Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka

Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka
Latvijas Padomju Sociālistiskā Republika
Латвийская Советская Социалистическая Республика
republika radziecka
1940–1990
GodłoFlaga
GodłoFlaga
Hymn:
Hymn Łotewskiej SRR
Dewiza: Visu zemju proletārieši, savienojieties!
(Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!)
Państwo

 ZSRR

Siedziba

Ryga

Data powstania

5 sierpnia 1940

Data likwidacji

4 maja 1990[1]

Powierzchnia

64 589 km²

Populacja 
• liczba ludności


2 666 567

• gęstość

41,3 os./km²

Numer kierunkowy

+7013

Języki urzędowe

łotewski, rosyjski

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka, Łotwa, ŁSRR (łot. Latvijas Padomju Sociālistiskā Republika, ros. Латвийская Советская Социалистическая Республика) – jeden z trzech tworów politycznych powstałych w sierpniu 1940 w wyniku agresji ZSRR na państwa bałtyckie oraz aneksji Pierwszej Republiki Łotewskiej w sierpniu 1940, istniała do maja 1990, z przerwą na lata 1941–1944, gdy de facto przestała istnieć. USA i część innych państw nie uznało aneksji Łotwy[2].

4 maja 1990 Rada Najwyższa Łotewskiej SRR zadecydowała o przywróceniu niepodległości Łotwie po paromiesięcznym okresie przejściowym, który miał zostać wykorzystany na negocjacje z władzami radzieckimi na temat zasad wyjścia z federacji. Władze radzieckie uważały jednak nadal bałtycką republikę za część ZSRR i zwlekały z podjęciem rozmów na temat opuszczenia związku przez Litwę, Łotwę i Estonię (najbogatsze republiki w ZSRR).

3 marca 1991 roku w niewiążącym „doradczym” referendum[3], przy 87,56% frekwencji, 73,68% mieszkańców opowiedziało się za wystąpieniem z ZSRR i budową własnej państwowości[4]. Przyjmuje się, że za niepodległością głosowała zdecydowana większość mieszkańców Łotwy narodowości łotewskiej oraz około połowy mieszkańców narodowości innej niż łotewska – w owym czasie 34,8% mieszkańców Łotwy (stan na 1989) było narodowości rosyjskiej[5].

21 sierpnia 1991 Łotwa ogłosiła deklarację niepodległości i została uznana przez Islandię. We wrześniu uczyniły to inne kraje świata, dokonano przyjęcia Łotwy do ONZ, co oficjalnie zakończyło istnienie ŁSRR.

Deklaracja amerykańskiego departamentu stanu, z 23 lipca 1940 r. potępiająca agresję ZSRR na kraje bałtyckie

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Emblem of the Latvian SSR.svg
vectorized emblem of the Latvian SSR
Coat of arms of the Soviet Union 1.svg
State Emblem of the Soviet Union (1956–1991)
Coat of Arms of Latvia.svg
Coat of arms of Latvia.
Welles declaration.jpg
Welles Declaration condemned the USSR’s forcible incorporation of the Baltic states (Estonia, Latvia and Lithuania) in 1940 and proclaimed US refusal to recognize the legitimacy of Soviet control of Estonia, Latvia and Lithuania.
Anthem of the Latvian Soviet Socialist Republic.ogg
Anthem of the Latvian Soviet Socialist Republic
Soviet Union - Latvian SSR.svg
Autor: Milenioscuro, Licencja: CC BY-SA 4.0
Locator map of the Latvian SSR in the Soviet Union (1989). Extracted from File:Soviet Union location map.svg and File:SovietEvolution.png