Transport kolejowy w Gdańsku

Reprezentacyjny Dworzec Główny w Gdańsku (wybudowany w latach 1894–1900[1])
Jedyna linia kolejowa do Gdańska na mapie z 1861

Transport kolejowy w Gdańskukolej żelazna dotarła do Gdańska w 1852, gdy uruchomiono jednotorowy odcinek Tczew – Gdańsk, stanowiący fragment Pruskiej Kolei Wschodniej (Preußische Ostbahn) z Berlina przez KostrzynKrzyżPiłęBydgoszcz – Tczew do Gdańska i Królewca. W październiku 1857 Gdańsk uzyskał połączenie z Malborkiem. W 1870 oddano do użytku linię Słupsk – Gdańsk wybudowaną przez Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe (Berlin-Stettiner Eisenbahn Gesellschaft)[2]. Do końca II wojny światowej funkcjonowała zbudowana w 1914 linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara PiłaKartuzy. Następną trasą kolejową przechodzącą przez Gdańsk jest magistrala węglowa łącząca Śląsk z portem w Gdyni. Linia ta przechodziła przez Osową, obecnie dzielnicę Gdańska.

Lata powojenne przyniosły budowę wydzielonej, zelektryfikowanej linii SKM – w 1951 Gdańsk GłównyGdańsk Nowy Port, w 1952 na odcinku Gdańsk WrzeszczSopot oraz w 1953 Sopot – Gdynia. Linia do Nowego Portu obecnie używana jest głównie w ruchu towarowym.

Układ torów uzupełniają linie towarowe obsługujące głównie porty oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego Gdańsk-Przeróbka.

Jednostki i podmioty kolejowe

  • Oddział Centrum Realizacji Inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., ul. Dyrekcyjna 2-4 (d. Oddział Okręgowy PLK)
  • Oddział Gospodarki Nieruchomościami PKP S.A., ul. Dyrekcyjna 2-4
  • Północny Region Operatorski spółki TK Telekom Sp. z o.o., ul. Dyrekcyjna 2-4 (d. Telekomunikacja Kolejowa)
  • Rejon Dworców Kolejowych Oddziału Dworce Kolejowe PKP S.A., ul. Podwale Grodzkie 2
  • Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego Sp. z o.o., ul. Siennicka 25
  • Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o., ul. Sandomierska 17
Gdańsk Brama Nizinna – pierwszy dworzec kolejowy (czołowy) w Gdańsku, ok. 1852
Pozostałości Bramy Kolejowej (czynnej od 1852) do twierdzy Gdańsk, do pierwszego dworca Brama Nizinna i pozostałości miejskiej bramy kolejowej, z przekopanym wałem obronnym w Bastionie Żubr, otaczających miasto nowożytnych fortyfikacji (z prawej)

Historia

Tło historyczne

Gdańsk był i jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i administracyjnym. Dzięki dogodnemu położeniu nad morzem, przy ujściu Wisły miasto szybko się rozwijało. Było jednak oddalone od głównych ośrodków przemysłowych Prus oraz stolicy, dlatego też w latach 40. XIX wieku postanowiono wybudować linię z Berlina do Królewca, która miała również mieć odnogę do Gdańska. Po rozważeniu różnych wariantów poprowadzenia trasy zdecydowano, że linia do Gdańska będzie odchodzić w okolicy Tczewa, gdyż było to dostatecznie blisko Gdańska i wystarczająco daleko od granicy z Rosją, a dodatkowo brzegi Wisły były w tym miejscu na tyle stabilne i odpowiednio wysokie, by przeprowadzić tamtędy most drogowo-kolejowy[3], ówcześnie najdłuższy most w Europie.

