Transport w Toruniu

Autostrada A1 pod Toruniem
Droga ekspresowa S10 na odcinku między węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe, stanowiąca fragment południowej obwodnicy Torunia

Transport w Toruniutransport drogowy, kolejowy, lotniczy, wodny i rowerowy na terenie Torunia.

Transport drogowy

Węzeł Lubicz – (Toruń Wschód)

Toruń leży na skrzyżowaniu dróg tranzytowych biegnących z południa kraju na północ (Paneuropejski korytarz transportowy) i z zachodu na wschód. W okolicach miasta (dzielnica Czerniewice) krzyżuje się jedyna w województwie autostrada A1 z drogą szybkiego ruchu S10 (węzeł Toruń Południe). Poza tym przez miasto przebiegają cztery drogi krajowe i 10 dróg wojewódzkich.

Węzły drogowe w okolicach Torunia

NazwaAutostrada/Droga ekspresowaStatusŹródło
Toruń PołudnieA1/S10Istniejący[1]
Lubicz – (Toruń Wschód)A1/80Istniejący[2]
Turzno – (Toruń Północ)A1/15Istniejący[3]
Toruń ZachódS10/15Istniejący[4]
Toruń CzerniewiceS10/91Planowany[5]
Toruń PodgórzS10/15Planowany[6]

Wykaz dróg

W Toruniu znajduje się 476,51 km dróg publicznych, w tym: 40,8885 km dróg krajowych, 22,432 km dróg wojewódzkich, 79,339 km dróg powiatowych i 333,85 km dróg gminnych (stan z 2016 roku)[7].

Administracja drogowa

GDDKiA w Toruniu

Wszystkimi drogami w Toruniu zawiaduje Miejski Zarząd Dróg[8], do którego zadań należy budowa, przebudowa, planowanie oraz bieżące utrzymanie dróg i obiektów inżynierskich. W mieście swoją siedzibę ma także Rejon Dróg GDDKiA[9], który zajmuje się remontami i bieżącym utrzymaniem autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych na terenie rejonu toruńskiego oraz Rejon Dróg Wojewódzkich Zarząd dróg wojewódzkich. Jednostka ta odpowiada za utrzymanie dróg w powiatach chełmińskim, toruńskim, golubsko-dobrzyńskim i części bydgoskiego[10].

Miasto jest także siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z filią w Grudziądzu[11] oraz Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego[12].

Przy WORD w Toruniu działa od 2006 roku Centrum Edukacji Komunikacyjnej. W placówce tej odbywają się zajęcia z zakresu ruchu drogowego, skierowane do szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych z województwa kujawsko-pomorskiego[13].

Kluby, szkoły i infrastruktura związana z motoryzacją

W mieście znajdują się instytucje związane z motoryzacją, czyli Polski Związek Motorowy[14] i Automobilklub Toruński[15], które współorganizują ogólnopolskie i międzynarodowe imprezy, takie jak: zloty, zjazdy, wyścigi samochodowe, gokartowe i inne, m.in. w 2015 roku odbył się 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroena 2CV[16]. Imprezom tym sprzyja bogata infrastruktura jaką dysponuje miasto. Znajdują się tu, oprócz Motoareny, Tor wyścigowy MotoPark Toruń[17] (obiekt ten jest gospodarzem m.in. imprez driftingowych), tor motocrossowy, tor kartingowy Racing Arena[18] i inne.

W Toruniu istnieje Zespół Szkół Samochodowych im. gen. Józefa Bema, który w 2015 roku obchodził 60-lecie istnienia[19]. W szkole działa Muzeum Motoryzacji.

Obiekty inżynierskie

W Toruniu znajduje się blisko 50 obiektów inżynierskich. Do największych należą trzy mosty drogowe i jeden kolejowy przez Wisłę: most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego, most drogowy im. Józefa Piłsudskiego, most autostradowy im. Armii Krajowej, most drogowy im. gen. Elżbiety Zawackiej, a także estakada im. Marka Sudaka, tunel pod placem Daszyńskiego, wiadukt im. Tadeusza Kościuszki oraz estakada na Trasie Średnicowej Północnej.

