49. Turniej Czterech Skoczni

49. Turniej Czterech Skoczni
49. Vierschanzentournee
1999/20002001/2002
DyscyplinaSkoki narciarskie
Organizator Niemcy
 Austria
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody28 grudnia 2000
Oberstdorf
Zamknięcie (finał)6 stycznia 2001
Bischofshofen
Liczba zawodników106 z 20 krajów
I miejsce I miejsceAdam Małysz
 Polska
II miejsce II miejsceJanne Ahonen
 Finlandia
III miejsce III miejsceMartin Schmitt
 Niemcy
Adam Małysz, zwycięzca 49. Turnieju Czterech Skoczni

49. Turniej Czterech Skoczni (niem. 49. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, przeprowadzona w sezonie 2000/2001 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Początek turnieju nastąpił 28 grudnia 2000, podczas serii kwalifikacyjnej do konkursu na skoczni w Oberstdorfie, który odbył się dzień później. Następnie, 1 stycznia 2001 rozegrano konkurs w Garmisch-Partenkirchen, a 4 stycznia w Innsbrucku. Ostatni konkurs został rozegrany 6 stycznia na obiekcie w Bischofshofen.

Pierwszy konkurs wygrał ówczesny lider klasyfikacji Pucharu Świata, Martin Schmitt, w drugich zawodach zwyciężył Noriaki Kasai, a ostatnie dwa konkursy wygrał Adam Małysz, który jednocześnie odniósł triumf w klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni. Na drugim stopniu podium w generalnej klasyfikacji turnieju stanął Janne Ahonen, a na trzecim - Martin Schmitt.

Zwycięzca edycji, Adam Małysz, jako pierwszy skoczek w historii przekroczył 1000 punktów w klasyfikacji łącznej turnieju oraz, również po raz pierwszy, uzyskał przewagę ponad 100 punktów nad drugim sklasyfikowanym zawodnikiem.

W cyklu wystartowało łącznie 106 zawodników z 20 narodowych reprezentacji, natomiast 79 spośród nich awansowało do konkursów głównych i zdobyło punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni.

Przed Turniejem Czterech Skoczni

Organizacja

Turniej został przeprowadzony przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Za organizację kolejnych konkursów odpowiadały poszczególne, miejscowe kluby narciarskie. Organizatorem pierwszego konkursu był klub SC Oberstdorf[1], drugiego - SC Partenkirchen[2], trzeciego - Verein Bergisel[3], a czwartego - SC Bischofshofen[4].

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem 49. edycji Turnieju Czterech Skoczni, pojawiły się informacje o tym, że turniej może zostać odwołany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, czyli zbyt wysokich temperatur i braku śniegu[5]. Ostatecznie jednak, 21 grudnia organizatorzy ogłosili, że warunki pogodowe są sprzyjające do przeprowadzenia zawodów i Turniej Czterech Skoczni zostanie rozegrany[6].

Fundatorem nagród w 49. Turnieju Czterech Skoczni była niemiecka firma, Siemens Mobile. Sponsor zapewnił nagrody dla najlepszych zawodników turnieju. Zwycięzca klasyfikacji generalnej otrzymał samochód Audi A4 Quattro o wartości 50 000 marek niemieckich. Nagrody za miejsca w konkursach Turnieju Czterech Skoczni przyznawane były wszystkim zawodnikom, którzy zajęli pozycję w pierwszej szóstce. Za zwycięstwo w pojedynczym konkursie TCS skoczek otrzmywał 40 000 marek, za drugie miejsce w zawodach nagroda wynosiła 25 000 marek, za trzecie - 15 000 marek, za czwarte - 10 000 marek, za piąte - 6 000 marek, a za szóste - 4 000 marek. Dodatkowo, zwycięzca całego turnieju otrzymał nagrodę przyznaną przez Międzynarodową Federację Narciarską w kwocie 90 000 franków szwajcarskich[7].

Tło zawodów

Spośród zawodników startujących w 49. Turnieju Czterech Skoczni, pięciu miało na koncie przynajmniej jedno zwycięstwo w klasyfikacji łącznej tego cyklu w poprzednich sezonach. Dwukrotnie Turniej Czterech Skoczni wygrywał Andreas Goldberger (w 1993 i 1995 roku), a po jednym zwycięstwie odnieśli: Toni Nieminen (1992), Kazuyoshi Funaki (1998), Janne Ahonen (1999) i Andreas Widhölzl (2000)[8].

Przed pierwszym konkursem Turnieju Czterech Skoczni odbyły się cztery konkursy Pucharu Świata – trzy indywidualne i jeden drużynowy. Wszystkie zawody rozegrane były na skoczni w Kuopio. Dwukrotnie w konkursach indywidualnych zwyciężał Martin Schmitt, a raz Matti Hautamäki. Na podium konkursów stawali także: Sven Hannawald, Noriaki Kasai, Janne Ahonen, Andreas Widhölzl, Michael Uhrmann i Ville Kantee[9][10][11]. W konkursie drużynowym wygrała natomiast reprezentacja Norwegii, która wyprzedziła ekipy Austrii i Finlandii[12].

Klasyfikacja Pucharu Świata przed rozpoczęciem turnieju

Martin Schmitt, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przed rozpoczęciem 49. Turnieju Czterech Skoczni

W listopadzie i grudniu 2000 organizatorzy konkursów Pucharu Świata narzekali na problemy związane z panującymi warunkami atmosferycznymi, czyli przede wszystkim brakiem śniegu. Jedynymi skoczniami w Europie, na których możliwe były skoki na śniegu, były obiekty w Finlandii oraz w Sankt Moritz[5]. Dlatego też odwołane zostały zawody PŚ w Lillehammer i zamiast tego rozegrano je w Kuopio[13].

Poniższa tabela przedstawia zawodników sklasyfikowanych w Pucharze Świata przed rozpoczęciem 49. Turnieju Czterech Skoczni, czyli po przeprowadzeniu trzech konkursów indywidualnych w Kuopio[14].

Zasady

Nieprzerwanie od sezonu 1996/1997 Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest systemem KO. Zawodnicy, na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach byli dobierani w pary, w taki sposób, że zwycięzca kwalifikacji startował z zawodnikiem, który zajął 50. miejsce, drugi zawodnik kwalifikacji z 49. zawodnikiem i tak dalej, aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. Podczas konkursu, zawodnik, który uzyskał lepszą notę od rywala, bezpośrednio awansował do serii finałowej. Spośród przegranych, wyłonionych zostało pięciu tzw. lucky losers, którzy mimo przegranego pojedynku awansowali do drugiej serii dzięki wysokiej nocie punktowej[15].

Piętnastu najlepszych zawodników Pucharu Świata miało zapewniony udział w konkursie głównym, w wyniku czego nie mieli oni obowiązku startować w serii kwalifikacyjnej. W przypadku rezygnacji zawodnika ze startu w kwalifikacjach bądź w przypadku zajęcia przez niego miejsca poza pierwszą pięćdziesiątką, został on sklasyfikowany na ostatnim miejscu dającym kwalifikację (50.)[16].

Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do serii finałowej, zdobyło punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według identycznych zasad jak w pozostałych konkursach tej rangi. Wszyscy zawodnicy, którzy wystartowali w konkursie głównym, otrzymali także punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Do klasyfikacji tej zaliczane były noty punktowe zdobyte przez zawodników podczas konkursów[17].

Skoki oceniane były w taki sam sposób, jak podczas pozostałych zawodów Pucharu Świata. Za osiągnięcie odległości równej punktowi konstrukcyjnemu zawodnik otrzymywał 60 punktów, a za każdy dodatkowy metr uzyskiwał dodatkowo 1,8 punktu. Ponadto, styl skoku i lądowania podlegał ocenie przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogli przyznać maksymalnie po 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie wliczane były do noty zawodnika[18].

Skocznie

Tradycyjnie, konkursy Turnieju Czterech Skoczni rozegrane zostały na dwóch obiektach w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery skocznie to obiekty duże – punkt konstrukcyjny skoczni w Bischofshofen usytuowany był na 120 metrze, punkty K obiektów w Niemczech - na 115 metrze, a obiektu w Innsbrucku - na 108 metrze.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KPunkt juryRekord skoczni[a]
Schattenberg20061230.jpgSchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK-115[19]123,0 m[20]125,0 m[21]Norwegia Kristian Brenden29.12.1996
MJL Schanze Garmisch3.jpgGroße OlympiaschanzeNiemcy Garmisch-PartenkirchenK-115[22]121,0 m[23]123,0 m[22]Niemcy Martin Schmitt01.01.1999
Innsbruck2.jpgBergiselAustria InnsbruckK-108[24]115,0 m[25]120,0 m[26]Niemcy Dieter Thoma04.01.1997
Schanzenanlage B'Hofen.JPGPaul-Ausserleitner-SchanzeAustria BischofshofenK-120[27]132,0 m[28]137,0 m[29]Niemcy Sven Hannawald23.02.1999

Jury

Głównym dyrektorem konkursów w ramach 49. Turnieju Czterech Skoczni był Walter Hofer, a jego asystentem - Miran Tepeš. Sędzią technicznym podczas niemieckich konkursów był Torgeir Nordby, a jego asystentem - Bill Erickson[20][23]. W zawodach na skoczni Bergisel sędzią technicznym był Wolfgang Happle, a asystował mu Bogdan Norčič[25], natomiast w ostatnim z konkursów funkcję sędziego technicznego sprawował Ueli Forrer, a jego pomocnikiem był Per Arne Gjerde[28].

Dyrektorem zawodów w Oberstdorfie był Heini Ihle[20], w Garmisch-Partenkirchen funkcję tę sprawował Toni Guggemoos[23], w Innsbrucku - Alfons Schranz[25], a w Bischofshofen – Peter Eberharth[28].

