56. Turniej Czterech Skoczni

56. Turniej Czterech Skoczni
56. Vierschanzentournee
2006/20072008/2009
DyscyplinaSkoki narciarskie
Organizator Niemcy
 Austria
Szczegóły turnieju
Pierwsze zawody29 grudnia 2007
Oberstdorf
Zamknięcie (finał)6 stycznia 2008
Bischofshofen
I miejsce I miejsceJanne Ahonen
 Finlandia
II miejsce II miejsceThomas Morgenstern
 Austria
III miejsce III miejsceMichael Neumayer
 Niemcy
Janne Ahonen – zwycięzca 47., 51., 53., 54. i 56. Turnieju Czterech Skoczni

56. Turniej Czterech Skoczni (niem. 56. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, przeprowadzona w sezonie 2007/2008 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Początek turnieju nastąpił 29 grudnia 2007, podczas serii kwalifikacyjnej do konkursu na skoczni w Oberstdorfie, który odbył się dzień później. Następnie, 1 stycznia 2008 rozegrano konkurs w Garmisch-Partenkirchen. Konkurs zaplanowany na 4 stycznia 2008 w Innsbrucku został odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, w związku z czym dwa konkursy zostały rozegrane w Bischofshofen 5 i 6 stycznia.

Pierwszy konkurs wygrał ówczesny lider klasyfikacji Pucharu Świata, Thomas Morgenstern, w drugich zawodach zwyciężył Gregor Schlierenzauer, a oba austriackie konkursy wygrał późniejszy triumfator całego turnieju Fin Janne Ahonen. Na drugim stopniu podium w generalnej klasyfikacji turnieju stanął Thomas Morgenstern, a na trzecim Michael Neumayer.

Janne Ahonen, jako pierwszy skoczek w historii po raz piąty w swojej karierze został zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Wcześniej wygrywał turniej w sezonach 1998/1999, 2002/2003, 2004/2005 i 2005/2006.

Ze względu na problemy z przeprowadzeniem kwalifikacji do poszczególnych konkursów, tylko inauguracyjny konkurs w Oberstdorfie został rozegrany systemem KO.

Klasyfikacja Pucharu Świata przed rozpoczęciem turnieju

Thomas Morgenstern – lider Pucharu Świata przed rozpoczęciem 56. Turnieju Czterech Skoczni

Poniższa tabela przedstawia 10 skoczków najwyżej sklasyfikowanych w Pucharze Świata przed rozpoczęciem 56. Turnieju Czterech Skoczni. Rozegranych zostało 7 konkursów, z których sześć pierwszych z rzędu wygrał Thomas Morgenstern[1]. Austriak był również stawiany jako główny faworyt do zwycięstwa w turnieju[2].

MiejsceZawodnikPaństwoPunkty
1.Morgenstern, ThomasThomas Morgenstern Austria660
2.Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria429
3.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria300
4.Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria293
5.Hilde, TomTom Hilde Norwegia280
6.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia275
7.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria227
8.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar Romøren Norwegia212
9.Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia205
10.Małysz, AdamAdam Małysz Polska184

Skocznie

W sezonie 2007/2008 po raz pierwszy w historii Turnieju Czterech Skoczni nie został rozegrany konkurs w Innsbrucku. Powodem tego były niekorzystne warunki atmosferyczne. Zamiast niego rozegrano dodatkowe zawody w Bischofshofen. 1 stycznia 2008 odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach na przebudowanej skoczni w Garmisch-Partenkirchen.

Nazwa skoczniMiastoPunkt konstrukcyjnyRozmiar skoczniOficjalny rekord skoczni[a]
Schattenberg20061230.jpgSchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK-120137 m143,5 m, Norwegia Sigurd Pettersen
(29.12.2003)[3]
MJL Schanze Garmisch3.jpgGroße OlympiaschanzeNiemcy Garmisch-PartenkirchenK-125140 m129,5 m, Polska Adam Małysz
(01.01.2001)[4]
Innsbruck2.jpgBergiselAustria InnsbruckK-120130 m134,5 m, Niemcy Sven Hannawald
(04.01.2002)[5]
Schanzenanlage B'Hofen.JPGPaul-Ausserleitner-SchanzeAustria BischofshofenK-125140 m143,0 m, Japonia Daiki Itō
(06.01.2005)[6]

Jury

Głównym dyrektorem konkursów w ramach 56. Turnieju Czterech Skoczni był Walter Hofer, a jego asystentem – Miran Tepeš. Za kontrolę sprzętu odpowiedzialny był Austriak Sepp Gratzer.