Obiekty inżynieryjne (planowane)

  • Wiadukt drogowy w ciągu ul. Olsztyńskiej (nad linią kolejową nr 27)[20]
  • Wiadukt drogowy w ciągu ul. Równinnej (nad linią kolejową nr 353 i 27)

Duże inwestycje drogowe realizowane bądź planowane

NazwaPrzebiegStatusŹródło
Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewiczaod ulicy Szosa Chełmińska do ulicy Okrężnejprojektowana[21]
Trasa Staromostowaod ul. Bema do Placu Niepodległościprojektowana[22]
Północna obwodnica Toruniaod węzła Turzno przez Łysomice do Przysiekaprojektowana
Trasa Wschodniaod Placu Daszyńskiego do ulicy Grudziądzkiejprojektowana[23]
Remont Mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiegow realizacji[24]
Trakt Leśnyod dzielnicy Na Skarpie do gminy Lubiczplanowana[25]
Most Zachodniplanowana[26]
Ulica Olsztyńskaod ul. Czekoladowej do granic administracyjnych miastaplanowana[20]

Komunikacja

Komunikacja miejska

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina Miasta Toruń. Obsługę komunikacyjną zapewnia Miejski Zakład Komunikacji, istniejący od 1891 roku. Jest on głównym przewoźnikiem w mieście. Firma obsługuje 41 linii autobusowych[27] (w tym 4 nocne) oraz 7 linii tramwajowych (w tym 2 nocne)[28]. Firma zapewnia również obsługę okolicznych wsi, posiadając 4 linie obsługujące miejscowości Gminy Lubicz. Połączenia miasta z tą gminą zapewnia również firma POLBUS, uruchamiająca 3 linie autobusowe kursujące z placu św. Katarzyny (104, 105, 106)[29]. Ponadto MZK w Toruniu w okresie letnim uruchamia specjalną linię autobusową 106, dowożącą mieszkańców nad jezioro w miejscowości Kamionki w gminie Łysomice[30].

Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Stowarzyszenie powstało w 2005 roku, a w 2008 roku zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Cele stowarzyszenia, które są uwzględnione w jego statucie, to m.in. promocja publicznej komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, dokumentowanie faktów związanych z komunikacją miejską oraz kolekcjonowanie pamiątek związanych z komunikacją tramwajową i autobusową w Toruniu[31].

Członkowie stowarzyszenia biorą także czynny udział w konsultacjach społecznych, organizowanych przez władze Torunia dotyczących komunikacji miejskiej[32]. Prezesem TKMKM jest Wojciech Osmański.

Przewozy bezpłatne

W mieście istnieją również 3 linie autobusowe bezpłatne. Dwie prowadzone przez firmę Morvi dowożą pasażerów do Galerii Copernicus oraz hipermarketu Auchan w Centrum Handlowym Kometa oraz 1 do Centrum Handlowego Nowe Bielawy[33][34].

Komunikacja prywatna

Dawniej w Toruniu istniała jedna prywatna linia autobusowa E, uruchomiona w październiku 2006 roku przez firmę EUROPOL. Łączyła osiedle Na Skarpie z Placem Teatralnym. Zakończyła ona swoją działalność w kwietniu 2008 roku[35]. Również swoją działalność w grudniu 2007 roku zakończyła A-Linia prowadzona przez Toruńską Korporację Autobusową. Prowadziła ona regularne linie do okolicznych miejscowości praktycznie we wszystkich gminach powiatu toruńskiego[36].

Taxi

W Toruniu znajduje się 44 postojów taksówek, zapewniających ponad 360 miejsc dla samochodów TAXI, działa kilka korporacji taksówkowych[37].