1852–1918

Połączenia kolejowe Gdańska na mapie z 1899
  • W latach 1894–1900 wybudowano dworzec Gdańsk Główny. Dworzec Brama Wyżynna zamknięto w 1896 i rozebrano w czasie budowy nowego dworca.
  • W 1905 do Gdańska dotarła kolej wąskotorowa łącząca Żuławy z Gdańskiem[10].
  • W 1908 zelektryfikowano linię Gdańsk-Tczew[11].
  • Na początku 1914 w mieście istniały linie kolejowe w trzech kierunkach: do Pruszcza Gdańskiego, Sopotu i Nowego Portu[12]. 1 maja 1914 nastąpiło otwarcie jednotorowej linii w kierunku Starej Piły[13].
Pozostałości pierwszej stacji kolejowej w Gdańsku, 2010

Do I wojny światowej regionalne przewozy kolejowe były ograniczone do najwyżej czterech par pociągów, w tym również towarowo-osobowych. Najwięcej pasażerów (pracowników dojeżdzających do pracy) przewożono na liniach Gdańsk – Gdańsk Nowy Port oraz Gdańsk – Sopot, nawet kilkanaście par pociągów dziennie[4].

1918–1945

W dwudziestoleciu międzywojennym, Gdańsk wraz z okolicznymi gminami stał się Wolnym Miastem. Cały ruch kolejowy był obsługiwany wyłącznie przez Polskie Koleje Państwowe, jednak pociągi zatrzymujące się w Gdańsku przechodziły kontrole celne. Aby przyspieszyć ruch kolejowy, część składów przejeżdżała przez Gdańsk i Sopot tranzytem, nie zatrzymując się. Pasażerowie jadący do Gdańska przesiadali się w Tczewie, lub na tej stacji formowano pociągi z wagonów z różnych kierunków w jeden, jadący do Gdańska[14].

Po I wojnie światowej Gdańsk stał się punktem przeładunkowym dla amerykańskiej pomocy dla Polski. Tu przeładowywano i składano lokomotywy, które przypływały drogą morską. Dodatkowo w 1920 w Stoczni Gdańskiej uruchomiono produkcję niskoburtowych węglarek, które były niezbędne do przewozu śląskiego węgla oraz – w mniejszym stopniu – innych towarów[15]. Po wybudowaniu w latach 30. XX wieku portu oraz magistrali węglowej w Gdyni, nowe lokomotywy kupowane z zagranicy i sprowadzone drogą morską importowano już przez ten port, przez co rola Gdańska zmalała[16].

Historyczny, tzw. „żółty wiadukt” z około 1910[17]

Po strajku niemieckich kolejarzy, którzy na Pomorzu Gdańskim masowo nie stawiali się do służby, w lutym 1920 ruch kolejowy był prowadzony przez niemających doświadczenia i wiedzy Polaków, co powodowało różnego rodzaju katastrofy oraz drobniejsze wypadki[15][18]. W tym okresie Pomorze Gdańskie było również miejscem wielu aktów terrorystycznych, których ofiarą padali pasażerowie pociągów na liniach głównych, tj. granica państwa – ChojniceTczew – granica państwa[19], oraz w samym Gdańsku w 1939[14]. Sprawcy chcieli pokazać w ten sposób, że Polskie Koleje Państwowe nie zapewniają bezpieczeństwa podróżnym. Szczególnie ukazała to katastrofa w Gdańsku, która zdarzyła się tuż pod oknami Dyrekcji Kolei.

W ostatnich dniach wojny, w marcu 1945, w wyniku okrążenia Gdańska i ofensywy Armii Czerwonej z zachodu, Niemcy opuścili stanowiska obronne w lasach otaczających Gdańsk od zachodu. Następnie natarcie ruszyło również z północy. Niemieccy obrońcy utworzyli kolejną linię obrony na nasypie, po którym kursowały pociągi nieukończonej linii Gdańsk Wrzeszcz – Berlin (linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła). W celu uszczelnienia linii oporu zabarykadowali przejazdy drogowe pod wiaduktami w obrębie Gdańska[20]. Niemcy wtoczyli na wiadukty ciężki tabor (lokomotywy), a następnie zdetonowali ładunki[21]. Przyczółki oraz pozostałości nasypu były widoczne do 2013, kiedy to rozpoczęto budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, w związku z czym wyburzono wiadukty i przyczółki dawnej Kolei Kaszubskiej.

