Wojciech Marczewski

Wojciech Marczewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 lutego 1944
Łódź

Zawód

reżyser, scenarzysta

Współmałżonek

Teresa Marczewska

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Wojciech Szczęsny Marczewski (ur. 28 lutego 1944 w Łodzi) – polski reżyser i scenarzysta, nauczyciel akademicki, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Początkowo współpracował ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For oraz Wytwórnią Filmową „Czołówka”, a następnie – w ramach Zespołu Filmowego „Tor” – nakręcił cenione przez krytyków filmy o dojrzewaniu w opresyjnych systemach: Zmory (1978) osadzone w czasach Kulturkampfu w zaborze pruskim oraz Dreszcze (1981, nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie). Kolejny film w jego dorobku, Ucieczka z kina „Wolność” (1990), otrzymał Złote Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Marczewski jest też autorem Weisera (2000) na podstawie powieści Pawła Huellego oraz wykładowcą w założonej w 2002 roku Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Laureat licznych honorowych wyróżnień, przyznanych między innymi przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz organizatorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Wojciech Szczęsny Marczewski urodził się 28 lutego 1944 roku w Łodzi[1][2]. W roku 1962 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi[2], na wydziale reżyserii. Po dwóch latach przerwał je i rozpoczął naukę na Uniwersytecie Łódzkim, studiując filozofię i historię. Znów nie wytrzymał jednak więcej niż trzy semestry nauki. Parał się pracą fizyczną przy rozwożeniu węgla i dopiero pod naciskiem rodziców wrócił do łódzkiej szkoły filmowej. Ukończył ją w 1969 roku, ale bez dyplomu nie mógł kręcić filmów kinowych. Ostatecznie otrzymał czwartą, najniższą kategorię reżyserską, co pozwalało mu realizować filmy telewizyjne[3]. Swój okres nabywania wykształcenia wspominał bardzo negatywnie: „Miałem poczucie, że wszystkie szkoły są represyjne, wprowadzają podział na mądrego nauczyciela i głupiego ucznia”[3]. Początkowo pracował w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie powstał jego krótkometrażowy film aktorski z elementami animacji, Lekcja anatomii (1968)[4].

Twórczość filmowa

Okres PRL-u

W Wytwórni Filmowej „Czołówka”, w której został ostatecznie zatrudniony, przyczynił się do powstania kilku filmów telewizyjnych. Pierwszy z nich, Podróżni jak inni (1969), dotyczył współpracy francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, który miał współpracować z polskim podziemiem[5]. Podobny temat dotyczył serialu telewizyjnego Odejścia, powroty (1973), na podstawie przeżyć autentycznego uczestnika polskiego ruchu oporu w czasie okupacji hitlerowskiej[6].

Po epizodzie w „Czołówce” Marczewski dołączył do Zespołu Filmowego „Tor”, gdzie początkowo nakręcił dwa filmy telewizyjne. Wielkanoc (1974) również była osadzona w realiach II wojny światowej; tematem filmu były losy pary małżeńskiej na tyłach frontu w 1944 roku[7]. Bielszy niż śnieg (1975) stanowił portret pisarza u schyłku życia, który stał się bezwolnym narzędziem w rękach izolującej go żony. Bielszy niż śnieg miał być inspirowany biografią Jerzego Szaniawskiego, faktycznie izolowanego przez małżonkę w Zegrzynku[8]. Oba filmy reżyser uznawał za najgorsze w swojej karierze[9]. Marczewski wyreżyserował też dwa spektakle Teatru Telewizji: Przecież ty nie żyjesz (1977) Morgan Elaine oraz Idola (1977) Ireneusza Iredyńskiego[10].