Przewozy dalekobieżne

Toruń to ważny, m.in. ze względu na położenie geograficzne i walory turystyczne, przystanek dalekobieżnej komunikacji autobusowej. W mieście zatrzymują się autobusy ogólnopolskich i międzynarodowych firm przewozowych takich jak: Polski Bus, Komfort Bus, Sindbad i inne, a także autokary przewoźników regionalnych (Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy, PKS Grudziądz, PKS Bydgoszcz)[38].

Bezpośrednie połączenia z Toruniem mają: Warszawa, Lublin, Białystok, Olsztyn, Ostrołęka, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Koszalin, Słupsk, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Szczecin, Piła, Poznań, Łódź, Częstochowa, Katowice, Kraków, Zakopane, Rzeszów, a także wiele miast zachodniej Europy[39][40][41].

Transport kolejowy

Toruń jest od 2015 roku siedzibą dla spółki kolejowej Arriva RP[42], której pociągi kursują na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego oraz Bazy Toruń-Kluczyki[43], mającej za zadanie m.in. bieżące utrzymanie składów Elf 22WEc, które kursują w ramach szybkiej kolei miejskiej BiT City na trasie Toruń Wschodni – Bydgoszcz Główna.

Ponadto w Toruniu swoją siedzibę mają:

W granicach administracyjnych miasta znajdują się trzy dworce kolejowe: Toruń Główny, Toruń Miasto, Toruń Wschodni oraz trzy przystanki osobowe: Toruń Kluczyki, Toruń Czerniewice, Toruń Grębocin[48][49].

Transport lotniczy

Samolot SP-LFG (LOT Flight Academy) na toruńskim lotnisku

Toruń znajduje się w obszarze oddziaływania czterech dużych portów lotniczych, są to: Port lotniczy Warszawa-Okęcie, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Port lotniczy Warszawa-Modlin i Port lotniczy Poznań-Ławica oraz dwóch mniejszych: Port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo i Port lotniczy Łódź-Lublinek.

Miasto posiada regularne połączenia autobusowe z lotniskami w Gdańsku (od kwietnia 2013 roku)[50], Warszawie (od maja 2015 roku), Modlinie (od maja 2015 roku)[51] oraz w Bydgoszczy (od marca 2015 roku)[52]. Warto dodać, że miasto posiada 0,058% udziałów w Porcie lotniczym Bydgoszcz-Szwederowo[53]

Lotnisko

Lotnisko na Bielanach jest położone bezpośrednio przy projektowanej trasie średnicowej. Posiada hotel oraz restaurację. Obecnie w aeroklubie działają sekcje sportowe (lotnicza, szybowcowa, lotniarska i spadochroniarska). Prowadzone są także spacerowe loty turystyczne. Według Strategii Rozwoju Torunia z 2007 roku lotnisko to ma zostać zmodernizowane i rozbudowane do przyjmowania i odprawiania lotów nieregularnych oraz budowy terminalu cargo.

Od kwietnia 2021 roku działa tu baza LOT Flight Academy[54].

Lądowiska

Ponadto w mieście swoją siedzibę ma Leśna Baza Lotnicza Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która zlokalizowana jest na terenie Aeroklubu Pomorskiego, gdzie w okresie zagrożenia pożarowego stacjonują samoloty patrolowe i gaśnicze[57].

Transport wodny

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Toruniu kształci m.in. wioślarzy

Porty i przystanie

Na terenie Torunia istnieją dwa porty rzeczne:

Istnieje także osiem przystani żeglarskich:

  • AKS
  • AZS
  • KS Budowlani
  • Szkwał, Port Drzewny
  • Towimo, Port Drzewny
  • Walter, Port Drzewny
  • Yacht Klub Toruń, Port Drzewny
  • Liga Morska i Rzeczna, Port Drzewny

Ponadto w 2015 roku na rzece Drwęcy w Kaszczorku została wybudowana przystań kajakowa wraz z infrastrukturą turystyczną[58]

