Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
19641972
Data1118 lutego 1968
GospodarzFrancja Grenoble
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-70
Czechosłowacja Jiří Raška
konkurs indywidualny
na skoczni K-90
Władimir Biełousow
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Czechosłowacja

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 11 a 18 lutego 1968 roku w ramach igrzysk w Grenoble.

Podczas igrzysk rozegrane zostały dwie konkurencje w skokach narciarskich – 11 lutego były to zawody na obiekcie K-70 Le Claret w Autrans, a 18 lutego – na obiekcie K-90 Dauphiné w Saint-Nizier-du-Moucherotte. W pierwszym konkursie mistrzem olimpijskim został Jiří Raška, srebro zdobył Reinhold Bachler, a brązowy medal wywalczył Baldur Preiml. W konkursie na skoczni dużej triumfował Władimir Biełousow, drugie miejsce zajął Jiří Raška, a trzecie – Lars Grini.

Łącznie w zawodach wystartowało 66 skoczków narciarskich z siedemnastu narodowych reprezentacji. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach olimpijskich w skokach narciarskich, był Jay Rand (17 lat i 344 dni), natomiast najstarszym – Kjell Sjöberg (30 lata i 283 dni)[1].

Po raz dziesiąty skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K-70 (11.02.1968)

MiejsceSkoczekKrajSeria 1Seria 2Wynik punktowy
1.Gold medal with cup.svg Raška, JiříJiří Raška Czechosłowacja79,072,5216,5
2.Silver medal with cup.svg Bachler, ReinholdReinhold Bachler Austria77,576,0214,2
3.Bronze medal with cup.svg Preiml, BaldurBaldur Preiml Austria80,072,5212,6
4.Wirkola, BjørnBjørn Wirkola Norwegia76,572,5212,0
5.Mattila, TopiTopi Mattila Finlandia78,072,5211,9
6.Żegłanow, AnatolijAnatolij Żegłanow ZSRR79,574,5211,5
7.Neuendorf, DieterDieter Neuendorf NRD76,573,0211,3
8.Biełousow, WładimirWładimir Biełousow ZSRR73,573,0207,5
9.Divila, LadislavLadislav Divila Czechosłowacja76,573,0207,3
10.Göllner, GüntherGünther Göllner RFN77,070,5207,1
10.Poirot, GilbertGilbert Poirot Francja76,573,5207,1
12.Rydval, FrantišekFrantišek Rydval Czechosłowacja76,073,5206,8
13.Grini, LarsLars Grini Norwegia74,573,0206,1
14.Zajc, LudvikLudvik Zajc Jugosławia76,571,5205,4
14.Napałkow, GarijGarij Napałkow ZSRR75,073,0205,4
14.Queck, ManfredManfred Queck NRD75,572,5205,4
17.Kankkonen, VeikkoVeikko Kankkonen Finlandia76,071,5205,1
18.Macle, AlainAlain Macle Francja74,072,5204,0
19.Hubač, ZbyněkZbyněk Hubač Czechosłowacja74,073,5203,6
20.Stöhr, WolfgangWolfgang Stöhr NRD73,571,0199,3
21.Roaldset, Jan OlafJan Olaf Roaldset Norwegia73,073,0197,7
22.Ihle, HeinzHeinz Ihle RFN75,570,0197,4
23.Kasaya, YukioYukio Kasaya Japonia71,072,0196,4
24.Konno, AkitsuguAkitsugu Konno Japonia72,569,5196,3
25.Aimoni, GiacomoGiacomo Aimoni Włochy72,571,5195,0
26.Fujisawa, TakashiTakashi Fujisawa Japonia73,071,0194,5
27.Przybyła, JózefJózef Przybyła Polska72,571,0193,7
28.Ohlmeyer, HenrikHenrik Ohlmeyer RFN75,067,5193,6
29.Lichtenegger, SeppSepp Lichtenegger Austria72,570,0193,1
30.Fiedor, ErwinErwin Fiedor Polska74,567,5191,8
31.Bjørnebye, Jo IngeJo Inge Bjørnebye Norwegia73,567,0190,4
32.Witke, RyszardRyszard Witke Polska73,568,5190,3
33.Balfanz, JohnJohn Balfanz Stany Zjednoczone72,568,5189,7
34.Gellér, LászlóLászló Gellér Węgry73,069,5189,6
35.Kocyan, JózefJózef Kocyan Polska72,569,0189,0
36.Golser, MaxMax Golser Austria74,065,0186,0
37.Elimä, KurtKurt Elimä Szwecja71,069,5185,9
38.Mesec, MarjanMarjan Mesec Jugosławia73,569,0185,1
39.Ruotsalainen, JuhaniJuhani Ruotsalainen Finlandia70,068,0184,4
40.Bakke, BillBill Bakke Stany Zjednoczone69,570,0180,8
41.Arbez, MauriceMaurice Arbez Francja70,068,5178,7
42.Rand, JayJay Rand Stany Zjednoczone70,070,5178,4
43.Karlsson, TordTord Karlsson Szwecja67,569,5175,8
44.Watt, AdrianAdrian Watt Stany Zjednoczone71,068,0174,0
45.Väisänen, HeikkiHeikki Väisänen Finlandia68,563,5170,8
46.Pečar, MarjanMarjan Pečar Jugosławia76,571,0170,1
47.Asari, MasakatsuMasakatsu Asari Japonia72,559,5169,8
48.Norberg, UlfUlf Norberg Szwecja65,566,0167,0
49.Östman, MatsMats Östman Szwecja67,564,0165,5
50.Saint Lezer, MichelMichel Saint Lezer Francja67,064,0164,7
51.Eržen, PeterPeter Eržen Jugosławia73,070,5163,2
52.Zehnder, SeppSepp Zehnder Szwajcaria73,567,5154,2
53.Kvendbo, UlfUlf Kvendbo Kanada61,563,0153,3
54.Karwofsky, BerndBernd Karwofsky NRD72,062,0151,5
55.Smirnow, WładimirWładimir Smirnow ZSRR69,570,0148,3
55.McInnes, JohnJohn McInnes Kanada61,560,5148,3
57.Trahan, ClaudeClaude Trahan Kanada61,556,0130,6
58.Gellér, MihályMihály Gellér Węgry64,067,5129,0

