Śrem (gmina)

Śrem
gmina miejsko-wiejska
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Polska

Województwo

wielkopolskie

Powiat

śremski

TERC

3026043

Burmistrz

Adam Jan Lewandowski

Powierzchnia

205,83 km²

Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności


41 621[1]

• gęstość

202,2 os./km²

Nr kierunkowy

61

Tablice rejestracyjne

PSE

Adres urzędu:
pl. 20 Października 1
63-100 Śrem
Szczegółowy podział administracyjny
Plan gminy Śrem
Liczba sołectw

32

Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Śrem”
Położenie na mapie Polski
Ziemia52°05′N 17°01′E/52,083333 17,016667
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Polska

Śremgmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

Siedziba gminy to Śrem.

Według danych z 31 marca 2011 gmina liczyła 41 082 mieszkańców[2]. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku[3] gminę zamieszkiwało 42 155 osób.

Struktura powierzchni

Według danych z 1 stycznia 2007 roku gmina Śrem ma obszar 205,83 km², w tym:

Gmina stanowi 35,88% powierzchni powiatu[4].

Położenie geograficzne

Gmina Śrem położona jest w zachodniej części Polski oddalona od Poznania o ok. 40 km. W gminie rzeka Warta zmienia bieg z kierunku zachodniego na północny. Znajduje się na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej, obręb tzw. Odcinka Śremskiego Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej, czyli Kotliny Śremskiej, wchodzącej w skład większej Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej.

Gmina Śrem jest elementem powiatu śremskiego, graniczy z gminami: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Kórnik, Krzywiń, Książ Wielkopolski, Zaniemyśl. Tworzy również z gminami: Brodnica, Dolsk, Książ Wielkopolski, Stowarzyszenie Unia Gospodarcza Miast Regionu Śremskiego.

Środowisko przyrodnicze

Rzeźba terenu

Przez Gminę Śrem rozciąga się rozległa forma dolina Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. W północnej części rozciąga się wysoczyzna morenowa płaska, która w południowej części w wysoczyznę morenową falistą, które zboczem oddzielają się od pradoliny i są poprzecinane dolinami erozyjnymi oraz wałami ozowymi. Na południu gminy występuje również forma pagórkowata z rynnami glacjalnymi, wypełnionymi jeziorami.

Surowce mineralne

Na terenie gminy Śrem występują głównie formy czwartorzędowe, na powierzchni są to formy glacjalne i fluwioglacjalne. Dna rynien glacjalnych pokryte są skałami organogenicznymi i piaskami. Piaski również dominują na powierzchni teras, które głównie pokryte są lasami. Na wysoczyznach z kolei dominują formy akumulacji lądolodu, są to m.in. gliny zwałowe, natomiast w dnach starorzeczy i cieków występują torfy oraz namuły organiczne.

W gminie występują następujące złoża:

Udokumentowany został obszar górniczy oraz czynny jest otwór wiertniczy w Kalejach.

Klimat

Klimat kształtowany jest przez masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego. Przeważają tu zachodnie wiatry, które przynoszą nad miasto łagodne powietrze.

  • Średnia temperatura roczna: 7 - 8 °C;
  • Liczba dni mroźnych: 30-60;
  • Liczba dni z przymrozkami: 100-110;
  • Liczba dni zalegania pokrywy śnieżnej: 38-60;
  • Średni opad: 550 mm[4].

Zbiorniki wodne i rzeki

Najważniejszą rzeką jest Warta. Pozostałe wody płynące to rzeka Pysząca oraz kanał Szymanowo-Grzybno. W północnej części gminy zachowały się starorzecza oraz łączące je kanały. Natomiast na południu przeważają liczne jeziora i stawy.

Największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Grzymisławskie, które częściowo położone jest również w gminie Dolsk. W okolicach Dobczyna znajdują się stawy hodowlane, w Śremie (przy granicy miasta z wsiami Gaj i Psarskie) położony jest Zalew Śremski, składający się z dwóch zbiorników retencyjnych.