Zaplecze treningowe

Siedziba Zarządu Zlewni w Toruniu

Baza wioślarska – zaplecze treningowo-szkoleniowe – służy wioślarzom AZS UMK Toruń i uczniom toruńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz wioślarzom i żeglarzom przypływającym do Torunia. Z bazy wioślarskiej korzystają również reprezentanci kadry narodowej realizujący program szkolenia wojewódzkiego i centralnego prowadzony przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. Baza wioślarska w latach 2015–2016 przeszła gruntowną modernizację i rozbudowę[59].

Administracja wodna

W Toruniu swoją siedzibę mają:

Transport turystyczny

W sezonie turystycznym oferowane są dodatkowo formy komunikacji:

Komunikacja rowerowa

Na terenie Torunia w 2015 roku znajdowało się blisko 100 km dróg rowerowych[62][63]: głównych – łączących dzielnice i prowadzą za miasto, zbiorczych – rozprowadzają ruch rowerowy w dzielnicach oraz lokalnych – obsługujących ruch na terenie osiedli. Miasto jest bogate w infrastrukturę rowerową, na którą składają się setki stojaków rowerowych, zadaszone parkingi rowerowe[64] oraz trzy samoobsługowe stacje naprawy rowerów[65].

Od 18 kwietnia 2014 roku mieszkańcy i goście Torunia mogą korzystać z Toruńskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji miłośników dwóch kółek jest 300 rowerów i jak dotąd 30 stacji zlokalizowanych w różnych częściach miasta tak, aby umożliwić szybkie i sprawne poruszanie się w przestrzeni publicznej. Wypożyczalnia rowerów w Toruniu cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2014 roku mieszkańcy i goście skorzystali z niej 42 tysiące razy[66].

Szlaki rowerowe

Wiślana Trasa Rowerowa na terenie Torunia

Wybrane szlaki rowerowe z Torunia do pobliskich miejscowości[67]:

10 maja 2014 roku otwarto w Toruniu kujawsko-pomorski odcinek przebiegającej przez całą Polskie Wiślanej Trasy Rowerowej[68].

