1. Turniej Czterech Skoczni

1. Turniej Czterech Skoczni
1. Vierschanzentournee
1953/1954
DyscyplinaSkoki narciarskie
Organizator RFN
 Austria
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody1 stycznia 1953
Garmisch-Partenkirchen
Zamknięcie (finał)11 stycznia 1953
Bischofshofen
I miejsce I miejsceJosef Bradl
 Austria
II miejsce II miejsceHalvor Næs
 Norwegia
III miejsce III miejsceAsgeir Dølplads
 Norwegia

1. Turniej Czterech Skoczni – pierwsza w historii edycja Turnieju Czterech Skoczni, rozegrana od 1 stycznia 1953 do 11 stycznia 1953.

Zwycięzcą turnieju został Josef Bradl – reprezentant Austrii. Tuż za nim uplasowali się dwaj Norwegowie: Halvor Næs oraz Asgeir Dølplads.

Garmisch-Partenkirchen

Data: 1 stycznia 1953
Państwo:  RFN
Skocznia: Große Olympiaschanze

Wyniki konkursu

Zwycięzcą konkursu został Asgeir Dølplads. Norweg wyprzedził austriackiego skoczka Josefa Bradla o 1 punkt. Trzecie miejsce zajął reprezentant RFN – Toni Brutscher, który stracił do zwycięzcy 2 punkty[1].

Poz.Imię i nazwiskoPaństwoPunkty
1.Dølplads, AsgeirAsgeir Dølplads Norwegia221,5
2.Bradl, JosefJosef Bradl Austria220,5
3.Brutscher, ToniToni Brutscher RFN219,5
4.Næs, HalvorHalvor Næs Norwegia218,5
5.Lauren, ToivoToivo Lauren Szwecja215,0
6.Weiler, SeppSepp Weiler RFN212,5
7.Hohenleitner, SeppSepp Hohenleitner RFN209,5
8.Kroken, ErlingErling Kroken Norwegia209,0
9.Steinegger, WalterWalter Steinegger Austria204,5
10.Dengg, FranzFranz Dengg RFN198,0
11.Nilsson, ArneArne Nilsson Szwecja197,0
12.Kerber, FerdlFerdl Kerber Austria188,5
13.Klopfer, HeiniHeini Klopfer RFN182,0
14.Plank, AlbinAlbin Plank Austria181,5
15.Dietrich, RudiRudi Dietrich Austria180,5
16.Bergqvist, HarryHarry Bergqvist Szwecja180,5
17.Holmström, KarlKarl Holmström Szwecja178,5
18.Engel, RobertRobert Engel NRD176,0
19.Eisgruber, ToniToni Eisgruber RFN175,5
20.Fischer, WilliWilli Fischer RFN174,0
21.Karg, HansHans Karg RFN170,0
22.Brandner, FriedlFriedl Brandner RFN166,0
23.Anwander, HermannHermann Anwander RFN161,0
24.Ruepp, FritzFritz Ruepp Austria156,0
25.Gotthold, WillyWilly Gotthold RFN148,5

Oberstdorf

Data: 4 stycznia 1953
Państwo:  RFN
Skocznia: Schattenbergschanze

Wyniki konkursu

Zwycięzcą konkursu został Erling Kroken. Norweg wyprzedził Josefa Bradla o 1,5 punktu. Trzecie miejsce zajął Norweg Asgeir Dølplads, który stracił do zwycięzcy 2 punkty[2].

Poz.Imię i nazwiskoPaństwoPunkty
1.Kroken, ErlingErling Kroken Norwegia217,0
2.Bradl, JosefJosef Bradl Austria215,5
3.Dølplads, AsgeirAsgeir Dølplads Norwegia215,0
4.Næs, HalvorHalvor Næs Norwegia214,5
5.Holmström, KarlKarl Holmström Szwecja213,0
5.Weiler, SeppSepp Weiler RFN213,0
7.Brutscher, ToniToni Brutscher RFN212,0
8.Lauren, ToivoToivo Lauren Szwecja211,5
9.Hohenleitner, SeppSepp Hohenleitner RFN210,0
9.Eder, FranzFranz Eder RFN210,0
9.Steinegger, WalterWalter Steinegger Austria210,0
12.Schneider, FritzFritz Schneider Szwajcaria206,0
13.Nilsson, ArneArne Nilsson Szwecja198,0
15.Bergqvist, HarryHarry Bergqvist Szwecja195,0
16.Dietrich, RudiRudi Dietrich Austria193,5
17.Dengg, FranzFranz Dengg RFN192,0
19.Plank, AlbinAlbin Plank Austria189,5
20.Kerber, FerdlFerdl Kerber Austria188,0
26.Ruepp, FritzFritz Ruepp Austria173,0

Innsbruck

Data: 6 stycznia 1953
Państwo:  Austria
Skocznia: Bergisel

Wyniki konkursu

Zwycięzcą konkursu został Josef Bradl. Austriak wyprzedził norweskiego skoczka – Asgeira Dølpladsa o 1 punkt. Trzecie miejsce zajął reprezentant Szwecji – Harry Bergquist, który stracił do zwycięzcy 5 punktów[3].