Gleby, szata roślinna i świat zwierzęcy

Terasa środkowa w pradolinie pokryta jest glebami przesuszonymi kompleksu szóstego i siódmego żytnio-ziemniaczanego słabego i bardzo słabego. Wysoczyzny pokryte są glebami bielicowymi, brunatnymi właściwymi, brunatnymi wyługowanymi oraz czarnymi ziemiami. Są to gleby klas III i IV, kompleksu pierwszego pszennego bardzo dobrego, drugiego pszennego dobrego, trzeciego pszennego wadliwego oraz czwartego żytnio-ziemniaczanego. Terasa zalewowa dolin pokryte są glebami mułowo-torfowymi, murszowymi oraz madami.

Najbardziej zalesionym obszarem jest pradolina. Dominują lasy mieszane, które pełnią funkcje ochronne, zaliczane są do pierwszej grupy lasów. Najwięcej użytków leśnych znajduje się w okolicach Mechlina, Dąbrowy i Kalej. W gminie występują również parki podworskie. Florę stanowią głównie następujące gatunki drzew: dąb, grab, jesion, klon, olcha, wiąz, sosna. Faune stanowią głównie następujące gatunki: bóbr, daniel dzik, jeleń, lis, sarna, wydra, zając, a także liczne gatunki ptaków (150), ryb i płazów.

Ochrona środowiska przyrodniczego

Główną formą ochrony przyrody w gminie jest tworzenie i utrzymywanie rezerwatów i parków krajobrazowych. Na terenie gminy znajdują się Rezerwat Przyrody "Czmoń", Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, Rogaliński Park Krajobrazowy, Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Łęgi Mechlińskie", a także użytki ekologiczne i pomniki przyrody.

Podstawowymi działaniami gminy w zakresie ochrony środowiska są dwa dokumentami programowe[5]:

  • Program Ochrony Środowiska dla Gminy Śrem - głównym celem tego programu jest zrównoważony rozwój gminy, a także zadania pozwalające zapewnić odpowiednie warunki życia mieszkańców przy zakładanym rozwoju gospodarczo-społecznym;
  • Plan Gospodarki Odpadami dla Gminy Śrem - uchwalony 26 czerwca 2008, mający na celu gospodarkę wszystkimi rodzajami odpadów komunalnych oraz określa sposoby finansowania tej gospodarki.

W zakresie edukacji proekologicznej gmina prowadzi m.in. następujące przedsięwzięcia: konkurs "Puszkobranie", podczas którego uczniowie szkół oraz dzieci uczęszczające do przedszkoli zbierają puszki aluminiowe; kampania "Zbierajmy zużyte baterie", której efektem jest zebranie w 2009 roku 3308 kg odpadów; tworzenie spotów telewizyjnych promujących selektywną zbiórkę zużytych baterii oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego; organizacja konkursów o tematyce ekologicznej adresowanych do dzieci i młodzieży; rozprowadzanie wśród mieszkańców ponad 10 tys. toreb wielokrotnego użytku[5].

Nagrody, wyróżnienia:

  • 1995 - otrzymanie I nagrody w konkursie organizowanym przez Radę Ekologiczną przy prezydencie RP i uznany został za najbardziej ekologiczną gminę w Polsce w kategorii gmin miejsko - wiejskich.
  • 2002 - zajęcie I miejsce w II edycji Konkursu o Srebrną Puszkę organizowanego przez fundację "Recal" oraz redakcję czasopisma "Przegląd Komunalny".
  • 2003 - otrzymanie wyróżnienia za projekt Puszkobranie w IV edycji konkursu Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
  • 2003 - otrzymanie nagrody za działania na rzecz ochrony środowiska w I edycji Wielkiego Konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. Nasza Gmina w Europie.
  • 2004 - burmistrz Śremu został wyróżniony dyplomem przez zarząd NFOŚiGW za zasługi dla rozwoju systemu finansowania ochrony środowiska.