Przypisy

  1. Autostrada A1 z nowym, „toruńskim” oznakowaniem. Od dziś jedziemy na Toruń Południe!. nowosci.com.pl. [dostęp 2015-10-23].
  2. Węzeł musi być rozpoznawalny. nowosci.com.pl. (pol.).
  3. A1: Węzeł Turzno już otwarty - Rynek Infrastruktury: Porty, Stocznie, Lotnisko, Porty lotnicze, Autostrada, Obwodnica, Energetyka, Ciepłownictwo, Linie kolejowe, PKP PLK, Tele..., www.rynekinfrastruktury.pl [dostęp 2020-01-21].
  4. Droga ekspresowa S10 do Torunia ma być w 2022 roku - Kujawsko-Pomorskie, kujawsko-pomorskie.onet.pl [dostęp 2020-01-21] (pol.).
  5. https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,27310206,torun-bedzie-mial-polaczenie-z-autostrada-a1-i-droga-ekspresowa.html?disableRedirects=true
  6. https://www.motomaniacy.tv/drogi/torun-uzyska-bezposredni-dostep-do-a1
  7. Rozwój sieci dróg miejskich | www.torun.pl, torun.pl [dostęp 2016-12-11].
  8. MZD TORUN. mzd.torun.pl. (pol.).
  9. Rejon Dróg w Toruniu. gddkia.gov.pl. (pol.).
  10. RDW Toruń. zdw-bydgoszcz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-07)]. (pol.).
  11. WORD Toruń. word.torun.pl. (pol.).
  12. Strona internetowa rady. k-pwrbrd.word.torun.pl. (pol.).
  13. Centrum Edukacji Komunikacyjnej. word.torun.pl. (pol.).
  14. TORUŃ. pzm.pl. (pol.).
  15. Automobilklub Toruński. automobilklubtorunski.pl. (pol.).
  16. MIĘDZYNARODOWY ZLOT MIŁOŚNIKÓW CITROENA 2CV. torun.pl. (pol.).
  17. MotoPark. motopark.torun.pl. (pol.).
  18. Toruń ma tor kartingowy. automobilklubtorunski.pl. [dostęp 2012-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-05)]. (pol.).
  19. Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu. zssam-torun.org. (pol.).
  20. a b Co z remontem najbardziej korkującej się wylotówki z Torunia na Olsztyn?, „plus.nowosci.com.pl”, 28 sierpnia 2017 [dostęp 2018-10-18] (pol.).
  21. Logonet Sp. z o.o. w Bydgoszczy, Trasa Średnicowa Północna etap II - BIP - Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, bip.mzd.torun.pl [dostęp 2016-09-12].
  22. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2016-09-12].
  23. Firma z Gdańska zaprojektuje trzeci etap Trasy Wschodniej w Toruniu. radiopik.pl. [dostęp 2013-12-03]. (pol.).
  24. Remont toruńskiego mostu później niż planowano. radiopik.pl. [dostęp 2013-10-03]. (pol.).
  25. Trakt Leśny. Spór torunian o przebieg trasy znów przybiera na sile. pomorska.pl. [dostęp 2009-11-02]. (pol.).
  26. 285 milionów złotych – tyle może kosztować Most Zachodni [dostęp 2016-09-12].
  27. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej | www.torun.pl, torun.pl [dostęp 2016-09-12].
  28. Komunikacja miejska w Toruniu UM Toruń [dostęp 2015-01-05].
  29. Komunikacja miejska na stronie Informacji Turystycznej w Toruniu. it.torun.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-06)]. [dostęp 2015-01-05].
  30. Do Kamionek dojedziesz autobusem mzk, strona torunmiasto.pl [dostęp 2015-01-05].
  31. Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, seba.rail.pl [dostęp 2016-12-11].
  32. Artur Olewiński, Linia tramwajowa w centrum Torunia. Pytania i odpowiedzi pod pantografem, „nowosci.com.pl” [dostęp 2016-12-11].
  33. Strona przewoźnika Morvi. morvi.pl. [dostęp 2015-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-06)].
  34. Strona Centrum Handlowego Bielawy w Toruniu [dostęp 2015-01-05].
  35. kursów linii E, Gazeta Pomorska [dostęp 2015-01-05].
  36. A-linia kurs na zamiany czy plajtuje? Nowości Dziennik Toruński [dostęp 2015-01-05].
  37. Postoje TAXI strona UM Toruń [dostęp 2015-01-05].
  38. Strona Arriva Bus Polska [dostęp 2015-01-05].
  39. A może autobusem nad morze? Nowe połączenia Polskibus.com. nowosci.com.pl. [dostęp 2013-04-16]. (pol.).
  40. PolskiBus.com zwiększa liczbę połączeń linii P12 pomiędzy Gdańskiem i Krakowem. krakow.naszemiasto.pl. [dostęp 2013-07-29]. (pol.).
  41. Polskim Busem do Rzeszowa przez Toruń, Łódź, Katowice i Kraków. trojmiasto.pl. [dostęp 2013-04-13]. (pol.).
  42. Arriva zmienia adres i przenosi się z Warszawy do Torunia. nowosci.com.pl. [dostęp 2015-06-23]. (pol.).
  43. Przewozy Regionalne z zyskiem, nowymi etatami i Pesą. torun.wyborcza.pl. [dostęp 2014-06-25]. (pol.).