Zestawienie pozostałych członków jury i sędziów oceniających styl w poszczególnych konkursach przedstawiają poniższe tabele:

ZawodyDelegat technicznyAsystent delegata technicznegoDyrektor zawodów
OberstdorfSzwajcaria Fredi ZarucchiPolska Jan KowalNiemcy Hans Schmid
Garmisch-PartenkirchenAustria Paul GanzenhuberSzwajcaria Berni SchödlerNiemcy Franz Rappenglück
BischofshofenFinlandia Pekka HyvärinenPolska Jan KowalAustria Gerhard Krab
SędziaKrajStanowisko na wieży sędziowskiej
Oberstdorf[7]Garmisch-
Partenkirchen[8]
Bischofshofen
(5.01)[9]
Bischofshofen
(6.01)[10]
Kolbjørn Asphaug NorwegiaCE
Leonardo de Crignis WłochyBC
Bernd Hess NiemcyA
Michael Lorenz NiemcyCE
Teppo Nieminen FinlandiaABEC
Sigbjørn Normann NorwegiaBA
Erik Stahlhut NiemcyD
Peter Stattmann AustriaDB
James Yerrly FrancjaEDAD

Podium klasyfikacji łącznej

ZawodnikOberstdorfGarmisch-PartenkirchenBischofshofen (05.01)Bischofshofen (06.01)Nota łącznaStrata
Skok 1Skok 2NotaSkok 1Skok 2NotaSkok 1Skok 2NotaSkok 1Skok 2Nota
Finlandia Janne Ahonen130,5 m137,0 m279,0139,0 m135,0 m272,7139,5 m138,0 m282,5126,0 m136,0 m251,61085,8
Austria Thomas Morgenstern136,5 m141,5 m295,9129,0 m133,5 m256,0138,0 m132,5 m271,4121,0 m135,5 m242,71066,019,8
Niemcy Michael Neumayer131,5 m128,5 m259,5131,5 m135,5 m258,6130,0 m132,0 m249,6119,0 m131,5 m226,9994,691,2

Oberstdorf

Zwycięzcą pierwszego konkursu został ówczesny lider Pucharu Świata Thomas Morgenstern. Wyprzedził on bezpośrednio swojego rodaka Gregora Schlierenzauera i późniejszego zwycięzcę turnieju Fina Janne Ahonena. Podczas zawodów miały miejsce dwa upadki, Bjørna Einara Romørena i Andreasa Koflera. Romøren nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast Kofler po wypadku został przewieziony do szpitala[11]. Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni z sezonu 1996/1997 Primož Peterka został zdyskwalifikowany po skoku na odległość 126 metrów[7].

Zestawienie par

Zawodnik 1vsZawodnik 2
Austria Martin KochvsJaponia Taku Takeuchi
Czechy Jan MaturavsFinlandia Ville Larinto
Rosja Ilja RoslakowvsNorwegia Anders Bardal
Słowenia Robert KranjecvsJaponia Shōhei Tochimoto
Norwegia Anders JacobsenvsSłowenia Primož Peterka
Austria Arthur PaulivsNorwegia Andreas Vilberg
Kazachstan Radik ŻaparowvsNiemcy Severin Freund
Niemcy Georg SpäthvsNiemcy Stephan Hocke
Czechy Jakub JandavsAustria Andreas Kofler
Norwegia Sigurd PettersenvsSzwajcaria Andreas Küttel
Norwegia Roar LjøkelsøyvsSłowenia Jernej Damjan
Czechy Borek SedlákvsNiemcy Martin Schmitt
Korea Południowa Choi Heung-chulvsRosja Dmitrij Wasiljew
Francja Vincent Descombes SevoievsCzechy Roman Koudelka
Włochy Andrea MorassivsFinlandia Arttu Lappi
Austria Manuel FettnervsFinlandia Veli-Matti Lindström
Kazachstan Nikołaj KarpienkovsAustria Wolfgang Loitzl
Francja Emmanuel ChedalvsFinlandia Janne Happonen
Czechy Martin CiklvsPolska Kamil Stoch
Finlandia Matti HautamäkivsNiemcy Michael Neumayer
Niemcy Michael UhrmannvsFinlandia Janne Ahonen
Niemcy Julian MusiolvsSzwajcaria Simon Ammann
Polska Maciej KotvsPolska Adam Małysz
Norwegia Bjørn Einar RomørenvsAustria Gregor Schlierenzauer
Norwegia Tom HildevsAustria Thomas Morgenstern

