--
Kim René Elverum Sorsell-4343-----------47q-------4550--
Kenneth Gangnes-----------------------3748--
Anders Jacobsen6----38108162382133264161611031513648
Tom Hilde33673431148634112675128117435267
Eirik Kjelstrup--50------------------------
Roar Ljøkelsøy183023--29342032355010q35--2114--2147q--40-
Thomas Lobben-4946------------------------
Sigurd Pettersen263726-dns[n]2224324112q250-----46353134q----
Bjørn Einar Romøren22049821353912241331q1815141549221811293333
Henning Stensrud-24223228--------------------15-
Andreas Vilberg-1825----3134qq---2629-----------
 Polska
Marcin Bachleda-35qq39--q31q4642q-33q4726---------
Stefan Hula-------------3924352930393251------
Maciej Kotqqq3552q4338q41q---q41--4431365048qq--
Dawid Kubacki--------------qq-----------
Adam Małysz1678109101317596464036114--79117121111912
Robert Mateja-------------q-q-----------
Krzysztof Miętus-----------4447-qq-----------
Klemens Murańka--------------q------------
Łukasz Rutkowski--------------38q-----------
Kamil Stochq343534344118222325356191221254420q24q233235302929
Piotr Żyła44----47q-------qq3845---4949q4539-
 Rosja
Dmitrij Ipatowqqq3759qqq454239q4615q454141q4739------
Pawieł Karielin15252848401923dsq[o]424393227dsq14314113--18------
Dienis Korniłow17q1320132530q241555036222837135--29--2626q14
Ilja Roslakow-------23q48q49443145dns--24q25--q31q-
Dmitrij Wasiljew12-dns[p]dns[i]-23191313473614431101828--26--4241q26
 Słowacja
Martin Mesík---q40qqqqqqq49-qq--qq49--qqq-
 Słowenia
Jure Bogataj-----------1542-dsq3449463338-----38-
Jernej Damjan225551791414153218355102111--6102404023342724
Matic Kramaršičqqq------------------------
Robert Kranjec243934352032q24q3823174523392114814134220253132184
Rok Mandl-------------------------q-
Mitja Mežnar-----4346------------------q-
Primož Peterka23323940222827dsq[q]qqq2834-292226213223q20384138q-
Primož Pikl4945482961--qq----------------2831
Jurij Tepešqqq45243537--50q--27--3735---45q--2428
Jure Šinkovec--------------------40--3739q-
Rok Urbanc-------------------------q-
 Stany Zjednoczone
Anders Johnson--------------qq--qq-------
 Szwajcaria
Simon Ammann8811156122459335261014831110124115133313139
Antoine Guignard-----qq----40q-------44------
Andreas Küttel19914122171107925720179597361522212401018
Guido Landertq272433253132q46494038341943363636--30--154733-
Michael Möllinger3447qq-----------------------
 Szwecja
Andreas Arénqq47q23qqqqqq--34qq--45qq4046494235-
Johan Erikson-------qqq48--dnsqq--qq463230374436-
Isak Grimholmqqqq45qq------------------q-
Carl Nordin-------------------------q-
 Ukraina
Wołodymyr Boszczukq--47-q--47--47qq4039--4043q3843----
Ołeksandr Łazarowycz50---44q47dsq[o]---q--42q--40q474837----
Witalij Szumbarećq--4658-qqq---qq------q------
 Włochy
Sebastian Colloredo-qq19344017q3745412317q3524--2726q33364419q-
Andrea Morassi-qq4948qq41qq26q2140qq--qq---qq--
1-30     31-70     q - udział w kwalifikacjach      dns - Zawodnik nie wystartował      dsq - Zawodnik zdyskwalifikowany

Statystyki

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Świat)

Klasyfikacja końcowa (po 27 / 27 konkursach)

