37 mm armata Puteaux SA 18

Puteaux SA 18
Ilustracja
Puteaux SA 18 w Musée des Blindés we francuskim mieście Saumur
Dane podstawowe
Państwo Francja
RodzajArmata czołgowa
Historia
Produkcja seryjna1918
Dane taktyczno-techniczne
Kaliber37 mm
Długość lufy777 mm
Prędkość pocz. pocisku367–600 m/s
Szybkostrzelnośćdo 15 strz./min.
Obsługa1 osoba

Puteaux SA 18francuskie krótkolufowe działko półautomatyczne, pochodzące z okresu I wojny światowej, montowane głównie w pojazdach bojowych.

Była to prosta, lecz dość niezawodna i celna broń, o sporej szybkostrzelności, strzelająca płaskotorowo. Przeznaczone było głównie do zwalczania piechoty i gniazd broni maszynowej, na skutek niskiej prędkości wylotowej jedynie w niewielkim stopniu nadawało się do celów przeciwpancernych.

Przebijalność pancerza była słaba, ale w praktyce działko okazało się zdatne do zwalczania większości lekkich pojazdów pancernych z małej odległości jeszcze w 1939. Z nowoczesnym rdzeniowym pociskiem przeciwpancernym przebijało pancerz 21 mm na dystansie 400 metrów. Działko obsługiwane było przez jednego żołnierza, cechowało się łatwością obsługi, zacięcia były rzadkie.

Długość lufy wynosiła 21 kalibrów (L/21), a szybkostrzelność maksymalna 15 strzałów na minutę, praktyczna – 10 strz./min. Otwarcie zamka, wyrzucenie łuski i napięcie iglicy następowało automatycznie (działko półautomatyczne). Broń naprowadzana była na cel przez strzelca za pomocą kolby naramiennej, wyposażona była w celownik lunetkowy.

Działko to było standardowym uzbrojeniem francuskich czołgów lekkich. Montowane było w czołgach Renault FT oraz czołgach okresu II wojny światowej: Renault R-35, Hotchkiss H-35 i H-39, FCM 36 i kilku typach francuskich samochodów pancernych, głównie White-Laffly WL-50.

W Wojsku Polskim działko wz. 18 Puteaux używane było w czołgach lekkich Renault FT oraz czołgach Renault R-35 i Hotchkiss H-35, samochodach pancernych Peugeot, następnie w samochodach pancernych wz. 28, wz. 29 i wz. 34. Stosowane było również na niektórych polskich okrętach rzecznych.

Galeria

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

George S. Patton - France - 1918.jpg
Lieut. Col. George S. Patton, Jr., 1st Tank Battalion, and a French Renault tank, summer 1918.
Granate FT 17 Bild 030.jpg
Autor: Steinbeisser, Licencja: CC0
Ammo of the 3,7 cm gun of the Renault FT-17
Canon de 37mm SA18 mg 7824.jpg
Autor: Rama, Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
Puteaux SA 18 gun. On display at Saumur Général Estienne museum.