1945–1969

W 1945 Gdańsk został przyłączony do Polski, jednakże główna linia kolejowa była mocno uszkodzona. Z tego względu większość przewozów towarów do portu odbywała się przez Kościerzynę, a nie przez Tczew i Gdańsk. Wycofująca się armia niemiecka zniszczyła mosty i wiadukty Gdańskiej Kolei Dojazdowej, która dowoziła mieszkańców Żuław i Olszynki do ścisłego centrum Gdańska. Dodatkowo całe zaplecze techniczne oraz tabor został albo wywieziony, albo zatopiony po wysadzeniu wałów. W 1947 w obrębie oddziaływania kolejki mieszkało już 70 tysięcy ludzi[22].

24 sierpnia 1945 przeniesiono do Gdańska z Bydgoszczy siedzibę Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej. Utworzono tu również wydział wąskotorowy, który w październiku 1945 przeniesiono do Nowego Stawu[22]. 15 września 1945 uruchomiono pierwszy po wojnie pociąg wąskotorowy, jednakże kolej nie docierała jeszcze do Gdańska. W październiku 1946 uruchomiono zakłady naprawcze w Lisewie, co pozwoliło na szybszą naprawę parowozów i wagonów[22]. Szczytowym okresem ruchu pasażerskiego kolei wąskotorowej był rok 1954, kiedy przewieziono 1,2 mln osób[23].

EW90 znajdujący się obecnie w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

W 1947 zdecydowano o wykorzystaniu poniemieckich składów EW90 berlińskiej S-Bahn do budowy kolei podmiejskiej w Trójmieście[24]. Składy te wymagały odbudowy oraz kilku zmian w konstrukcji. Jako pierwszą oddano do użytku linię Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port, która powstała na starej podmiejskiej trasie, gdzie kursowały pociągi Pruszcz – Gdańsk Nowy Port. Linia ta zaczęła funkcjonować 4 marca 1951. W początkowych miesiącach wykorzystywane były prostowniki odzyskane z okrętów podwodnych. Zainstalowana sieć trakcyjna przygotowana była od razu do późniejszego przejścia na standardowe napięcie 3000 V.

2 stycznia 1952 uruchomiono regularne pociągi elektryczne do Sopotu, na odcinku od stacji Wrzeszcz na linii jednotorowej. 15 maja 1952 drugi tor sięgał stacji Oliwa, a 22 czerwca ruch na całej ówczesnej linii odbywał się po obu torach. Aż do 1953, ze względu na opóźnienia w dostawach brytyjskiego wyposażenia podstacji elektrycznych, odcinek ten zasilano z wykorzystaniem podstacji przeznaczonej dla gdańskich tramwajów oraz elementów z odzysku lub wypożyczonych.

Do Gdyni Głównej linię SKM przedłużono 22 lipca 1953, lecz do 1 maja 1954 na odcinku od stacji Orłowo funkcjonował jeden tor. Również w 1953 powstał budynek elektrowozowni w Gdyni Chyloni, jednak elektryfikacja torów do niej nastąpiła dopiero dwa lata później – do tego czasu do manewrów niezbędna była lokomotywa parowa. W 1956 SKM docierała już do Wejherowa[25].

1969–1989

  • 20 października 1969 na części trasy SKM (pomiędzy Gdynią Stocznią a Wejherowem) przełączono zasilanie na 3000 V, a poniemieckie jednostki kursowały już tylko pomiędzy Gdańskiem Głównym a Gdynią Stocznią oraz na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port.
  • W 1969 ostatecznie zakończono elektryfikację magistrali Warszawa-Gdańsk i przeniesiono ruch towarowy Południe – Północ ze starej linii węglowej (przez Kościerzynę) na nową przez Tczew – Gdańsk.
  • W 1970 zbudowano łącznice do Nowego Portu od strony miasta[26].
  • W 1973 rozszerzono granice miasta, co spowodowało, że w jego granicach znalazła się stacja Gdańsk Osowa.
  • 19 grudnia 1976 zmieniono napięcie na całej trasie SKM.
Historyczny wiadukt kolejowy we Wrzeszczu
Wykolejony pociąg towarowy na linii nr 202 w Gdańsku Wrzeszczu, 7 marca 2011
Historyczny wiadukt drogowy we Wrzeszczu
Historyczny wiadukt nad przystankiem SKM Gdańsk Zaspa, 2009
Wiadukt na granicy Oliwy i Przymorza

po 1989

24 czerwca 2005 o 18.55 z Gdańska Brzeźna odjechał ostatni pociąg SKM[27], w sieciowym rozkładzie jazdy pociągów 2005/2006 linia ta jeszcze występowała z adnotacją Ruch pociągów zawieszony do odwołania, jednakże w następnym SRJP tabeli już nie ma.

1 kwietnia 2015 r. otwarto przystanek Gdańsk Śródmieście[28].

W latach 2013–2015 wybudowano linię nr 248 Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Osowa. Linię otwarto 1 września 2015[29].

Linie kolejowe

Najważniejsze linie kolejowe w Gdańsku, 9, 202, 250 zbiegają się na stacji Gdańsk Główny, tworząc wraz z aleją Zwycięstwa i Grunwaldzką kręgosłup komunikacyjny Trójmiasta. Kolejną linią odgrywającą większą rolę jest linia nr 201, jednakże została ona sprowadzona w ostatnich latach do linii z niewielkim ruchem lokalnym. Reszta linii to łącznice oraz linie zlikwidowane.

Czynne linie pasażerskie

Linia kolejowa nr 9

Linia nr 9 powstawała fragmentami do Gdańska dotarła już w 1852, natomiast ostatni fragment powstał w 1877. Linia ta jest magistralą łączącą Warszawę z Gdańskiem Głównym. Linia ta wraz z linią 202, 250 tworzy kręgosłup komunikacyjny Trójmiasta.

Linia kolejowa nr 201

Część dawnej magistrali węglowej. Znajduje się w granicach Gdańska od lat siedemdziesiątych.

Linia kolejowa nr 202

Linia łącząca Gdańsk Główny ze Stargardem.

Linia kolejowa nr 248

Nazywana "Pomorską Koleją Metropolitalną". Łączy centrum Gdańska z Portem Lotniczym, łączy Gdańsk Wrzeszcz z Gdańsk Osową.

Linia kolejowa nr 250

Linia Gdańsk Główny – Rumia obsługiwana na całej długości przez Szybką Kolej Miejską.

Czynne linie towarowe

Linia kolejowa nr 226

Linia łącząca stację towarową Gdańsk Port Północny ze stacją Pruszcz Gdański

Linia kolejowa nr 227

Linia kolejowa nr 227 powstała jako łącznik pomiędzy stacjami Gdańsk Główny a Gdańsk Zaspa Towarowa.

Linia kolejowa nr 235

Linia kolejowa nr 235 powstała w 1921 w celu ominięcia Wolnego Miasta Gdańsk, w 1930 została przedłużona do Osowy, by podłączyć tę linię do Magistrali Węglowej. Obecnie linia łączy Klukowo z Gdańskiem Osową, gdyż w 1973 odcinek Kokoszki – Klukowo został rozebrany, ze względu na budowę pasa startowego nowego lotniska w Rębiechowie. Obecnie linia wykorzystywana jest przez lotnisko (dowóz paliwa lotniczego) oraz przez przesypownię cementu w Gdańsku Osowie[30].

Łącznice kolejowe

Łącznica kolejowa nr 721

Łącznica pomiędzy stacją Gdańsk Południowy i linią towarową nr 226 do Portu Północnego. W 1971 linia ta została zelektryfikowana[26].

Łącznica kolejowa nr 846

Łączy linię kolejową nr 226 z dawną stacją towarową Gdańsk Sienna Grobla.

Tor łączący nr 965

Tor ten łączy linię kolejową nr 226 ze stacją Gdańsk Kanał Kaszubski oraz z Wyspą Ostrów przy pomocy promu kolejowego.

Pozostałości po wiadukcie linii nr 234 przy ul. Wita Stwosza

Linie nieczynne

Linia kolejowa nr 234

Linia 234 powstała w 1914, służyła początkowo do prowadzenia pociągów lokalnych z Gdańska (Wrzeszcza) do Kartuz. Po zmianie granic państwowych w 1918 linia stała się transgraniczna, jednocześnie była częścią obwodnicy Wolnego Miasta Gdańska (odcinek Kokoszki – Stara Piła). Obecnie większość tej linii (część znajdująca się w granicach Gdańska) jest rozebrana, natomiast reszta jest wykorzystywana w ruchu towarowym[31]. Część linii została wykorzystana przy budowie kolei metropolitalnej, zapewniającej dojazd z centrum Gdańska do lotniska w Rębiechowie oraz dojazd do Kartuz i Kościerzyny.