Zestawienie sędziów oceniających styl w poszczególnych konkursach przedstawia poniższa tabela:

SędziaKrajStanowisko na wieży sędziowskiej
Oberstdorf[20]Garmisch-
Partenkirchen[23]
Innsbruck[25]Bischofshofen[28]
Gert Aigmüller Austria---D
Per Busk SzwecjaCCAE
Jacques Gaillard FrancjaABCB
Klaus-Dieter Götze NiemcyB---
Toni Guggemoos Niemcy---A
Hans-Jörg Hermann Niemcy-E--
Sepp Kleissl Niemcy--B-
Johann Machmayer Austria-A--
Fritz Polhammer AustriaD---
Josef Slavík CzechyEDDC
Peter Stattmann Austria--E-

Podium klasyfikacji łącznej

ZawodnikOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenNota łącznaStrata
Skok 1Skok 2NotaSkok 1Skok 2NotaSkok 1Skok 2NotaSkok 1Skok 2Nota
Polska Adam Małysz116,5 m132,5 m257,7117,0 m129,5 m254,2111,5 m118,5 m259,2127,0 m134,0 m274,81045,9-
Finlandia Janne Ahonen111,0 m119,0 m233,5121,5 m117,0 m250,8104,0 m103,0 m214,3118,5 m124,5 m242,9941,5104,4
Niemcy Martin Schmitt119,0 m133,0 m268,6115,0 m117,5 m234,096,0 m101,5 m192,2118,0 m118,0 m225,3920,1125,8

Oberstdorf

Noriaki Kasai, drugi zawodnik konkursu w Oberstdorfie

Pierwszy z konkursów, przeprowadzonych w ramach Turnieju Czterech Skoczni, odbył się na obiekcie dużym w Oberstdorfie. W pierwszej serii konkursowej dziesięciu zawodników skoczyło przynajmniej 115 metrów, czyli uzyskało odległość większą bądź równą punktowi konstrukcyjnemu skoczni Schattenbergschanze. Najdalej skoczył Martin Höllwarth, który lądując na 126 metrze poprawił o metr dotychczasowy rekord skoczni Kristiana Brendena[30]. Drugą odległość serii uzyskał Sven Hannawald (121 m) i plasował się na drugim miejscu. Trzecie miejsce po pierwszej serii zajmował natomiast Masahiko Harada po skoku na 119,5 metra. Wśród tzw. lucky losers, którzy awansowali do serii finałowej mimo przegranego pojedynku, znaleźli się: Jani Soininen, Hideharu Miyahira, Christof Duffner, Jure Radelj i Ville Kantee[19][31].

W serii finałowej wystartowało trzydziestu zawodników, spośród których czternastu osiągnęło lub przekroczyło punkt konstrukcyjny, natomiast siedmiu osiągnęło odległość powyżej 120 metrów. Pierwszym, który tego dokonał, był Stefan Horngacher, który uzyskał 127,5 metra i tym samym poprawił rekord skoczni Höllwartha o 1,5 metra. Rezultat ten został poprawiony przez szóstego zawodnika pierwszej serii, Adama Małysza. Reprezentant Polski skoczył 132,5 metra, co było najlepszym rezultatem osiągniętym do tej pory na skoczni w Oberstdorfie. Do końca konkursu Małysza wyprzedzili trzej zawodnicy: Noriaki Kasai po skoku na 128,5 metra, Masahiko Harada po skoku na 128 metrów oraz Martin Schmitt, który poprawił rekord Polaka o dodatkowe pół metra. Lider po pierwszej serii, Martin Höllwarth w serii finałowej uzyskał 114,5 metra, wskutek czego spadł z pierwszego na piętnaste miejsce. Zwycięzcą konkursu został zatem Schmitt, a na kolejnych stopniach podium stanęli Kasai i Harada[19][30].

Zestawienie par KO w konkursie głównym

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Finlandia Veli-Matti LindströmvsNiemcy Frank Reichel
Niemcy Michael UhrmannvsNiemcy Michael Möllinger
Niemcy Stefan PiepervsFinlandia Risto Jussilainen
Norwegia Olav Magne DønnemvsAustria Andreas Goldberger
Norwegia Morten ÅgheimvsSzwecja Johan Munters
Finlandia Jani SoininenvsFinlandia Matti Hautamäki
Norwegia Tommy IngebrigtsenvsAustria Andreas Widhölzl
Słowenia Peter ŽontavsFrancja Nicolas Dessum
Szwajcaria Marco SteinauervsPolska Wojciech Skupień
Szwajcaria Andreas KüttelvsSłowenia Primož Urh-Zupan
Austria Stefan KaiservsJaponia Hideharu Miyahira
Norwegia Lasse OttesenvsJaponia Noriaki Kasai
Niemcy Frank LöfflervsSłowenia Damjan Fras
Rosja Dmitrij WasiljewvsNorwegia Roar Ljøkelsøy
Japonia Kazuhiro NakamuravsFinlandia Janne Ahonen
Austria Wolfgang LoitzlvsFinlandia Toni Nieminen
Finlandia Jussi HautamäkivsNiemcy Sven Hannawald
Czechy Michal DoležalvsAustria Martin Höllwarth
Niemcy Christof DuffnervsNiemcy Alexander Herr
Niemcy Ronny HornschuhvsNiemcy Hansjörg Jäkle
Niemcy Michael NeumayervsAustria Stefan Horngacher
Słowenia Jure RadeljvsNorwegia Morten Solem
Finlandia Ville KanteevsNiemcy Martin Schmitt
Austria Martin KochvsJaponia Masahiko Harada
Włochy Roberto CeconvsPolska Adam Małysz

Wyniki zawodów (28-29.12.2000)

W poniższej tabeli przedstawiono wyniki konkursu w Oberstdorfie oraz serii kwalifikacyjnej, która go poprzedzała. Zawodnicy zostali sklasyfikowani według miejsc zajętych w konkursie głównym.

MZawodnikPaństwoKwalifikacje[20]Konkurs główny[19][32]
SkokNotaMiejsceSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy112,5109,03.pq119,0122,7Q133,0145,9268,6
2.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia107,098,114.pq116,5120,7Q128,5142,8263,5
3.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia116,5118,22.Q119,5124,6Q128,0134,9259,5
4.Małysz, AdamAdam Małysz Polska117,0119,11.Q116,5116,7Q132,5141,0257,7
5.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy109,0101,77.pq121,0125,8Q122,0126,6252,4
6.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria113,0104,95.Q115,5114,4Q127,5135,0249,4
7.Kaiser, StefanStefan Kaiser Austria100,084,036.Q115,0115,0Q120,5124,4239,4
8.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy109,0101,77.Q115,0115,5Q116,5118,2233,7
9.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia107,099,611.pq111,0108,3Q119,0125,2233,5
10.Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy99,080,244.Q115,5113,9LL117,5117,5231,4
11.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia104,593,120.pq112,5110,0Q117,0117,6227,6
12.Žonta, PeterPeter Žonta Słowenia100,584,933.Q111,0106,8Q116,5118,2225,0
13.Soininen, JaniJani Soininen Finlandia102,087,131.Q112,5109,0LL115,0115,5224,5
14.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria101,581,741.pq110,0106,5Q115,5117,9224,4
15.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria109,0101,77.pq126,0131,3Q114,5[b]91,6222,9
16.Solem, MortenMorten Solem Norwegia110,5105,44.Q111,5108,2Q113,5112,8221,0
17.Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan Słowenia107,097,116.Q113,0109,4Q110,0105,0214,4
18.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska107,096,117.Q114,0111,2Q109,0102,2213,4
19.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia106,597,715.Q110,5106,4LL111,0106,8213,2
20.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria103,591,822.Q109,5103,1Q110,0104,5207,6
21.Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström Finlandia106,090,326.Q109,5102,6Q109,5102,6205,2
22.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia97,072,157.pq110,5104,9LL108,099,9204,8
22.Radelj, JureJure Radelj Słowenia97,073,156.pq111,0105,8LL107,599,0204,8
24.Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja100,582,939.Q107,097,1Q112,0107,1204,2
25.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy100,083,038.pq104,092,7Q112,0109,1201,8
26.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia102,086,632.pq101,586,7Q113,0110,4197,1
27.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia106,591,723.pq102,086,6Q112,5109,5196,1
28.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy103,089,927.pq106,095,8Q107,097,1192,9
29.Ågheim, MortenMorten Ågheim Norwegia102,089,130.Q104,595,1Q103,593,3188,4
30.Jäkle, HansjörgHansjörg Jäkle Niemcy109,5102,66.Q101,586,7Q105,0[33]93,5180,2
31.Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia108,599,810.Q109,5104,1
nq
104,1
32.Hautamäki, JussiJussi Hautamäki Finlandia99,581,642.Q108,0100,4
nq
100,4
33.Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem Norwegia104,089,729.Q107,097,6
nq
97,6
34.Koch, MartinMartin Koch Austria92,066,661.pq106,095,8
nq
95,8
34.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja106,095,818.Q106,095,8
nq
95,8
36.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria101,084,834.Q104,092,7
nq
92,7
37.Munters, JohanJohan Munters Szwecja105,592,921.Q103,592,3
nq
92,3
38.Doležal, MichalMichal Doležal Czechy99,580,643.Q104,090,7
nq
90,7
39.Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy99,078,746.Q103,590,3
nq
90,3
40.Ottesen, LasseLasse Ottesen Norwegia99,583,137.Q102,088,6
nq
88,6
40.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia108,099,413.Q102,088,6
nq
88,6
42.Reichel, FrankFrank Reichel Niemcy104,090,725.Q102,086,1
nq
86,1
43.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy84,049,274.pq101,085,3
nq
85,3
44.Möllinger, MichaelMichael Möllinger Niemcy104,591,624.Q100,584,9
nq
84,9
45.Nakamura, KazuhiroKazuhiro Nakamura Japonia99,082,240.Q99,581,6
nq
81,6
45.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia107,599,512.Q99,581,6
nq
81,6
47.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria101,084,834.Q95,575,4
nq
75,4
48.Pieper, StefanStefan Pieper Niemcy103,589,828.Q95,074,5
nq
74,5
49.Hornschuh, RonnyRonny Hornschuh Niemcy98,579,845.Q84,046,2
nq
46,2
50.Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl Austria104,593,619.pq83,044,9
nq
44,9
-Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria97,577,047.
nq
nq
-Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger Austria96,576,248.
nq
nq
-Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia96,575,249.
nq
nq
-Hlava, JakubJakub Hlava Czechy95,574,950.
nq
nq
-Audenrieth, RolandRoland Audenrieth Niemcy95,574,950.
nq
nq
-Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja98,074,950.
nq
nq
-Okabe, TakanobuTakanobu Okabe Japonia96,074,853.
nq
nq
-Jiroutek, JakubJakub Jiroutek Czechy96,574,254.
nq
nq
-Alborn, AlanAlan Alborn Stany Zjednoczone95,073,555.
nq
nq
-Śliwka, GrzegorzGrzegorz Śliwka Polska95,072,058.
nq
nq
-Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa96,070,859.
nq
nq
-Mateja, RobertRobert Mateja Polska93,067,460.
nq
nq
-Grillhösl, ChristophChristoph Grillhösl Niemcy95,566,462.
nq
nq
-Hyun-ki, KimKim Hyun-ki Korea Południowa92,065,663.
nq
nq
-Santiago, RémiRémi Santiago Francja92,565,564.
nq
nq
-Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan92,565,065.
nq
nq
-Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja91,063,866.
nq
nq
-Else, DirkDirk Else Niemcy89,059,767.
nq
nq
-Störl, DennisDennis Störl Niemcy87,058,668.
nq
nq
-Kobielew, WalerijWalerij Kobielew Rosja88,558,369.
nq
nq
-de Groot, NielsNiels de Groot Holandia89,057,270.
nq
nq
-Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja87,053,671.
nq
nq
-Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan84,553,172.
nq
nq
-Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia84,552,173.
nq
nq
-Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone82,048,675.
nq
nq
-Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKirgistan Kirgistan85,548,476.
nq
nq
-Biełow, AleksandrAleksandr Biełow Rosja82,047,177.
nq
nq
-Yong-jik, ChoiChoi Yong-jik Korea Południowa84,046,278.
nq
nq
-Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja79,040,279.
nq
nq
-Jüris, JaanJaan Jüris Estonia79,537,680.
nq
nq
-Späth, GeorgGeorg Späth Niemcy78,033,981.
nq
nq
-Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia76,030,882.
nq
nq
-Ritzerfeld, JörgJörg Ritzerfeld Niemcy58,0[b]0,084.
nq
nq
-Watase, YūtaYūta Watase Japonia
DSQ
nq
nq

Legenda:

DNS – zawodnik nie wystartował;
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany;
pq – zawodnik z zapewnionym udziałem w konkursie głównym dzięki miejscu w pierwszej „15” Pucharu Świata;
Q – zawodnik zakwalifikował się;
LL – zawodnik zakwalifikował się jako lucky loser;
nq – zawodnik nie zakwalifikował się.

