Siedliszcze

Siedliszcze
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Ratusz w Siedliszczu
Herb
Herb
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Powiat

chełmski

Gmina

Siedliszcze

Prawa miejskie

1548-1821 i od 2016

Burmistrz

Hieronim Zonik

Powierzchnia

13,16 km²

Populacja (31.12.2019)
• liczba ludności
• gęstość


1431[1]
108,7 os./km²

Strefa numeracyjna

(+48) 82

Kod pocztowy

22-130

Tablice rejestracyjne

LCH

Położenie na mapie gminy Siedliszcze
Mapa konturowa gminy Siedliszcze, w centrum znajduje się punkt z opisem „Siedliszcze”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Siedliszcze”
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa konturowa powiatu chełmskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Siedliszcze”
Ziemia51°11′40″N 23°09′50″E/51,194444 23,163889
TERC (TERYT)

0603114

SIMC

0107821

Urząd miejski
Szpitalna 15a
22-130 Siedliszcze
Strona internetowa

Siedliszczemiasto w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Siedliszcze. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Siedliszcze liczyły 1431 mieszkańców[1]. Miasto położone jest w dawnej ziemi chełmskiej[2].

Układ przestrzenny i nomenklatura

Współczesne miasto Siedliszcze składa się właściwie z trzech – do końca 2011 roku – odrębnych miejscowości[3]:

  • Siedliszcze-Osada (SIMC 0107896) – stanowi obszar dawnego miasta Siedliszcze, zniesionego 10 kwietnia 1821 i przekształconego w tzw. osadę;
  • Siedliszcze, inaczej Siedliszcze-Wieś (SIMC 0107850) – dawna wieś, okalająca Siedliszcze-Osadę niczym obwarzanek, a obejmująca w rzeczywistości gęsto zabudowane przedmieścia dawnego miasta (obecne ulice Szpitalna, Chojenicka, Lubelska i Szkolna po ulicę Kasztanową) z otaczającymi je terenami zielonymi;
  • Siedliszcze-Kolonia (SIMC 0107880) – dawna kolonia we wschodniej części miasta, stanowiąca słabo zaludniony obszar wzdłuż ulicy Szkolnej, na wschód od ulic Kasztanowej i Długiej.

Dawne granice tych miejscowości są nadal zauważalne w katastrze nieruchomości, gdzie systematyczna numeracja działek nagle przeskakuje ku wyższemu lub niższemu ciągowi numerów. I tak granica Siedliszcza-Osady, począwszy od ulicy Szpitalnej na północnym-zachodzie, ciągnie się od gmachu Banku Spółdzielczego ku południu, obejmując cały Cmentarz Żydowski, a następnie ku południu po zachodni wierzchołek działki 145 przy ulicy Chojenieckiej. Odtąd, granica Siedliszcza-Osady biegnie ulicą Chojeniecką na zachód, by skręcić ku południu przy działce 166. Od tego miejsca granica biegnie wzdłuż obszarów zielonych (między działkami o numeracji trój- i czterocyfrowej) do ulicy Lubelskiej. Na wysokości bazaru skręca na wschód do ulicy Sokolec, i stamtąd biegnie już na północ ulicą Sokolec aż po działkę 1253. Od tego miejsca granica skręca na północny-zachód, i linią prostą ciąnie się po ulicę Szkolną. Na niewielkim odcinku, po działkę 1232, biegnie ulicą Szkolną na północny-wschód, po czym skręca ponownie na północny-zachód, gdzie linią prostą dociera do tylnej granicy działki Banku Spółdzielczego. Obszary znajdujące się na zewnątrz od tych granic należały dawniej do wsi Siedliszcze (Siedliszcza-Wsi), oprócz tych na wschód od linii ulic Kasztanowej–Szkolnej–Długiej, które należały do Siedliszcza-Kolonii[4].

W 1971 roku wieś Siedliszcze-Osada liczyła 485 mieszkańców, wieś Siedliszcze 616 mieszkańców, a kolonia Siedliszcze-Kolonia 170 mieszkańców. Ponadto w latach 1970. Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza stanowił odrębną miejscowość o nazwie Siedliszcze-Internat, liczącą w 1971 roku 105 osób, w tym 102 dzieci[3].

1 stycznia 2012 postanowiono wszystkie trzy miejscowości połączyć. Pod względem administracyjnym wieś Siedliszcze-Osada, jako dawne miasto, stanowiło centrum społeczno-gospodarcze przyszłej miejscowości, i zatem do niego winno przyłączyć wieś Siedliszcze i kolonię Siedliszcze-Kolonia. Jednak aby uniknąć członu Osada w nazwie nowej miejscowości, zdecydowano się włączyć Siedliszcze-Osadę i Siedliszcze-Kolonię do wsi Siedliszcze. W ten sposób nowa miejscowość nazywała się odtąd Siedliszcze[5], a więc tak jak dawne miasto sprzed 1821. Kiedy Siedliszcze odzyskało prawa miejskie 1 stycznia 2016 roku[6], nie trzeba było zmieniać nazwy miasta, jak np. w przypadku Czyżewa[7].