Następnie Marczewski rozpoczął prace nad swym pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym. Zmory (1978), adaptacja powieści Emila Zegadłowicza, powstały we współpracy z czeskim scenarzystą Pavlem Hajnym. Tematem Zmór jest czas dojrzewania i kształtowania charakterów młodych Polaków w opresyjnym systemie nauczania podczas Kulturkampfu w zaborze pruskim. Bohater filmu, Mikołaj Srebrny (podwójna rola Tomasza Hudźca i Piotra Łysaka), zachowuje obojętność wobec konfliktu między kadrą nauczycielską a kolegami ze szkoły, a nawet odreagowuje opresyjność nauczania poprzez masturbację, która prowadzi do poczucia winy i tytułowych nocnych koszmarów[11]. Zmory okazały się wielkim sukcesem artystycznym. Film zdobył Srebrne Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nagrodę im. Andrzeja Munka oraz nagrodę OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián[12]. Tymczasem Episkopat Polski uznał Zmory za „antykościelny paszkwil” o treściach „na poły pornograficznych”, wydając zalecenie do wiernych katolickich, by nie oglądali filmu[13].

Po Zmorach Marczewski zdecydował się nakręcić film telewizyjny Klucznik (1979) na podstawie sztuki Wiesława Myśliwskiego. Klucznik miał już charakter bardziej polityczny; jego akcja toczy się w 1945 roku, podczas wojny domowej w Polsce (1944–1947), kiedy chłopi pracujący dla ziemianina (Tadeusz Łomnicki) odmawiają mu posłuszeństwa. W obliczu stopniowej utraty dworskiego majątku ziemianin kusi swojego wiernego klucznika (Wirgiliusz Gryń) perspektywą przejęcia dworu ocalałego z wydarzeń wojennych. W ostatniej scenie filmu klucznik zasiada na tronie swojego dawnego żywiciela[14]. Marczewski w tym przypadku zmienił zakończenie sztuki Myśliwskiego, w którym klucznik w obawie o przyszłość zarzuca ziemianinowi oszustwo[15].

Jeszcze wyrazistszym manifestem politycznym Marczewskiego były Dreszcze (1981), nakręcone tym razem według autorskiego scenariusza. Bohaterem Dreszczy – tak jak w Zmorach – jest chłopiec (ponownie obsadzony przez Hudźca), który po aresztowaniu jego ojca przez Urząd Bezpieczeństwa w czasach stalinizmu zostaje wysłany na obóz szkoleniowy. Tam przeżywa nieodwzajemnioną erotyczną fascynację druhną-przewodniczką (Teresa Marczewska, żona reżysera)[16]. Projekt filmu był ryzykowny. Marczewski wspominał w jednym z wywiadów, że ówczesny kierownik artystyczny „Toru”, Krzysztof Zanussi, nazwał go „kamikaze” i nie wieścił żadnych szans na realizację projektu[17]. Krótkotrwałe odprężenie polityczne w sierpniu 1980 roku umożliwiło jednak wszczęcie prac zdjęciowych: „nadeszły strajki gdańskie, a dwa miesiące później ministerstwo postawiło pieczątkę zatwierdzającą scenariusz”[17]. Dreszcze zdążyły mieć premierę w listopadzie 1981 roku, lecz wskutek wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zostały zdjęte z ekranów[18].

Po transformacji ustrojowej

Janusz Gajos (na zdjęciu z 2007 roku) odtwarzał rolę cenzora w filmie Ucieczka z kina „Wolność” Marczewskiego

Dopiero w obliczu transformacji ustrojowej Marczewski mógł zrealizować projekt, który był najbardziej zuchwałą krytyką systemu komunistycznego w jego karierze. Ucieczka z kina „Wolność” (1990) czyniła głównym bohaterem wyrachowanego cenzora (Janusz Gajos), który usiłuje dociec, dlaczego postaci z propagandowego filmu historycznego na ekranie tytułowego kina buntują się przeciwko fałszowi scenariusza. Na użytek filmu, po długich pertraktacjach, Marczewski uzyskał zgodę Woody’ego Allena na wykorzystanie za darmo fragmentów filmu o podobnej tematyce, Purpurowej róży z Kairu (1983)[3]. Ucieczka z kina „Wolność”, choć jej sam ton bynajmniej nie był triumfalny[19], odniosła kolejny sukces festiwalowy. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film otrzymał pięć statuetek, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu i Złotą Kaczkę czasopisma „Film[20]. Był to na początku lat 90. XX wieku jedyny polski film polityczny, który cieszył się żywym zainteresowaniem widowni i krytyków[21].

