63. Turniej Czterech Skoczni

63. Turniej Czterech Skoczni
2013/20142015/2016
Data27 grudnia 2014 – 6 stycznia 2015
Miejsce rozpoczęciaOberstdorf, Niemcy
Miejsce zakończeniaBischofshofen, Austria
OrganizatorOberstdorf, Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)
Innsbruck, Bischofshofen (Austria)
Liczba zawodników88
Liczba reprezentacji19
Zwycięzcy
I miejsceAustria Stefan Kraft
II miejsceAustria Michael Hayböck
III miejsceSłowenia Peter Prevc
Strona internetowa

63. Turniej Czterech Skoczni (TCS, niem. 63. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzona w sezonie 2014/2015 na skoczniach w Niemczech i Austrii, w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Turniej rozpoczął się 27 grudnia 2014, kiedy zostały rozegrane kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie. 1 stycznia 2015 został przeprowadzony konkurs w Garmisch-Partenkirchen, natomiast 4 stycznia odbyły się zawody w Innsbrucku. Ostatni z konkursów odbył się 6 stycznia 2015 w Bischofshofen. Zwycięskiego tytułu bronił Austriak Thomas Diethart.

W Turnieju Czterech Skoczni rywalizacja w pierwszej serii toczy się systemem KO, a w drugiej serii zawodnicy rywalizują tak, jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.

Zwyciężył reprezentant Austrii Stefan Kraft, tym samym przedłużając serię kolejnych zwycięstw dla Austrii w TCS począwszy od sezonu 2008/09. Austriak wygrał w tej imprezie po raz pierwszy w karierze. Na drugim miejscu uplasował się rodak Krafta, Michael Hayböck, zaś na trzecim miejscu sklasyfikowano Słoweńca Petera Prevca.

Skocznie

Corocznie konkursy Turnieju Czterech Skoczni rozgrywane są na dwóch obiektach w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery obiekty to duże skocznie - punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowany jest na 120 metrze, a obiektów w Bischofshofen i Ga-Pa - na 125 metrze.

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni 2014/2015 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni
Schattenberg20061230.jpgSchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK120HS137143,5 mNorwegia Sigurd Pettersen29.12.2003
Garmisch-Partenkirchen - Grosse Olympiaschanze.jpgGroße OlympiaschanzeNiemcy Garmisch-PartenkirchenK125HS140143,5 mSzwajcaria Simon Ammann01.01.2010
Innsbruck2.jpgBergiselAustria InnsbruckK120HS130138,0 mAustria Michael Hayböck04.01.2015
Paul-Ausserleitner-Schanze.JPGPaul-Ausserleitner-SchanzeAustria BischofshofenK125HS140143,0 mJaponia Daiki Itō06.01.2005

Przed Turniejem Czterech Skoczni

Obawy o organizację turnieju

Z uwagi na wysokie temperatury organizacja niemieckiej części turnieju była zagrożona, więc organizatorzy tych konkursów byli zmuszeni do wyprodukowania sztucznego śniegu. Kontrola przeprowadzona przez inspektorów FIS wykazała, że przynajmniej pierwsza część turnieju nie będzie zagrożona[1].

Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju

Anders Fannemel – lider Pucharu Świata przed rozpoczęciem 63. Turnieju Czterech Skoczni
Michael Hayböck – jeden z faworytów do wygrania 63. Turnieju Czterech Skoczni

Przed rozpoczęciem 63. edycji TCS rozegrano 9 indywidualnych konkursów , w których najwięcej punktów zdobył Norweg Anders Fannemel, w związku z czym w inauguracyjnym konkursie w Oberstdorfie wystartował jako lider Pucharu Świata. Za nim o 2 punkty znajdował się Czech Roman Koudelka, który od początku sezonu wygrał najwięcej konkursów (3 – Klingenthal, Lillehammer, Engelberg). Do głównych faworytów do zwycięstwa w 63. TCS zaliczani byli oprócz nich Austriak Michael Hayböck, Niemiec Severin Freund oraz szwajcarski multimedalista olimpijski Simon Ammann.

Poniższa tabela przedstawia zawodników sklasyfikowanych w Pucharze Świata przed rozpoczęciem 63. Turnieju Czterech Skoczni.