Zabieg ten jest często błędnie interpretowany. Ponieważ współczesne miasto nazywa się Siedliszcze, systemy kartograficzne interpretują położenie części miasta Siedliszcze (a więc dawnej wsi Siedliszcze) w centrum miasta, wokół rynku miejskiego (a więc na obszarze dawnej miejscowości Siedliszcze-Osada). Natomiast nazwę części miasta Siedliszcze-Osada, jako odbiegającą od nazwy miasta, lokują na peryferiach miasta, najczęściej w okolicy ulicy Chojenieckiej[8][9]. Nie ma to pokrycia z historycznym rozwojem przestrzennym miejscowości[3].

Etymologia nazwy

Nazwa Siedliszcze pochodzi od wyrazu siedlisko, siedliszcze oznaczającego siedzibę, plac na którym znajduje się siedziba włościańska z wszystkimi budynkami. Przyrostek – iszcze występuje (według Kazimierza Rymuta) współcześnie w językach wschodniosłowiańskich, spotyka się go na wschodnim pograniczu Polski[10].

Historia

Miejscowość wymieniona w dokumentach źródłowych po raz pierwszy w 1396 roku jako „Seliszcze”. W 1456 r. pojawiła się nazwa „Sedliszcze”, w 1564 r. „Siedliscza” Korybutowe, a w 1564 roku „Siedliscza Episcopales”. Osada Siedliszcze odnotowana została w 1839 roku Siedliszcze – Osada i Siedliszcze – Kolonia – 1970 roku[11].

Nazwa Siedliszcze źródłowo udokumentowana jest ponadto w akcie z 1421 roku uposażającym kościół parafialny w Łyszczu (obecnie Pawłów).

W 1548 r. Siedliszcze otrzymały magdeburskie prawo miejskie. Właścicielami miejscowości byli wówczas dwaj bracia Tomasz i Mikołaj Korybutowiczowie. Nowy ośrodek miejski nazwano „Tomisław” od ich imion – To-(masz) i Mi-(kołaj) z końcówką -sław. Lokacja miała charakter formalny w celu ściągnięcia ludzi wolnych[12].

W XV wieku Siedliszcze z sąsiednimi wsiami należała do Korybutów (stąd Wola Korybutowa).

W latach 1635–1655, z inicjatywy Jaskólskiego, w folwarku Siedliszcze powstały obok obory, stajni, stodoły i kuźni także piekarnia i browar. Zagospodarowano stawy i sady owocowe na znacznym obszarze. W 1653 roku Stanisław Jaskólski otrzymał od króla Jana Kazimierza wieś Siedliszcze w dzierżawę, a przy folwarku zbudował dwór[13].

W 1760 r. podstoli chełmski Wojciech Węgliński wyjednał przywilej królewski na założenie miasteczka i jarmarki, stąd datą przełomową w dziejach Siedliszcza jest dzień 26 stycznia 1760 roku.
Wówczas to osada została powtórnie lokowana jako miasto. Akt lokacyjny nadał na ręce właściciela Wojciecha Węglińskiego król August III Sas, wspominając w nim, iż zrobił to za „(...) znaczne jego w Rzeczypospolitej zasługi i odważne przeciwko nieprzyjacielowi przy statecznej nam wierności akcje”. Akt lokacyjny podaje szereg prawach i przywileje, jakie miasto z tej okazji otrzymało.

Tuż po lokacji Siedliszcze liczyło zaledwie „40 dymów, zaś mieszczanie nie zajmowali się w ogóle rolnictwem ani pańszczyzny dworowi nie odrabiali, a jedynie pracując w swych domach czynsz oddawali”. W przywileju wyznaczono m.in. daty 4 jarmarków rocznie – dwóch tygodniowych i dwóch dwuniedzielnych, zwolniono przyjeżdżających na nie kupców od ceł i myt, a dla wszystkich wydano glejt bezpieczeństwa[14].

W wieku XIX – jak podaje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego z roku 1889 – Siedliszcze stanowiły osadę miejską, a także wieś z folwarkiem i dobra w powiecie chełmskim, gminie Siedliszcze, parafii Pawłów. Osada miejska posiada cerkiew prawosławną, synagogę, szkołę początkową, urząd gminy, kasę wkładowo-zaliczkową, fabrykę narzędzi rolniczych (małych rozmiarów), garbarnię, olejarnie, 6 ulic, 110 domów (w tym 4 murowane) zamieszkałych przez 899 mieszkańców (w tym 650 żydów). Istniała tu stacja pocztowa przy drodze bitej z Lublina do Chełma. W osadzie odbywało się 6 jarmarków rocznie. Ludność zajmowała się wyrobem bryczek i sani, sprzedawanych na jarmarkach w Łęcznie[15].