Demografia

Dane z 30 czerwca 2010[6]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób%osób%osób%
populacja40 44010020 8135119 62749
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
19610195

Dane z 31 grudnia 2009[7]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
Jednostkaosób%osób%osób%
Populacja40 34510020 78751,5219 55848,48
Wiek przedprodukcyjny (0–17 lat)663516,4532137,9634228,48
Wiek produkcyjny (18–65 lat)28 21669,9413 69433,9414 52235,99
Wiek poprodukcyjny (powyżej 65 lat)549413,6238809,6216144

Współczynnik feminizacji w gminie wynosi 105. Kobiety dominują w starszych grupach wiekowych, natomiast mężczyźni w młodszych. Najbardziej sfeminizowane miejscowości to: Grodzewo, Nochówko, Psarskie i Sosnowiec, a najmniej to Góra, Kaleje, Kawcze, Marszewo, Szymanowo i Tesiny.

W gminie bezrobocie wynosi około 5%, najwyższe jest wśród kobiet i osób młodych. Zauważalny jest systematyczny spadek poziomu bezrobocia w gminie.

  • Piramida wieku mieszkańców gminy Śrem w 2014 roku[1].


Piramida wieku Gmina Srem.png

Gospodarka

W gminie potencjał gospodarczy stanowią głównie podmioty sektora prywatnego (97,6%). Władze samorządowe tworzą politykę, której celem jest udostępnianie terenów inwestycyjnych położonych poza granicami Śremu, co sprzyja rozwojowi wsi (Nochowo, Psarskie, Zbrudzewo).

Wiodącymi działami gospodarczymi w strukturze podziału przedsiębiorstw są[8]:

  • usługi (34%),
  • handel (29%),
  • budownictwo (16%),
  • produkcja (10%),
  • transport (7%),
  • rolnictwo (2%).

Na potencjał składają się mikropodmioty zatrudniające do 9 pracowników (94,27%), małe przedsiębiorstwa (4,4%) oraz średnie i duże zakłady pracy (1,33%). W rejestrze REGON na terenie gminy Śrem najwięcej jest osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (89% ogółu) oraz spółek handlowych (5,2% ogółu)[8].

Największymi przedsiębiorstwami w gminie w sektorze prywatnym są[8]:

  • Odlewnia Żeliwa Śrem S.A., Śrem;
  • Leopol Meble Sp. z o.o., Śrem;
  • REHAU, tworzywa sztuczne, Nochowo;
  • Dutron, artykuły elektryczne, Psarskie;
  • Defor S.A., Śrem;
  • DOMO Meble, produkcja mebli, Psarskie;
  • Spółdzielnia Inwalidów Warta, Śrem,

natomiast w sektorze publicznym:

  • Szpital w Śremie,
  • SP ZOZ w Śremie,
  • Poznański Ośrodek Reumatologiczny w Śremie,
  • Komenda Powiatowa Policji w Śremie,
  • Dom Pomocy Społecznej w Śremie.

Śremski Park Inwestycyjny to przygotowane przez gminę tereny w celach inwestycyjnych. Podzielony jest na dwa obszary:

  • Obszar Wschodni o powierzchni 12 ha,
  • Obszar Zachodni o powierzchni 18 ha.

W grudniu 2006 wschodnia część parku została włączona do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W 2009 roku 10 ha zachodniej części również zostało włączone do strefy[8].

Infrastruktura

Wodociągi i kanalizacja

Zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Gminie Śrem wykonuje spółka komunalna Śremskie Wodociągi sp. z o.o. w Śremie, której właścicielem jest gmina. Dostarczanie wody odbywa się z pięciu stacji uzdatniania wody, z których największą jest stacja w Śremie, której dobowa zdolność produkcyjna wynosi 10 000 m³. Obsługuje ona miasto wraz z okolicznymi miejscowościami. Pozostałe stacje znajdują się w Nochowie, Dąbrowie, Gaju i Orkowie. Z sieci wodociągowej korzysta 99,9% mieszkańców gminy[9].

Ścieki bytowo-gospodarcze są ujmowane w zbiorowe systemy kanalizacyjne, a następnie oczyszczane w czterech oczyszczalniach ścieków należących do spółki. Największym takim obiektem jest oczyszczalnia w Śremie, która może przyjąć 8000 m³ ścieków na dobę. Pozostałe oczyszczalnie znajdują się w Kalejach, Bodzyniewie i Binkowie i mają znaczenie lokalne. Z systemów kanalizacji sanitarnej wynosi 96,6% mieszkańców gminy (w tym 100% mieszkańców miasta i 85% terenów wiejskich)[9].

