Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992
19881994
Data916 lutego 1992
GospodarzFrancja Albertville
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-90
Austria Ernst Vettori
konkurs indywidualny
na skoczni K-120
Finlandia Toni Nieminen
konkurs drużynowy
na skoczni K-120
 Finlandia
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Finlandia

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 9 a 16 lutego 1992 roku w ramach igrzysk w Albertville.

Podczas igrzysk rozegrane zostały trzy konkurencje w skokach narciarskich – 9 lutego były to zawody indywidualne na obiekcie normalnym (K-90), 16 lutego – na obiekcie dużym (K-120), natomiast 14 lutego odbył się konkurs drużynowy na skoczni dużej. Konkursy przeprowadzone zostały na skoczniach w Courchevel. W pierwszym konkursie indywidualnym mistrzem olimpijskim został Ernst Vettori, który bezpośrednio wyprzedził Martina Höllwartha i Toniego Nieminena. W konkursie indywidualnym na skoczni dużej triumfował Nieminen, srebro zdobył Höllwarth, a brąz – Heinz Kuttin. W zawodach drużynowych mistrzami olimpijskimi zostali skoczkowie fińscy, którzy wystąpili w składzie: Ari-Pekka Nikkola, Mika Laitinen, Risto Laakkonen, Toni Nieminen. Srebro zdobyli Austriacy, a brąz – reprezentanci Czechosłowacji.

Łącznie w zawodach wystartowało 63 skoczków narciarskich z siedemnastu narodowych reprezentacji. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach olimpijskich w skokach narciarskich, był Toni Nieminen (16 lat i 255 dni), natomiast najstarszym – Władimir Brejczew (33 lata i 62 dni)[1].

Po raz szesnasty skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (09.02.1992)

MiejsceSkoczekKrajSeria 1Seria 2Wynik punktowy
1.Gold medal.svg Vettori, ErnstErnst Vettori Austria88,087,5222,8
2.Silver medal.svg Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria90,583,0218,1
3.Bronze medal.svg Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia88,084,5217,0
4.Kuttin, HeinzHeinz Kuttin Austria85,586,0214,4
5.Laitinen, MikaMika Laitinen Finlandia85,585,5213,6
6.Felder, AndreasAndreas Felder Austria87,083,0213,5
7.Hunger, HeikoHeiko Hunger Niemcy87,084,0211,6
8.Mollard, DidierDidier Mollard Francja84,585,0209,7
9.Weißflog, JensJens Weißflog Niemcy84,083,5208,5
10.Parma, JiříJiří Parma Czechosłowacja87,082,0207,9
11.Jesin, MichaiłMichaił Jesin WNP85,581,5204,7
12.Gostiša, SamoSamo Gostiša Słowenia84,084,0201,8
13.Holland, JimJim Holland Stany Zjednoczone85,081,0201,1
14.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia83,584,0201,0
15.Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechosłowacja83,582,0200,8
16.Laakkonen, RistoRisto Laakkonen Finlandia85,579,0200,7
17.Martinsson, MikaelMikael Martinsson Szwecja82,082,0199,9
18.Zupan, MatjažMatjaž Zupan Słowenia82,583,0197,3
19.Jean-Prost, NicolasNicolas Jean-Prost Francja81,081,0195,7
20.Zünd, StefanStefan Zünd Szwajcaria83,080,0194,8
21.Petek, FranciFranci Petek Słowenia79,583,0193,5
22.Lunardi, IvanIvan Lunardi Włochy86,078,5193,2
23.Jež, FrantišekFrantišek Jež Czechosłowacja82,080,0192,7
24.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria83,081,5191,2
25.Wodniew, DionisDionis Wodniew WNP79,584,0191,1
26.Kopač, PrimožPrimož Kopač Słowenia82,079,0189,6
27.Thoma, DieterDieter Thoma Niemcy79,582,0189,4
28.Westman, MagnusMagnus Westman Szwecja81,579,0188,8
28.Langlois, JohnJohn Langlois Stany Zjednoczone80,083,0188,8
28.Kamiharako, JirōJirō Kamiharako Japonia80,080,5188,8
31.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia77,583,5187,1
32.Wierwiejkin, AndriejAndriej Wierwiejkin WNP80,080,5186,8
32.Delaup, SteveSteve Delaup Francja78,579,5186,8
34.Deimel, JensJens Deimel Niemcy80,081,5186,4
35.Tällberg, StaffanStaffan Tällberg Szwecja80,080,0186,0
35.Berg, ØyvindØyvind Berg Norwegia78,581,5186,0
37.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy80,579,5185,5
38.Sanders, BryanBryan Sanders Stany Zjednoczone83,577,0184,8
39.Suda, KenjiKenji Suda Japonia80,079,5184,7
40.Zografski, EmiłEmił Zografski Bułgaria80,577,5183,3
41.Trunz, MartinMartin Trunz Szwajcaria80,080,5182,8
42.Bulau, HorstHorst Bulau Kanada80,578,5181,4
43.Gay, JérômeJérôme Gay Francja79,579,5180,9
44.Gähler, MarkusMarkus Gähler Szwajcaria80,579,0180,2
45.Ottesen, LasseLasse Ottesen Norwegia86,572,5179,4
46.Richards, RonRon Richards Kanada79,077,0176,1
47.Boklöv, JanJan Boklöv Szwecja77,580,0175,5
48.Goder, TomášTomáš Goder Czechosłowacja76,579,0175,3
49.Johansen, MagneMagne Johansen Norwegia77,078,5174,3
50.Brejczew, WładimirWładimir Brejczew Bułgaria78,577,5172,6
51.Holme, RobertRobert Holme Stany Zjednoczone77,078,5171,3
52.Pertile, IvoIvo Pertile Włochy76,076,0169,7
53.Nikkola, Ari-PekkaAri-Pekka Nikkola Finlandia76,074,5162,8
54.Dudariew, JurijJurij Dudariew WNP76,573,5162,5
55.Allen, KirkKirk Allen Kanada74,076,0162,0
56.Sotirow, ZachariZachari Sotirow Bułgaria74,075,5157,2
57.Neagoe, VirgilVirgil Neagoe Rumunia73,572,0143,8
58.Bredesen, EspenEspen Bredesen Norwegia73,565,0127,1

