51. Turniej Czterech Skoczni

51. Turniej Czterech Skoczni
51. Vierschanzentournee
2001/20022003/2004
DyscyplinaSkoki narciarskie
Organizator Niemcy
 Austria
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody29 grudnia 2002
Oberstdorf
Zamknięcie (finał)6 stycznia 2003
Bischofshofen
I miejsce I miejsceJanne Ahonen
 Finlandia
II miejsce II miejsceSven Hannawald
 Niemcy
III miejsce III miejsceAdam Małysz
 Polska
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Janne Ahonen, zwycięzca 51. Turnieju Czterech Skoczni.

51. Turniej Czterech Skoczni (niem. 51. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, przeprowadzona w sezonie 2002/2003 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Początek turnieju nastąpił 28 grudnia 2002, podczas serii kwalifikacyjnej do konkursu na skoczni w Oberstdorfie, który odbył się dzień później. Następnie, 1 stycznia 2003 rozegrano konkurs w Garmisch-Partenkirchen, 4 stycznia w Innsbrucku oraz 6 stycznia w Bischofshofen.

Pierwszy konkurs wygrał Sven Hannawald, w drugich zawodach triumfował Primož Peterka, w trzecich zawodach zwyciężył Janne Ahonen, a w czwartych najlepszy okazał się Bjørn Einar Romøren. W klasyfikacji łącznej zwyciężył Janne Ahonen, który uzyskał 999,9 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Sven Hannawald, a na najniższym stopniu podium Turnieju Czterech Skoczni stanął Adam Małysz.

W Turnieju Czterech Skoczni rywalizacja w pierwszej serii toczyła się systemem KO, a w drugiej serii zawodnicy rywalizowali tak, jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.

Q – zwycięzca pary kwalifikacyjnej
q – „szczęśliwy przegrany” (zawodnik przegrał w bezpośredniej rywalizacji, ale awansował do II tury)

Skocznie

W sezonie 2002/2003 zgodnie z tradycją wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni rozegrano na dwóch skoczniach niemieckich tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen oraz dwóch austriackich tj. w Innsbrucku i Bischofshofen.

Nazwa skoczniMiastoPunkt konstrukcyjnyPunkt sędziowskiOficjalny rekord skoczni[a]
Schattenberg20061230.jpgSchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK-115123 m[1]133 m, Niemcy Martin Schmitt
(29.12.2000)[2]
MJL Schanze Garmisch3.jpgGroße OlympiaschanzeNiemcy Garmisch-PartenkirchenK-115121 m[3]129,5 m, Polska Adam Małysz
(01.01.2001)[4]
Innsbruck2.jpgBergiselAustria InnsbruckK-120134 m[5]134,5 m, Niemcy Sven Hannawald
(04.01.2002)[6]
Schanzenanlage B'Hofen.JPGPaul-Ausserleitner-SchanzeAustria BischofshofenK-120132 m[7]139 m, Niemcy Sven Hannawald
(06.01.2002)[8]

Oberstdorf

Data: 29 grudnia 2002
Godzina: 13.45
Państwo: Niemcy Niemcy
Skocznia: Schattenbergschanze
Punkt konstrukcyjny: 115 m

Zestawienie par KO w konkursie głównym

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Austria Andreas WidhölzlvsNiemcy Jörg Ritzerfeld
Niemcy Michael NeumayervsFinlandia Veli-Matti Lindström
Słowenia Robert KranjecvsNorwegia Lars Bystøl
Szwecja Kristoffer JåfsvsSzwajcaria Andreas Küttel
Słowenia Damjan FrasvsNiemcy Michael Möllinger
Niemcy Michael UhrmannvsNiemcy Stephan Hocke
Szwajcaria Simon AmmannvsWłochy Roberto Cecon
Polska Marcin BachledavsNorwegia Sigurd Pettersen
Niemcy Maximilian MechlervsFinlandia Arttu Lappi
Norwegia Anders BardalvsPolska Adam Małysz
Finlandia Jussi HautamäkivsFinlandia Matti Hautamäki
Niemcy Alexander HerrvsNiemcy Stefan Pieper
Norwegia Bjørn Einar RomørenvsAustria Andreas Kofler
Austria Thomas MorgensternvsAustria Martin Höllwarth
Słowenia Peter ŽontavsSłowenia Primož Peterka
Niemcy Dirk ElsevsAustria Martin Koch
Czechy Jakub JandavsNorwegia Henning Stensrud
Norwegia Kim-Roar HansenvsJaponia Kazuyoshi Funaki
Czechy Jan MaturavsJaponia Hideharu Miyahira
Finlandia Tami KiuruvsNiemcy Georg Späth
Niemcy Christof DuffnervsAustria Andreas Goldberger
Polska Tomisław TajnervsJaponia Noriaki Kasai
Finlandia Akseli KokkonenvsNiemcy Martin Schmitt
Austria Florian LieglvsFinlandia Janne Ahonen
Niemcy Sven HannawaldvsNorwegia Roar Ljøkelsøy