Garmisch-Partenkirchen

Dmitrij Wasiljew, drugi zawodnik konkursu w Garmisch-Partenkirchen

Drugimi zawodami rozegranymi w ramach Turnieju Czterech Skoczni był noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen. W pierwszej serii siedmiu zawodników wyrównało lub przekroczyło punkt konstrukcyjny skoczni Große Olympiaschanze, umiejscowiony na 115 metrze. Najdłuższy skok oddał reprezentant Rosji, Dmitrij Wasiljew (122,5 metra), jednak z powodu not sędziowskich po 18 punktów, przegrał z Janne Ahonenem, który lądował metr bliżej, ale uzyskał noty po 19,5 punktu[34]. Drugie miejsce, ex aequo z Wasiljewem zajmował Noriaki Kasai, który skoczył 120 metrów. Poza tymi trzema zawodnikami, odległości powyżej 115 metrów osiągnęli również: Sven Hannawald (117 m), Toni Nieminen (117,5 m) oraz Adam Małysz (117 m), natomiast wynik równy 115 metrów uzyskał Martin Schmitt. W gronie pięciu skoczków, którzy awansowali do serii finałowej jako lucky losers znaleźli się: Nicolas Dessum, Roland Audenrieth, Veli-Matti Lindström, Toni Nieminen oraz Martin Schmitt[35][36].

Spośród trzydziestu zawodników startujących w serii finałowej, jedenastu przekroczyło granicę punktu K, natomiast pięciu osiągnęło odległość powyżej 120 metrów. Jako pierwszy granicę 115 metrów przekroczył Wolfgang Loitzl, który dzięki skokowi na 118 metrów, awansował z 20. na 10. miejsce. Pierwszym skoczkiem, który pokonał odległość 120 metrów, był Risto Jussilainen (121,5 m). Najdłuższą odległość uzyskał natomiast Adam Małysz, który skacząc 129,5 metra, poprawił dotychczasowy rekord Martina Schmitta o 6,5 metra. Małysz wylądował jednak bez telemarku, co wpłynęło na obniżenie not sędziowskich za styl[37]. Polaka wyprzedzili: Noriaki Kasai (1. miejsce) i Dmitrij Wasiljew (2. miejsce), którzy obaj skoczyli po 122 metry, jednak dzięki wyższym notom za styl i dzięki przewadze punktowej z pierwszej serii, wyprzedzili polskiego skoczka. Lider po pierwszej serii, Janne Ahonen uzyskał w serii finałowej 117 metrów, w wyniku czego spadł na czwarte miejsce w klasyfikacji konkursu[35][36]. Zwycięzca konkursu, Kasai został jednocześnie nowym liderem klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni[38].

Zestawienie par KO w konkursie głównym

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Finlandia Risto JussilainenvsKorea Południowa Choi Heung-chul
Austria Stefan HorngachervsNorwegia Lasse Ottesen
Francja Nicolas DessumvsNiemcy Sven Hannawald
Niemcy Roland AudenriethvsFinlandia Matti Hautamäki
Austria Andreas GoldbergervsRosja Aleksandr Biełow
Niemcy Michael NeumayervsFinlandia Janne Ahonen
Finlandia Veli-Matti LindströmvsJaponia Noriaki Kasai
Polska Robert MatejavsNorwegia Roar Ljøkelsøy
Niemcy Dennis StörlvsNorwegia Olav Magne Dønnem
Szwajcaria Andreas KüttelvsNiemcy Frank Reichel
Finlandia Toni NieminenvsRosja Dmitrij Wasiljew
Polska Wojciech SkupieńvsPolska Grzegorz Śliwka
Słowacja Martin MesíkvsNiemcy Frank Löffler
Słowenia Primož Urh-ZupanvsAustria Martin Koch
Niemcy Alexander HerrvsAustria Reinhard Schwarzenberger
Holandia Jeroen NikkelvsJaponia Hideharu Miyahira
Finlandia Ville KanteevsJaponia Kazuhiro Nakamura
Finlandia Jani SoininenvsAustria Martin Höllwarth
Japonia Masahiko HaradavsJaponia Yūta Watase
Austria Andreas WidhölzlvsNorwegia Henning Stensrud
Austria Wolfgang LoitzlvsNiemcy Michael Möllinger
Niemcy Michael UhrmannvsNiemcy Jörg Ritzerfeld
Słowenia Jure RadeljvsSzwajcaria Sylvain Freiholz
Norwegia Tommy IngebrigtsenvsKirgistan Dmitrij Czwykow
Niemcy Martin SchmittvsPolska Adam Małysz

Wyniki zawodów (31.12.2000-01.01.2001)

W tabeli zestawiono wyniki zawodów w Garmisch-Partenkirchen wraz z wynikami serii kwalifikacyjnej. Uwzględniona została kolejność według miejsc zajętych w konkursie głównym.

MZawodnikPaństwoKwalifikacje[23]Konkurs główny[35][39]
SkokNotaMiejsceSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia106,098,319.pq120,0127,5Q122,0130,1257,6
2.Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja108,599,315.Q122,5127,5Q122,0127,6255,1
3.Małysz, AdamAdam Małysz Polska113,5110,31.pq117,0118,1Q129,5136,1254,2
4.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia106,598,220.pq121,5130,2Q117,0120,6250,8
5.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy106,597,723.pq117,0120,1Q122,0127,6247,7
6.Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia103,090,436.Q117,5120,0LL119,0124,7244,7
7.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia106,596,725.Q112,0109,6Q121,5127,2236,8
8.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy
DNS
pq115,0114,0LL117,5120,0234,0
9.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria108,095,927.pq112,5108,5Q116,5118,2226,7
10.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria96,575,765.pq108,5102,8Q118,0121,9224,7
11.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia108,597,822.pq113,5110,8Q112,0110,1220,9
12.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia97,578,061.pq112,0108,6Q113,0111,9220,5
13.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia
DNS
pq109,5103,6Q115,5116,4220,0
14.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska103,089,937.Q111,5107,7Q113,0111,9219,6
15.Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem Norwegia108,598,817.Q112,0108,6Q113,0110,4219,0
16.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia103,084,945.pq110,5105,9Q112,0110,6216,5
17.Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl Austria98,576,362.pq110,0106,0Q112,0109,1215,1
18.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria103,091,435.Q110,0103,5Q112,5111,0214,5
19.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia107,598,518.Q112,5108,5Q110,5105,9214,4
20.Audenrieth, RolandRoland Audenrieth Niemcy106,094,829.Q108,099,9LL111,0106,8206,7
21.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria109,5104,18.pq104,092,7Q113,0111,4204,1
22.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria111,5106,73.Q107,098,6Q108,5103,3201,9
23.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria104,594,630.Q110,5107,4Q101,086,3193,7
24.Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström Finlandia105,093,532.Q108,5101,8LL103,090,9192,7
25.Koch, MartinMartin Koch Austria108,099,912.Q105,595,4Q106,096,8192,2
25.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy96,071,870.pq102,087,6Q109,5104,6192,2
27.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy102,088,139.Q108,5101,8Q102,089,1190,9
28.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja105,595,428.Q106,597,2LL104,092,2189,4
29.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy108,099,912.Q108,5[b]81,3Q110,5105,9187,2
30.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia108,5100,810.Q105,094,5Q103,0[40]91,4185,9
31.Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger Austria108,0100,411.Q105,096,0
nq
96,0
32.Mateja, RobertRobert Mateja Polska104,593,133.Q104,593,6
nq
93,6
33.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa106,596,725.Q103,593,3
nq
93,3
34.Radelj, JureJure Radelj Słowenia92,064,177.pq104,091,2
nq
91,2
35.Reichel, FrankFrank Reichel Niemcy107,599,016.Q103,090,9
nq
90,9
36.Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy106,093,831.Q103,589,3
nq
89,3
37.Möllinger, MichaelMichael Möllinger Niemcy110,5104,45.Q102,087,6
nq
87,6
38.Nakamura, KazuhiroKazuhiro Nakamura Japonia108,0101,49.Q100,586,4
nq
86,4
39.Soininen, JaniJani Soininen Finlandia97,078,160.pq101,584,2
nq
84,2
40.Biełow, AleksandrAleksandr Biełow Rosja107,598,021.Q99,583,6
nq
83,6
41.Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKirgistan Kirgistan113,0108,42.Q99,083,2
nq
83,2
42.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia110,5104,45.Q98,581,8
nq
81,8
43.Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan Słowenia102,088,139.Q98,080,9
nq
80,9
44.Ritzerfeld, JörgJörg Ritzerfeld Niemcy110,5105,44.Q98,079,5
nq
79,5
45.Störl, DennisDennis Störl Niemcy104,592,134.Q96,076,8
nq
76,8
46.Nikkel, JeroenJeroen Nikkel Holandia102,588,041.Q97,076,1
nq
76,1
47.Ottesen, LasseLasse Ottesen Norwegia107,597,524.Q95,575,9
nq
75,9
48.Śliwka, GrzegorzGrzegorz Śliwka Polska108,099,414.Q93,571,3
nq
71,3
49.Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja103,089,438.Q93,569,8
nq
69,8
50.Watase, YūtaYūta Watase Japonia111,0104,37.Q83,044,4
nq
44,4
-Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria102,588,041.
nq
nq
-Else, DirkDirk Else Niemcy103,087,943.
nq
nq
-Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy101,086,344.
nq
nq
-Hlava, JakubJakub Hlava Czechy100,584,945.
nq
nq
-Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia101,084,847.
nq
nq
-Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja100,084,048.
nq
nq
-Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja100,583,949.
nq
nq
-Kaiser, StefanStefan Kaiser Austria99,082,250.
nq
nq
-Späth, GeorgGeorg Späth Niemcy99,582,151.
nq
nq
-Grillhösl, ChristophChristoph Grillhösl Niemcy99,582,151.
nq
nq
-Doležal, MichalMichal Doležal Czechy99,581,653.
nq
nq
-Hyun-ki, KimKim Hyun-ki Korea Południowa98,080,954.
nq
nq
-Jäkle, HansjörgHansjörg Jäkle Niemcy98,080,954.
nq
nq
-Jiroutek, JakubJakub Jiroutek Czechy98,080,456.
nq
nq
-Hautamäki, JussiJussi Hautamäki Finlandia98,579,857.
nq
nq
-Pieper, StefanStefan Pieper Niemcy97,579,058.
nq
nq
-Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia98,078,959.
nq
nq
-Hornschuh, RonnyRonny Hornschuh Niemcy96,576,263.
nq
nq
-Kobielew, WalerijWalerij Kobielew Rosja97,076,164.
nq
nq
-Žonta, PeterPeter Žonta Słowenia97,075,666.
nq
nq
-Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia95,575,467.
nq
nq
-Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia96,074,868.
nq
nq
-Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone94,572,169.
nq
nq
-Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja93,570,871.
nq
nq
-Okabe, TakanobuTakanobu Okabe Japonia94,070,772.
nq
nq
-Munters, JohanJohan Munters Szwecja92,569,073.
nq
nq
-Yong-jik, ChoiChoi Yong-jik Korea Południowa93,568,874.
nq
nq
-Solem, MortenMorten Solem Norwegia92,068,175.
nq
nq
-Jüris, JaanJaan Jüris Estonia92,067,676.
nq
nq
-de Groot, NielsNiels de Groot Holandia92,063,678.
nq
nq
-Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan90,063,079.
nq
nq
-Ågheim, MortenMorten Ågheim Norwegia91,062,380.
nq
nq
-Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy89,562,181.
nq
nq
-Santiago, RémiRémi Santiago Francja90,557,482.
nq
nq
-Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan89,056,283.
nq
nq
-Alborn, AlanAlan Alborn Stany Zjednoczone
DSQ
nq
nq