Linia kolejowa nr 249

Linia 249 powstała w 1867, służyła do przewozu ludzi i towarów z Gdańska Głównego do Nowego Portu. W 1952 na tej linii zadebiutowały pociągi SKM. W 2002 część pomiędzy Gdańskiem Brzeźnem a Gdańskiem Nowym Portem została rozebrana, a stacja Gdańsk Nowy Port odcięta od reszty sieci kolejowej. W 2002 ruch na linii wstrzymano[32]. Przy okazji budowy stadionu w Letnicy rozważano plany przywrócenia ruchu pociągów na tej linii.

Linia kolejowa nr 722

Stacje i przystanki na terenie Gdańska

Stacje osobowe

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnica
Gdańsk Główny
Estación de FFCC, Gdansk, Polonia, 2013-05-20, DD 01.jpg
(c) Diego Delso, CC BY-SA 3.0
Śródmieście
Gdańsk OliwaOliwa
Gdańsk WrzeszczStacja kolejowa Gdańsk Wrzeszcz (wrzesień 2015).JPGWrzeszcz

Przystanki osobowe

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnica
Gdańsk LipceGdańsk Lipce 122 ubt.jpegOrunia-Św. Wojciech-Lipce
Gdańsk OruniaGdańsk Orunia 1.JPGOrunia-Św. Wojciech-Lipce
Gdańsk OsowaGdańsk Osowa pociąg.JPGOsowa
Gdańsk Politechnika2006 12 31 153928 SKM Gdańsk Politechnika.jpegAniołki
Gdańsk Przymorze-UniwersytetSKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet 2006 08 01 132718 ubt.jpegPrzymorze Małe
Gdańsk Stadion ExpoGdansk Stadion Expo.JPGLetnica
Gdańsk StoczniaEW58.jpgAniołki
Gdańsk ŚródmieściePrzystanek SKM Gdańsk Śródmieście.JPGŚródmieście
Gdańsk ZaspaSKM Gdańsk Zaspa 2006 08 02 163250 ubt.jpegZaspa
Gdańsk Żabianka-AWFiSSKM Gdańsk Żabianka–AWFiS.JPGOliwa

Towarowe

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnica
Gdańsk PołudniowyPKP Gdansk Poludnie 090906.jpegOrunia-Św. Wojciech-Lipce
Gdańsk Port PółnocnyGdansk Port Polnocny 2011 ubt-4.jpgStogi z Przeróbką
Gdańsk OlszynkaGdańsk Olszynka 4.JPGOlszynka
Gdańsk Zaspa TowarowaGdańsk stacja rozrządowa Gdańsk Zaspa Towarowa.JPGLetnica

Nieczynne

Normalnotorowe

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnica
Gdańsk Brama NizinnaStare Przedmieście
Dworzec Brama OliwskaDworzec Brama Oliwska widok ogólny.JPGAniołki
Gdańsk Brama WyżynnaDanzig Pommerscher Bahnhof.jpgŚródmieście
Gdańsk Biskupia GórkaBiskupia Gorka - nieistniejacy przystanek (ubt).JPGŚródmieście
Gdańsk BrętowoBrętowo
Gdańsk BrzeźnoSKM Gdańsk Brzeźno 2006 07 29 145234 ubt.jpegNowy Port
Gdańsk Sienna GroblaŚródmieście
Gdańsk Kanał KaszubskiStogi z Przeróbką
KiełpinekKiełpinek Dworzec.JPGChełm i Gdańsk Południe
KlukowoPort lotniczy Gdańsk (1).JPGMatarnia
KokoszkiStacja Kokoszki 031.JPGKokoszki
Gdańsk KoloniaSKM Gdańsk Kolonia 2006 07 29 155353 ubt.jpegWrzeszcz
Gdańsk Nowe SzkotySKM Gdańsk Nowe Szkoty 2006 07 29 152416 ubt.jpegMłyniska
Gdańsk Nowy PortSKM Gdańsk Nowy Port 2006 08 06 132919 ubt.jpegNowy Port
Owczarnia
Gdańsk Święty WojciechSw Wojciech exPrzystanek ubt.JPGOrunia-Św. Wojciech-Lipce
Gdańsk WiślanyDanzig Weichsel-Bahnhof.JPGLetnica
Gdańsk Zaspa TowarowaGdansk Zaspa Towarowa 1 ubt.jpgLetnica

