54. Turniej Czterech Skoczni

54. Turniej Czterech Skoczni
54. Vierschanzentournee
2004/20052006/2007
DyscyplinaSkoki narciarskie
Organizator Niemcy
 Austria
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody29 grudnia 2005
Oberstdorf
Zamknięcie (finał)6 stycznia 2006
Bischofshofen
I miejsce I miejsceJanne Ahonen
 Finlandia,
Jakub Janda
 Czechy
III miejsce III miejsceRoar Ljøkelsøy
 Norwegia
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Janne Ahonen, zwycięzca 54. Turnieju Czterech Skoczni.
Jakub Janda, zwycięzca 54. Turnieju Czterech Skoczni.

54. Turniej Czterech Skoczni (niem. 54. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, przeprowadzona w sezonie 2005/2006 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rozgrywany był od 29 grudnia 2005 do 6 stycznia 2006.

Był to pierwszy przypadek, że Turniej zakończył się zwycięstwem dwóch skoczków. Wygrali ex aequo Janne Ahonen i Jakub Janda[1]. Dla Ahonena był to czwarty triumf w klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni[2].

Q – zwycięzca pary kwalifikacyjnej
LL - „szczęśliwy przegrany” (zawodnik przegrał w bezpośredniej rywalizacji, ale awansował do II tury)

Oberstdorf

Data: 29 grudnia 2005
Godzina: 16.30
Państwo: Niemcy Niemcy
Skocznia: Schattenbergschanze
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Rozmiar skoczni (HS): 137 m
Rekord skoczni: Norwegia Sigurd Pettersen (29 grudnia 2003) – 143,5 m

Zestawienie par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Czechy Jan MaturavsJaponia Daiki Itō
Austria Wolfgang LoitzlvsNorwegia Bjørn Einar Romøren
Finlandia Joonas IkonenvsNorwegia Sigurd Pettersen
Słowenia Jernej DamjanvsSzwajcaria Michael Möllinger
Austria Thomas MorgensternvsAustria Martin Höllwarth
Słowacja Martin MesíkvsNiemcy Michael Neumayer
Włochy Andrea MorassivsSzwajcaria Simon Ammann
Niemcy Maximilian MechlervsFinlandia Janne Ahonen
Finlandia Risto JussilainenvsWłochy Sebastian Colloredo
Finlandia Harri OllivsNorwegia Lars Bystøl
Finlandia Janne HapponenvsFinlandia Tami Kiuru
Niemcy Martin SchmittvsJaponia Takanobu Okabe
Finlandia Matti HautamäkivsNorwegia Roar Ljøkelsøy
Estonia Jens SalumäevsPolska Adam Małysz
Słowenia Rok BenkovičvsJaponia Noriaki Kasai
Czechy Antonín HájekvsRosja Dmitrij Wasiljew
Japonia Tsuyoshi IchinohevsNiemcy Alexander Herr
Norwegia Tommy IngebrigtsenvsNiemcy Georg Späth
Polska Kamil StochvsAustria Martin Koch
Francja David LazzaronivsSłowenia Primož Peterka
Polska Robert MatejavsAustria Andreas Kofler
Austria Balthasar SchneidervsSłowenia Robert Kranjec
Niemcy Julian MusiolvsSzwajcaria Andreas Küttel
Japonia Hiroki YamadavsNiemcy Michael Uhrmann
Czechy Jakub JandavsAustria Andreas Widhölzl