Wyniki zawodów (28.12.2002-29.12.2002)

W tabeli zestawiono wyniki zawodów w Oberstdorfie wraz z wynikami serii kwalifikacyjnej. Uwzględniona została kolejność według miejsc zajętych w konkursie głównym.

MZawodnikPaństwoKwalifikacje[9]Konkurs główny[10]
SkokNotaMiejsceSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy
DNS
pq125,5138,9Q119,0124,2263,1
2.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria106,598,212.pq122,5132,0Q119,0125,7257,7
3.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia112,5110,52.pq124,0134,2Q118,5123,3257,5
4.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy112,5110,52.Q121,0127,8Q119,0124,7252,5
5.Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria107,098,113.pq117,0119,1Q120,0126,0245,1
6.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia113,5113,81.pq117,0118,6LL120,0125,0243,6
7.Peterka, PrimožPrimož Peterka Słowenia106,098,311.pq119,5119,1LL117,0120,6239,7
8.Žonta, PeterPeter Žonta Słowenia106,098,311.pq119,0121,7Q116,0117,3239,0
9.Morgenstern, ThomasThomas Morgenstern Austria99,582,639.Q123,0131,4LL110,0106,0237,4
10.Liegl, FlorianFlorian Liegl Austria92,068,160.pq116,0117,3LL117,5119,5236,8
11.Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström Finlandia103,090,924.Q119,0121,7Q114,5114,1235,8
12.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia101,588,230.Q116,0117,3Q116,5118,2235,5
13.Małysz, AdamAdam Małysz Polska105,095,016.pq118,0120,9Q113,5112,8233,7
14.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria109,5106,15.pq113,0112,4Q116,0119,3231,7
15.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy101,587,731.pq117,0119,6Q113,0110,9230,5
16.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia107,5102,07.Q113,0112,4Q116,0117,8230,2
17.Pettersen, SigurdSigurd Pettersen Norwegia105,094,518.pq112,0107,1Q118,5122,8229,9
18.Lappi, ArttuArttu Lappi Finlandia105,594,917.Q114,0113,7Q115,0116,0229,7
19.Späth, GeorgGeorg Späth Niemcy105,5109,06.Q113,0112,4Q114,5115,6228,0
20.Pieper, StefanStefan Pieper Niemcy106,096,814.Q108,5103,3Q119,5122,1225,4
21.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia110,5107,44.pq112,5111,0Q113,0113,4224,4
22.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia105,595,915.Q112,5111,5Q113,0111,4222,9
23.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia108,0101,98.pq113,0112,4Q111,0110,3222,7
24.Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia102,089,628.Q113,5112,8Q111,5109,2222,0
25.Hocke, StephanStephan Hocke Niemcy104,593,619.Q116,5117,7LL109,0103,2220,9
26.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia107,099,19.Q111,0106,8Q112,5111,0217,8
27.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria100,085,532.Q107,5100,5Q108,0102,9203,4
28.Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl Austria102,590,026.pq109,0103,7Q105,095,5199,2
29.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria103,591,822.Q109,0103,7Q105,094,0197,7
30.Else, DirkDirk Else Niemcy98,581,841.Q104,593,6Q105,595,9189,5
31.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar Romøren Norwegia98,582,838.Q113,0112,4nq112,4
32.Bystøl, LarsLars Bystøl Norwegia103,591,822.Q113,0111,9nq111,9
33.Mechler, MaximilianMaximilian Mechler Niemcy99,584,633.Q112,0110,1nq110,1
34.Möllinger, MichaelMichael Möllinger Niemcy103,091,921.Q111,5108,2nq108,2
35.Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia100,084,035.Q112,0108,1nq108,1
36.Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy103,089,927.Q110,5105,9nq105,9
45.Bachleda, MarcinMarcin Bachleda Polska99,584,633.Q103,593,3nq93,3
46.Tajner, TomisławTomisław Tajner Polska96,577,247.Q103,091,9nq91,9