Legenda:

DNS – zawodnik nie wystartował;
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany;
pq – zawodnik z zapewnionym udziałem w konkursie głównym dzięki miejscu w pierwszej „15” Pucharu Świata;
Q – zawodnik zakwalifikował się;
LL – zawodnik zakwalifikował się jako lucky loser;
nq – zawodnik nie zakwalifikował się.

Klasyfikacja TCS po dwóch konkursach

Po konkursie w Garmisch-Partenkirchen nastąpiła zmiana lidera klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Za sprawą zwycięstwa w zawodach, na pierwszym miejscu plasował się Noriaki Kasai (drugi po pierwszych zawodach). Dotychczasowy lider, Martin Schmitt spadł na trzecie miejsce, natomiast z czwartej na drugą pozycję awansował Adam Małysz[38].

MiejsceZawodnikPaństwoPunkty
1.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia521,1
2.Małysz, AdamAdam Małysz Polska511,9
3.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy502,6
4.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy500,1
5.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia484,3
6.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia480,0
7.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria476,1
8.Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja459,3
9.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria449,1
10.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia448,5

Innsbruck

Adam Małysz, zwycięzca konkursu w Innsbrucku

Dwa dni po konkursie w Garmisch-Partenkirchen, przeprowadzona została seria kwalifikacyjna przed trzecim z konkursów TCS, na skoczni Bergisel (K-108) w Innsbrucku. Zwycięzcą kwalifikacji po raz trzeci z rzędu został Adam Małysz, który skoczył na odległość 120,5 metra i tym samym o pół metra poprawił dotychczasowy rekord Dietera Thomy[41]. Dzień później odbył się konkurs główny. Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się od krótkich odległości, w wyniku czego, po skokach dziewięciu zawodników sędziowie postanowili podwyższyć platformę startową i anulować dotychczasowe wyniki[41]. Po wznowieniu rywalizacji, w pierwszej serii sześciu zawodników osiągnęło rezultat powyżej 100 metrów. Najdalej lądował Adam Małysz, który uzyskał 111,5 metra. Powyżej 100 metrów skakali także: Tommy Ingebrigtsen (104,5 m), Janne Ahonen (104 m), Damjan Fras (104 m), Jure Radelj (100,5 m) oraz Dmitrij Wasiljew (100,5 m). Wynik Rosjanina został jednak później anulowany ze względu na dyskwalifikację za stosowanie środków dopingujących. W wyniku tego bezpośredni awans do serii finałowej wywalczył Ildar Fatkullin, który startował z Wasiljewem w parze. Startujący w barwach Niemiec, Frank Löffler odniósł groźnie wyglądający wypadek, spadając z progu i upadając na 45 metrze[41]. Na prowadzeniu po pierwszej serii był Małysz, o 14 punktów przed Ahonenem i o 14,6 punktu przed Ingebrigtsenem. Wśród lucky losers znaleźli się: Wojciech Skupień, Reinhard Schwarzenberger, Peter Žonta i Damjan Fras oraz Masahiko Harada, który zakwalifikował się i zdobył punkty PŚ za sprawą dyskwalifikacji Wasiljewa[42][43].

W serii finałowej dziesięciu zawodnikom udało się osiągnąć lub przekroczyć setny metr. Wśród tych zawodników był Dmitrij Wasiljew, który uzyskał odległość równą punktowi konstrukcyjnemu, jednak jego wynik został później anulowany. Najdłuższą odległość drugiej serii, podobnie jak w pierwszej, osiągnął Adam Małysz, tym razem skacząc 118,5 metra. Drugi skok pod względem długości oddał Noriaki Kasai (111,5 m), odległości powyżej 100 metrów uzyskali także: Janne Ahonen (103 m), Tommy Ingebrigtsen (101 m), Jani Soininen (104 m) i Martin Schmitt (101,5 m), natomiast Matti Hautamäki, Risto Jussilainen i Andreas Widhölzl skoczyli równo 100 metrów. W łącznej klasyfikacji po dwóch skokach triumfował Małysz z przewagą 44,9 punktu nad drugim Ahonenem oraz 47,6 punktu nad trzecim Kasai[41][43]. Dzięki zwycięstwu, Małysz awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni[44].

Zestawienie par KO w konkursie głównym

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Polska Wojciech SkupieńvsSłowenia Jure Radelj
Austria Manuel FettnervsAustria Andreas Widhölzl
Norwegia Morten SolemvsNorwegia Morten Ågheim
Polska Robert MatejavsNorwegia Henning Stensrud
Japonia Hideharu MiyahiravsAustria Martin Koch
Francja Nicolas DessumvsNiemcy Christof Duffner
Niemcy Hansjörg JäklevsNorwegia Roar Ljøkelsøy
Niemcy Alexander HerrvsSzwajcaria Andreas Küttel
Norwegia Tommy IngebrigtsenvsAustria Reinhard Schwarzenberger
Finlandia Jussi HautamäkivsFinlandia Matti Hautamäki
Austria Bernhard MetzlervsSzwecja Kristoffer Jåfs
Japonia Yūta WatasevsAustria Martin Höllwarth
Japonia Noriaki KasaivsAustria Stefan Kaiser
Szwajcaria Marco SteinauervsFinlandia Risto Jussilainen
Niemcy Frank LöfflervsAustria Andreas Goldberger
Czechy Jakub JandavsFinlandia Toni Nieminen
Japonia Masahiko HaradavsAustria Wolfgang Loitzl
Japonia Kazuyoshi FunakivsNiemcy Sven Hannawald
Słowenia Peter ŽontavsAustria Stefan Horngacher
Holandia Ingemar MayrvsFinlandia Jani Soininen
Rosja Ildar FatkullinvsRosja Dmitrij Wasiljew
Włochy Roberto CeconvsFinlandia Ville Kantee
Niemcy Michael UhrmannvsNiemcy Martin Schmitt
Słowenia Damjan FrasvsFinlandia Janne Ahonen
Japonia Kazuhiro NakamuravsPolska Adam Małysz

Wyniki zawodów (03-04.01.2001)

Poniżej przedstawione zostały rezultaty poszczególnych skoczków w konkursie TCS w Innsbrucku oraz w kwalifikacjach do tego konkursu. Zawodnicy zostali sklasyfikowani na podstawie pozycji zajętych w konkursie głównym.