Następny utwór w dorobku Marczewskiego, przygotowywany przez pięć lat Weiser (2000)[22], był adaptacją powieści Weiser Dawidek, napisanej jeszcze w 1984 roku przez Pawła Huellego. Reżyser dokonał sporych zmian w scenariuszu, nadając historii tytułowego żydowskiego chłopca charakter własnych pokoleniowych wspomnień (akcja została przesunięta do roku 1968, Marczewski przeniósł też akcję filmu z Gdańska do rodzinnego Dolnego Śląska)[23]. Głównym bohaterem filmu i alter ego reżysera jest Paweł Heller (Marek Kondrat), ceniony dźwiękowiec, który po powrocie z Niemiec w latach 90. w Polsce zanurza się we własnych wspomnieniach z dzieciństwa i próbuje dociec, co stało się z Dawidkiem (Andrzej Basiukiewicz). Weiser został przyjęty bez entuzjazmu. Kontrowersje budziło wymazanie z filmu wszelkich odniesień do żydowskości tytułowej postaci, które były obecne w powieści[24]. Tadeusz Lubelski, doceniając wyrafinowaną strukturę filmu, pisał mimo to: „Wojciech Marczewski wciąż jest niezastąpionym w naszym kinie przewodnikiem inicjacji. Jako portrecista swego pokolenia na razie mnie jednak nie przekonał”[25].

W trakcie prac nad Weiserem Marczewski zdołał jeszcze nakręcić film telewizyjny Czas zdrady (1997), adaptację dramatu scenicznego Witolda Zalewskiego Coś za coś o włoskim pisarzu Niccolò Machiavellim. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury oraz nagrodę za montaż dla Milenii Fiedler na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych[26].

Działalność okołofilmowa

Wojciech Marczewski w 2015 roku

Był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1978–1983[2]. W latach 1989–1991 Marczewski był członkiem Komitetu Kinematografii. Wyjechał do Wielkiej Brytanii w 1991 roku[2], w okresie 1992–1994 kierował Wydziałem Reżyserii Narodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii (The National Film and Television School)[4]. W roku 1998 został wykładowcą na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi[27]. Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, która swoją działalność rozpoczęła w 2002 roku[4][28]. W ramach Szkoły Wajdy Marczewski sprawował opiekę pedagogiczną między innymi nad etiudami Agnieszki Smoczyńskiej, był także konsultantem jej debiutu fabularnego Córki dancingu (2015)[29].

W październiku 2011 roku został powołany do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej[30]. W tym samym roku ogłosił założenie artystycznego studia produkcyjnego pod nazwą Studio Wajdy, wzorowanego na dawnych zespołach filmowych[31]. W 2017 roku został szefem Rady Programowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, proponując likwidację stanowiska dyrektora artystycznego festiwalu (obejmowanego przedtem przez Michała Oleszczyka) na rzecz zwiększenia kompetencji Rady[32]. Propozycja została jednogłośnie przyjęta przez Radę[32]. W 2020 roku ustąpił ze stanowiska szefa Rady Programowej FPFF[27].

Poglądy

Jeszcze w młodości Marczewski był wychowany w kulturze katolickiej, jednak dowiedziawszy się w wieku 17 lat o zbrodniach hitlerowskich popełnionych na Żydach w rodzinnej Łodzi, zaczął wątpić w sens swej wiary, opartej według niego na antysemityzmie[33]. W wywiadzie-rzece z Damianem Jankowskim z 2022 roku deklarował się jako agnostyk, negując istnienie życia pośmiertnego, ale również unikając czysto racjonalistycznego patrzenia na świat: „dociekanie, co oznaczają życie, świat, Bóg, wiara, goni za mną od dzieciństwa i będzie mi towarzyszyło do samego końca”[34].

Jako swoje ulubione filmy Marczewski wskazywał Rozmowę i Ojca chrzestnego Francisa Forda Coppoli, Zawód: Reporter Michelangela Antonioniego, Mechaniczną pomarańczę i Lśnienie Stanleya Kubricka, Fortepian Jane Campion, Manhattan Woody’ego Allena; cenił sobie również Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego[35]. Orędował za autonomią środowisk twórczych, z oburzeniem przyjmując decyzję o wycofaniu w 2019 roku przez Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych kandydatury czterech filmów wybranych przez festiwalowy Komitet Selekcyjny, w tym filmu Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego[36].