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1Janne Ahonen Finlandia130,5 m135,9 pkt130,0 m135,0 pkt270,9 pktQ
2Roar Ljøkelsøy Norwegia128,5 m129,8 pkt132,0 m138,6 pkt268,4 pktLL
3Jakub Janda Czechy123,5 m121,8 pkt133,5 m140,8 pkt262,6 pktQ
4Takanobu Okabe Japonia128,0 m127,9 pkt130,5 m132,9 pkt260,8 pktQ
5Matti Hautamäki Finlandia129,5 m132,6 pkt125,5 m125,4 pkt258,0 pktQ
6Andreas Widhölzl Austria119,5 m113,6 pkt130,0 m134,5 pkt248,1 pktLL
7Georg Späth Niemcy119,5 m113,6 pkt129,0 m131,7 pkt245,3 pktQ
8Simon Ammann Szwajcaria120,5 m114,9 pkt128,0 m129,9 pkt244,8 pktQ
9Michael Uhrmann Niemcy120,5 m115,4 pkt127,5 m129,0 pkt244,4 pktQ
10Bjørn Einar Romøren Norwegia117,0 m107,6 pkt131,5 m136,2 pkt243,8 pktQ
11Dmitrij Wasiljew Rosja117,5 m107,0 pkt134,5 m136,6 pkt243,6 pktQ
12Alexander Herr Niemcy117,5 m108,0 pkt129,0 m130,7 pkt238,7 pktQ
13Noriaki Kasai Japonia119,5 m113,1 pkt125,5 m124,9 pkt238,0 pktQ
13Adam Małysz Polska121,0 m115,8 pkt124,0 m122,2 pkt238,0 pktQ
15Andreas Kofler Austria122,0 m119,1 pkt122,0 m117,6 pkt236,7 pktQ
16Daiki Itō Japonia116,5 m106,7 pkt126,5 m125,7 pkt232,4 pktQ
17Rok Benkovič Słowenia117,0 m107,6 pkt125,0 m123,5 pkt231,1 pktLL
18Joonas Ikonen Finlandia117,5 m108,5 pkt124,5 m122,1 pkt230,6 pktQ
19Primož Peterka Słowenia119,5 m112,1 pkt123,0 m118,4 pkt230,5 pktQ
20Andreas Küttel Szwajcaria111,0 m94,8 pkt130,5 m135,4 pkt230,2 pktQ
21Michael Neumayer Niemcy118,0 m108,9 pkt124,5 m120,6 pkt229,5 pktQ
22Tommy Ingebrigtsen Norwegia116,5 m103,7 pkt125,5 m123,4 pkt227,1 pktLL
23Martin Koch Austria112,0 m96,6 pkt127,0 m126,6 pkt223,2 pktQ
24Martin Schmitt Niemcy116,0 m106,3 pkt120,5 m114,4 pkt220,7 pktLL
25Martin Höllwarth Austria113,0 m99,9 pkt123,5 m119,8 pkt219,7 pktQ
26Robert Kranjec Słowenia111,5 m96,7 pkt124,0 m121,2 pkt217,9 pktQ
27Janne Happonen Finlandia111,5 m94,7 pkt122,0 m117,1 pkt211,8 pktQ
28Lars Bystøl Norwegia110,0 m94,5 pkt120,0 m114,0 pkt208,5 pktQ
29Sebastian Colloredo Włochy110,0 m93,5 pkt121,0 m114,8 pkt208,3 pktQ
30Michael Möllinger Szwajcaria109,5 m93,6 pkt119,5 m111,6 pkt205,2 pktQ
31Andrea Morassi Włochy115,0 m103,5 pkt--103,5 pktP
32Robert Mateja Polska113,0 m99,4 pkt--99,4 pktP
33Martin Mesík Słowacja111,5 m96,2 pkt--96,2 pktP
34Tami Kiuru Finlandia110,5 m93,9 pkt--93,9 pktP
35Tsuyoshi Ichinohe Japonia109,5 m93,1 pkt--93,1 pktP
36Thomas Morgenstern Austria109,5 m92,1 pkt--92,1 pktP
37Balthasar Schneider Austria109,0 m91,2 pkt--91,2 pktP
37Julian Musiol Niemcy109,0 m91,2 pkt--91,2 pktP
39Wolfgang Loitzl Austria109,5 m90,6 pkt--90,6 pktP
40Harri Olli Finlandia108,5 m90,3 pkt--90,3 pktP
41Maximilian Mechler Niemcy106,0 m84,3 pkt--84,3 pktP
42Jan Matura Czechy104,5 m84,1 pkt--84,1 pktP
43Risto Jussilainen Finlandia106,0 m83,8 pkt--83,8 pktP
44Hiroki Yamada Japonia104,5 m82,6 pkt--82,6 pktP
45Antonín Hájek Czechy103,5 m80,3 pkt--80,3 pktP
46Jens Salumäe Estonia105,0 m80,0 pkt--80,0 pktP
47David Lazzaroni Francja102,0 m79,0 pkt--79,0 pktP
48Jernej Damjan Słowenia99,0 m71,7 pkt--71,7 pktP
49Kamil Stoch Polska97,0 m66,1 pkt--66,1 pktP
50Sigurd Pettersen Norwegia80,5 m27,9 pkt--27,9 pktP

Garmisch-Partenkirchen

Data: 1 stycznia 2006
Godzina: 13.45
Państwo: Niemcy Niemcy
Skocznia: Große Olympiaschanze
Punkt konstrukcyjny: 115 m
Rozmiar skoczni (HS): 125 m
Rekord skoczni: Polska Adam Małysz (1 stycznia 2001) – 129,5 m