Energia

Przez Gminę Śrem przebiega linia napowietrzna, rozdzielcza wysokiego napięcia 110 kV relacji Września - Środa Wielkopolska - Śrem - Leszno. Obszar gminy zasilany jest przez dwie stacje energetyczne (węzły sieci wysokiego napięcia) znajdujące się przy Odlewni Żeliwa oraz na osiedlu Helenki w Śremie. Sieć energetyczną tworzy również 285 stacji średniego i niskiego napięcia[9].

Wielkość infrastruktury technicznej[9]:

  • długość linii wysokiego napięcia - 24 km,
  • długość linii średniego napięcia - 427 km,
  • długość linii niskiego napięcia - 378 km.

Gazownictwo, ciepłownictwo, telekomunikacja

Sieć gazowa na obszarze gminy Śrem występuje w Śremie, Błociszewie, Bodzyniewie, Borgowie, Gaju, Górze, Grzymysławiu, Kadzewie, Krzyżanowie, Marszewie, Nochowie, Ostrowie, Psarskiem, Pyszącej, Sosnowcu, Szymanowie, Wirginowie i Wyrzece. Długość całkowita sieci na terenie gminy wynosi 141, 9 km. Dostęp do sieci gazowej posiada 89,84% mieszkańców gminy Śrem[9].

Głównym producentem ciepła dla Śremu jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. Przez obszar gminy przebiegają pasy ochronne linii radiowych relacji:

  • Poznań (Piątkowo) - Góra - Domachowo,
  • Góra - Żerków.

Służą one do przesyłania programów radiowo-telewizyjnych[9].

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Dąbrowie
Szkoła podstawowa nr 5 w Śremie

W gminie Śrem znajduje się żłobek. Na terenie gminy działa osiem przedszkoli, w tym:

  • 4 publiczne prowadzone przez gminę,
  • 2 publiczne prowadzone przez podmioty prywatne,
  • 2 niepubliczne prowadzone przez podmiot gospodarczy.

Funkcjonuje również 10 oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych na obszarach wiejskich, w tym w Bodzyniewie, Mórce, Gaju, Pyszącej, Wyrzece, Dalewie, Dąbrowie, Nochowie, Zbrudzewie i Niesłabinie, a także zespół wychowania przedszkolnego, w skład którego wchodzi przedszkole w Śremie oraz oddziały zamiejscowe w Nochowie, Bodzyniewie, Pyszącej i Dąbrowie[10].

Na terenie gminy funkcjonują placówki edukacyjne[10]:

  • 8 szkół podstawowych (4 miejskie i 4 wiejskie);
  • 3 zespoły szkół podstawowej i gimnazjum (tereny wiejskie);
  • 5 gimnazjów (teren miasta);
  • 4 szkoły ponadpodstawowe (teren miasta);
  • Collegium im. Heliodora Święcickiego UAM.

Średnia gminy wyników testów kompetencji szóstoklasistów wyniosła w 2010 22,92 punktów, a gimnazjalistów w części humanistycznej 29,8 punktów i w części matematyczno-przyrodniczej 23,81 punktów[10].

Placówki prowadzone przez gminę Śrem

Dane na rok szkolny 2006/2007[4]

Lp.Nazwa placówkiLiczba uczniów
1.Przedszkole nr 2175
2.Przedszkole nr 3151
3.Przedszkole nr 5165
4Przedszkole nr 7160
5.Szkoła Podstawowa nr 1 w Śremie827
6.Szkoła Podstawowa nr 4 w Śremie585
7.Szkoła Podstawowa nr 6 w Śremie721
8.Szkoła Podstawowa w Bodzyniewie114
9.Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie62
10.Szkoła Podstawowa w Pyszącej99
11.Szkoła Podstawowa w Wyrzece70
12.Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nochowie280
13.Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dąbrowie164
14.Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zbrudzewie162
15.Gimnazjum nr 1 w Śremie927
16.Gimnazjum nr 2 w Śremie505