Garmisch-Partenkirchen

Data: 1 stycznia 2003
Godzina: 13.45
Państwo: Niemcy Niemcy
Skocznia: Große Olympiaschanze
Punkt konstrukcyjny: 115 m
Rekord skoczni: Polska Adam Małysz (1.01 2001) – 129,5 m

Zestawienie polskich par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Polska Marcin BachledavsSłowenia Peter Žonta
Polska Adam MałyszvsAustria Martin Koch

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1Primož Peterka Słowenia123,5133,8123,5130,8264,6Q
2Andreas Goldberger Austria121,5129,2123,0131,9261,1Q
Adam Małysz Polska121,0128,3123,5132,8261,1Q
4Roar Ljøkelsøy Norwegia122,0126,1122,5130,0256,1Q
5Janne Ahonen Finlandia123,0132,4129,0123,2255,6Q
6Simon Ammann Szwajcaria118,5122,3119,5125,6247,9Q
7Hideharu Miyahira Japonia117,5122,0118,0123,9245,9q
8Andreas Kofler Austria120,0124,5117,5121,0245,5Q
9Andreas Widhölzl Austria118,0122,4115,5117,4239,8Q
10Martin Höllwarth Austria121,0121,8114,5115,1236,9Q
11Arttu Lappi Finlandia115,0115,5117,0120,6236,1Q
12Sven Hannawald Niemcy118,0123,4124,0111,7235,1Q
13Jakub Janda Czechy114,0114,2116,0118,3232,5Q
14Veli-Matti Lindström Finlandia115,0115,0116,0117,3232,3Q
15Bjørn Einar Romøren Norwegia116,5118,7116,0112,3231,0Q
Tami Kiuru Finlandia114,5114,1115,5116,9231,0q
...........................
49Marcin Bachleda Polska95,073,5--73,5P

Innsbruck

Data: 4 stycznia 2003
Godzina: 13.45
Państwo: Austria Austria
Skocznia: Bergisel
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Rekord skoczni: Niemcy Sven Hannawald (4.01 2002) – 134,5 m

Zestawienie polskich par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Norwegia Bjørn Einar RomørenvsPolska Marcin Bachleda
Polska Adam MałyszvsAustria Bernhard Metzler

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1Janne Ahonen Finlandia122,0120,1115,5107,4227,5Q
2Florian Liegl Austria121,5118,2112,5100,5218,7Q
3Martin Höllwarth Austria118,5112,8113,5103,8216,6Q
4Sven Hannawald Niemcy114,0103,2117,5112,5215,7Q
5Andreas Widhölzl Austria118,5113,8112,0100,6214,4Q
6Adam Małysz Polska118,5112,3112,099,6211,9Q
7Roar Ljøkelsøy Norwegia114,5104,6115,0106,0210,6Q
8Andreas Goldberger Austria117,0110,1111,098,3208,4q
9Martin Schmitt Niemcy114,0103,2114,0103,7206,9Q
10Andreas Kofler Austria116,5108,2110,596,4204,6Q
11Hideharu Miyahira Japonia115,0107,0110,097,5204,5Q
12Thomas Morgenstern Austria113,5103,3112,099,6202,9Q
13Noriaki Kasai Japonia116,5110,7107,092,1202,8Q
14Balthasar Schneider Austria113,5103,8110,596,4200,2q
15Primož Peterka Słowenia111,599,7110,598,4198,1Q
...........................
44Marcin Bachleda Polska100,575,9--75,9P

Bischofshofen

Data: 6 stycznia 2003
Godzina: 13.45
Państwo: Austria Austria
Skocznia: Paul-Ausserleitner-Schanze
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Rekord skoczni: Niemcy Sven Hannawald (6.01 2002) – 139 m

Zestawienie polskich par

Z powodu śniegu kwalifikacje do konkursu zostały przełożone z 5 na 6 stycznia, na godzinę przed głównymi zmaganiami. Wobec tego organizatorzy zrezygnowali z systemu KO.