Pomnik przy rynku upamiętniający ofiary okupacji z lat 1939–1944

Prawa miejskie posiadały Siedliszcze do 10 kwietnia 1821 roku[16][17]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa chełmskiego.

1 stycznia 2016 roku Siedliszcze odzyskało prawa miejskie po 195 latach[18].

Miasto jest siedzibą gminy Siedliszcze.

W Siedliszczu urodzili się Kazimierz Andrzej Jaworski, polski poeta, tłumacz i wydawca oraz Sebastian Kaleta, polski polityk, poseł na Sejm i przewodniczący Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Turystyka

W miejscowości mieści się muzeum skansenowskie powstałe w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Siedliszcze Hieronima Zonika. Skansen mieści się przy ul. Szpitalnej. Muzeum prezentuje setki muzealiów[19].

W skład ekspozycji wchodzą:

  • Drewniana plebania z XIX wieku
  • Stodoła kryta strzechą z lat 20. XX wieku
  • Studnia z żurawiem
  • Kierat do napędzania maszyn rolniczych[19]

W Siedliszczu-Kolonii znajduje się XVIII-wieczny zespół dworski, obejmujący dwór i park.

Sport

W mieście działa klub piłki nożnej, Spółdzielca Siedliszcze, grający w klasie okręgowej.

Wspólnoty wyznaniowe

Kościół katolicki

Parafia:

  • parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Kościół zielonoświątkowy

Zbór:

  • zbór w Siedliszczu

Świadkowie Jehowy

Zbór:

  • zbór w Siedliszczu[20]

Zobacz też

  • cmentarz żydowski w Siedliszczu

Przypisy

  1. a b Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-07-19].
  2. Konstanty Prożogo: Województwo chełmskie. Krajowa Agencja Wydawnicza, Lublin 1983, s. 28.
  3. a b c GUS (1971). Statystyczna charakterystyka miejscowości w gromadach: Powiat Chełm, woj. lubelskie
  4. Siedliszcze w Geoportalu
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 27 grudnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 291, poz. 1711).
  6. Dz.U. z 2015 r. poz. 1083.
  7. Dz.U. z 2010 r. nr 138, poz. 929.
  8. Błędne oznaczenie Siedliszcza-Osady w serwisie Targeo
  9. [https://geoportal360.pl/map/#l:51.19306,23.15556,16 Błędne oznaczenie Siedliszcza-Osad w serwisie Geoportal
  10. Stanisław Rymut: Nazwy miast Polski. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987, s. 215. ISBN 83-04-02436-5.
  11. Czopek ↓, s. 191.
  12. Wawryniuk 2002 ↓, s. [w:] Rybak A.: Dzieje Ziemi Chełmskiej kalendarium, Chełm, 1998 strona 45.
  13. Wawryniuk 2002 ↓, s. [w:] Boruch W. Siedliszcze (woj. chełmskie) zespół dworsko – parkowy, maszynopis w Wojewódzkim Oddziale Służb Ochrony Zabytków w Lublinie, Delegatura w Chełmie (dalej OSO – ZLOCh), Lublin, 1980. Strona 33.
  14. Wawryniuk 2002 ↓, s. według indeksu.
  15. Siedliszcze, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 514.
  16. Postanowienie Xsięcia Namiestnika Królewskiego Nr 15,043 z dn. 10 kwietnia 1821; wg Wykazu Miast w Królstwie Polskiem na wieyskie osady zamienionych od dn. 1 lutego 1820 r., to iest od daty ustanowienia Kommissyi dla Miast; w Aktach Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych (KRSW) nr 201, k. 44 w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie (AGAD).
  17. Rodecki, F.B., 1830. Obraz jeograficzno-statystyczny Królestwa Polskiego. Drukarnia Antoniego Gałęzowskiego i Kompanii. Warszawa.
  18. Dz.U. z 2015 r. poz. 1083.
  19. a b Przyspieszenie edukacyjne w szkole wiejskiej. [dostęp 2015-03-25].
  20. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2015-01-16].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Siedliszcze kościół.jpg
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół w Siedliszczu
POL Siedliszcze (gm Siedliszcze) COA.jpg
Herb wsi i gminy Siedliszcze.
POL województwo lubelskie COA.svg
herb województwa lubelskiego
Siedliszcze pomnik.jpg
Autor: Roch Mściwój, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik w centrum Siedliszcza
A 324 Zespół dworski Siedliszcze-Kolonia.JPG
Autor: Fotonews, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Siedliszcze Siedliszcze-Kolonia - zespół dworski (zabytek nr rejestr. A/324)
Urząd Gminy Siedliszcze.jpg
Autor: Roch Mściwój, Licencja: CC BY-SA 4.0
Urząd Gminy Siedliszcze