Zestawienie par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Austria Balthasar SchneidervsPolska Kamil Stoch
Rosja Dmitrij WasiljewvsFinlandia Tami Kiuru
Austria Andreas WidhölzlvsNorwegia Lars Bystøl
Rosja Dienis KorniłowvsNiemcy Andreas Wank
Włochy Sebastian ColloredovsSzwajcaria Michael Möllinger
Finlandia Harri OllivsEstonia Jens Salumäe
Niemcy Maximilian MechlervsPolska Adam Małysz
Finlandia Joonas IkonenvsSłowenia Primož Peterka
Rosja Dmitrij IpatowvsSłowenia Rok Benkovič
Francja David LazzaronivsAustria Wolfgang Loitzl
Czechy Antonín HájekvsJaponia Takanobu Okabe
Finlandia Janne HapponenvsPolska Robert Mateja
Słowenia Jurij TepešvsAustria Martin Höllwarth
Kanada Stefan ReadvsNorwegia Roar Ljøkelsøy
Niemcy Mario KürschnervsSzwajcaria Simon Ammann
Niemcy Michael NeumayervsNorwegia Bjørn Einar Romøren
Japonia Daiki ItōvsNiemcy Kai Bracht
Austria Stefan ThurnbichlervsNiemcy Michael Uhrmann
Niemcy Alexander HerrvsAustria Martin Koch
Białoruś Piotr CzaadajewvsAustria Andreas Kofler
Czechy Jan MaturavsFinlandia Janne Ahonen
Białoruś Maksim AnisimauvsSzwajcaria Andreas Küttel
Austria Thomas MorgensternvsNiemcy Georg Späth
Słowenia Robert KranjecvsFinlandia Matti Hautamäki
Czechy Jakub JandavsJaponia Noriaki Kasai

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1Jakub Janda Czechy125,0135,5121,5129,2264,7Q
2Janne Ahonen Finlandia122,5130,5124,0131,7262,2Q
3Matti Hautamäki Finlandia123,0132,4120,5127,9260,3Q
4Andreas Küttel Szwajcaria122,5132,0121,0127,8259,8Q
5Roar Ljøkelsøy Norwegia120,0126,5118,5123,3249,8Q
6Andreas Kofler Austria124,5132,1116,0116,8248,9Q
7Michael Uhrmann Niemcy122,0129,1117,5117,5246,6Q
8Simon Ammann Szwajcaria120,5123,4117,5119,5242,9Q
9Georg Späth Niemcy117,0118,1119,0122,7240,8Q
10Takanobu Okabe Japonia116,5117,7118,0120,9238,6Q
11Martin Koch Austria119,0121,2116,5116,2237,4Q
12Noriaki Kasai Japonia119,0123,2114,5113,1236,3q
13Rok Benkovič Słowenia115,5115,9117,0119,1235,0Q
14Dmitrij Wasiljew Rosja117,0115,6117,0117,6233,2Q
15Alexander Herr Niemcy117,5117,5116,0114,3231,8q
...........................
21Adam Małysz Polska114,5113,1112,5109,5222,6Q
29Kamil Stoch Polska109,0102,7108,099,4202,1Q
39Robert Mateja Polska108,099,9--99,9P

Innsbruck

Data: 4 stycznia 2006
Godzina: 13.45
Państwo: Austria Austria
Skocznia: Bergisel
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Rozmiar skoczni (HS): 130 m
Rekord skoczni: Polska Adam Małysz (11 września 2004) – 136 m

Zestawienie polskich par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Polska Robert MatejavsNorwegia Anders Bardal
Polska Rafał ŚliżvsAustria Manuel Fettner
Polska Stefan HulavsAustria Reinhard Schwarzenberger
Niemcy Michael UhrmannvsPolska Kamil Stoch

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1Lars Bystøl Norwegia127,0129,1129,5135,6264,7Q
2Jakub Janda Czechy123,5121,8133,0141,4263,2q
3Bjørn Einar Romøren Norwegia126,0126,3128,5131,8258,1Q
4Thomas Morgenstern Austria130,0134,5124,5123,1257,6Q
5Roar Ljøkelsøy Norwegia128,0131,4125,0125,5256,9Q
6Janne Ahonen Finlandia124,0122,7129,0132,7255,4Q
7Andreas Küttel Szwajcaria127,5131,5124,0123,7255,2Q
8Takanobu Okabe Japonia123,5121,8130,0132,0253,8Q
9Noriaki Kasai Japonia128,0129,9123,5121,8251,7Q
10Rok Benkovič Słowenia126,0127,8124,5123,6251,4Q
11Andreas Kofler Austria125,0125,0126,0126,3251,3Q
12Andreas Widhölzl Austria123,5121,3128,0128,9250,2Q
13Georg Späth Niemcy124,5122,1126,0126,3248,4q
14Sebastian Colloredo Włochy123,5121,8126,0126,3248,1Q
15Matti Hautamäki Finlandia126,5127,2123,0119,9247,1q
...........................
26Rafał Śliż Polska122,0117,6117,0107,6225,2Q
37Robert Mateja Polska118,0108,9--108,9P
41Kamil Stoch Polska116,0105,3--105,3P
47Stefan Hula Polska107,589,0--89,0P