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (18.02.1968)

MiejsceSkoczekKrajSeria 1Seria 2Wynik punktowy
1.Gold medal with cup.svg Biełousow, WładimirWładimir Biełousow ZSRR101,598,5231,3
2.Silver medal with cup.svg Raška, JiříJiří Raška Czechosłowacja101,098,0229,4
3.Bronze medal with cup.svg Grini, LarsLars Grini Norwegia99,093,5214,3
4.Queck, ManfredManfred Queck NRD96,598,5212,8
5.Tomtum, BentBent Tomtum Norwegia98,595,0212,2
6.Bachler, ReinholdReinhold Bachler Austria98,595,0210,7
7.Stöhr, WolfgangWolfgang Stöhr NRD96,592,5205,9
8.Żegłanow, AnatolijAnatolij Żegłanow ZSRR99,092,0205,7
9.Zajc, LudvikLudvik Zajc Jugosławia96,593,5203,8
10.Poirot, GilbertGilbert Poirot Francja97,094,0203,7
11.Napałkow, GarijGarij Napałkow ZSRR96,590,5203,1
12.Höhnl, RudolfRudolf Höhnl Czechosłowacja98,591,5202,8
13.Roaldset, Jan OlafJan Olaf Roaldset Norwegia100,591,5202,6
14.Przybyła, JózefJózef Przybyła Polska98,090,5199,2
15.Neuendorf, DieterDieter Neuendorf NRD93,092,0198,8
16.Aimoni, GiacomoGiacomo Aimoni Włochy93,092,0195,3
17.Macle, AlainAlain Macle Francja89,593,5194,0
18.Fujisawa, TakashiTakashi Fujisawa Japonia101,082,5192,7
19.Gellér, LászlóLászló Gellér Węgry95,090,0191,3
20.Konno, AkitsuguAkitsugu Konno Japonia91,590,5191,1
20.Kasaya, YukioYukio Kasaya Japonia91,088,5191,1
22.Golser, MaxMax Golser Austria95,091,5190,4
23.Wirkola, BjørnBjørn Wirkola Norwegia93,087,0189,3
24.Kankkonen, VeikkoVeikko Kankkonen Finlandia89,589,5188,9
25.Hubač, ZbyněkZbyněk Hubač Czechosłowacja95,087,0188,6
26.Aochi, SeijiSeiji Aochi Japonia90,587,5185,0
27.Rydval, FrantišekFrantišek Rydval Czechosłowacja92,088,0184,8
28.Lichtenegger, SeppSepp Lichtenegger Austria91,091,0184,6
29.Göllner, GüntherGünther Göllner RFN93,085,0183,5
30.Fiedor, ErwinErwin Fiedor Polska92,084,0179,7
31.Witke, RyszardRyszard Witke Polska88,588,0179,4
32.Karlsson, TordTord Karlsson Szwecja91,087,5179,2
33.Ohlmeyer, HenrikHenrik Ohlmeyer RFN90,586,0177,9
34.Bakke, BillBill Bakke Stany Zjednoczone90,587,5175,5
35.Rand, JayJay Rand Stany Zjednoczone90,086,0174,7
36.Keller, FranzFranz Keller RFN90,584,0174,1
37.Elimä, KurtKurt Elimä Szwecja87,585,5174,0
38.Štefančič, PeterPeter Štefančič Jugosławia94,085,0173,4
39.Pečar, MarjanMarjan Pečar Jugosławia91,081,5172,8
40.Reijonen, SeppoSeppo Reijonen Finlandia87,085,0170,1
41.Smirnow, WładimirWładimir Smirnow ZSRR88,083,5169,9
42.Balfanz, JohnJohn Balfanz Stany Zjednoczone84,585,5169,8
43.Martin, JayJay Martin Stany Zjednoczone85,085,0163,8
44.Eržen, PeterPeter Eržen Jugosławia96,087,5161,7
45.Kocyan, JózefJózef Kocyan Polska80,088,0159,0
46.Ihle, HeinzHeinz Ihle RFN82,084,5156,4
47.Zehnder, SeppSepp Zehnder Szwajcaria84,079,5153,2
48.Preiml, BaldurBaldur Preiml Austria80,587,0152,3
49.Mattila, TopiTopi Mattila Finlandia85,090,5150,5
50.Arbez, MauriceMaurice Arbez Francja87,079,0149,2
50.Ruotsalainen, JuhaniJuhani Ruotsalainen Finlandia78,080,5149,2
52.Östman, MatsMats Östman Szwecja83,079,5148,8
53.Sjöberg, KjellKjell Sjöberg Szwecja85,573,0145,2
54.Saint Lezer, MichelMichel Saint Lezer Francja85,576,0142,9
55.Kvendbo, UlfUlf Kvendbo Kanada76,577,0138,7
56.Gellér, MihályMihály Gellér Węgry85,592,0137,8
57.McInnes, JohnJohn McInnes Kanada71,573,5120,3
58.Trahan, ClaudeClaude Trahan Kanada64,069,091,0
Karwofsky, BerndBernd Karwofsky NRDDNSDNS

Przypisy

  1. Ski Jumping at the 1968 Grenoble Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-02)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.