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2PunktyKO
1.Thomas Morgenstern Austria136,5142,2141,5153,7295,9Q
2.Gregor Schlierenzauer Austria136,0145,8130,5134,9280,7Q
3.Janne Ahonen Finlandia130,5133,9137,0145,1279,0Q
4.Tom Hilde Norwegia133,0139,4132,5138,5277,9LL
5.Simon Ammann Szwajcaria129,0132,7131,5137,2269,9Q
6.Wolfgang Loitzl Austria134,5143,1126,0126,3269,4Q
7.Michael Neumayer Niemcy131,5130,2128,5129,3259,5Q
8.Anders Jacobsen Norwegia124,5122,1131,5136,2258,3Q
9.Arthur Pauli Austria130,0132,5126,5125,7258,2Q
10.Andreas Küttel Szwajcaria126,0125,8126,5127,2253,0Q
11.Martin Schmitt Niemcy127,5129,0124,5123,6252,6Q
12.Janne Happonen Finlandia123,5120,3129,0132,2252,5Q
13.Dmitrij Wasiljew Rosja123,5120,3127,5128,0248,3Q
14.Jernej Damjan Słowenia125,0123,5125,5124,4247,9Q
15.Arttu Lappi Finlandia128,0127,4123,5120,3247,7Q
16.Roman Koudelka Czechy123,0119,4127,0128,1247,5Q
17.Adam Małysz Polska126,0124,8124,5122,1246,9Q
18.Anders Bardal Norwegia127,5129,0120,5114,4243,4Q
19.Matti Hautamäki Finlandia126,5127,2120,0114,0241,2LL
20.Roar Ljøkelsøy Norwegia123,5120,8123,0119,4240,2LL
21.Jakub Janda Czechy122,0117,6123,5120,8238,4Q
22.Kamil Stoch Polska119,5111,1126,0122,3233,4Q
23.Ilja Roslakow Rosja123,5119,8120,5113,4233,2LL
24.Robert Kranjec Słowenia125,0123,0119,0109,7232,7Q
25.Shōhei Tochimoto Japonia120,0112,5123,5119,8232,3LL
26.Martin Koch Austria117,0106,1123,5119,8225,9Q
27.Georg Späth Niemcy118,0109,9120,0113,0222,9Q
28.Veli-Matti Lindström Finlandia116,5105,7120,0112,5218,2Q
29.Ville Larinto Finlandia112,597,5119,5111,6209,1Q
30.Severin Freund Niemcy117,5108,0114,0100,7208,7Q
31.Andreas Vilberg Norwegia120,5111,9111,9
32.Sigurd Pettersen Norwegia119,0110,7110,7
Martin Cikl Czechy119,0110,7110,7
34.Choi Heung-chulKorea Południowa Korea Pd.119,0110,2110,2
35.Michael Uhrmann Niemcy118,5109,8109,8
Emmanuel Chedal Francja118,5109,8109,8
37.Vincent Descombes Francja118,0108,9109,8
38.Maciej Kot Polska118,0108,4108,4
39.Bjørn Einar Romøren Norwegia121,5108,2108,2
40.Stephan Hocke Niemcy117,5108,0108,0
41.Andrea Morassi Włochy117,5104,5104,5
42.Borek Sedlák Czechy116,0103,8103,8
43.Andreas Kofler Austria126,0103,3103,3
44.Manuel Fettner Austria115,0102,0102,0
45.Nikołaj Karpienko Kazachstan115,0101,0101,0
46.Taku Takeuchi Japonia113,098,498,4
47.Radik Żaparow Kazachstan114,097,797,7
48.Jan Matura Czechy111,595,795,7
49.Julian Musiol Niemcy112,095,195,1
50.Primož Peterka Słowenia
DSQ

Legenda:

DNS – zawodnik nie wystartował;
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany;
Q – zawodnik zakwalifikował się;
LL – zawodnik zakwalifikował się jako lucky loser.

Garmisch-Partenkirchen

Kwalifikacje zaplanowane na 31 grudnia 2007 zostały przeniesione na 1 stycznia 2008, w związku z czym zrezygnowano z rozgrywania pierwszej serii systemem KO[12].

W pierwszej serii noworocznego konkursu Janne Ahonen ustanowił rekord skoczni wynoszący 139 metrów i prowadził po pierwszej serii. W drugiej uzyskał o cztery metry krótszą odległość i zajął drugie miejsce za Gregorem Schlierenzauerem, stając po raz setny w karierze na podium Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajął Niemiec Michael Neumayer, dla którego było to pierwsze podium w karierze.

