Çetin Mert

Çetin Mert (ur. 11 maja 1970 w Berlinie; zm. 11 maja 1975 tamże) – nieletni mieszkaniec Berlina Zachodniego zmarły tragicznie wskutek utonięcia w Sprewie podczas zabawy w strefie granicznej pomiędzy sektorami miasta i zaliczany tym samym do poświadczonych historycznie ofiar śmiertelnych przy Murze Berlińskim.

Pochodzenie i okoliczności wypadku

Çetin Mert urodził się w rodzinie imigrantów pochodzących z tureckiego miasta Düzce. Wraz z dwójką braci dorastał w zachodnioberlińskim okręgu Kreuzberg.

W dniu swoich piątych urodzin, w godzinach popołudniowych wraz z dziećmi z sąsiedztwa bawił się na nabrzeżu Sprewy przy ulicy Gröbenufer (dziś May-Ayim-Ufer) nieopodal mostu Oberbaumbrücke. Podczas próby wyłowienia znajdującej się w wodzie piłki wpadł do rzeki, której powierzchnia na tymże odcinku należała terytorialnie w całości do Berlina Wschodniego.

Kilka minut później, około godziny 12:30, przybyła na miejsce wypadku zachodnioberlińska policja oraz straż pożarna rozpoczęły akcję poszukiwawczą przy pomocy bosaków – z powodu utrudnionego poprzez przebieg granicy dostępu do rzeki ratownikom nie udało się bowiem dotrzeć do chłopca. Jako że po stronie wschodniej nie podjęto jakichkolwiek kroków w celu jego ratowania, w wyniku utonięcia Çetin Mert poniósł śmierć[1][2].

Około godziny 14.00 nurkowie wojsk granicznych NRD wydobyli zwłoki, które wydano rodzicom kilka dni później. Çetin Mert pochowany został w rodzinnym mieście swoich rodziców, mające miejsce krótko potem z inicjatywy tureckiej mniejszości w Berlinie Zachodnim uroczystości żałobne ku czci zmarłego chłopca przerodziły się w gwałtowną akcję protestacyjną przeciwko rygorystycznym przepisom obowiązującym na granicy z NRD.

W latach istnienia granicy dzielącej obie części Berlina, w podobnych okolicznościach życie straciło w pobliżu Gröbenufer czworo innych dzieci, do których należeli Andreas Senk (1960–1966), Cengaver Katrancı (1964–1972), Siegfried Kroboth (1964–1973) oraz Giuseppe Savoca (1968-1974).

Çetin Mert upamiętniony został zarówno przez miejsce na tablicy przy ulicy May-Ayim-Ufer jak i przez jedno z tzw. okienek pamięci w mauzoleum Gedenkstätte Berliner Mauer przy Bernauer Straße.

Przypisy

Bibliografia

  • Hans-Hermann Hertle, Maria Nooke: Die Todesopfer an der Berliner Mauer 1961 - 1989. Ein biographisches Handbuch. Hrsg. vom Zentrum für Zeithistorische Forschung Potsdam und der Stiftung Berliner Mauer. Links, Berlin 2009, ​ISBN 978-3-86153-517-1​.

Linki zewnętrzne