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2Punkty
1Bjørn Einar Romøren Norwegia126,5127,2130,5135,9263,1
2Sven Hannawald Niemcy128,5132,8127,0129,6262,4
Andreas Kofler Austria125,5126,9130,0135,5262,4
4Janne Ahonen Finlandia130,0136,0123,5123,3259,3
5Sigurd Pettersen Norwegia134,5138,1123,0118,9257,0
6Thomas Morgenstern Austria132,5140,5120,0115,0255,5
7Adam Małysz Polska119,5114,1133,0138,9253,0
8Primož Peterka Słowenia128,5132,3122,5120,0252,3
9Florian Liegl Austria133,5141,8116,5108,7250,5
10Roberto Cecon Włochy126,0126,3123,5121,8248,1
11Peter Žonta Słowenia124,0122,7124,5123,6246,3
12Georg Späth Niemcy130,0135,0117,5109,5244,5
13Matti Hautamäki Finlandia125,0124,5124,0119,7244,2
14Andreas Widhölzl Austria124,5124,1120,5116,4240,5
15Roar Ljøkelsøy Norwegia126,5127,2118,5111,8239,0
........................
42Robert Mateja Polska107,088,6--88,6
50Marcin Bachleda Polska74,020,7--20,7

Klasyfikacja generalna

Poz.SkoczekKrajPunkty
1Janne Ahonen Finlandia999.9
2Sven Hannawald Niemcy976.3
3Adam Małysz Polska959.7
4Andreas Kofler Austria957.6
5Primož Peterka Słowenia954.7
6Roar Ljøkelsøy Norwegia949.3
7Martin Höllwarth Austria945.6
8Florian Liegl Austria934.2
9Andreas Goldberger Austria923.0
10Thomas Morgenstern Austria912.8
11Hideharu Miyahira Japonia908.9
12Andreas Widhölzl Austria893.9
13Sigurd Pettersen Norwegia890.6
14Georg Späth Niemcy870.8
15Veli-Matti Lindström Finlandia868.7
............
44Marcin Bachleda Polska263.4
62Tomisław Tajner Polska91.9
64Robert Mateja Polska88.6

Linki zewnętrzne

Uwagi

  1. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem 51. Turnieju Czterech Skoczni.

Przypisy

  1. 02/03 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 9th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2011-12-25].
  2. Erdinger Arena, Oberstdorf (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  3. 02/03 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 10th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2011-12-25].
  4. Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  5. 02/03 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 11th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2011-12-25].
  6. Bergisel, Innsbruck (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  7. 02/03 FIS WORLD CUP SKI-JUMPING, 12th World Cup Competition - 4 Hills Tournament (ang.). skijumping-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2011-12-25].
  8. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-16].
  9. Ski-Jumping KO K115 Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-06-04].
  10. Ski-Jumping KO K115 Results Final Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-06-04].

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Schanzenanlage B'Hofen.JPG
(c) Eweht, CC BY-SA 3.0
Skisprunganlage Sepp Bradl in Bischofshofen; links: Paul-Außerleitner-Schanze, Mitte: Laidereggschanze
Schattenberg20061230.jpg
Skijumping in Oberstdorf, Germany. Four-Hills-Tournament 2006/07
Vierschanzentournee logo.png
Logo of the Four Hills Tournament (aka Vierschanzentournee).
Innsbruck2.jpg
Autor: Windowlicker, Licencja: CC BY-SA 4.0
ski jumping in the night
MJL Schanze Garmisch3.jpg
Autor: Johannes Löw (Wikipedia: Mo4jolo), Licencja: CC BY-SA 2.5
Die alte Olympia-Schanzen (bis 2007) in Garmisch-Partenkirchen
Janne Ahonen Oslo 2011 (team, normal hill) 1.jpg
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Janne Ahonen podczas konkursu drużynowego mężczyzn na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 w Oslo.