Sandra Roma

Sandra Roma
Państwo Szwecja
Data urodzenia31 marca 1990
Graleworęczna
Zakończenie karieryaktywna
TrenerPatrik Langvardt
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje0 WTA, 3 ITF
Najwyżej w rankingu431 (15 kwietnia 2013)
Gra podwójna
Wygrane turnieje0 WTA, 5 ITF
Najwyżej w rankingu416 (16 listopada 2009)

Sandra Roma (ur. 31 marca 1990) – szwedzka tenisistka; mistrzyni juniorskiego US Open 2008 w grze podwójnej, reprezentantka Szwecji w Pucharze Federacji, zawodniczka leworęczna z oburęcznym backhandem.

Roma rozpoczęła treningi tenisowe w wieku sześciu lat. W sierpniu 2003 zadebiutowała w juniorskich turniejach Międzynarodowej Federacji Tenisowej. W 2005 w Kopenhadze po raz pierwszy awansowała do indywidualnego finału, ulegając w nim Ksenii Pierwak. W styczniu 2006 odniosła swoje pierwsze zwycięstwo, w finale jednej ze szwedzkich imprez pokonując Marę Nowak (a w półfinale Katarzynę Piter). Kilka tygodni później była też niepokonana w Oslo. Trzeci tytuł zdobyła w marcu w Sfax, a czwarty siedem dni później w Monasterze. Kolejną wygraną odniosła w maju 2008 w Budapeszcie. W tym samym roku zwyciężyła jeszcze w Essen.

W grze podwójnej pierwszy sukces odniosła w 2004 w Tallinnie, wygrywając tam zawody razem z rodaczką, Nadją Romą. Następną wygraną odniosła w 2006 w Oslo, tym razem u boku Caroline Magnusson. W najbliższych miesiącach Roma została też deblową mistrzynią w Monasterze (razem z Janiną Toljan) i w Villach (z Johanną Larsson). W maju 2007 triumfowała w International Spring Bowl w Austrii z Nadią Lalami. W czerwcu doszła do półfinału Wimbledonu, partnerując Nikoli Hofmanovej – przegrały wówczas z Anastasiją Pawluczenkową i Urszulą Radwańską. Ostatni triumf – i jednocześnie najważniejszy – odnotowała w US Open 2009. Partnerowała Noppawan Lertcheewakarn i w finale zdeklasowały Mallory Burdette oraz Sloane Stephens. Występem w wielkoszlemowym US Open 18-letnia wówczas Roma zakończyła swoje występy w gronie juniorek. 10 sierpnia 2009 w rankingu kombinowanym osiągnęła swoje najwyższe, piąte miejsce.

W czerwcu 2004 Roma po raz pierwszy wzięła udział w turnieju kobiecym ITF, miało to miejsce w Båstad. Jej kariera nabrała tempa dopiero pięć lat później. W sezonie 2009 w maju doszła do finału w Antalyi, a w lipcu (po raz pierwszy w karierze) wygrała w fińskim Tampere. Pokonała tam między innymi Justynę Jegiołkę i Annę Orlik.

W grze podwójnej swój pierwszy tytuł zdobyła w czerwcu 2009 w Ystad, partnerując rodaczce Sofii Arvidsson. Miesiąc później triumfowała również w Tampere, tym razem u boku tenisistki gospodarzy, Emmy Laine.

W 2006 otrzymała dziką kartę, pozwalającą jej wystąpić w eliminacjach imprezy WTA w Sztokholmie. Przegrała w drugiej rundzie z Soraną Cîrsteą. Rok później umożliwiono jej już start w drabince głównej – swoje pierwsze profesjonalne spotkanie przegrała z Wiesną Manasiewą 5-7 w tie-breaku trzeciego seta. W 2008 w tych samych zawodach odpadła w meczu otwarcia z Anabel Mediną Garrigues. W roku 2009 otrzymała nominację do reprezentacji Szwecji w Pucharze Federacji. Roma zagrała zaledwie trzy gemy w meczu deblowym z rodaczką Ellen Allgurin; Szwedki skreczowały, dając zwycięstwo swoim rumuńskim przeciwniczkom, Buzărnescu i Cîrstei.

Wygrane turnieje singlowe (ITF)

DataTurniejKat.($)Naw.FinalistkaWynik
1.02/08/2009Finlandia TampereITF10 000ziemnaBiałoruś Anna Orlik6:7(2), 7:6(3), 6:4
2.29/07/2012Finlandia TampereITF10 000ziemnaRosja Alena Tarasowa7:5, 6:2
3.28/10/2012Szwecja SztokholmITF10 000twardaWielka Brytania Emily Webley-Smith6:2, 6:1

Finały wielkoszlemowych turniejów juniorskich

Gra podwójna (1)

Końcowy wynikRokTurniejNawierzchniaPartnerkaPrzeciwniczkiWynik finału
Zwyciężczyni2008Stany Zjednoczone US OpenTwardaTajlandia N. LertcheewakarnStany Zjednoczone Mallory Burdette
Stany Zjednoczone Sloane Stephens
6:0, 6:2

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.