Wąskotorowe

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnica
Dobrowo Gdańskie
Gdańsk WąskotorowyGdańsk Wąskotorowy Dziś.JPGOlszynka
Lewy Brzeg Wisły
Szewce Gdańskie
Świbno
Przegalina
Przegalina Kolonia


Przypisy

  1. 110 lat budynku dworca kolejowego w Gdańsku. trojmiasto.pl.
  2. Ogólnopolska Baza Kolejowa. [dostęp 2009-01-22]. (pol.).
  3. a b Michał Jerczyński. Królewska Kolej Wschodnia – jak powstała legenda. „Świat Kolei”. 7/2001, s. 18-25. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  4. a b Nasza historia. skm.pkp.pl.
  5. http://ibedeker.pl/spacery/kupiecka-kolej-na-wyspie-kolej-spichrzowa/ IBedeker.pl [dostęp 10-06-2017] (pol.).
  6. KOLEJ – Encyklopedia Gdańska, gedanopedia.pl [dostęp 2017-06-10] (pol.).
  7. Peron SKM w Sopocie odzyskał XIX-wieczny urok. trojmiasto.pl, 8 września 2010. [dostęp 2010-09-08].
  8. Grzegorz Fey. Pierwsza Stacja w Gdyni. „Świat Kolei”. 8/2002, s. 18-24. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962. 
  9. Gdzie był dworzec Brama Oliwska (Am Olivaer Tor)?. rzygacz.webd.pl.
  10. Roman Witkowski. Koleje wąskotorowe na Żuławach Wiślanych (2). „Świat Kolei”. 8/2007, s. 16-27. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962. 
  11. Marcin Przegiętka. O tym pisano w kwietniu.... „Świat Kolei”. 4/2008, s. 5. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962.  za: „Gazeta Toruńska”, nr 83, 9 kwietnia 1908 r.
  12. Koleje podmiejskie – cz. II. Rozwój połączeń lokalnych 1870 – 1919. ibedeker.pl, 10.11.2015. [dostęp 2015-11-10].
  13. Wydarzyło się w Gdańsku. gdansk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  14. a b Roman Witkowski. Gdańsk 1939. „Świat Kolei”. 5/2009, s. 44. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  15. a b Piotr Kumelowski. Amerykańska pomoc kolejnictwu odradzające się Rzeczypospolitej w latach 1918-22. „Świat Kolei”. 11/2008, s. 23-29. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  16. Krzysztof Labudda. Lokomotywy El.100 w Gdyni. „Świat Kolei”. 4/2004, s. 28. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  17. „Żółty wiadukt” zostanie rozebrany. trojmiasto.pl, 21 sierpnia 2008. [dostęp 2008-08-21].
  18. Grzegorz Fey. Gdynia 1931. „Świat Kolei”. 10/2002, s. 34. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  19. Grzegorz Fey. Starogard 1925. „Świat Kolei”. 10/2007, s. 40-41. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  20. Paweł Wróblewski. Projekt trójmiejskiej Kolei Metropolitalnej. „Świat Kolei”. 8/2007, s. 5. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  21. Stara Oliwa – staraoliwa.pl. staraoliwa.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-06)]..
  22. a b c Roman Witkowski. Koleje wąskotorowe na Żuławach (3) Gdańska Kolej Dojazdowe. „Świat Kolei”. 12/2007, s. 16-22. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  23. Roman Witkowski. Koleje wąskotorowe na Żuławach (4) Gdańska Kolej Dojazdowe. „Świat Kolei”. 3/2008, s. 22-29. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  24. Ostatni maszynista Modraka idzie na emeryturę. trojmiasto.pl, 22 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-22].
  25. Oficjalna Strona SKM w Trójmieście: skm. [dostęp 2009-05-31]. (pol.).