MZawodnikPaństwoKwalifikacje[25]Konkurs główny[43][45]
SkokNotaMiejsceSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Małysz, AdamAdam Małysz Polska120,5140,51.pq111,5121,8Q118,5137,4259,2
2.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia108,5117,92.pq104,0107,8Q103,0106,5214,3
3.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia97,093,238.pq94,086,8Q111,5124,8211,6
4.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia98,595,431.pq104,5107,2Q101,098,9206,1
5.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia95,086,649.Q104,0106,8LL98,094,5201,3
6.Soininen, JaniJani Soininen Finlandia104,5107,76.Q96,090,9Q104,0107,8198,7
7.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria100,5100,518.Q99,097,8Q97,595,1192,9
8.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy107,0111,73.pq96,090,9Q101,5101,3192,2
9.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia101,0100,916.pq97,593,6Q100,098,1191,7
10.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy104,0107,38.pq99,096,3Q97,593,6189,9
11.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia102,5104,112.pq96,590,8Q100,098,6189,4
12.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria106,0107,47.pq95,590,0Q99,598,2188,2
13.Radelj, JureJure Radelj Słowenia100,097,125.pq100,599,0Q95,089,1188,1
14.Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl Austria99,597,224.pq95,589,0Q100,098,1187,1
15.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria102,5105,19.pq92,582,6Q97,594,6177,2
16.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria103,0103,514.Q92,583,1Q95,588,5171,6
17.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska99,596,726.Q97,592,1LL89,576,2168,3
18.Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger Austria101,5100,817.Q96,090,9LL89,576,7167,6
19.Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia102,0104,710.pq95,088,6Q89,076,8165,4
20.Jäkle, HansjörgHansjörg Jäkle Niemcy98,595,431.Q94,086,8Q89,578,2165,0
21.Žonta, PeterPeter Žonta Słowenia96,5104,143.Q92,080,2LL92,582,6162,8
22.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia99,095,830.Q86,570,3Q94,086,3156,6
23.Solem, MortenMorten Solem Norwegia99,096,327.Q83,064,0Q96,591,8155,8
24.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia105,5110,54.pq91,581,3Q88,073,0154,3
25.Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja96,089,946.Q98,093,5Q79,055,8149,3
26.Metzler, BernhardBernhard Metzler Austria99,094,336.Q82,563,1Q93,085,0148,1
27.Mateja, RobertRobert Mateja Polska98,595,929.Q87,071,7Q85,068,6140,3
28.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria103,0104,511.Q85,567,5Q83,564,4131,9
29.Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy100,599,020.Q84,065,8Q83,565,4131,2
30.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia96,591,842.pq90,579,5LLDNS79,5
31.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy94,587,248.pq91,579,3
nq
79,3
32.Kaiser, StefanStefan Kaiser Austria103,0104,013.Q90,579,0
nq
79,0
33.Hautamäki, JussiJussi Hautamäki Finlandia99,095,335.Q90,077,6
nq
77,6
34.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia100,5100,019.Q89,074,8
nq
74,8
35.Watase, YūtaYūta Watase Japonia98,094,031.Q88,574,4
nq
74,4
36.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy98,595,431.Q88,073,5
nq
73,5
37.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia96,591,343.Q87,572,6
nq
72,6
38.Mayr, IngemarIngemar Mayr Holandia95,590,545.Q85,068,1
nq
68,1
39.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia99,598,722.Q85,066,6
nq
66,6
40.Koch, MartinMartin Koch Austria100,599,020.Q83,563,9
nq
63,9
41.Nakamura, KazuhiroKazuhiro Nakamura Japonia94,085,850.Q85,563,0
nq
63,0
42.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja98,595,431.Q82,062,2
nq
62,2
43.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria97,593,139.Q81,560,8
nq
60,8
44.Fettner, ManuelManuel Fettner Austria99,096,327.Q80,558,5
nq
58,5
45.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy94,588,247.Q79,056,8
nq
56,8
46.Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja102,0102,215.Q78,054,0
nq
54,0
47.Ågheim, MortenMorten Ågheim Norwegia99,097,823.Q78,053,0
nq
53,0
48.Janda, JakubJakub Janda Czechy97,092,241.Q77,052,2
nq
52,2
49.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy97,592,640.Q45,0[b]0,0
nq
0,0
-Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja107,0109,25.pq100,599,0DSQ108,0114,0DSQ
-Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan Słowenia93,585,451.
nq
nq
-Doležal, MichalMichal Doležal Czechy94,084,852.
nq
nq
-Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem Norwegia94,084,853.
nq
nq
-Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria94,084,354.
nq
nq
-Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKirgistan Kirgistan93,583,455.
nq
nq
-Audenrieth, RolandRoland Audenrieth Niemcy92,583,156.
nq
nq
-Hörl, ThomasThomas Hörl Austria92,081,757.
nq
nq
-Kladler, WernerWerner Kladler Austria92,581,658.
nq
nq
-Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa92,581,658.
nq
nq
-Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström Finlandia91,581,360.
nq
nq
-Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia91,080,461.
nq
nq
-Hafele, MathiasMathias Hafele Austria92,580,162.
nq
nq
-Eberharter, WilfriedWilfried Eberharter Austria91,579,863.
nq
nq
-Okabe, TakanobuTakanobu Okabe Japonia90,078,164.
nq
nq
-Thurnbichler, StefanStefan Thurnbichler Austria90,578,065.
nq
nq
-Nagiller, ChristianChristian Nagiller Austria90,077,166.
nq
nq
-Jiroutek, JakubJakub Jiroutek Czechy89,574,767.
nq
nq
-Baumgartner, AndreasAndreas Baumgartner Austria89,074,368.
nq
nq
-Biełow, AleksandrAleksandr Biełow Rosja87,071,769.
nq
nq
-Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan85,068,170.
nq
nq
-Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan84,065,371.
nq
nq
-Nikkel, JeroenJeroen Nikkel Holandia79,557,272.
nq
nq
-Kobielew, WalerijWalerij Kobielew Rosja78,052,573.
nq
nq
-Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja77,551,674.
nq
nq
-Munters, JohanJohan Munters Szwecja77,547,175.
nq
nq
-Schneider, BalthasarBalthasar Schneider Austria
DNS
nq
nq
-Santiago, RémiRémi Santiago Francja
DNS
nq
nq
-Śliwka, GrzegorzGrzegorz Śliwka Polska
DNS
nq
nq
-Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia
DNS
nq
nq
-Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja
DNS
nq
nq
-Ottesen, LasseLasse Ottesen Norwegia
DNS
nq
nq

Legenda:

DNS – zawodnik nie wystartował;
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany;
pq – zawodnik z zapewnionym udziałem w konkursie głównym dzięki miejscu w pierwszej „15” Pucharu Świata;
Q – zawodnik zakwalifikował się;
LL – zawodnik zakwalifikował się jako lucky loser;
nq – zawodnik nie zakwalifikował się.

Dyskwalifikacja Dmitrija Wasiljewa

W lutym 2001, kontrola antydopingowa na podstawie próbek pobranych po konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku, dała wynik pozytywny u Dmitrija Wasiljewa. Stosowaną przez Rosjanina niedozwoloną substancją był służący do zbijania wagi środek Diuretika[46]. Był to pierwszy przypadek stosowania dopingu w historii skoków narciarskich[47]. Wasiljew został zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Federację Narciarską na okres dwóch lat[48], a wszystkie jego rezultaty począwszy od konkursu w Innsbrucku zostały unieważnione[49].

Klasyfikacja TCS po trzech konkursach

Po zwycięstwie w trzecim z konkursów Turnieju Czterech Skoczni, nowym liderem klasyfikacji generalnej został Adam Małysz, który drugiego Noriakiego Kasai wyprzedzał o 38,4 punktu. Na trzecie miejsce awansował piąty po dwóch konkursach - Janne Ahonen[50].

MiejsceZawodnikPaństwoPunkty
1.Małysz, AdamAdam Małysz Polska771,1
2.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia732,7
3.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia698,6
4.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy694,8
5.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy690,0
6.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria664,3
7.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia640,2
8.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria626,3
9.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia623,2
10.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia622,3

Bischofshofen

Janne Ahonen, drugi zawodnik konkursu w Bischofshofen

Ostatni konkurs 49. Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzono w Święto Trzech Króli na skoczni im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen. W pierwszej serii konkursowej tylko Adam Małysz przekroczył punkt konstrukcyjny, uzyskując 127 metrów. Drugą odległość serii uzyskał Janne Ahonen (118,5 m), a trzecią - Martin Schmitt (118 m). Powyżej 115 metrów skoczyli także: Matti Hautamäki (117,5 m), Manuel Fettner, Veli-Matti Lindström oraz Andreas Widhölzl (wszyscy trzej po 117 m). Liderem po pierwszej rundzie był Małysz, na drugim miejscu plasował się Ahonen, a na trzecim - Hautamäki. Jako lucky losers do serii finałowej awansowali: Ville Kantee, Peter Žonta, Stefan Kaiser, Frank Löffler i Sylvain Freiholz[51][52][53].

Pierwsi zawodnicy, startujący w serii finałowej, uzyskiwali krótkie odległości, w wyniku czego sędziowie postanowili podwyższyć belkę startową i tym samym rozpocząć drugą serię od początku[54]. Jako pierwszy w serii finałowej, granicę 120 metrów przekroczył Roar Ljøkelsøy, który skoczył 121,5 metra. Odległościowo lepsze rezultaty osiągnęło czterech zawodników - Stefan Horngacher (122 m), Andreas Widhölzl (127,5 m), Janne Ahonen (124,5 m) oraz Adam Małysz (134 m). Zawody wygrał zatem Małysz z przewagą 31,9 punktu nad drugim skoczkiem konkursu, Ahonenem oraz z przewagą 32,2 punktu nad trzecim Widhölzlem[52][54]. Dzięki temu Małysz wygrał klasyfikację łączną Turnieju Czterech Skoczni z przewagą ponad stu punktów[54].

Zestawienie par KO w konkursie głównym

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Niemcy Michael UhrmannvsFinlandia Jussi Hautamäki
Słowenia Jure RadeljvsAustria Andreas Goldberger
Szwecja Kristoffer JåfsvsAustria Wolfgang Loitzl
Austria Manuel FettnervsFinlandia Ville Kantee
Szwajcaria Marco SteinauervsJaponia Kazuya Yoshioka
Polska Wojciech SkupieńvsNorwegia Olav Magne Dønnem
Japonia Yūta WatasevsFinlandia Toni Nieminen
Niemcy Roland AudenriethvsAustria Reinhard Schwarzenberger
Japonia Takanobu OkabevsNiemcy Martin Schmitt
Niemcy Alexander HerrvsRosja Dmitrij Wasiljew
Norwegia Morten SolemvsNorwegia Henning Stensrud
Słowenia Igor MedvedvsNorwegia Tommy Ingebrigtsen
Słowenia Peter ŽontavsNorwegia Roar Ljøkelsøy
Austria Andreas BaumgartnervsAustria Martin Koch
Austria Stefan KaiservsAustria Martin Höllwarth
Austria Hannes WenningervsJaponia Kazuyoshi Funaki
Niemcy Frank LöfflervsAustria Stefan Horngacher
Szwajcaria Andreas KüttelvsNiemcy Sven Hannawald
Szwajcaria Sylvain FreiholzvsFinlandia Veli-Matti Lindström
Norwegia Morten ÅgheimvsAustria Andreas Widhölzl
Francja Emmanuel ChedalvsFinlandia Matti Hautamäki
Norwegia Håvard LievsFinlandia Jani Soininen
Polska Tomasz PochwałavsFinlandia Risto Jussilainen
Rosja Ildar FatkullinvsFinlandia Janne Ahonen
Japonia Noriaki KasaivsPolska Adam Małysz

Wyniki zawodów (05-06.01.2001)

W tabeli ukazano wyniki konkursu i serii kwalifikacyjnej w ostatniej części Turnieju Czterech Skoczni, która odbyła się w Bischofshofen. Zawodnicy zostali sklasyfikowani według miejsc zajętych w konkursie głównym.