Konkurs drużynowy na skoczni K-120 (14.02.1992)

MiejsceKrajZawodnikSkok 1Skok 2Wynik punktowyNota zespołu
1.Gold medal.svg  FinlandiaAri-Pekka Nikkola116,5108,5203,5644,4
Mika Laitinen110,0106,0184,4
Risto Laakkonen111,0110,0200,9
Toni Nieminen123,0122,0240,0
2.Silver medal.svg  AustriaHeinz Kuttin114,5112,5207,3642,9
Ernst Vettori113,5110,5200,6
Martin Höllwarth123,5117,5229,9
Andreas Felder115,0109,5205,3
3.Bronze medal.svg  CzechosłowacjaTomáš Goder117,0110,0206,8620,1
František Jež113,5104,5191,7
Jaroslav Sakala113,0102,0187,0
Jiří Parma118,5115,5221,6
4. JaponiaJirō Kamiharako107,0108,0183,5571,0
Masahiko Harada117,5109,5203,8
Noriaki Kasai106,097,5165,4
Kenji Suda109,0107,5183,6
5. NiemcyHeiko Hunger105,5106,5180,3544,6
Dieter Thoma109,0104,5180,9
Christof Duffner101,592,5143,1
Jens Weißflog107,0104,0183,4
6. SłoweniaPrimož Kopač98,097,0148,0543,3
Matjaž Zupan99,5108,0163,0
Franci Petek109,5103,0184,0
Samo Gostiša110,0108,5191,4
7. NorwegiaRune Olijnyk105,0100,0167,0538,0
Magne Johansen105,5101,0171,1
Lasse Ottesen104,095,0150,1
Espen Bredesen116,0107,5199,9
8. SzwajcariaMarkus Gähler109,0105,5180,3537,9
Martin Trunz100,598,0153,9
Sylvain Freiholz107,0102,5172,3
Stefan Zünd107,5107,0185,3
9. SzwecjaMagnus Westman107,0103,5176,7515,1
Jan Boklöv107,093,5155,2
Staffan Tällberg97,590,5138,2
Mikael Martinsson108,5104,5183,2
10. FrancjaSteve Delaup103,599,0164,5510,9
Nicolas Jean-Prost102,0101,0163,7
Didier Mollard104,0101,5169,7
Jérôme Gay104,0102,0171,9
11. WNPJurij Dudariew89,085,5106,8503,4
Dionis Wodniew105,594,0156,3
Michaił Jesin109,5108,0191,5
Andriej Wierwiejkin101,597,5155,6
12. Stany ZjednoczoneRobert Holme99,096,5149,2482,4
John Langlois102,0100,5163,5
Bryan Sanders100,095,5146,2
Jim Holland103,5101,0168,8
13. WłochyIvo Pertile100,095,5146,7472,2
Roberto Cecon116,596,0177,0
Ivan Lunardi98,097,0148,5
14. KanadaKirk Allen85,079,087,6341,0
Ron Richards92,093,5131,7
Horst Bulau92,588,0121,7

Konkurs indywidualny na skoczni K-120 (16.02.1992)