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Thomas Morgenstern2717940
2.Austria Gregor Schlierenzauer241561-233
3.Finlandia Janne Ahonen251291-503
4.Norwegia Tom Hilde271228-566
5.Norwegia Anders Bardal27942-852
6.Norwegia Anders Jacobsen24827-967
7.Szwajcaria Andreas Küttel27778-1016
8.Finlandia Janne Happonen24755-1139
9.Szwajcaria Simon Ammann27728-1066
10.Austria Wolfgang Loitzl27715-1079
11.Norwegia Bjørn Einar Romøren26690-1104
12.Polska Adam Małysz25632-1162
13.Austria Andreas Kofler27627-1167
14.Austria Martin Koch25569-1225
15.Słowenia Jernej Damjan25522-1272
16.Niemcy Michael Neumayer25507-1287
17.Czechy Roman Koudelka23411-1383
18.Rosja Dmitrij Wasiljew18288-1506
19.Finlandia Matti Hautamäki23273-1521
19.Niemcy Martin Schmitt19273-1521
21.Austria Arthur Pauli22261-1533
22.Rosja Dienis Korniłow20247-1547
23.Francja David Lazzaroni22239-1555
24.Francja Emmanuel Chedal26234-1560
25.Słowenia Robert Kranjec25233-1561
26.Finlandia Harri Olli12210-1584
27.Niemcy Michael Uhrmann20185-1609
28.Japonia Taku Takeuchi21180-1614
29.Austria Manuel Fettner16160-1634
30.Polska Kamil Stoch24157-1637
31.Japonia Daiki Itō15133-1661
32.Rosja Pawieł Karielin17129-1665
33.Norwegia Sigurd Pettersen14128-1666
34.Japonia Noriaki Kasai18122-1672
35.Japonia Shōhei Tochimoto19109-1685
36.Niemcy Georg Späth17106-1688
37.Norwegia Roar Ljøkelsøy1699-1695
37.Norwegia Lars Bystøl699-1695
39.Włochy Sebastian Colloredo1776-1718
40.Słowenia Primož Peterka2072-1722
41.Czechy Martin Cikl1160-1734
42.Szwajcaria Guido Landert2046-1748
43.Czechy Antonín Hájek1344-1750
44.Czechy Jan Matura1439-1755
45.Niemcy Stephan Hocke1238-1756
46.Kazachstan Radik Żaparow1136-1758
47.Norwegia Henning Stensrud535-1759
Czechy Borek Sedlák1035-1759
49.Czechy Jakub Janda929-1765
Finlandia Kalle Keituri429-1765
51.Norwegia Jon Aaraas828-1766
52.Finlandia Arttu Lappi1027-1767
53.Norwegia Andreas Vilberg626-1768
Austria Martin Höllwarth426-1768
55.Austria Roland Müller223-1771
56.Słowenia Jurij Tepeš1121-1773
Rosja Ilja Roslakow1021-1773
58.Francja Vincent Descombes Sevoie1718-1776
Austria Mario Innauer218-1776
Japonia Fumihisa Yumoto1218-1776
Kazachstan Nikołaj Karpienko1618-1776
Finlandia Veli-Matti Lindström818-1776
63.Japonia Takanobu Okabe716-1778
Rosja Dmitrij Ipatow1216-1778
Słowenia Jure Bogataj916-1778
66.Austria Balthasar Schneider215-1779
Włochy Andrea Morassi615-1779
68.Austria Bastian Kaltenböck612-1782
Niemcy Severin Freund412-1782
Finlandia Jussi Hautamäki712- 1782
71.Niemcy Andreas Wank411-1783
72.Finlandia Sami Niemi910-1784
Polska Stefan Hula810-1784
74.Szwecja Andreas Arén98-1786
75.Japonia Akira Higashi27-1787
76.Korea Południowa Choi Heung-chul106-1788
Niemcy Jörg Ritzerfeld56-1788
78.Polska Marcin Bachleda85-1789
Słowenia Primož Pikl75-1789
80.Austria Stefan Kaiser13-1765
Japonia Yūta Watase53-1765
82.Czechy Jiří Mazoch22-1766
Finlandia Ville Larinto42-1766
84.Szwecja Johan Erikson71-1767

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Klasyfikacja końcowa (po 31 / 31 konkursów)

MiejsceZawodnikPunktyStrata do lidera
1.Austria Austria67240
2.Norwegia Norwegia5303-1422
3.Finlandia Finlandia3627-3097
4.Szwajcaria Szwajcaria1752-4972
5.Niemcy Niemcy1688-5036
6.Słowenia Słowenia1503-5221
7.Rosja Rosja1001-5723
8.Japonia Japonia888-5836
9.Czechy Czechy815-5909
10.Polska Polska804-5920
11.Francja Francja541-6183
12.Włochy Włochy86-6638
13.Kazachstan Kazachstan54-6670
14.Szwecja Szwecja9-6715
15.Korea Południowa Korea Południowa6-6718
16.Białoruś Białoruś0-6724
Estonia Estonia0-6724
Kanada Kanada0-6724
Słowacja Słowacja0-6724
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone0-6724
Ukraina Ukraina0-6724
Bułgaria Bułgaria0-6724