  26. a b Jarosław Woźny i Marek Potocki (red.): linia Gdańsk Południowy - Motława Most. [dostęp 2009-06-21]. (pol.).
  27. Paweł Wróblewski. Pożegnanie linii do Gdańska Brzeźna. „Koleje Dawniej i Dziś”. 6/2005, s. 3-4. Warszawa: Mirage-hobby. ISSN 1733–1994. 
  28. Gdańsk Śródmieście już otwarty dla podróżnych. kurier-kolejowy.pl, 2015-04-01. [dostęp 2015-04-01].
  29. Ryszard Stankiewicz. Pomorska Kolej Metropolitalna. „Świat Kolei”. 10/2015, s. 26-33. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962. 
  30. Jarosław Woźny i Marek Potocki (red.): linia Kokoszki - Gdańsk Osowa. [dostęp 2009-06-21]. (pol.).
  31. Jarosław Woźny i Marek Potocki (red.): linia Gdańsk Wrzeszcz - Stara Piła. [dostęp 2009-06-21]. (pol.).
  32. Jarosław Woźny i Marek Potocki(red.): linia Gdańsk Wzeszcz - Stara Piła. [dostęp 2009-06-21]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Gdańsk Olszynka 4.JPG
Autor: Yusek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Semafory wyjazdowe widok od strony Portu Północnego
Wykolejenie pociągu towarowego - Gdańsk Wrzeszcz 6 marca 2011.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC0
Wykolejony pociąg towarowy w Gdańsku Wrzeszczu, sfotografowany 7 marca 2011. Wykolejenie nastąpiło wieczorem, 6 marca 2011. Bez ofiar.
Danzig Weichsel-Bahnhof.JPG
Dworzec Wiślany w Gdańsku.
Port lotniczy Gdańsk (1).JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC BY-SA 4.0
Matarnia. Port lotniczy Gdańsk, teren dawnego przystanku kolejowego Klukowo.
Przyczółek Wiaduktu na Wita Stwosza.jpg
Gdańsk. Zachodni przyczółek wiaduktu linii Gdańsk Wrzeszcz-Stara Piła na ulicy Wita Stwosza.
Reise-karte von Deutschland 1899.JPG
Linie kolejowe wokół Gdańska na niemieckiej mapie z 1899. Kartuzy (Carthaus), Pszczółki (Hohenstein), Skarszewy (Schöneck), Tczew (Dirschau), Wejherowo (Neustadt).
SKM Gdańsk Nowe Szkoty 2006 07 29 152416 ubt.jpeg
Autor: by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 2.5
SKM stop @ Gdańsk Nowe Szkoty
Stacja Kokoszki 031.JPG
Autor: © 2009 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Stacja kolejowa Kokoszki (Gdańsk).
SKM Gdańsk Żabianka–AWFiS.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przystanek SKM Gdańsk Żabianka-AWFiS.
Gdańsk Wrzeszcz - wiadukt.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC0
Gdańsk Wrzeszcz. Wiadukt, ul. Zator-Przytockiego.
SKM Gdańsk Zaspa 2006 08 02 163250 ubt.jpeg
Autor: photo © 2006 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 2.5
SKM stop @ Gdańsk Zaspa
Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście.
CA Mann Bahnhof in Danzig 1852.jpg
Pierwszy dworzec kolejowy w Gdańsku. Litografia C.A. Manna, drukowana przez Ottona Grotte'a w Instytucie Litograficznym C.G. Kantera w Kwidzynie ok. 1852 r.
EW58.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Tsca.bot (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pociągi SKM na przystanku pl:Gdańsk Stocznia. Autor: Marcin Czapnik.
Danzig Pommerscher Bahnhof.jpg
Gdańsk, nieistniejący dworzec Pomorski (dworzec Brama Wyżynna).
Dworzec Brama Oliwska widok ogólny.JPG
Dworzec Brama Oliwska - widok ogólny, w kierunku zachodnim.