  44. PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o, remtrak.pl [dostęp 2019-09-29] (pol.).
  45. Toruń: majówka z Przewozami Regionalnymi. kurier-kolejowy.pl. [dostęp 2012-05-15]. (pol.).
  46. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2021-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-28)].
  47. Posterunki. kgsok.pl. (pol.).
  48. Toruń chce mieć własną kolej, Kurier Kolejowy [dostęp 2015-01-05].
  49. Wywiad z prezydentem miasta Michałem Zaleskim w Gazecie Wyborczej [dostęp 2015-01-05].
  50. Bezpośrednie połączenie z Torunia na lotnisko w Gdańsku za 26 zł. arrivabus.pl. (pol.).
  51. Dojazd z Torunia na Lotnisko Modlin. modlinbus.pl. (pol.).
  52. Z TORUNIA AUTOBUSEM NA BYDGOSKIE LOTNISKO. torun.pl. [dostęp 2015-03-27]. (pol.).
  53. Toruń dokłada do bydgoskiego lotniska. Słusznie?. rynekinfrastruktury.pl. [dostęp 2014-10-20]. (pol.).
  54. https://dlapilota.pl/wiadomosci/lot-flight-academy/lot-flight-academy-otwiera-baze-w-toruniu
  55. Lądowisko dla helikopterów. torun.pl. [dostęp 2002-05-07]. (pol.).
  56. Przygotowania do rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wchodzą w decydującą fazę. nowosci.com.pl. (pol.).
  57. Leśne Bazy Lotnicze (LBL). torun.lasy.gov.pl. (pol.).
  58. Raj dla kajakarzy. torun.pl. [dostęp 2015-05-12]. (pol.).
  59. Nadzieja dla sportów wodnych w Grodzie Kopernika!. chillitorun.pl. [dostęp 2015-07-30]. (pol.).
  60. Zarząd Zlewni Wisły Kujawskiej z siedzibą w Toruniu. rzgw.gda.pl. (pol.).
  61. l, REGIONALNY ZARZĄD GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU, rzgw.gda.pl [dostęp 2016-12-23].
  62. Ścieszki rowerowe. torun.pl. (pol.).
  63. Przybywa tras dla rowerów | www.torun.pl, torun.pl [dostęp 2015-12-15].
  64. Pierwszy w Toruniu zadaszony parking rowerowy jest niemal gotowy. Brakuje mu tylko... dachu. nowosci.com.pl. [dostęp 2015-01-12]. (pol.).
  65. gazeta.pl: Darmowe stacje naprawy rowerów w trzech miejscach. [dostęp 2015-05-05]. (pol.).
  66. Toruński Rower Miejski się rozpędza – 25 stacji. torun.gazeta.pl. [dostęp 2015-01-29]. (pol.).
  67. Szlaki rowerowe poza miasto. torun.pl. (pol.).
  68. Wielkie otwarcie Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie kujawsko-pomorskim. rowerowytorun.com.pl. [dostęp 2014-05-06]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Szlak rowerowy czerwony.svg
Czerwony szlak rowerowy
Szlak rowerowy żółty.svg
Żółty szlak rowerowy
Szlak rowerowy zielony.svg
Zielony szlak rowerowy
Toruń Miasto44.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruń Miasto44
Toruń Główny 2016.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruń Główny 2016
Tunel pod Szosą Lubicką w Toruniu.jpg
Autor: Grzegorznadolski, Licencja: CC0
Tunel pod Szosą Lubicką w Toruniu prowadzący na Most im. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Torun most Zawackiej 9 12 2013 (1).jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nowy most drogowy im. Elżbiety Zawackiej w Toruniu w trakcie otwarcia, 9 grudnia 2013.
Lądowisko przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lądowisko przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Toruniu
Wiadukt im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
wiadukt im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Toruniu
Fragment toruńskiego lotniska2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment toruńskiego lotniska2
Toruń Wschodni2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruń Wschodni2
Tablice informacyjne w Toruniu1.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
tablice informacyjne w Toruniu1
Katarzynka 2 2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.0
Tramwaj turystyczny w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tramwaj turystyczny w Toruniu
Lotnisko w Toruniu9.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lotnisko w Toruniu9
Most kolejowy, Toruń.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Most kolejowy, Toruń
Toruński przewoźnik autobusowy Arriva.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruński przewoźnik autobusowy Arriva
Szlak rowerowy niebieski.svg
Niebieski szlak rowerowy
Ulica Stefana Żółkiewskiego w Toruniu, 2020.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Stefana Żółkiewskiego w Toruniu,2020
Autobus bezpłatny do hipermarketu Auchan w Toruniu (Galeria Copernicus).jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autobus bezpłatny do hipermarketu Auchan w Toruniu (Galeria Copernicus)
Dworzec autobusowy w Toruniu2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dworzec autobusowy w Toruniu2
Toruńskie autobusy2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruńskie autobusy2
TRM w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
TRM w Toruniu
Przystań AZS w Toruniu55.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przystań AZS w Toruniu55
Aeroklub Pomorski w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Aeroklub Pomorski w Toruniu
Przystań AZS Toruń.JPG
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przystań AZS Toruń
Hangar na lotnisku sportowym w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hangar na lotnisku sportowym w Toruniu
Stacja TRM (Toruń).jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stacja TRM (Toruń)
Wisła w Toruniu33.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wisła w Toruniu33
Toruń Czerniewice2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruń Czerniewice2
Stojaki rowerowe - Toruń.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stojaki rowerowe - Toruń
Port Drzewny w Toruniu1.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Port Drzewny w Toruniu1
Stojaki rowerowe w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stojaki rowerowe w Toruniu
Trasa Wschodnia w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Trasa Wschodnia w Toruniu
LOT Flight Academy, samolot SP-LFG, Toruń.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
LOT Flight Academy, samolot SP-LFG, Toruń
Autostrada A1 w okolicy Torunia.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autostrada A1 w okolicy Torunia
Toruńskie tramwaje7.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruńskie tramwaje7
Zajezdnia autobusowa w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zajezdnia autobusowa w Toruniu
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego w Toruniu
Most kolejowy wisła.jpg
Autor: Spens03, Licencja: CC BY-SA 3.0
Most kolejowy nad Wisłą w Toruniu
ED72A-003 in Toruń Kluczyki.JPG
Autor: Bardrock, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zmodernizowana ED72A-003 na hali Sekcji Utrzymania Taboru Trakcyjnego w Toruniu Kluczyki
Tablice informacyjne w Toruniu2.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
tablice informacyjne w Toruniu2
Klasyczna toruńska tablica z nazwą ulicy.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Klasyczna toruńska tablica z nazwą ulicy
Kaszczorek Torun bike trail.JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kaszczorek. Wiślana Trasa Rowerowa.
Grabowiec most na autostradzie A1.jpg
Most na autostradzie A1 we wsi Grabowiec, woj. kujawsko-pomorskie.
Autostrada A1 koło Torunia.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autostrada A1 koło Torunia
Zadaszone stojaki rowerowe w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zadaszone stojaki rowerowe w Toruniu
Zarząd Zlewni w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Toruniu - Dział utrzymiania urządzeń wodnych, dział inwestycji
Droga ekspresowej S-10 w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Droga ekspresowej S-10 w Toruniu
Most Piłsudskiego s3.jpg
Autor: Spens03, Licencja: CC BY-SA 3.0
Most Piłsudskiego w Toruniu
Tablice informacyjne w Toruniu3.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
tablice informacyjne w Toruniu3
Trasa Średnicowa Północna w Toruniu6.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Trasa Średnicowa Północna w Toruniu6
Dworzec Toruń Wschodni.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dworzec Toruń Wschodni
GDDKiA w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
GDDKiA w Toruniu
Port Zimowy w Toruniu.JPG
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Port Zimowy w Toruniu
Samoobsługowa stacja naprawy rowerów w Toruniu.jpg
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Samoobsługowa stacja naprawy rowerów w Toruniu