MZawodnikPaństwoKwalifikacje[28]Konkurs główny[52][55]
SkokNotaMiejsceSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Małysz, AdamAdam Małysz Polska133,5143,81.pq127,0131,1Q134,0143,7274,8
2.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia127,0132,62.pq118,5115,3Q124,5127,6242,9
3.Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl Austria120,5116,96.pq117,0110,1Q127,5132,5242,6
4.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy110,596,917.pq118,0111,9Q118,0113,4225,3
5.Fettner, ManuelManuel Fettner Austria104,586,129.Q117,0112,1Q116,5111,2223,3
6.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria117,5110,09.pq112,099,6Q122,0120,6220,2
7.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia120,5117,45.pq117,5112,5Q114,5104,1216,6
8.Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström Finlandia120,0113,57.Q117,0110,1Q113,0101,4211,5
9.Soininen, JaniJani Soininen Finlandia121,0118,34.Q111,599,7Q116,5108,7208,4
10.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria115,5108,411.Q109,093,7Q118,5113,3207,0
11.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia123,5122,83.pq112,5100,5Q114,0103,7204,2
12.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia115,5108,910.Q110,597,4Q114,5105,6203,0
13.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy117,5111,08.pq114,5105,6Q106,589,7195,3
14.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia112,5100,513.Q98,573,8Q121,5120,2194,0
15.Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia108,092,919.Q111,096,8Q110,595,4192,2
16.Hautamäki, JussiJussi Hautamäki Finlandia106,587,725.Q106,588,2Q113,5103,8192,0
17.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia106,589,722.pq111,097,8LL106,088,3186,1
18.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia112,099,115.Q96,567,7Q117,5111,0178,7
19.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria106,088,323.pq100,077,0Q105,588,4165,4
20.Žonta, PeterPeter Žonta Słowenia101,076,838.Q94,565,1LL111,598,7163,8
21.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria104,085,230.Q99,571,1Q106,589,7160,8
22.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia112,5100,513.pq101,579,2Q102,580,5159,7
23.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy103,081,435.Q94,563,1Q108,091,9155,0
24.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria98,572,844.Q96,068,3LL104,585,1153,4
25.Radelj, JureJure Radelj Słowenia106,087,327.pq89,052,7Q111,599,7152,4
26.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy98,573,342.Q105,085,5LL94,564,6150,1
27.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska104,584,631.Q95,565,4Q104,584,6150,0
28.Audenrieth, RolandRoland Audenrieth Niemcy102,582,033.Q96,568,2Q95,566,4134,6
29.Baumgartner, AndreasAndreas Baumgartner Austria100,076,539.Q81,037,8Q98,574,3112,1
30.Kaiser, StefanStefan Kaiser Austria99,575,140.Q94,062,7LL
DNS
62,7
31.Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger Austria109,595,118.Q93,562,3
nq
62,3
32.Ågheim, MortenMorten Ågheim Norwegia96,570,245.Q90,557,4
nq
57,4
33.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy105,587,426.Q89,050,7
nq
50,7
34.Watase, YūtaYūta Watase Japonia104,083,732.Q86,548,2
nq
48,2
35.Okabe, TakanobuTakanobu Okabe Japonia103,081,934.Q86,047,8
nq
47,8
36.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria100,572,943.Q85,547,4
nq
47,4
37.Lie, HåvardHåvard Lie Norwegia96,568,747.Q84,544,1
nq
44,1
37.Medved, IgorIgor Medved Słowenia100,577,437.Q84,544,1
nq
44,1
39.Solem, MortenMorten Solem Norwegia101,078,336.Q84,542,6
nq
42,6
40.Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia107,090,621.Q83,539,8
nq
39,8
41.Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja96,569,246.Q81,035,3
nq
35,3
42.Wenninger, HannesHannes Wenninger Austria98,573,841.Q78,031,4
nq
31,4
43.Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja96,066,849.Q73,522,3
nq
22,3
44.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia87,544,567.pq75,022,0
nq
22,0
45.Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja107,587,028.Q74,520,1
nq
20,1
46.Pochwała, TomaszTomasz Pochwała Polska96,568,747.Q73,017,4
nq
17,4
47.Koch, MartinMartin Koch Austria113,5102,812.Q71,012,8
nq
12,8
48.Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem Norwegia107,591,520.Q69,08,7
nq
8,7
-Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria105,587,924.Q
DNS[56]
nq
DNS
-Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja111,097,816.pq96,570,2DSQ113,0101,9DSQ
-Jäkle, HansjörgHansjörg Jäkle Niemcy95,562,450.
nq
nq
-Biełow, AleksandrAleksandr Biełow Rosja92,561,551.
nq
nq
-Munters, JohanJohan Munters Szwecja92,561,551.
nq
nq
-Eberharter, WilfriedWilfried Eberharter Austria92,561,053.
nq
nq
-Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan91,058,854.
nq
nq
-Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan Słowenia91,558,255.
nq
nq
-Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone90,057,556.
nq
nq
-Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy92,557,057.
nq
nq
-Hofer, GerhardGerhard Hofer Austria92,055,158.
nq
nq
-Thurnbichler, StefanStefan Thurnbichler Austria89,554,659.
nq
nq
-Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan88,553,860.
nq
nq
-Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa88,553,860.
nq
nq
-Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia90,553,462.
nq
nq
-Mateja, RobertRobert Mateja Polska88,553,363.
nq
nq
-Nakamura, KazuhiroKazuhiro Nakamura Japonia90,550,964.
nq
nq
-Vogel, MarcMarc Vogel Szwajcaria87,550,065.
nq
nq
-Hafele, MathiasMathias Hafele Austria86,048,366.
nq
nq
-Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKirgistan Kirgistan84,043,768.
nq
nq
-Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja84,039,269.
nq
nq
-Mayr, IngemarIngemar Mayr Holandia84,038,770.
nq
nq
-Kobielew, WalerijWalerij Kobielew Rosja81,038,371.
nq
nq
-Santiago, RémiRémi Santiago Francja80,031,072.
nq
nq
-Erlacher, WolfgangWolfgang Erlacher Austria77,029,173.
nq
nq
-Metzler, BernhardBernhard Metzler Austria77,526,074.
nq
nq
-Janda, JakubJakub Janda Czechy76,022,375.
nq
nq
-Hörl, ThomasThomas Hörl Austria75,521,976.
nq
nq
-Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia75,521,976.
nq
nq
-Nikkel, JeroenJeroen Nikkel Holandia70,512,978.
nq
nq
-Chil-gu, KangKang Chil-gu Korea Południowa
DNS
nq
nq
-Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja
DNS
nq
nq
-Jiroutek, JakubJakub Jiroutek Czechy
DNS
nq
nq
-Doležal, MichalMichal Doležal Czechy
DNS
nq
nq
-Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy
DNS
nq
nq
-Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia
DNS
nq
nq

Legenda:

DNS – zawodnik nie wystartował;
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany;
pq – zawodnik z zapewnionym udziałem w konkursie głównym dzięki miejscu w pierwszej „15” Pucharu Świata;
Q – zawodnik zakwalifikował się;
LL – zawodnik zakwalifikował się jako lucky loser;
nq – zawodnik nie zakwalifikował się.

Klasyfikacja generalna turnieju

Adam Małysz, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001

Poniżej znajduje się końcowa klasyfikacja 49. Turnieju Czterech Skoczni po przeprowadzeniu czterech konkursów. Zwycięzca turnieju, Adam Małysz jako pierwszy w historii zdobył więcej niż 1000 punktów podczas jednego cyklu TCS. Ponadto, wygrał turniej z przewagą ponad 100 punktów nad drugim zawodnikiem, czego wcześniej nie uczynił żaden skoczek narciarski[57]. Łącznie, w tej edycji Turnieju Czterech Skoczni sklasyfikowanych zostało 79 zawodników z 17 państw[58].

Składy reprezentacji

Poniższa tabela zawiera składy wszystkich dwudziestu reprezentacji, które wzięły udział w 49. Turnieju Czterech Skoczni. W nawiasie obok nazwy kraju podana została liczba zawodników z poszczególnych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli przedstawiono także wyniki zajmowane przez zawodników we wszystkich czterech konkursach.