Gregor Schlierenzauer – lider po półmetku 56. Turnieju Czterech Skoczni

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2Punkty
1.Gregor Schlierenzauer Austria132,0128,6141,0145,8274,4
2.Janne Ahonen Finlandia139,0138,2135,0134,5272,7
3.Michael Neumayer Niemcy131,5125,7135,5132,9258,6
4.Roman Koudelka Czechy132,0128,1132,0128,6256,7
5.Adam Małysz Polska133,0129,9131,5126,7256,6
6.Thomas Morgenstern Austria129,5124,6133,0131,4256,0
7.Andreas Küttel Szwajcaria132,5130,5129,0122,7253,2
8.Tom Hilde Norwegia133,0130,4128,5121,3251,7
9.Simon Ammann Szwajcaria128,5121,8132,0125,6247,4
10.Wolfgang Loitzl Austria127,5120,0130,0126,5246,5
11.Anders Bardal Norwegia127,0119,1130,0126,0245,1
12.Bjørn Einar Romøren Norwegia128,0119,9129,0122,7242,6
13.Dmitrij Wasiljew Rosja128,0113,9131,0126,3240,2
14.Martin Koch Austria129,0121,7127,5118,0239,7
15.Jernej Damjan Słowenia128,0120,9127,5118,5239,4
16.Anders Jacobsen Norwegia126,5116,7126,5116,7233,4
17.Matti Hautamäki Finlandia125,5117,7125,5115,4233,1
18.Janne Happonen Finlandia124,0112,2126,0116,3228,5
19.Martin Schmitt Niemcy124,5112,6125,5114,9227,5
20.Andreas Kofler Austria123,0110,9126,0116,3227,2
21.David Lazzaroni Francja124,5111,6125,0112,0223,6
22.Manuel Fettner Austria123,5110,3124,5113,1223,4
23.Kamil Stoch Polska125,0113,0122,5108,5221,5
24.Dienis Korniłow Rosja126,0108,3124,5112,1220,4
25.Noriaki Kasai Japonia125,0113,5121,0105,8219,3
26.Jakub Janda Czechy125,0113,5120,0103,0216,5
27.Jan Matura Czechy124,5112,1120,0103,5215,6
28.Borek Sedlák Czechy124,0111,7121,0103,8215,5
29.Taku Takeuchi Japonia124,0112,2118,599,8212,0
30.Georg Späth Niemcy122,5109,0119,0100,7209,7
31.Marcin Bachleda Polska123,0107,4
107,4
32.Roar Ljøkelsøy Norwegia121,5106,7
106,7
Stephan Hocke Niemcy121,5106,7
106,7
34.Emmanuel Chedal Francja121,0105,3
105,3
Martin Cikl Czechy121,0105,3
105,3
Andreas Vilberg Norwegia121,0105,3
105,3
37.Sebastian Colloredo Włochy121,5105,2
105,2
38.Michael Uhrmann Niemcy120,5104,4
104,4
39.Arthur Pauli Austria120,5103,9
103,9
40.Arttu Lappi Finlandia120,0103,5
103,5
41.Sigurd Pettersen Norwegia119,0101,2
101,2
42.Pawieł Karielin Rosja119,5101,1
101,1
Veli-Matti Lindström Finlandia119,5101,1
101,1
44.Daiki Itō Japonia119,0100,2
100,2
45.Dmitrij Ipatow Rosja118,599,8
99,8
46.Guido Landert Szwajcaria118,597,8
97,8
47.Wołodymyr Boszczuk Ukraina118,097,4
97,4
48.Felix Schoft Niemcy117,596,5
96,5
49.Shōhei Tochimoto Japonia126,093,3
93,3
50.Radik Żaparow Kazachstan118,092,9
92,9

Klasyfikacja turnieju po dwóch konkursach

Po zwycięstwie w konkursie w Garmisch-Partenkirchen Schlierenzauer awansował na pierwsze miejsce 56. Turnieju Czterech Skoczni po dwóch konkursach. Zwycięzca z Oberstdorfu, Thomas Morgenstern, spadł na drugie miejsce, a Janne Ahonen utrzymał trzecią lokatę[13].