Wiadukt nad przystankiem SKM Gdansk Zaspa ubt.JPG
Autor: © 2009 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Wiadukt nad przystankiem SKM Gdańsk Zaspa.
Gdańsk Główny, Blick von Marienkirche.jpg
Autor: Elke Wetzig (Elya), Licencja: CC BY-SA 3.0
Hauptbahnhof Danzig, Gdańsk Główny, von der Marienkirche aus gesehen.
Gdansk Port Polnocny 2011 ubt-4.jpg
Autor: Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Gdańsk Port Północny, sekcja 4 (zlokalizowana między zakładem karnym a ul. Sucharskiego).
Gdańsk - Wyspa Spichrzów 02.jpg
© Piotr Marynowski / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Budynki dawnej głównej, pierwszej stacji kolejowej w Gdańsku z XIX w.
Ulica Kościuszki w Gdańsku–wiadukt.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC0
Wiadukt w ciągu ul. Kościuszki, w Gdańsku Wrzeszczu.
Gdańsk stacja rozrządowa Gdańsk Zaspa Towarowa.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC0
Gdańsk Wrzeszcz Dolny, stacja rozrządowa Gdańsk Zaspa Towarowa. Widok w kierunku północnym (w tle wiadukt ul. Uczniowskiej).
Gdańsk Wąskotorowy Dziś.JPG
Gdańsk Wąskotorowy, 21 listopada 2009.
Biskupia Gorka - nieistniejacy przystanek (ubt).JPG
Autor: © 2009 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Gdańsk - miejsce, w którym niegdyś znajdował się przystanek Gdańsk Biskupia Górka (daw. Petershagen, nieofic. Pietraszewo). Stan na kwiecień 2009 r.
Kiełpinek Dworzec.JPG
Dworzec w Gdańsku Kiełpinku.
Wiadukt SKM Gdańsk Przymorze.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC0
Gdańsk Oliwa, ul. Kołobrzeska. Wiadukt z przystankiem SKM Gdańsk Przymorze nad ulicą Kołobrzeską, na granicy Oliwy i Przymorza, strona zachodnia. Nastawnia GOL.
PKP Gdansk Poludnie 090906.jpeg
Autor: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 3.0
głowica stacji kolejowej Gdańsk Południowy (widok z przejazdu kolejowego koło nastawni)
EW90.JPG
Autor: wolinlbn, Licencja: CC BY-SA 3.0
EW-90-12 w skansenie w Kościerzynie
Gdańsk Osowa pociąg.JPG
Pociąg SA131-001 Kościerzyna - Gdynia Główna na stacji Gdańsk Osowa.
Bahnkarte Deutschland 1861.jpg
Bahnkarte_Deutschland_1861
Gdańsk Lipce 122 ubt.jpeg
Autor: © 2009 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Przystanek kolejowy Gdańsk-Lipce (dwa perony przystanku; na zdjęciu widać też przejazd kolejowy, natomiast budka dróżnika jest poza kadrem)
Gdansk Stadion Expo.JPG
Autor: Egipskie.ciemnosci, Licencja: CC BY 3.0
Peron Gdańsk Stadion Expo.
Estación de FFCC, Gdansk, Polonia, 2013-05-20, DD 01.jpg
(c) Diego Delso, CC BY-SA 3.0
Central Railway Station, Gdansk, Poland
Gdańsk Grobla.JPG
Stacja kolejowa Gdańsk Grobla i Bastion Żubr.
Żółty wiadukt w Gdańsku.JPG
Autor: Artur Andrzej, Licencja: CC0
Tzw. "żółty" wiadukt nad torami kolejowymi w Gdańsku.
Stacja kolejowa Gdańsk Wrzeszcz (wrzesień 2015).JPG
Autor: Szymon Sieciński, Licencja: CC BY 2.0
Stacja kolejowa Gdańsk Wrzeszcz.
Sw Wojciech exPrzystanek ubt.JPG
Autor: © 2009 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Pozostałości po peronie przystanku Gdańsk Św. Wojciech. Stan na kwiecień 2009.
Gdańsk Orunia 1.JPG
Autor: Yusek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Peron na stacji Gdańsk Orunia