Życie prywatne

Wojciech Marczewski jest mężem aktorki Teresy Marczewskiej z domu Kamińskiej, ojcem aktora Macieja Marczewskiego i reżysera Filipa Marczewskiego[37].

Styl filmowy

Przytaczany przez księdza Andrzeja Lutra filmoznawca Andrzej Szpulak nazywał Marczewskiego „[Andrzejem] Wajdą swego pokolenia” ze względu na jego wizualne zdolności kreacyjne oraz zaangażowanie w bieżącą politykę[38]. Tadeusz Lubelski w swym studium twórczości Marczewskiego jednak argumentował, że kino reżysera konsekwentnie unikało powiązań z jakąkolwiek polską formacją artystyczną. Zdaniem Lubelskiego reżyser „nie należał ani do »rejestracyjno-publicystycznego«, ani »kreacyjnego« skrzydła moralnego niepokoju. Od początku był osobny”[39]. Lubelski argumentował także, iż wyróżnikiem dzieła Marczewskiego są opowieści o dziecięcej inicjacji polegającej na przejściu w dorosłość (Zmory, Klucznik, Weiser)[40], co dla reżysera staje się momentem wypowiedzi autobiograficznej[41]. Najbardziej optymistycznym wariantem tejże inicjacji jest końcówka Zmór, w których bohater dojrzewa emocjonalnie i jest gotów do dorosłego życia; w Dreszczach przeciwnie – pobyt w obozie szkoleniowym wyniszcza samodzielność protagonisty, zarażonego stalinizmem[42]; nawilżony obraz „płaczącego Marksa” w końcówce filmu dowodzi, że protagonista Dreszczy na zawsze stanie się propagandystą[43]. Na koniec w Weiserze główny bohater powraca do krainy dzieciństwa, bezskutecznie próbując rozwikłać zagadkę zniknięcia Dawidka[44].

Luter pisał, że w filmach Marczewskiego ważną rolę odgrywa motyw zdrady. Bohaterowie Zmór, Dreszczy i Weisera są poddawani indoktrynacji przez opresyjny aparat – nauczycieli (Zmory), komunistów (Dreszcze), wreszcie księdza katolickiego (Weiser), by ostatecznie przekonać się o fałszu idei, jakich ich uczono. Luter podsumowywał, że „zdrada to stały motyw w filmach Marczewskiego, reżyser czuje bowiem, że jest to największe zagrożenie dla ludzkiej egzystencji, niszczące bezpowrotnie relacje międzyludzkie”[45]. Katarzyna Jabłońska dopowiadała, że reżyser Klucznika „w mistrzowski sposób obnaża naturę zdrady, zniewolenia i władzy. Wiele wskazuje na to, że władza, a nawet już sama jej możliwość, ma w sobie coś deprawującego”[45].

W Ucieczce z kina „Wolność” odnajdywano z kolei dzieło postmodernistyczne (Miłosz Stelmach)[46] lub późnomodernistyczne (Marcin Adamczak)[47], w którym reżyser posługiwał się świadomymi cytatami z kultury elitarnej (Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa) oraz popularnej (Purpurowa róża z Kairu)[48][49]. Akcentowano też autotematyzm Ucieczki jako filmu podejmującego temat relacji zmysłowej między odbiorcą a dziełem kinowym (Łucja Demby)[50]. Jako podsumowanie swojego filmowego credo Marczewski wskazywał, żeby młodzi twórcy przed zrobieniem filmu dobrze zrozumieli swoich bohaterów oraz opowiadaną przez siebie historię: „Przestrzegam studentów, że nie wolno im robić filmów o Eskimosach, jeżeli nie przebywali wśród nich i nie wiedzą, co tym ludziom się śni: śnieg po horyzont czy palmy na plaży? Dopóki tego nie rozumieją, napiszą tylko zewnętrzną powłokę opowieści”[51].