ZawodnikData urodzeniaMiejsce w 48. TCSStarty w 49. TCSŹródło
OberstdorfGarmisch-
Partenkirchen
InnsbruckBischofshofen
Austria (21)
Austria Baumgartner, AndreasAndreas Baumgartner28 sierpnia 1981q29[59]
Austria Eberharter, WilfriedWilfried Eberharter3 czerwca 198063qq[60]
Austria Erlacher, WolfgangWolfgang Erlacher23 września 1983q[61]
Austria Fettner, ManuelManuel Fettner17 czerwca 1985445[62]
Austria Goldberger, AndreasAndreas Goldberger29 listopada 19725202328q[63]
Austria Hafele, MathiasMathias Hafele23 grudnia 1983qq[64]
Austria Hofer, GerhardGerhard Hofer11 sierpnia 1982q[65]
Austria Horngacher, StefanStefan Horngacher20 września 19691169126[66]
Austria Höllwarth, MartinMartin Höllwarth13 kwietnia 19745415211610[67]
Austria Hörl, ThomasThomas Hörl20 sierpnia 198161qq[68]
Austria Kaiser, StefanStefan Kaiser15 lutego 1983597q3230[69]
Austria Kladler, WernerWerner Kladler4 lipca 1981q[70]
Austria Koch, MartinMartin Koch22 stycznia 19822934254047[71]
Austria Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl13 stycznia 19802114101519[72]
Austria Metzler, BernhardBernhard Metzler13 czerwca 19795725q[73]
Austria Nagiller, ChristianChristian Nagiller24 czerwca 198446q[74]
Austria Schneider, BalthasarBalthasar Schneider27 listopada 1984q[75]
Austria Schwarzenberger, ReinhardReinhard Schwarzenberger7 stycznia 197734q311831[76]
Austria Thurnbichler, StefanStefan Thurnbichler2 marca 1984qq[77]
Austria Wenninger, HannesHannes Wenninger21 kwietnia 198142[78]
Austria Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl14 października 197615017143[79]
Czechy (4)
Czechy Doležal, MichalMichal Doležal11 marca 19781238qqq[80]
Czechy Janda, JakubJakub Janda27 kwietnia 197848q[81]
Czechy Jiroutek, JakubJakub Jiroutek13 sierpnia 1977qqqq[82]
Czechy Hlava, JakubJakub Hlava29 grudnia 197942qq[83]
Estonia (1)
Estonia Jüris, JaanJaan Jüris23 czerwca 1977qq[84]
Finlandia (8)
Finlandia Ahonen, JanneJanne Ahonen11 maja 197729422[85]
Finlandia Hautamäki, JussiJussi Hautamäki20 kwietnia 19792532q3316[86]
Finlandia Hautamäki, MattiMatti Hautamäki14 lipca 198115111197[87]
Finlandia Jussilainen, RistoRisto Jussilainen10 czerwca 1975142771111[88]
Finlandia Kantee, VilleVille Kantee8 grudnia 1978922162417[89]
Finlandia Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström15 listopada 19832124q8[90]
Finlandia Nieminen, ToniToni Nieminen31 maja 19753161915[91]
Finlandia Soininen, JaniJani Soininen12 listopada 197210133969[92]
Francja (3)
Francja Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal15 stycznia 1983qqq41[93]
Francja Dessum, NicolasNicolas Dessum20 lutego 197735342842q[94]
Francja Santiago, RémiRémi Santiago10 grudnia 1980qqqq[95]
Holandia (3)
Holandia de Groot, NielsNiels de Groot1 maja 1981qq[96]
Holandia Mayr, IngemarIngemar Mayr30 listopada 197538q[97]
Holandia Nikkel, JeroenJeroen Nikkel14 grudnia 198046qq[98]
Japonia (8)
Japonia Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki27 kwietnia 197513qq3712[99]
Japonia Harada, MasahikoMasahiko Harada9 maja 1968631230q[100]
Japonia Kasai, NoriakiNoriaki Kasai6 czerwca 19722021344[101]
Japonia Miyahira, HideharuHideharu Miyahira21 grudnia 19737193022q[102]
Japonia Nakamura, KazuhiroKazuhiro Nakamura1 września 1980453841q[103]
Japonia Okabe, TakanobuTakanobu Okabe26 października 1970qqq35[104]
Japonia Watase, YūtaYūta Watase8 sierpnia 198262q503534[105]
Japonia Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka9 września 197840qq40[106]
Kazachstan (2)
Kazachstan Filimonow, StanisławStanisław Filimonow7 czerwca 1979qqqq[107]
Kazachstan Gajduk, PawiełPawieł Gajduk11 lutego 1976qqqq[108]
Kirgistan (1)
Kirgistan Czwykow, DmitrijDmitrij Czwykow14 października 1974q41qq[109]
Korea Południowa (4)
Korea Południowa Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul3 grudnia 198135q33qq[110]
Korea Południowa Yong-jik, ChoiChoi Yong-jik3 grudnia 1982qq[111]
Korea Południowa Chil-gu, KangKang Chil-gu8 sierpnia 1984q[112]
Korea Południowa Hyun-ki, KimKim Hyun-ki9 lutego 198365qq[113]
Niemcy (18)
Niemcy Audenrieth, RolandRoland Audenrieth2 lipca 1979q20q28[114]
Niemcy Duffner, ChristofChristof Duffner16 grudnia 19715610q29q[115]
Niemcy Else, DirkDirk Else27 sierpnia 197764qq[116]
Niemcy Grillhösl, ChristophChristoph Grillhösl16 listopada 1978qq[117]
Niemcy Hannawald, SvenSven Hannawald9 listopada 19744551013[118]
Niemcy Herr, AlexanderAlexander Herr4 października 1978268273623[119]
Niemcy Hornschuh, RonnyRonny Hornschuh2 lutego 19754849q[120]
Niemcy Jäkle, HansjörgHansjörg Jäkle19 października 19711830q20q[121]
Niemcy Löffler, FrankFrank Löffler9 sierpnia 19802225294926[122]
Niemcy Möllinger, MichaelMichael Möllinger25 października 1980694437[123]
Niemcy Neumayer, MichaelMichael Neumayer15 stycznia 19793936[124]
Niemcy Pieper, StefanStefan Pieper1 kwietnia 198248q[125]
Niemcy Reichel, FrankFrank Reichel16 lipca 19784235[126]
Niemcy Ritzerfeld, JörgJörg Ritzerfeld28 czerwca 1983q44[127]
Niemcy Schmitt, MartinMartin Schmitt29 stycznia 197831884[128]
Niemcy Späth, GeorgGeorg Späth24 lutego 1981qq[129]
Niemcy Störl, DennisDennis Störl3 października 1979q45[130]
Niemcy Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann16 września 19782428253133[131]
Norwegia (8)
Norwegia Ågheim, MortenMorten Ågheim20 lipca 19803829q4732[132]
Norwegia Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem21 listopada 19803315q48[133]
Norwegia Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen8 sierpnia 1977322613422[134]
Norwegia Lie, HåvardHåvard Lie21 maja 197537[135]
Norwegia Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy31 maja 19761945193414[136]
Norwegia Ottesen, LasseLasse Ottesen8 kwietnia 197484047q[137]
Norwegia Solem, MortenMorten Solem5 sierpnia 198016q2339[138]
Norwegia Stensrud, HenningHenning Stensrud20 sierpnia 197749q423918[139]
Polska (5)
Polska Małysz, AdamAdam Małysz3 grudnia 1977314311[140]
Polska Mateja, RobertRobert Mateja5 października 197455q3227q[141]
Polska Pochwała, TomaszTomasz Pochwała7 maja 198346[142]
Polska Skupień, WojciechWojciech Skupień9 marca 19763918141727[143]
Polska Śliwka, GrzegorzGrzegorz Śliwka19 kwietnia 1982q48q[144][145]
Rosja (4)
Rosja Biełow, AleksandrAleksandr Biełow11 września 1981q40qq[146]
Rosja Fatkullin, IldarIldar Fatkullin16 października 1982qq2543[147]
Rosja Kobielew, WalerijWalerij Kobielew4 marca 1973qqqq[148]
Rosja Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew26 grudnia 197937242DSQDSQ[149]
Słowacja (1)
Słowacja Mesík, MartinMartin Mesík17 października 1979q49qq[150]
Słowenia (6)
Słowenia Fras, DamjanDamjan Fras21 lutego 197340q5q[151]
Słowenia Kranjec, RobertRobert Kranjec16 lipca 1981qqq[152]
Słowenia Medved, IgorIgor Medved9 marca 198137[153]
Słowenia Radelj, JureJure Radelj26 listopada 197722341325[154]
Słowenia Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan22 stycznia 1983471743qq[155]
Słowenia Žonta, PeterPeter Žonta9 stycznia 19791612q2120[156]
Stany Zjednoczone (2)
Stany Zjednoczone Alborn, AlanAlan Alborn13 grudnia 1980qq[157]
Stany Zjednoczone Jones, ClintClint Jones5 października 1984qqq[158]
Szwajcaria (4)
Szwajcaria Freiholz, SylvainSylvain Freiholz23 listopada 197443q22q24[159]
Szwajcaria Küttel, AndreasAndreas Küttel25 kwietnia 19793618736[160]
Szwajcaria Steinauer, MarcoMarco Steinauer13 kwietnia 19764447q4321[161]
Szwajcaria Vogel, MarcMarc Vogel18 października 1981q[162]
Szwecja (2)
Szwecja Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs30 lipca 1980qq4645[163]
Szwecja Munters, JohanJohan Munters23 sierpnia 197837qqq[164]
Włochy (1)
Włochy Cecon, RobertoRoberto Cecon28 grudnia 19712343q45q[165]

Legenda:

DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany;
q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Klasyfikacja Pucharu Świata po zakończeniu turnieju

Najwięcej, 310 punktów Pucharu Świata w trakcie Turnieju Czterech Skoczni 2000/2001 zdobył Adam Małysz, który dzięki temu awansował z 26. na trzecie miejsce. Liderem pozostał Martin Schmitt, a na drugie miejsce awansował Janne Ahonen. Poniższa tabela przedstawia sklasyfikowanych zawodników w Pucharze Świata po przeprowadzeniu siedmiu konkursów indywidualnych - trzech w Kuopio oraz czterech w ramach Turnieju Czterech Skoczni[166].

Uwagi

  1. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni.
  2. a b c d Skok zakończony upadkiem.