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni

Klasyfikacja końcowa (po 4 / 4 skoczni)

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćPunkty
1Janne Ahonen Finlandia1085,8
2Thomas Morgenstern Austria1066,0
3Michael Neumayer Niemcy994,6
4Adam Małysz Polska979,9
5Dmitrij Wasiljew Rosja977,5
6Andreas Küttel Szwajcaria959,3
7Anders Bardal Norwegia958,7
8Martin Schmitt Niemcy955,9
9Anders Jacobsen Norwegia943,2
10Janne Happonen Finlandia936,6
11Roman Koudelka Czechy932,4
12Gregor Schlierenzauer Austria902,3
13Matti Hautamäki Finlandia899,6
14Tom Hilde Norwegia878,3
15Simon Ammann Szwajcaria871,5
16Wolfgang Loitzl Austria855,8
17Arthur Pauli Austria819,6
18Jernej Damjan Słowenia810,4
19Bjørn Einar Romøren Norwegia791,1
20Martin Koch Austria789,8
21Kamil Stoch Polska765,7
22Taku Takeuchi Japonia756,9
23Georg Späth Niemcy748,9
24Dienis Korniłow Rosja685,0
25Jakub Janda Czechy667,9
26Manuel Fettner Austria647,1
27Shōhei Tochimoto Japonia644,2
28Robert Kranjec Słowenia547,1
29Arttu Lappi Finlandia544,0
30Andreas Kofler Austria535,7
31Roar Ljøkelsøy Norwegia527,8
32Emmanuel Chedal Francja517,7
33David Lazzaroni Francja517,5
34Noriaki Kasai Japonia512,1
35Sigurd Pettersen Norwegia451,3
36Mario Innauer Austria433,4
37Pawieł Karielin Rosja428,3
38Martin Cikl Czechy427,0
39Severin Freund Niemcy420,7
40Veli-Matti Lindström Finlandia414,9
41Jan Matura Czechy408,7
42Balthasar Schneider Austria325,9
43Ilja Roslakow Rosja324,3
44Borek Sedlák Czechy319,3
45Martin Höllwarth Austria316
46Michael Uhrmann Niemcy313
47Andrea Morassi Włochy311,9
48Sebastian Colloredo Włochy293,9
49Dmitrij Ipatow Rosja292,5
50Guido Landert Szwajcaria276,2
51Roland Müller Austria232
52Andreas Vilberg Norwegia217,2
53Stephan Hocke Niemcy214,7
54Maciej Kot Polska210,4
55Ville Larinto Finlandia209,1
56Daiki Itō Japonia206,4
57Sami Niemi Finlandia201,1
58Stefan Kaiser Austria196,4
59Nikołaj Karpienko Kazachstan195,9
60Marcin Bachleda Polska191,7
61Radik Żaparow Kazachstan190,6
62Felix Schoft Niemcy183,5
63Fumihisa Yumoto Japonia181,5
64Choi Heung-chul Korea Południowa110,2
65Vincent Descombes Sevoie Francja108,9
66Wołodymyr Boszczuk Ukraina97,4
67Julian Musiol Niemcy95,1
68Thomas Thurnbichler Austria85,2
69Jurij Tepeš Słowenia81,1
70Johan Erikson Szwecja81,0

Klasyfikacja Turnieju Nordyckiego

Klasyfikacja końcowa (po 4 / 4 skoczni)