Filmografia

Źródło: Filmpolski.pl[27]
RokFilmReżyserScenarzystaProducentUwagi
1968Lekcja anatomiiTTfilm animowany
1969Podróżni jak inniTfilm telewizyjny
1972Odejścia, powrotyTTfilm telewizyjny
1974WielkanocTTfilm telewizyjny
1975Bielszy niż śniegTfilm telewizyjny
1978ZmoryTfilm fabularny
1979KlucznikTTfilm fabularny
1981DreszczeTTfilm fabularny
1990Ucieczka z kina „Wolność”TTfilm fabularny
1997Czas zdradyTTfilm telewizyjny
2000WeiserTTfilm fabularny
2015PerformerTreż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
2018Symfonia fabryki UrsusTreż. Jaśmina Wójcik
2019Szklane negatywyTreż. Jan Borowiec
2019KometaTetiuda szkolna, reż. Adam Buka
2019Okno z widokiem na ścianęTjako producent wykonawczy; reż. Kobas Laksa
2020RaisaTjako producent wykonawczy; reż. Dorota Migas-Mazur
2020Między namiTjako producent wykonawczy; reż. Dorota Proba
2021BukolikaTreż. Karol Pałka

Nagrody

Źródło: Filmpolski.pl[27]
RokFilmFestiwal/instytucjaNagroda
1979ZmoryFestiwal Polskich Filmów FabularnychSrebrne Lwy Gdańskie
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i TeatralnaNagroda im. Andrzeja Munka
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastiánnagroda OCIC
1980Czasopismo „FilmZłota Kamera za debiut reżyserski w filmie fabularnym
KlucznikFestiwal Polskiej Twórczości TelewizyjnejPanoramy Północy
Grand Prix za reżyserię filmu
1981DreszczeFestiwal Polskich Filmów FabularnychSrebrne Lwy Gdańskie
1982Międzynarodowy Festiwal Filmowy w BerlinieSrebrny Niedźwiedź
nagroda OCIC
Nagroda Międzynarodowego Zrzeszenia Klubów Filmowych
Nagroda FIPRESCI
1983Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów FilmowychDon Kichot
1990Ucieczka z kina „Wolność”Festiwal Polskich Filmów FabularnychZłote Lwy Gdańskie
Nagroda Prezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji
Nagroda Dziennikarzy
1991Komitet KinematografiiNagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego
Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców PolskichZłota Taśma
Czasopismo „FilmZłota Kaczka za najlepszy film polski
1992Międzynarodowy Festiwal Filmów Artystycznych w AvoriazGrand Prix
1994Międzynarodowy Festiwal Filmów Artystycznych w BurgosNagroda dla najlepszego filmu
1997Czas zdradyFestiwal Polskich Filmów FabularnychNagroda Specjalna Jury
2001WeiserNagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za twórcze przedstawienie współczesności
Lubuskie Lato FilmoweBrązowe Grono

Nagrody honorowe, odznaczenia

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1981)[27]
  • Doroczna Nagroda Ministra Kultury w dziedzinie filmu (2002)[27]
  • Złoty Dinozaur na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima” w Krakowie (2006)[27]
  • Wielki FeFe na XV Festiwalu FeFe Felliniada w Warszawie (2008)[27]
  • Korona Sandomierska dla Reżysera NieZwykłego na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu (2009)[27]
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2011)[52]
  • Złoty Glan na 20. Forum Kina Europejskiego „ORLEN-Cinergia” w Łodzi (2015)[27]
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Neptun” (2015)[53]
  • Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne (2016)[27]
  • Galion Gdyński za całokształt twórczości (2018)[27]
  • Gwiazda reżysera w Alei Gwiazd (2019)[27]
  • Nagroda za całokształt i wkład w polską kinematografię na 35. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej (2021)[27]