Bischofshofen

Data: 6 stycznia 2006
Godzina: 16.30
Państwo: Austria Austria
Skocznia: Paul-Ausserleitner-Schanze
Punkt konstrukcyjny: 125 m
Rozmiar skoczni (HS): 140 m
Rekord skoczni: Japonia Daiki Itō (6 stycznia 2005) – 143 m

Zestawienie polskich par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Polska Robert MatejavsFinlandia Joonas Ikonen
Polska Stefan HulavsFinlandia Janne Happonen
Polska Kamil StochvsJaponia Noriaki Kasai
Polska Rafał ŚliżvsNorwegia Roar Ljøkelsøy

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1Janne Ahonen Finlandia141,0146,3141,5146,7293,0q
2Jakub Janda Czechy141,0147,3139,0143,7291,0Q
3Roar Ljøkelsøy Norwegia137,0140,1138,0141,9282,0Q
4Andreas Küttel Szwajcaria137,0139,1137,0138,6277,7Q
5Bjørn Einar Romøren Norwegia134,0131,7134,5134,1265,8Q
6Takanobu Okabe Japonia135,5135,9131,5128,7264,6Q
7Alexander Herr Niemcy132,0127,6135,5134,4262,0Q
8Thomas Morgenstern Austria132,0131,1130,0126,5257,6Q
9Andreas Widhölzl Austria132,5128,0132,0128,6256,6Q
10Andreas Kofler Austria129,0122,7134,0133,2255,9Q
11Noriaki Kasai Japonia132,5129,5130,0126,0255,5Q
12Michael Uhrmann Niemcy131,0126,3132,0128,1254,4Q
13Rok Benkovič Słowenia133,0129,9129,5123,6253,5Q
Sebastian Colloredo Włochy129,5123,6133,0129,9253,5Q
15Janne Happonen Finlandia132,5129,0129,5123,6252,6Q
Matti Hautamäki Finlandia132,5130,5129,5122,1252,6Q
...........................
33Kamil Stoch Polska124,5112,6--112,6P
35Rafał Śliż Polska124,5112,1--112,1P
38Robert Mateja Polska121,0105,8--105,8P
45Stefan Hula Polska117,599,0--99,0P

Klasyfikacja generalna

Poz.SkoczekKrajPunkty
1Janne Ahonen Finlandia1081,5
Jakub Janda Czechy1081,5
3Roar Ljøkelsøy Norwegia1057,1
4Andreas Küttel Szwajcaria1022,9
5Matti Hautamäki Finlandia1018,0
6Takanobu Okabe Japonia1017,8
7Bjørn Einar Romøren Norwegia997,9
8Andreas Kofler Austria992,8
9Noriaki Kasai Japonia981,5
10Georg Späth Niemcy976,7
11Michael Uhrmann Niemcy975,0
12Rok Benkovič Słowenia971,0
13Simon Ammann Szwajcaria964,3
14Dmitrij Wasiljew Rosja952,9
15Sebastian Colloredo Włochy932,5
............
34Kamil Stoch Polska486,1
35Adam Małysz Polska460,6
39Robert Mateja Polska414,0
41Rafał Śliż Polska337,3
52Stefan Hula Polska188,0

Przypisy

  1. Paweł Stawowczyk: Historyczny finał TCS: Janda i Ahonen wygrywają Turniej (pol.). skokinarciarskie.pl, 6 stycznia 2006. [dostęp 2014-02-10].
  2. Zwycięzcy TCS (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2014-02-10].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Vierschanzentournee logo.png
Logo of the Four Hills Tournament (aka Vierschanzentournee).
FIS Ski Jumping World Cup 2003 Zakopane - Janda.jpg
Autor: Tadeusz Mieczyński, Licencja: CC BY-SA 3.0
FIS Ski Jumping World Cup in Zakopane, 2003 Jakub Janda
Janne Ahonen Oslo 2011 (team, normal hill) 1.jpg
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Janne Ahonen podczas konkursu drużynowego mężczyzn na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 w Oslo.