Świergotek nadmorski

Świergotek nadmorski
Anthus petrosus[1]
(Montagu, 1798)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

pliszkowate

Rodzaj

Anthus

Gatunek

świergotek nadmorski

Synonimy
  • Alauda petrosa Montagu, 1798[2]
Podgatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     występuje przez cały rok

     zimowiska

Świergotek nadmorski[4] (Anthus petrosus) – gatunek małego ptaka z rodziny pliszkowatych (Motacillidae).

Zasięg występowania

Gnieździ się na skalistych wybrzeżach zachodniej i północnej Europy od Bretanii po Półwysep Fennoskandzki i północno-zachodnią Rosję[2]. Zachodni zasięg jego występowania obejmuje Irlandię, Wielką Brytanię i Francję, natomiast populacje skandynawskie i rosyjskie zimują na wybrzeżach zachodniej Europy (na południe od Półwyspu Skandynawskiego) oraz w północno-zachodniej Afryce[2]. W czasie migracji (marzec–kwiecień i wrzesień–listopad) nielicznie pojawia się w Polsce.

Systematyka

Podgatunek nominatywny A. petrosus petrosus, Irlandia

Dawniej świergotka nadmorskiego uznawano za podgatunek siwerniaka[5]. Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) wyróżnia dwa podgatunki A. petrosus[6]:

  • świergotek nadmorski[4] (A. petrosus petrosus) (Montagu, 1798)Wyspy Brytyjskie i zachodnia Francja.
  • świergotek skandynawski[4] (A. petrosus littoralis) C. L. Brehm, 1823 – Skandynawia do północno-zachodniej Rosji.

Autorzy Handbook of the Birds of the World wyróżniają jeszcze trzeci podgatunek (IOC wlicza tę populację do podgatunku nominatywnego):

Morfologia

Długość ciała 16–17 cm[7], masa ciała 18–32 g[8].

Wyglądem i wielkością podobny do siwerniaka[7]. Samice są podobne do samców[8].

Ekologia i zachowanie

Jajo z kolekcji muzealnej
Biotop
Gniazduje w pobliżu skalistych wybrzeży i na wyspach z niską roślinnością. Czasami może gniazdować w głębi lądu, np. na wyspach St Kilda w Szkocji, lub w pobliżu jezior słodkowodnych. Zimuje na skalistych wybrzeżach, w pobliżu słonych bagien, w ujściach rzek, a czasem w głębi lądu, w pobliżu słodkowodnych jezior i rzek[8].
Zachowanie
Jest to ptak terytorialny, gniazdujący w samotnych parach. Zimą tworzy grupy lub większe stada i jest bardziej towarzyski. Duża część populacji jest osiadła i nie oddala się daleko od swego terytorium. Żeruje wśród skał, traw i roślinności na wybrzeżach. Obdziobuje kamienie i wodorosty. Chodzi i biega po ziemi, rzadko skacze[8].
Rozród
Okres lęgowy trwa od połowy marca do sierpnia, w zależności od rejonu występowania. Gniazdo w kształcie miseczki jest budowane przez samicę z suchej trawy, liści i wodorostów, a wyściółkę stanowi sierść zwierzęca lub inne miękkie materiały. Umieszczone jest w szczelinie lub małym zagłębieniu między skałami, często blisko brzegu. Samica składa 4–5 białawych lub szarych jaj z brązowym plamkowaniem. W południowej części zasięgu lęgowego gatunek ten zwykle wyprowadza dwa lęgi w sezonie. Inkubacją jaj zajmuje się samica przez około dwa tygodnie, w tym czasie samiec pilnuje otoczenia gniazda. Opieką nad pisklętami zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po około 15 dniach od wyklucia i rozpraszają się. Stają się niezależne od rodziców dwa tygodnie później[8].
Pożywienie
Żywi się bezkręgowcami, w tym mięczakami (np. ślimakami), pierścienicami, skorupiakami (np. krabami) czy larwami. Zjada również małe rybki, owady i nasiona[8].

Status i ochrona

IUCN uznaje świergotka nadmorskiego za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku[3]. W 2015 roku organizacja BirdLife International szacowała liczebność światowej populacji na 164–281 tysięcy par lęgowych. Globalny trend liczebności populacji uznawany jest za stabilny[3].

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[9].

Zobacz też

Przypisy

  1. Anthus petrosus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b c d Tyler, S.: Rock Pipit (Anthus petrosus). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. Lynx Edicions, Barcelona, 2020. [dostęp 2020-05-05].
  3. a b c Anthus petrosus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. a b c Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Motacillidae Horsfield, 1821 - pliszkowate - Wagtails and pipits (wersja: 2019-07-29). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-05-05].
  5. Ludwik Tomiałojć, Tadeusz Stawarczyk: Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany. Wrocław: PTPP "pro Natura", 2003, s. 554. ISBN 83-919626-1-X.
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Waxbills, parrotfinches, munias, whydahs, Olive Warbler, accentors, pipits. IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-05-05]. (ang.).
  7. a b Świergotek nadmorski (Anthus petrosus). [w:] ptaki.info [on-line]. [dostęp 2021-06-07]. (ang.).
  8. a b c d e f N. Bouglouan: Eurasian Rock Pipit. [w:] oiseaux-birds.com [on-line]. [dostęp 2021-06-07]. (ang.).
  9. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Anthus petrosus map.png
Autor: Jimfbleak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Range map for Anthus petrosus based on Hoyo, Josep del; Elliott, Andrew; Sargatal, Jordi; Christie, David A; de Juana, Eduardo (eds.) (2013). publisher= Lynx Edicions Rock Pipit (Anthus petrosus). Handbook of the Birds of the World Alive. Retrieved on 29 September 2016. (subscription required) and (1998) The Birds of the Western Palearctic concise edition, 2, Oksford: Oxford University Press, s. 1,090 ISBN: 0-19-854099-X. . Base map File:Blank_map_Europe_without_borders.png
Anthus petrosus MWNH 1589cropped.jpg
Autor: Klaus Rassinger und Gerhard Cammerer, Museum Wiesbaden, Licencja: CC BY-SA 3.0
Eurasian rock pipit Anthus petrosus , egg, Coll. Museum Wiesbaden cropped from Commons file File:Anthus petrosus MWNH 1589.JPG
Swierg2.jpg
Autor: Piotr Tadeusz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Świergotek nadmorski A. petrosus petrosus Irlandia
Faroe Island.1.bird.jpg
Autor: User:Erik, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Rock Pipit, Anthus petrosus kleinschmidti, Suðuroy