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćPunkty
1Gregor Schlierenzauer Austria897,6
2Tom Hilde Norwegia878,5
3Janne Happonen Finlandia876,8
4Janne Ahonen Finlandia855,5
5Anders Bardal Norwegia854,0
6Thomas Morgenstern Austria842,2
7Andreas Kofler Austria823,1
8Adam Małysz Polska820,2
9Anders Jacobsen Norwegia818,7
10Martin Koch Austria804,8
11Bjørn Einar Romøren Norwegia769,6
12Michael Neumayer Niemcy754,5
13Emmanuel Chedal Francja730,1
14Matti Hautamäki Finlandia729,6
15Michael Uhrmann Niemcy729,5
16Wolfgang Loitzl Austria728,1
17Shōhei Tochimoto Japonia718,6
18Lars Bystøl Norwegia685,0
19Taku Takeuchi Japonia674,4
20Simon Ammann Szwajcaria671,3
21Andreas Küttel Szwajcaria659,4
22Jussi Hautamäki Finlandia655,3
23Manuel Fettner Austria627,6
24Martin Schmitt Niemcy621,2
25Georg Späth Niemcy603,4
26Radik Żaparow Kazachstan588,3
27David Lazzaroni Francja555,5
28Arthur Pauli Austria544,7
29Roman Koudelka Czechy526,9
30Robert Kranjec Słowenia498,4
31Noriaki Kasai Japonia478,8
32Daiki Itō Japonia375,3
33Sebastian Colloredo Włochy471,8
34Jernej Damjan Słowenia450,3
35Antonín Hájek Czechy446,3
36Kamil Stoch Polska446,0
37Johan Erikson Szwecja437,7
38Dienis Korniłow Rosja376,4
39Primož Peterka Słowenia371,3
40Andreas Arén Szwecja318,6
41Nikołaj Karpienko Kazachstan305,7
42Vincent Descombes Sevoie Francja297,7
43Guido Landert Szwajcaria295,2
44Jörg Ritzerfeld Niemcy287,3
45Fumihisa Yumoto Japonia256,8
46Jure Šinkovec Słowenia175,5
47Dmitrij Wasiljew Rosja172,4
48Wołodymyr Boszczuk Ukraina170,1
49Piotr Żyła Polska168,1
50Kenneth Gangnes Norwegia162,4
51Andreas Wank Niemcy161,5
52Tami Kiuru Finlandia159,8
53Kim René Elverum Sorsell Norwegia142,8
Ołeksandr Łazarowycz Ukraina141,6
55Jan Matura Czechy140,6
56Sigurd Pettersen Norwegia102,2
57Jakub Janda Czechy99,9
58Ilja Roslakow Rosja95,8
59Borek Sedlák Czechy88,3
60Jurij Tepeš Słowenia84,1
61Choi Heung-chul Korea Południowa76,7
62Maciej Kot Polska74,6
63Roar Ljøkelsøy Norwegia64,4
64Kim Hyun-ki Korea Południowa31,0

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie inaugurującym nowy sezon, rolę lidera przyjmuje zawodnik, który zwyciężył w poprzedniej edycji.

NrZawodnikData objęcia pozycji lideraMiastoData utraty pozycji lideraMiastoLiczba konkursów
1.Polska Adam Małysz
Triumfator PŚ 2006/07[1]
1 grudnia 2007Finlandia Ruka[2]1
2.Austria Thomas Morgenstern1 grudnia 2007Finlandia Ruka[2]
Triumfator PŚ 2007/08[3]
26
Thomas Morgenstern

Zobacz też

Uwagi

  1. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanego konkursu w Kranju.
  2. Konkurs odwołany z powodu wysokich temperatur i braku śniegu.
  3. a b c d e f Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  4. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanego konkursu w Innsbrucku.
  5. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych odbyła się tylko jedna seria.
  6. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 19 stycznia, ograniczony do jednej serii.
  7. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 26 stycznia, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych odbyła się tylko jedna seria.
  8. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu w Lahti 2 marca, ograniczony do jednej serii.
  9. a b nie wystartował w kwalifikacjach do 1 konkursu w Villach
  10. a b dyskwalifikacja w kwalifikacjach do 2 konkursu w Bischofshofen
  11. a b dyskwalifikacja w kwalifikacjach do konkursu w Ruce
  12. a b nie wystartował w kwalifikacjach do konkursu w Ruce
  13. Nie wystartował w kwalifikacjach do konkursu w Oberstdorfie
  14. nie wystartował 2 konkursie w Villach
  15. a b dyskwalifikacja w kwalifikacjach do konkursu w Oberstdorfie
  16. nie wystartował w kwalifikacjach do 2 konkursu w Trondheim
  17. dyskwalifikacja podczas konkursu w Oberstdorfie

Przypisy

  1. „e.on Ruhrgas” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2007-03-25. [dostęp 2013-11-18].
  2. a b FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2007-12-01. [dostęp 2013-11-18].
  3. „e.on Ruhrgas” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2008-03-16. [dostęp 2013-11-18].

Media użyte na tej stronie

Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
FIS Crystal Globe.svg
Autor: Staszek Szybki Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kryształowa Kula FIS
Flag of Slovenia (bordered).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).