Poz.Imię i nazwiskoPaństwoPunkty
1.Bradl, JosefJosef Bradl Austria224,0
2.Dølplads, AsgeirAsgeir Dølplads Norwegia223,0
3.Bergqvist, HarryHarry Bergqvist Szwecja219,0
4.Næs, HalvorHalvor Næs Norwegia216,5
5.Hohenleitner, SeppSepp Hohenleitner RFN215,0
6.Holmström, KarlKarl Holmström Szwecja213,5
7.Brutscher, ToniToni Brutscher RFN212,0
8.Polda, JanezJanez Polda Jugosławia211,5
9.Lauren, ToivoToivo Lauren Szwecja209,5
10.Schneider, FritzFritz Schneider Szwajcaria209,0
11.Weiler, SeppSepp Weiler RFN209,0
12.Nilsson, ArneArne Nilsson Szwecja207,5
13.Steinegger, WalterWalter Steinegger Austria204,5
14.Kerber, FerdlFerdl Kerber Austria203,0
15.Dengg, FranzFranz Dengg RFN203,0
16.Plank, AlbinAlbin Plank Austria199,0
17.Klančnik, KarelKarel Klančnik Jugosławia198,5
18.Landenhammer, ToniToni Landenhammer RFN197,0
19.Steinegger, ErwinErwin Steinegger Austria194,0
20.Wieser, ToniToni Wieser Austria192,0
21.Zidar, JožeJože Zidar Jugosławia188,0
22.Brandner, AnderlAnderl Brandner RFN186,0
23.Gradwohl, FranzFranz Gradwohl Austria181,5
24.Gering, RudiRudi Gering RFN180,0
25.Suter, HansHans Suter Szwajcaria179,0
26.Langus, JožeJože Langus Jugosławia178,0
27.Gantschnigg, WilliWilli Gantschnigg Austria177,5
28.Mair, FranzFranz Mair Austria175,0
28.Wilhelm, KarlKarl Wilhelm Austria175,0
30.Ruepp, FritzFritz Ruepp Austria174,5
31.Kroken, ErlingErling Kroken Norwegia173,5
32.Dietrich, RudiRudi Dietrich Austria173,0
32.Mair, KarlKarl Mair Austria173,0
34.Schloemmer, FranzFranz Schloemmer Austria161,5
35.Schirmer, HermannHermann Schirmer Austria161,0
36.Winkler, HeinzHeinz Winkler Austria158,0
37.Bruegger, GottfriedGottfried Bruegger Szwajcaria155,0
38.Schirmer, FrediFredi Schirmer Austria143,5
39.Schirmer, ToniToni Schirmer Austria142,5

Bischofshofen

Data: 11 stycznia 1953
Państwo:  Austria
Skocznia: Paul-Ausserleitner-Schanze

Wyniki konkursu

Zwycięzcą konkursu został Halvor Næs. Norweg wyprzedził Josefa Bradla o 9,4 punktu. Trzecie miejsce zajął reprezentant Szwecji – Harry Bergquist, który stracił do zwycięzcy 11,6 punktu[4].

Poz.Imię i nazwiskoPaństwoPunkty
1.Næs, HalvorHalvor Næs Norwegia228,0
2.Bradl, JosefJosef Bradl Austria218,6
3.Bergqvist, HarryHarry Bergqvist Szwecja216,4
4.Eder, FranzFranz Eder Austria210,7
5.Weiler, SeppSepp Weiler RFN209,4
6.Holmström, KarlKarl Holmström Szwecja208,6
7.Dølplads, AsgeirAsgeir Dølplads Norwegia208,3
8.Lauren, ToivoToivo Lauren Szwecja207,9
9.Kroken, ErlingErling Kroken Norwegia205,3
10.Polda, JanezJanez Polda Jugosławia204,3
11.Steinegger, WalterWalter Steinegger Austria203,9
12.Brutscher, ToniToni Brutscher RFN203,5
13.Klančnik, KarelKarel Klančnik Jugosławia193,9
14.Hohenleitner, SeppSepp Hohenleitner RFN193,2
15.Dengg, FranzFranz Dengg RFN193,2
16.Dietrich, RudiRudi Dietrich Austria191,3
17.Kerber, FerdlFerdl Kerber Austria189,0
18.Schneider, FritzFritz Schneider Szwajcaria187,6
19.Plank, AlbinAlbin Plank Austria185,2
20.Zidar, JožeJože Zidar Jugosławia176,4
21.Wieser, ToniToni Wieser Austria172,8

Klasyfikacja generalna

MiejsceZawodnikPaństwoKonkurs IKonkurs IIKonkurs IIIKonkurs IVNota łączna
1.Bradl, JosefJosef Bradl Austria220,5215,5224,0218,6878,6
2.Næs, HalvorHalvor Næs Norwegia218,5214,5216,5228,0877,5
3.Dølplads, AsgeirAsgeir Dølplads Norwegia221,5215,0223,0208,3867,8
4.Brutscher, ToniToni Brutscher RFN219,5212,0212,0203,5847,0
5.Lauren, ToivoToivo Lauren Szwecja215,0211,5209,5207,9843,9
5.Weiler, SeppSepp Weiler RFN212,5213,0209,0209,4843,9
7.Hohenleitner, SeppSepp Hohenleitner RFN209,5210,0215,0193,2827,7
8.Steinegger, WalterWalter Steinegger Austria204,5210,0204,5203,9822,9
9.Holmström, KarlKarl Holmström Szwecja178,5213,0213,5208,6813,6
10.Bergqvist, HarryHarry Bergqvist Szwecja180,5195,1219,0216,4811,0
11.Kroken, ErlingErling Kroken Norwegia209,0217,0173,5205,3804,8
12.Dengg, FranzFranz Dengg Niemcy198,0192,0203,0193,2786,2
13.Kerber, FerdlFerdl Kerber Austria188,5188,0203,0189,0768,5
14.Plank, AlbinAlbin Plank Austria181,5189,5199,0185,2755,2

Przypisy

  1. Garmisch-Partenkirchen GER 1953.01.01 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].
  2. Oberstdorf GER 1953.01.04 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].
  3. Innsbruck AUT 1953.01.06 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].
  4. Bischofshofen AUT 1953.01.11 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie