Ławka Kraszewskiego w Krynicy-Zdroju

Ławka Kraszewskiego
w Krynicy-Zdroju
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Krynica-Zdrój

Miejsce

Park Zdrojowy

Typ pomnika

ławeczka pomnikowa

Projektant

Wojciech Gerson ; popiersie: Franciszek Wyspiański

Data odsłonięcia

1 sierpnia 1881

Położenie na mapie Krynicy-Zdroju
Mapa konturowa Krynicy-Zdroju, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Krynica-Zdrój, pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Krynica-Zdrój, pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Krynica-Zdrój, pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego”
Położenie na mapie gminy Krynica-Zdrój
Mapa konturowa gminy Krynica-Zdrój, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Krynica-Zdrój, pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego”
Ziemia49°24′51,5″N 20°57′30,0″E/49,414306 20,958333

Ławka Kraszewskiego w Krynicy-Zdrojuławka pomnikowa z popiersiem Józefa Ignacego Kraszewskiego, kuracjusza uzdrowiska.

Opis

Pomnik znajduje się w Parku Zdrojowym na tak zwanej Edwardówce, ulubionym miejscu pisarza podczas pobytów na kuracji w Krynicy-Zdroju. Pierwszy raz Kraszewski pojawił się w Krynicy latem 1866 i zamieszkał w nieistniejącym już pensjonacie Trzy Róże, który stał przy obecnej ulicy Kraszewskiego. Pisał wtedy listy i felietony oraz powieść Wielki nieznajomy, które obrazowały życie kuracjuszy z tamtych lat[1].

W 1879 w roku jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Kraszewskiego postanowiono upamiętnić jego związki z Krynicą[2]. 1 sierpnia 1881 odsłonięto ławkę z popiersiem Kraszewskiego. Kamienna ławka została wykonana w Krakowie w pracowni kamieniarskiej Fabiana Hochstima wg rysunku Wojciecha Gersona[3]. Autorem gipsowego popiersia był Franciszek Wyspiański, ojciec Stanisława Wyspiańskiego[1]. W 1905 popiersie zamienione zostało na wykonane z brązu przez Krakowskie Zakłady Odlewnicze Marcina Jarry. Na półkolistej ławce, pośrodku na cokole kamiennym, zakończonym profilowanym gzymsem, umieszczono popiersie oraz tablice z napisami Zakątek J. I. Kraszewskiego i Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1879 r.[3].

Joanna Roszak i Grzegorz Godlewski wypowiedzieli pogląd, że krynicki pomnik Kraszewskiego jest być może pierwszym na świecie monumentem w formie ławki[4].

Przypisy

  1. a b Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka: Krynica. Wydawnictwo i Drukarnia Secesja, Kraków 1994, s. 352. ISBN 83-86077-50-6.
  2. Szlakiem pomników (pol.). visitmalopolska.pl. [dostęp 2018-05-19].
  3. a b Ryszard Kruk: Ławka Kraszewskiego w Krynicy. Wydawnictwo Almanach Muszyny, Muszyna 2008, s. 159-168.
  4. Joanna Roszak, Grzegorz Godlewski: Przysiąść się do pisarza. Pomniki-ławki na Lubelszczyźnie jako atrakcje turystyczne (pol.). webcache.googleusercontent.com. [dostęp 2018-05-19].

Media użyte na tej stronie