MiejsceSkoczekKrajSeria 1Seria 2Wynik punktowy
1.Gold medal.svg Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia122,0123,0239,5
2.Silver medal.svg Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria120,5116,5227,3
3.Bronze medal.svg Kuttin, HeinzHeinz Kuttin Austria117,5112,0214,8
4.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia113,5116,0211,3
5.Parma, JiříJiří Parma Czechosłowacja111,5108,5198,0
6.Delaup, SteveSteve Delaup Francja106,0105,5185,6
7.Lunardi, IvanIvan Lunardi Włochy110,5102,5185,2
8.Petek, FranciFranci Petek Słowenia107,099,5177,1
9.Felder, AndreasAndreas Felder Austria105,0103,5176,9
10.Jesin, MichaiłMichaił Jesin WNP108,099,5176,5
11.Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy112,0100,0176,3
12.Holland, JimJim Holland Stany Zjednoczone105,0101,5175,1
13.Jež, FrantišekFrantišek Jež Czechosłowacja105,099,5171,3
14.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria99,0108,5171,0
15.Vettori, ErnstErnst Vettori Austria101,5104,5170,9
16.Martinsson, MikaelMikael Martinsson Szwecja104,098,5168,5
17.Suda, KenjiKenji Suda Japonia106,597,5168,1
18.Johansen, MagneMagne Johansen Norwegia100,0104,5166,3
19.Laitinen, MikaMika Laitinen Finlandia109,595,5166,0
20.Goder, TomášTomáš Goder Czechosłowacja106,595,5164,8
21.Laakkonen, RistoRisto Laakkonen Finlandia102,098,5164,2
22.Zünd, StefanStefan Zünd Szwajcaria104,094,5158,9
22.Gostiša, SamoSamo Gostiša Słowenia97,5103,5158,9
24.Wodniew, DionisDionis Wodniew WNP101,595,5156,3
25.Kamiharako, JirōJirō Kamiharako Japonia100,097,5155,5
26.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia101,594,5154,4
27.Tällberg, StaffanStaffan Tällberg Szwecja101,593,5154,0
27.Zupan, MatjažMatjaž Zupan Słowenia101,596,0154,0
29.Wierwiejkin, AndriejAndriej Wierwiejkin WNP99,095,5151,8
30.Nikkola, Ari-PekkaAri-Pekka Nikkola Finlandia99,094,5149,4
31.Trunz, MartinMartin Trunz Szwajcaria105,088,5147,4
32.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy95,098,5141,9
33.Weißflog, JensJens Weißflog Niemcy90,099,5141,3
34.Berg, ØyvindØyvind Berg Norwegia96,592,5140,6
35.Gähler, MarkusMarkus Gähler Szwajcaria100,090,5138,7
36.Holme, RobertRobert Holme Stany Zjednoczone96,592,5137,1
36.Sanders, BryanBryan Sanders Stany Zjednoczone90,598,5137,1
38.Pertile, IvoIvo Pertile Włochy95,590,0133,2
39.Thoma, DieterDieter Thoma Niemcy96,093,0132,6
40.Mollard, DidierDidier Mollard Francja104,581,0132,2
41.Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechosłowacja103,083,0131,4
42.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia101,584,0130,2
43.Richards, RonRon Richards Kanada94,588,5128,7
44.Westman, MagnusMagnus Westman Szwecja96,087,5127,9
45.Ottesen, LasseLasse Ottesen Norwegia92,092,5126,8
46.Brejczew, WładimirWładimir Brejczew Bułgaria91,093,5126,3
47.Dudariew, JurijJurij Dudariew WNP92,086,5120,9
48.Langlois, JohnJohn Langlois Stany Zjednoczone88,090,5118,4
49.Klimowski, ZbigniewZbigniew Klimowski Polska87,591,0117,9
50.Tällberg, Per-IngePer-Inge Tällberg Szwecja91,580,0106,1
51.Jean-Prost, NicolasNicolas Jean-Prost Francja92,578,0104,7
52.Bulau, HorstHorst Bulau Kanada87,078,597,7
53.Allen, KirkKirk Allen Kanada88,079,093,8
54.Gay, JérômeJérôme Gay Francja70,097,593,5
55.Sotirow, ZachariZachari Sotirow Bułgaria80,087,092,3
56.Zografski, EmiłEmił Zografski Bułgaria77,583,582,4
57.Bredesen, EspenEspen Bredesen Norwegia83,575,574,1
58.Neagoe, VirgilVirgil Neagoe Rumunia76,078,064,1
59.Hunger, HeikoHeiko Hunger Niemcy72,0DNS[a]5,0[2]

Uwagi

  1. Zawodnik nie wystartował.

Przypisy

  1. Ski Jumping at the 1992 Albertville Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-25)].
  2. 1992 16th Winter Olympic Games in Albertville: Ski Jumping / Large Hill (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 15 kwietnia 2005. [dostęp 2012-02-14].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Silver medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
The joining of the rings is not correct drawn.
Bronze medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Olympic flag.svg
Olympic Movement flag

Proportions 2:3, created 1913, adopted 1914, first used 1920.

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.