Przypisy

  1. WAJDA STUDIO, Fundacja Moje Państwo [dostęp 2022-05-10] [zarchiwizowane z adresu 2022-05-10].
  2. a b c d Hollender i Turowska 2000 ↓, s. 273.
  3. a b c Kawczyńska 2014 ↓.
  4. a b c Wojciech Marczewski w serwisie Culture.pl
  5. Podróżni jak inni w bazie filmpolski.pl
  6. Odejścia, powroty w bazie filmpolski.pl
  7. Wielkanoc w bazie filmpolski.pl
  8. Bielszy niż śnieg w bazie filmpolski.pl
  9. Luter 2010 ↓.
  10. Wojciech Marczewski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [online] [dostęp 2022-05-08].
  11. Klimczyk 2009 ↓, s. 201–202.
  12. Zmory w bazie filmpolski.pl
  13. Jabłońska i Luter 2015 ↓, s. 222.
  14. Klucznik w bazie filmpolski.pl
  15. Lubelski 2004 ↓, s. 151.
  16. Klimczyk 2009 ↓, s. 201–203.
  17. a b Rubinstein 1985 ↓, s. 18.
  18. Marczewski wywołał „Dreszcze”, Interia [dostęp 2022-05-06] (pol.).
  19. Copik 2019 ↓, s. 27–28.
  20. Ucieczka z kina „Wolność” w bazie filmpolski.pl
  21. Haltof 1995 ↓, s. 17.
  22. Film dojrzewający, Dziennik Polski, 20 stycznia 2001 [dostęp 2022-05-06] (pol.).
  23. Jałocha 2015 ↓, s. 114.
  24. Mach 2014 ↓, s. 335.
  25. Lubelski 2001 ↓.
  26. Czas zdrady w bazie filmpolski.pl
  27. a b c d e f g h i j k l m n Wojciech Marczewski w bazie filmpolski.pl
  28. Cegiełkówna 2007 ↓, s. 26–28.
  29. Podsiadły 2022 ↓.
  30. Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. mkidn.gov.pl, 2011-10-14. [dostęp 2011-10-15].
  31. Subbotko 2011 ↓.
  32. a b Muraszko 2017 ↓.
  33. Ćwieluch 2010 ↓.
  34. Marczewski i Jankowski 2022 ↓.
  35. Marczewski i Jankowski 2019 ↓, s. 190.
  36. Gulda 2019 ↓.
  37. Teresa Marczewska, Akademia Polskiego Filmu [dostęp 2022-05-06].
  38. Jabłońska i Luter 2015 ↓, s. 221.
  39. Lubelski 2004 ↓, s. 136.
  40. Lubelski 2004 ↓, s. 141.
  41. Lubelski 2004 ↓, s. 142.
  42. Lubelski 2004 ↓, s. 145.
  43. Lubelski 2004 ↓, s. 146.
  44. Lubelski 2004 ↓, s. 147.
  45. a b Jabłońska i Luter 2015 ↓, s. 224.
  46. Stelmach 2020 ↓, s. 378.
  47. Adamczak 2021 ↓, s. 252.
  48. Lubelski 2004 ↓, s. 149.
  49. Szczepański 2012 ↓, s. 82.
  50. Demby 2020 ↓, s. 168–169.
  51. Marczewski i Jankowski 2019 ↓, s. 192.
  52. M.P. z 2011 r. nr 64, poz. 616.
  53. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”. Oficjalny serwis Miasta Gdańska. [dostęp 2015-02-07]. (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tickmark icon.svg
Autor: MGalloway (WMF), Licencja: CC BY-SA 3.0
A tickmark icon included in the OOjs UI MediaWiki lib.
Gajos Janusz.jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Janusz Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) - polski aktor teatralny i filmowy
Wojciech Marczewski (2015).JPG
Autor: dotfilm.tv, Licencja: CC BY 3.0
Wojciech Marczewski, reżyser i scenarzysta.
Marczewski Wojciech.JPG
Autor: PISF, Licencja: CC BY 3.0
Wojciech Marczewski, reżyser i scenarzysta.
Wojciech Marczewski.JPG
Autor: PISF, Licencja: CC BY 3.0
Wojciech Marczewski, reżyser i scenarzysta.
OOjs UI icon check.svg
Autor: MGalloway (WMF), Licencja: CC BY-SA 3.0
A tickmark icon included in the OOjs UI MediaWiki lib.