Przypisy

  1. FIS-Ski - event: Oberstdorf, 29.12.2000 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2011-12-20].
  2. FIS-Ski - event: Garmisch-Partenkirchen, 01.01.2001 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2011-12-20].
  3. FIS-Ski - event: Innsbruck, 04.01.2001 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2011-12-20].
  4. FIS-Ski - event: Bischofshofen, 06.01.2001 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2011-12-20].
  5. a b Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Przed TCS - rozważania czy się odbędzie (pol.). skokinarciarskie.pl, 18 grudnia 2000. [dostęp 2011-12-16].
  6. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Turniej Czterech Skoczni odbędzie się (pol.). skokinarciarskie.pl, 21 grudnia 2000. [dostęp 2011-12-16].
  7. Marta Wąsowska: Skoki Narciarskie: Zasady Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 28 lipca 2001. s. 3. [dostęp 2011-12-20].
  8. Skoki narciarskie - Zwycięzcy TCS (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-17].
  9. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 24.11.2000 - Kuopio (Finlandia) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  10. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 02.12.2000 - Kuopio (Finlandia) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  11. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 03.12.2000 - Kuopio (Finlandia) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  12. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 25.11.2000 - Kuopio (Finlandia) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  13. Paweł Stawowczyk: Odwołane zawody PŚ w Lillehammer (pol.). skokinarciarskie.pl, 27 listopada 2000. [dostęp 2012-01-04].
  14. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: Klasyfikacja po konkursie: 03.12.2000, Kuopio K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  15. Fisskijumping.com – Encyklopedia – System KO (pol.). berkutschi.com. [dostęp 2017-01-18].
  16. Marta Wąsowska: Skoki Narciarskie: Zasady Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 28 lipca 2001. s. 1. [dostęp 2011-12-20].
  17. Skoki narciarskie - Zasady systemu KO w TCS (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-20].
  18. Marta Wąsowska: Skoki Narciarskie: Zasady Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 28 lipca 2001. s. 2. [dostęp 2011-12-20].
  19. a b c d Skijumping.pl - Wyniki Pucharu Świata, z dnia 2000-12-29 w Oberstdorf (HS 0), Niemcy (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2011-12-22].
  20. a b c d e 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 4th World Cup Competition - 4 Hills Tournament, Qualification Round (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-22].
  21. Erdinger Arena, Oberstdorf (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  22. a b Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  23. a b c d e 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 5th World Cup Competition - 4 Hills Tournament, Qualification Round (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-17].
  24. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 04.01.2001 - Innsbruck (Austria) K-108 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  25. a b c d e 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 6th World Cup Competition - 4 Hills Tournament, Qualification Round (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-17].
  26. Bergisel, Innsbruck (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  27. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 06.01.2001 - Bischofshofen (Austria) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  28. a b c d e 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 7th World Cup Competition - 4 Hills Tournament, Qualification Round (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-17].
  29. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  30. a b Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Martin Schmitt pewnie wygrywa w Oberstdrofie (pol.). skijumping.pl, 29 grudnia 2000. [dostęp 2011-12-20].
  31. Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: 29.12.2000 - Oberstdorf (Niemcy) K-115 (wyniki po I serii) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-20].
  32. 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 4th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-22].
  33. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 29.12.2000 - Oberstdorf (Niemcy) K-115 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-16].
  34. 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 5th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-21].
  35. a b c Skijumping.pl - Wyniki Pucharu Świata, z dnia 2001-01-01 w Garmisch-Partenkirchen (HS 125), Niemcy (ang.). skijumping.pl. [dostęp 2011-12-22].
  36. a b Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: 01.01.2001 - Garmisch-Parten. (Niemcy) K-115 (wyniki po I serii) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-21].
  37. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Małysz na podium i rekordzistą w Garmisch-Partenkirchen (pol.). skijumping.pl, 1 stycznia 2001. [dostęp 2011-12-21].
  38. a b Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: Klasyfikacja po konkursie: 01.01.2001, Garmisch-Parten. K-115 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-17].
  39. 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 5th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-22].
  40. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: 01.01.2001 - Garmisch-Parten. (Niemcy) K-115 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-17].
  41. a b c d Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Turniej Czterech Skoczni - Innsbruck (pol.). skokinarciarskie.pl, 4 stycznia 2001. [dostęp 2011-12-23].
  42. Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: 04.01.2001 - Innsbruck (Austria) K-108 (wyniki po I serii) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-23].
  43. a b c Skijumping.pl - Wyniki Pucharu Świata, z dnia 2001-01-04 w Innsbruck (HS 130), Austria (ang.). skijumping.pl. [dostęp 2011-12-23].
  44. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Wreszcie wygrana Adama Małysza! (pol.). skijumping.pl, 4 stycznia 2001. [dostęp 2011-12-23].
  45. 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 6th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-23].
  46. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Dmitrij Wassiliew podejrzany o doping (pol.). skokinarciarskie.pl, 4 lutego 2001. [dostęp 2011-12-23].
  47. Skoki Narciarskie - Dmitry Vassiliev (sylwetka, biografia) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-23].
  48. Skoki Narciarskie Polska: Dmitrij WASILJEW (Rosja) (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2011-12-23].
  49. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry: Season 2001 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2011-12-23].
  50. Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: Klasyfikacja po konkursie: 04.01.2001, Innsbruck K-108 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-17].
  51. Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: 06.01.2001 - Bischofshofen (Austria) K-120 (wyniki po I serii) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-24].
  52. a b c Skijumping.pl - Wyniki Pucharu Świata, z dnia 2001-01-06 w Bischofshofen (HS 140), Austria (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2011-12-24].
  53. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Turniej Czterech Skoczni - Bischofshofen (pol.). skokinarciarskie.pl, 6 stycznia 2001. [dostęp 2011-12-24].
  54. a b c Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Adam Małysz zwycięzcą! (pol.). skijumping.pl, 6 stycznia 2001. [dostęp 2011-12-24].
  55. 00/01 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 7th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org], 1 maja 2003. [dostęp 2011-12-24].
  56. Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni 2000/2001: 06.01.2001 - Bischofshofen (Austria) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-24].
  57. Marta Wąsowska: Skoki Narciarskie: Historia Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 25 lipca 2001. s. 2. [dostęp 2011-12-17].
  58. Skoki Narciarskie Polska - Skijumping.pl: Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2011-12-25].
  59. FIS-Ski - biographie: BAUMGARTNER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  60. FIS-Ski - biographie: EBERHARTER Wilfried (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  61. FIS-Ski - biographie: ERLACHER Wolfgang (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  62. FIS-Ski - biographie: FETTNER Manuel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  63. FIS-Ski - biographie: GOLDBERGER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  64. FIS-Ski - biographie: HAFELE Mathias (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  65. FIS-Ski - biographie: HOFER Gerhard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  66. FIS-Ski - biographie: HORNGACHER Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  67. FIS-Ski - biographie: HOELLWARTH Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  68. FIS-Ski - biographie: HOERL Thomas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  69. FIS-Ski - biographie: KAISER Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  70. FIS-Ski - biographie: KLADLER Werner (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  71. FIS-Ski - biographie: KOCH Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  72. FIS-Ski - biographie: LOITZL Wolfgang (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  73. FIS-Ski - biographie: METZLER Bernhard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  74. FIS-Ski - biographie: NAGILLER Christian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  75. FIS-Ski - biographie: SCHNEIDER Balthasar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  76. FIS-Ski - biographie: SCHWARZENBERGER Reinhard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  77. FIS-Ski - biographie: THURNBICHLER Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  78. FIS-Ski - biographie: WENNINGER Johannes (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  79. FIS-Ski - biographie: WIDHOELZL Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  80. FIS-Ski - biographie: DOLEZAL Michal (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  81. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  82. FIS-Ski - biographie: JIROUTEK Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  83. FIS-Ski - biographie: HLAVA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  84. FIS-Ski - biographie: JURIS Jaan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  85. FIS-Ski - biographie: AHONEN Janne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  86. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Jussi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  87. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Matti (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  88. FIS-Ski - biographie: JUSSILAINEN Risto (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  89. FIS-Ski - biographie: KANTEE Ville (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  90. FIS-Ski - biographie: LINDSTROEM Veli-Matti (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  91. FIS-Ski - biographie: NIEMINEN Toni (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  92. FIS-Ski - biographie: SOININEN Jani (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  93. FIS-Ski - biographie: CHEDAL Emmanuel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  94. FIS-Ski - biographie: DESSUM Nicolas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  95. FIS-Ski - biographie: SANTIAGO Remi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  96. FIS-Ski - biographie: GROOT DE Niels (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  97. FIS-Ski - biographie: MAYR Ingemar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  98. FIS-Ski - biographie: NIKKEL Jeroen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  99. FIS-Ski - biographie: FUNAKI Kazuyoshi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  100. FIS-Ski - biographie: HARADA Masahiko (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  101. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  102. FIS-Ski - biographie: MIYAHIRA Hideharu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  103. FIS-Ski - biographie: NAKAMURA Kazuhiro (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  104. FIS-Ski - biographie: OKABE Takanobu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  105. FIS-Ski - biographie: WATASE Yuta (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  106. FIS-Ski - biographie: YOSHIOKA Kazuya (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  107. FIS-Ski - biographie: FILIMONOV Stanislav (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  108. FIS-Ski - biographie: GAIDUK Pavel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  109. FIS-Ski - biographie: CHVYKOV Dmitriy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  110. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-Chul (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  111. FIS-Ski - biographie: CHOI Yong-Jik (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  112. FIS-Ski - biographie: KANG Chil-ku (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  113. FIS-Ski - biographie: KIM Hyun-Ki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  114. FIS-Ski - biographie: AUDENRIETH Roland (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  115. FIS-Ski - biographie: DUFFNER Christof (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  116. FIS-Ski - biographie: ELSE Dirk (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  117. FIS-Ski - biographie: GRILLHOESL Christoph (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  118. FIS-Ski - biographie: HANNAWALD Sven (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  119. FIS-Ski - biographie: HERR Alexander (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  120. FIS-Ski - biographie: HORNSCHUH Ronny (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  121. FIS-Ski - biographie: JAEKLE Hansjoerg (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  122. FIS-Ski - biographie: LOEFFLER Frank (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  123. FIS-Ski - biographie: MOELLINGER Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  124. FIS-Ski - biographie: NEUMAYER Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  125. FIS-Ski - biographie: PIEPER Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  126. FIS-Ski - biographie: REICHEL Frank (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  127. FIS-Ski - biographie: RITZERFELD Joerg (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  128. FIS-Ski - biographie: SCHMITT Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  129. FIS-Ski - biographie: SPAETH Georg (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  130. FIS-Ski - biographie: STOERL Dennis (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  131. FIS-Ski - biographie: UHRMANN Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  132. FIS-Ski - biographie: AAGHEIM Morten (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  133. FIS-Ski - biographie: DOENNEM Olav Magne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  134. FIS-Ski - biographie: INGEBRIGTSEN Tommy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  135. FIS-Ski - biographie: LIE Haavard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  136. FIS-Ski - biographie: LJOEKELSOEY Roar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  137. FIS-Ski - biographie: OTTESEN Lasse (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  138. FIS-Ski - biographie: SOLEM Morten (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  139. FIS-Ski - biographie: STENSRUD Henning (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  140. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  141. FIS-Ski - biographie: MATEJA Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  142. FIS-Ski - biographie: POCHWALA Tomasz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  143. FIS-Ski - biographie: SKUPIEN Wojciech (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  144. FIS-Ski - biographie: SLIWKA Grzegorz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  145. Skoki Narciarskie - Grzegorz Śliwka (Polska) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-17].
  146. FIS-Ski - biographie: BELOV Alexander (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  147. FIS-Ski - biographie: FATCHULLIN Ildar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  148. FIS-Ski - biographie: KOBELEV Valery (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  149. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitriy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  150. FIS-Ski - biographie: MESIK Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  151. FIS-Ski - biographie: FRAS Damjan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  152. FIS-Ski - biographie: KRANJEC Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  153. FIS-Ski - biographie: MEDVED Igor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  154. FIS-Ski - biographie: RADELJ Jure (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  155. FIS-Ski - biographie: URH-ZUPAN Primoz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  156. FIS-Ski - biographie: ZONTA Peter (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  157. FIS-Ski - biographie: ALBORN Alan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  158. FIS-Ski - biographie: JONES Clint (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  159. FIS-Ski - biographie: FREIHOLZ Sylvain (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  160. FIS-Ski - biographie: KUETTEL Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  161. FIS-Ski - biographie: STEINAUER Marco (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  162. FIS-Ski - biographie: VOGEL Marc (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  163. FIS-Ski - biographie: JAAFS Kristoffer (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  164. FIS-Ski - biographie: MUNTERS Johan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  165. FIS-Ski - biographie: CECON Roberto (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-17].
  166. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2000/2001: Klasyfikacja po konkursie: 06.01.2001, Bischofshofen K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2011-12-25].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Schattenberg20061230.jpg
Skijumping in Oberstdorf, Germany. Four-Hills-Tournament 2006/07
Vogtlandarena2.jpg
Autor: Matthias.Gruber 23:11, 4 October 2006 (UTC), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Sommer-Grand Prix in der Vogtlandarena am Schwarzberg in Klingenthal/Sa. 2007
Dmitri Wiktorowitsch Wassiljew.jpg
Autor: Alexander Nilssen from Tromsø, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dimitry Vassiliev, from the 2008 World Cup ski jumping event in Holmenkollen, Oslo.
Adam Malysz POL.JPG
Autor: Bjoertvedt, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adam Malysz talks to polish supporters after WC tournament in Holmenkollen, Oslo 2010
Schanzenanlage B'Hofen.JPG
(c) Eweht, CC BY-SA 3.0
Skisprunganlage Sepp Bradl in Bischofshofen; links: Paul-Außerleitner-Schanze, Mitte: Laidereggschanze
Adam Małysz at the 2010 Vancouver Winter Olympics.jpg
Autor: Iwona Erskine-Kellie, Licencja: CC BY 2.0
Adam Małysz : winner of a silver medal at the Winter Olympics 2010
Martin Schmitt 2005.jpg
Autor: Alexander Nilssen from Tromsø, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0
Martin Schmitt, taken at the WC event in Holmenkollen in 2005.
Vierschanzentournee logo.png
Logo of the Four Hills Tournament (aka Vierschanzentournee).
Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Innsbruck2.jpg
Autor: Windowlicker, Licencja: CC BY-SA 4.0
ski jumping in the night
MJL Schanze Garmisch3.jpg
Autor: Johannes Löw (Wikipedia: Mo4jolo), Licencja: CC BY-SA 2.5
Die alte Olympia-Schanzen (bis 2007) in Garmisch-Partenkirchen
Noriaki Kasai at the Holmenkollen 2006.jpg
Autor: Alexander Nilssen, Licencja: CC BY-SA 2.0
Noriaki Kasai at the Holmenkollen WC event 2006.