Poz.ZawodnikPaństwoPunkty
1.Gregor Schlierenzauer Austria555,1
2.Thomas Morgenstern Austria551,9
3.Janne Ahonen Finlandia551,7
4.Tom Hilde Norwegia529,6
5.Michael Neumayer Niemcy518,1
6.Simon Ammann Szwajcaria517,3
7.Wolfgang Loitzl Austria515,9
8.Andreas Küttel Szwajcaria506,2
9.Roman Koudelka Czechy504,2
10.Adam Małysz Polska503,5

Innsbruck

Zaplanowane na 3 stycznia kwalifikacje zostały przeniesione na dzień następny[14], lecz wówczas z powodu złych warunków również nie udało się ich rozegrać, w związku z czym podjęto decyzję o rozegraniu dwóch konkursów w Bischofshofen[15].

Bischofshofen, 5 stycznia

W kwalifikacjach do pierwszego konkursu w Bischofshofen wynik o 2 metry dłuższy od rekordu skoczni (145 m) uzyskał lider turnieju po dwóch konkursach, Gregor Schlierenzauer. Nie został on uznany za oficjalny rekord, ponieważ skok nie był oceniany przez sędziów[16]. Zwycięzcą konkursu został Fin Janne Ahonen, który odniósł pierwsze od dwóch lat zwycięstwo i został liderem 56. Turnieju Czterech Skoczni przed finałowym konkursem[17].

Wyniki konkursu

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2Punkty
1.Janne Ahonen Finlandia139,5142,1138140,4282,5
2.Thomas Morgenstern Austria138140,9132,5130,5271,4
3.Simon Ammann Szwajcaria126,5116,7139142,7259,4
4.Dmitrij Wasiljew Rosja133129,9131,5127,2257,1
5.Gregor Schlierenzauer Austria132,5129132127,6256,6
6.Tom Hilde Norwegia129,5123,1133130,4253,5
7.Michael Neumayer Niemcy130122,5132127,1249,6
8.Wolfgang Loitzl Austria130,5126,9127,5119,5246,4
9.Andreas Küttel Szwajcaria132,5130126114,3244,3
Adam Małysz Polska130,5125,4128118,9244,3
11.Martin Schmitt Niemcy125,5114,4131,5125,7240,1
12.Sigurd Pettersen Norwegia125114130,5125,4239,4
13.Arthur Pauli Austria127,5117127,5118,5235,5
14.Janne Happonen Finlandia126,5117,2125,5114,9232,1
15.Dienis Korniłow Rosja132129,1120,5102,9232
Roland Müller Austria124111,2128,5120,8232
17.Manuel Fettner Austria129122,2124109,7231,9
18.Taku Takeuchi Japonia129,5121,1122107,1228,2
19.Anders Bardal Norwegia127,5119,5122107,1226,6
20.Mario Innauer Austria125,5114,4123108,9223,3
21.Martin Höllwarth Austria125,5114,9123,5106,3221,2
22.Emmanuel Chedal Francja123,5110,8123109,9220,7
23.Anders Jacobsen Norwegia129119,2119,5101,1220,3
24.Bjørn Einar Romøren Norwegia122,5108123108,9216,9
25.Kamil Stoch Polska122,5108122,5108216
26.David Lazzaroni Francja122107,6121,5106,2213,8
27.Jakub Janda Czechy122108,1120,5104,9213
28.Martin Cikl Czechy123109,4119,5101,6211
29.Matti Hautamäki Finlandia122,5108,5119,5101,1209,6
30.Roman Koudelka Czechy126,5118,2121,584,2202,4
31.Andreas Kofler Austria121,5107,2
107,2
32.Jernej Damjan Słowenia122107,1
107,1
Shōhei Tochimoto Japonia122107,1
107,1
34.Daiki Itō Japonia121,5106,2
106,2
35.Georg Späth Niemcy121105,3
105,3
Roar Ljøkelsøy Norwegia121105,3
105,3
37.Balthasar Schneider Austria121104,8
104,8
38.Robert Kranjec Słowenia121103,8
103,8
39.Noriaki Kasai Japonia119,5102,6
102,6
40.Martin Koch Austria120,5102,4
102,4
41.Maciej Kot Polska120102
102
42.Dmitrij Ipatow Rosja11999,7
99,7
43.Pawieł Karielin Rosja118,599,3
99,3
44.Michael Uhrmann Niemcy118,598,8
98,8
45.Sebastian Colloredo Włochy117,597
97
46.Veli-Matti Lindström Finlandia11795,6
95,6
47.Nikołaj Karpienko Kazachstan11894,9
94,9
48.Ilja Roslakow Rosja114,591,1
91,1
49.Guido Landert Szwajcaria11386,4
86,4
50.Jurij Tepeš Słowenia109,581,1
81,1