Placówki prowadzone przez powiat śremski

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gen. J. Wybickiego
  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie
    • Technikum Nr 1
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
    • Liceum Uzupełniające dla Dorosłych
  • Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie
    • Technikum Nr 3
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
    • Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 1
  • Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie
    • Technikum Nr 2
    • II Liceum Profilowane
    • Technikum Uzupełniające dla Dorosłych
  • Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie
  • Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie, Oddział w Śremie
    • Liceum Ogólnokształcące
    • Technikum

Placówki prowadzone przez pozostałe podmioty

  • Przedszkole "Niezapominajka"
  • Przedszkole "Pod Wierzbami"
  • Przedszkole im. bł. Edmunda Bojanowskiego
  • Przedszkole "Słoneczna Szóstka"
  • Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II prowadzone przez Parafię Najświętszego Serca Jezusa w Śremie
  • Gimnazjum z Klasami Usposabiającymi do Pracy prowadzone przez stowarzyszenie

Kultura

W gminie Śrem funkcjonują następujące instytucje kulturalne:

Sport

W skład bazy sportowo-rekreacyjnej wchodzą:

  • Śremski Ośrodek Sportu i Rekreacji
  • Przystań żeglarska "Odlewnik" znajdująca się nad Jeziorem Grzymisławskim (183,9 ha). Przystań należy do Klubu Żeglarskiego "Odlewnik". Wyposażenie: jacht pełnomorski klasy "Cartet", 3 śródlądowe jachty kabinowe, omeg, 5 finnów oraz inny sprzęt pływający; pomost cumowniczo-manewrowy, hangary, korty tenisowe, inne[11];
  • Pozostałymi obiektami są:
    • Hala Sportowa, Szkoła Podstawowa nr 6,
    • Hala Sportowa, Szkoła Podstawowa nr 1,
    • Hala Sportowa Bazar,
    • Boisko Sportowe z szatniami przy ul. Zamenhofa,
    • Boiska do Pétanque,
    • Przystań kajakowa nad Wartą,
    • Kręgielnia Parkietowa, TKKF Sokół,
    • Boiska osiedlowe, wiejskie.

W gminie istnieje wiele klubów sportowych.

Przypisy

  1. a b Gmina Śrem w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-03-17] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Ludność w gminach. Stan w dniu 31 marca 2011 r. - wyniki spisu ludności i mieszkań 2011 r.. GUS. [dostęp 2012-08-07]. (pol.).
  3. Gmina Śrem w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2020-12-23] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  4. a b c Strategia rozwoju gminy Śrem, 2007
  5. a b Środowisko. W: Rada Miejska w Śremie: Raport o stanie Gminy Śrem 2006-2010. Śrem: 2010, s. 79-84.
  6. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2010 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2010-11, s. 105. ISSN 1734-6118. [dostęp 2010-11-08].
  7. Bank Danych Regionalnych – Strona główna. GUS. [dostęp 2010-09-14]. (pol.).
  8. a b c d Gospodarka. W: Rada Miejska w Śremie: Raport o stanie Gminy Śrem 2006-2010. Śrem: 2010, s. 58-61.
  9. a b c d e f Infrastruktura. W: Rada Miejska w Śremie: Raport o stanie Gminy Śrem 2006-2010. Śrem: 2010, s. 72-75.
  10. a b c Oświata i wychowanie. W: Rada Miejska w Śremie: Raport o stanie Gminy Śrem 2006-2010. Śrem: 2010, s. 20-29.
  11. Z. Szmidt, Atrakcje turystyczne Ziemi Śremskiej

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Śremu Zespół Szkół1.jpg
Autor: KrejZii, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Dąbrowa, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II.
POL Śrem flag.svg
Autor:
  • real name: Artur Jan Fijałkowski
  • pl.wiki: WarX
  • commons: WarX
  • mail: [1]
  • jabber: WarX@jabber.org
, Licencja: CC BY-SA 2.5
Flaga miasta Śrem w Polsce.
Śrem (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Śrem, Polska
Śrem - gimnazjum1.jpg
Autor: KrejZii, Licencja: CC BY-SA 2.5
Śrem, Gimnazjum nr 1, ul. Chłapowskiego 12A.
Piramida wieku Gmina Srem.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców gminy Śrem, 2014
POL Śrem COA.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5