Łamańce

Łamańce

Łamańce – skały na orograficznie lewym zboczu Doliny Prądnika na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajdują się w miejscowości Skała, w pobliżu skrzyżowania drogi nr 773 z drogą do Ojcowa. Skały zbudowane są z wapieni skalistych z okresu górnej jury i powstały w wyniku krasowego działania wody oraz nierównej odporności skał wapiennych na wietrzenie. Od strony doliny mają bardzo strome ściany. Na skałach występują cenne przyrodniczo gatunki wapieniolubnych roślin tworzących murawę kserotermiczną oraz rzadki i chroniony prawnie gatunek wisienki stepowej.

W 2004 na skałach tych, podobnie, jak na wielu innych, przeprowadzono zabieg ochrony muraw kserotermicznych, polegający na usunięciu zadrzewień, które wypierają rzadkie gatunki roślin i zwierząt tych muraw i wykoszeniu trawy. Zadrzewienia pojawiły się tutaj przez kilkadziesiąt lat od momentu zaprzestania rolniczego użytkowania tych terenów, które w naturalny sposób poprzez koszenie i wypasanie zapobiegało rozwojowi zadrzewień.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony czerwony Szlak Orlich Gniazd, odcinek z Pieskowej Skały Doliną Prądnika do Ojcowa.
szlak turystyczny niebieski niebieski Szlak Warowni Jurajskich, odcinek od Doliny Prądnika, przez wąwóz Ciasne Skałki do Doliny Będkowskiej

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
Łamańce OPN6.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skały Łamańce w Ojcowskim Parku Narodowym