Klasyfikacja turnieju po trzech konkursach

Poz.ZawodnikPaństwoPunkty
1.Janne Ahonen Finlandia834,2
2.Thomas Morgenstern Austria823,3
3.Gregor Schlierenzauer Austria811,7
4.Tom Hilde Norwegia783,1
5.Simon Ammann Szwajcaria776,7
6.Michael Neumayer Niemcy767,7
7.Wolfgang Loitzl Austria762,3
8.Andreas Küttel Szwajcaria750,5
9.Adam Małysz Polska747,8
10.Dmitrij Wasiljew Rosja745,6

Bischofshofen, 6 stycznia

Ostatni konkurs 56. Turnieju Czterech Skoczni zakończył się zwycięstwem Janne Ahonena. Drugie miejsce zajął, prowadzący po pierwszej serii, Anders Bardal, a na najniższym stopniu podium stanął lider Pucharu Świata, Thomas Morgenstern. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych do serii finałowej nie awansowało kilku skoczków z czołowej dziesiątki Pucharu Świata i Turnieju Czterech Skoczni takich jak Gregor Schlierenzauer, Tom Hilde, Simon Ammann i Wolfgang Loitzl, przez co znacząco spadli w klasyfikacji. Dzięki temu na najniższym stopniu podium turnieju stanął Niemiec Michael Neumayer (6. po trzech konkursach), czwarty był Polak Adam Małysz (9. po trzech konkursach), a piąty – Rosjanin Dmitrij Wasiljew, który przed ostatnim konkursem był sklasyfikowany na 10. miejscu w TCS.

Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćSkok 1Nota 1Skok 2Nota 2Punkty
1.Janne Ahonen Finlandia126115,8136135,8251,6
2.Anders Bardal Norwegia132,5130,5124,5113,1243,6
3.Thomas Morgenstern Austria121105,8135,5136,9242,7
4.Martin Schmitt Niemcy121,5106,2132,5129,5235,7
5.Dienis Korniłow Rosja120103,5132129,1232,6
6.Adam Małysz Polska120103,5132128,6232,1
7.Dmitrij Wasiljew Rosja126115,8127116,1231,9
8.Anders Jacobsen Norwegia128119,9123,5111,3231,2
9.Pawieł Karielin Rosja120,5103,4130124,5227,9
10.Michael Neumayer Niemcy119100,7131,5126,2226,9
11.Roman Koudelka Czechy120,5104,9128120,9225,8
12.Janne Happonen Finlandia124112,2123,5111,3223,5
13.Bjørn Einar Romøren Norwegia119,5102,6128,5120,8223,4
14.Arthur Pauli Austria119101,7128,5120,3222
15.Martin Koch Austria121,5105,2127116,6221,8
16.Balthasar Schneider Austria120103,5127117,6221,1
17.Taku Takeuchi Japonia120,5103,4125,5114,9218,3
18.Jernej Damjan Słowenia119100,2126115,8216
19.Matti Hautamäki Finlandia121105,3123110,4215,7
20.Severin Freund Niemcy120,5102,4124,5109,6212
21.Shōhei Tochimoto Japonia124112,2118,599,3211,5
22.Georg Späth Niemcy121105,3121,5105,7211
23.Robert Kranjec Słowenia122108,1120102,5210,6
24.Mario Innauer Austria120,5103,9121,5106,2210,1
25.Andreas Küttel Szwajcaria120103121105,8208,8
26.Andrea Morassi Włochy121105,3119,5102,1207,4
27.Sami Niemi Finlandia117,598,5119,5102,6201,1
28.Stefan Kaiser Austria11898,9117,597,5196,4
29.Arttu Lappi Finlandia117,598,511694,3192,8
30.Noriaki Kasai Japonia117,59911491,2190,2
31.Fumihisa Yumoto Japonia117,59911082,5181,5
32.Andreas Kofler Austria117,598
98
33.Jan Matura Czechy11897,4
97,4
34.Tom Hilde Norwegia116,595,2
95,2
35.Simon Ammann Szwajcaria11694,8
94,8
Martin Höllwarth Austria11694,8
94,8
Kamil Stoch Polska11694,8
94,8
38.Wolfgang Loitzl Austria11593,5
93,5
39.Dmitrij Ipatow Rosja11593
93
40.Guido Landert Szwajcaria11592
92
41.Sebastian Colloredo Włochy11491,7
91,7
42.Gregor Schlierenzauer Austria114,590,6
90,6
43.Manuel Fettner Austria113,589,8
89,8
44.Felix Schoft Niemcy112,587
87
45.Thomas Thurnbichler Austria111,585,2
85,2
46.Marcin Bachleda Polska11184,3
84,3
47.Emmanuel Chedal Francja110,581,9
81,9
48.Johan Erikson Szwecja11081
81
49.David Lazzaroni Francja11280,1
80,1
50.Roar Ljøkelsøy Norwegia10775,6
75,6

Klasyfikacja generalna

Janne Ahonen jako pierwszy skoczek narciarski w historii odniósł piąte zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Thomas Morgenstern, który zajął drugie miejsce, po raz drugi stanął na podium turnieju (w sezonie 2004/05 był trzeci za Ahonenem i Höllwarthem). Sklasyfikowanych zostało 70 zawodników, a wśród nich pięciu zwycięzców TCS z lat wcześniejszych (Janne Ahonen, Adam Małysz, Anders Jacobsen, Jakub Janda i Sigurd Pettersen). W turnieju brał również udział zwycięzca 45. Turnieju Czterech Skoczni Primož Peterka, który w pierwszym z czterech konkursów został zdyskwalifikowany, a w kolejnych trzech odpadał w kwalifikacjach.

Michael Neumayer – trzeci zawodnik 56. Turnieju Czterech Skoczni
Poz.Imię i nazwiskoNarodowośćPunkty
1.Janne Ahonen Finlandia1085,8
2.Thomas Morgenstern Austria1066
3.Michael Neumayer Niemcy994,6
4.Adam Małysz Polska979,9
5.Dmitrij Wasiljew Rosja977,5
6.Andreas Küttel Szwajcaria959,3
7.Anders Bardal Norwegia958,7
8.Martin Schmitt Niemcy955,9
9.Anders Jacobsen Norwegia943,2
10.Janne Happonen Finlandia936,6
11.Roman Koudelka Czechy932,4
12.Gregor Schlierenzauer Austria902,3
13.Matti Hautamäki Finlandia899,6
14.Tom Hilde Norwegia878,3
15.Simon Ammann Szwajcaria871,5
16.Wolfgang Loitzl Austria855,8
17.Arthur Pauli Austria819,6
18.Jernej Damjan Słowenia810,4
19.Bjørn Einar Romøren Norwegia791,1
20.Martin Koch Austria789,8
21.Kamil Stoch Polska765,7
22.Taku Takeuchi Japonia756,9
23.Georg Späth Niemcy748,9
24.Dienis Korniłow Rosja685
25.Jakub Janda Czechy667,9
26.Manuel Fettner Austria647,1
27.Shōhei Tochimoto Japonia644,2
28.Robert Kranjec Słowenia547,1
29.Arttu Lappi Finlandia544
30.Andreas Kofler Austria535,7
31.Roar Ljøkelsøy Norwegia527,8
32.Emmanuel Chedal Francja517,7
33.David Lazzaroni Francja517,5
34.Noriaki Kasai Japonia512,1
35.Sigurd Pettersen Norwegia451,3
36.Mario Innauer Austria433,4
37.Pawieł Karielin Rosja428,3
38.Martin Cikl Czechy427
39.Severin Freund Niemcy420,7
40.Veli-Matti Lindström Finlandia414,9
41.Jan Matura Czechy408,7
42.Balthasar Schneider Austria325,9
43.Ilja Roslakow Rosja324,3
44.Borek Sedlák Czechy319,3
45.Martin Höllwarth Austria316
46.Michael Uhrmann Niemcy313
47.Andrea Morassi Włochy311,9
48.Sebastian Colloredo Włochy293,9
49.Dmitrij Ipatow Rosja292,5
50.Guido Landert Szwajcaria276,2
51.Roland Müller Austria232
52.Andreas Vilberg Norwegia217,2
53.Stephan Hocke Niemcy214,7
54.Maciej Kot Polska210,4
55.Ville Larinto Finlandia209,1
56.Daiki Itō Japonia206,4
57.Sami Niemi Finlandia201,1
58.Stefan Kaiser Austria196,4
59.Nikołaj Karpienko Kazachstan195,9
60.Marcin Bachleda Polska191,7
61.Radik Żaparow Kazachstan190,6
62.Felix Schoft Niemcy183,5
63.Fumihisa Yumoto Japonia181,5
64.Choi Heung-chul Korea Południowa110,2
65.Vincent Descombes Sevoie Francja108,9
66.Wołodymyr Boszczuk Ukraina97,4
67.Julian Musiol Niemcy95,1
68.Thomas Thurnbichler Austria85,2
69.Jurij Tepeš Słowenia81,1
70.Johan Erikson Szwecja81

Uwagi

  1. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem 56. Turnieju Czterech Skoczni.

Przypisy

  1. „e.on Ruhrgas” – FIS World Cup Ski Jumping 2007/2008 – World Cup Standings (ang.). fis-ski.com, 2007-12-23. [dostęp 2011-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-20)].
  2. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Morgenstern wielkim faworytem 56. Turnieju Czterech Skoczni. skijumping.pl, 2007-12-28. [dostęp 2011-12-25].
  3. Erdinger Arena, Oberstdorf (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-25].
  4. Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-25].
  5. Bergisel, Innsbruck (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-25].
  6. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2011-12-25].
  7. a b 9th World Cup Competition – Oberstdorf (GER) – Large Hill KO – Official Results (ang.). fis-ski.com, 2007-12-30. [dostęp 2011-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)].
  8. 10th World Cup Competition – Garmisch-Partenkirchen (GER) – Large Hill Individual – Official Results (ang.). fis-ski.com, 2008-01-01. [dostęp 2011-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)].
  9. 11th World Cup Competition – Bischofshofen (AUT) – Large Hill Individual – Official Results (ang.). fis-ski.com, 2008-01-05. [dostęp 2011-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)].
  10. 12th World Cup Competition – Bischofshofen (AUT) – Large Hill Individual – Official Results (ang.). fis-ski.com, 2008-01-06. [dostęp 2011-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)].
  11. Barbara Niewiadomska: Skoki Narciarskie: Thomas Morgenstern nokautuje w Oberstdorfie!. skijumping.pl, 2007-12-30. [dostęp 2011-12-25].
  12. Karolina Osenka: Skoki Narciarskie: PŚ w Ga-Pa: Już o 11:00 kwalifikacje, pierwsza seria bez KO!. skijumping.pl, 2007-12-31. [dostęp 2011-12-25].
  13. FIS World Cup Ski Jumping – 2007/2008 – Jack Wolfskin 4-Schanzen-Tournee Standing (ang.). fis-ski.com, 2008-01-01. [dostęp 2011-12-25].
  14. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie – Wietrznie na skoczni w Innsbrucku. Odwołane kwalifikacje.. skokinarciarskie.pl, 2008-01-03. [dostęp 2011-12-25].
  15. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie – Innsbruck: Zawody przeniesione do Bischofshofen. skokinarciarskie.pl, 2008-01-04. [dostęp 2011-12-25].
  16. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie – TCS: Romoeren wygrywa kwalifikacje, Schlieri najdalej. skokinarciarskie.pl, 2008-01-05. [dostęp 2011-12-25].
  17. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie – TCS: Ahonen wygrywa i obejmuje prowadzenie! (FILMY). skokinarciarskie.pl, 2008-01-05. [dostęp 2011-12-25].

Media użyte na tej stronie

Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Vierschanzentournee logo.png
Logo of the Four Hills Tournament (aka Vierschanzentournee).
Janne Ahonen Hockenheimring 2010-08-14.jpg
Autor: Bergfalke2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Janne Ahonen am Hockenheimring am 14. August 2010
Gregor Schlierenzauer - Bronze medal at Vancouver 2010.jpg
Autor: thelastminute, Licencja: CC BY 2.0
Gregor Schlierenzauer celebrates his bronze medal at large hill in Vancouver 2010 ski jumping
Schanzenanlage B'Hofen.JPG
(c) Eweht, CC BY-SA 3.0
Skisprunganlage Sepp Bradl in Bischofshofen; links: Paul-Außerleitner-Schanze, Mitte: Laidereggschanze
Michael Neumayer.jpg
Autor: Alexander Nilssen from Tromsø, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0
From the 2008 World Cup ski jumping event in Holmenkollen, Oslo.
Schattenberg20061230.jpg
Skijumping in Oberstdorf, Germany. Four-Hills-Tournament 2006/07
Thomas Morgenstern Nacht des Sports 2008 2.jpg
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Austrian ski jumper Thomas Morgenstern at the Galanacht des Sports (Gala-Night of Sports), where he was honoured als Austrian Sportspersonality of the year.
Innsbruck2.jpg
Autor: Windowlicker, Licencja: CC BY-SA 4.0
ski jumping in the night
MJL Schanze Garmisch3.jpg
Autor: Johannes Löw (Wikipedia: Mo4jolo), Licencja: CC BY-SA 2.5
Die alte Olympia-Schanzen (bis 2007) in Garmisch-Partenkirchen