Zasady

Nieprzerwanie od sezonu 1996/1997 Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest według systemu KO. Zawodnicy, na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach byli dobierani w pary, w taki sposób, że zwycięzca kwalifikacji startował z zawodnikiem, który zajął 50. miejsce, drugi zawodnik kwalifikacji z 49. zawodnikiem itd., aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. Podczas konkursu, zawodnik, który uzyskał lepszą notę od rywala, bezpośrednio awansował do serii finałowej. Spośród przegranych, wyłonionych zostało pięciu tzw. lucky losers, którzy mimo przegranego pojedynku awansowali do drugiej serii dzięki wysokiej nocie punktowej. Podczas serii finałowej obowiązują takie same zasady, jak podczas indywidualnych zawodów Pucharu Świata[2].

Dziesięciu najlepszych zawodników klasyfikacji Pucharu Świata miało zapewniony udział w konkursie głównym, w wyniku czego nie musieli startować w serii kwalifikacyjnej, np. w przypadku rezygnacji lidera PŚ (w kwalifikacjach konkursu, w których występuje) ze startu w kwalifikacjach bądź w przypadku zajęcia przez niego miejsca poza pierwszą pięćdziesiątką, zostanie on sklasyfikowany na ostatnim miejscu dającym kwalifikację (50.)[3].

Jury

Głównym dyrektorem konkursów w ramach 63. Turnieju Czterech Skoczni jest Walter Hofer, a jego asystentem – Miran Tepeš.

ZawodyDelegat technicznyAsystent delegata technicznegoDyrektor zawodówKontrola sprzętu
OberstdorfFinlandia Pekka HyvaerinenAustria Werner RathmayrNiemcy Georg SpäthSzwajcaria Sepp Gratzer
Garmisch-PartenkirchenSzwajcaria Fredi ZarucchiWłochy Sandro SambugaroNiemcy Martin Brunner
InnsbruckNorwegia Bertil PalsrudAustria Andreas Felder
BischofshofenWłochy Sandro PertileNiemcy Thomas HasslbergerAustria Robert Krautgartner
SędziaKrajStanowisko na wieży sędziowskiej
OberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofen
Johann Bachmayer AustriaA
Jörg Schmieder NiemcyE
Jaroslav Tuček CzechyBD
Christian Würstein SzwajcariaCE
Dan Mattoon Stany ZjednoczoneDB
Andreas Langer NiemcyA
Christian Kathol AustriaC
Herrmann Kothleitner AustriaA
Jürgen Thomas NiemcyC
Aleksandr Klimow KazachstanBC
Pierre Morel FrancjaDB
Daniel Lind SzwecjaEE
Christian Keller NiemcyA
Stefan Wolf AustriaD

Oberstdorf

Kwalifikacje

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.69Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia138,593,357,018+0,06-0,6149,7pq
2.67Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria133,083,455,518-0,76+9,9148,8pq
3.66Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia133,083,455,518-0,64+8,4147,3pq
4.48Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia135,087,055,518-0,36+4,7147,2Q
5.62Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy132,081,655,518-0,76+9,9147,0Q
6.58Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia134,586,154,018-0,52+6,8146,9Q
7.59Velta, RuneRune Velta Norwegia130,078,054,518-1,08+14,1146,6Q
8.74Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia134,586,154,514[c]+0,91-9,8145,6pq
9.64Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia129,076,254,018-0,92+12,0142,2Q
10.65Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia133,584,355,518-0,13+1,7141,5pq
11.14Stoch, KamilKamil Stoch Polska128,575,353,018-1,00+13,1141,4Q
12.71Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy135,087,055,517[d]+0,55-5,9140,4pq
13.52Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja129,577,149,518-1,01+13,2139,8Q
14.42Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia130,078,050,018-0,78+10,2138,2Q
15.61Itō, DaikiDaiki Itō Japonia127,072,654,018-0,70+9,1135,7Q
16.53Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy125,069,052,018-1,10+14,4135,4Q
17.32Diethart, ThomasThomas Diethart Austria126,571,753,518-0,72+9,4134,6Q
18.41Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy128,074,451,518-0,61+8,0133,9Q
19.47Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja129,076,252,018-0,32+4,2132,4Q
2044Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia126,571,752,018-0,65+8,5132,2Q
21.5Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy123,065,452,018-1,07+14,0131,4Q
22.37Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia122,063,649,518-1,33+17,4130,5Q
23.30Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska124,067,253,518-0,65+8,5129,2Q
24.60Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy123,065,452,018-0,84+11,0128,4Q
57Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia125,569,952,518-0,46+6,0128,4Q
26.31Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia123,566,352,518-0,69+9,0127,8Q
27.56Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia127,573,549,018-0,29+3,8126,3Q
28.54Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria123,065,451,018-0,71+9,3125,7Q
29.26Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia120,560,951,018-1,04+13,6125,5Q
30.46Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia125,069,052,018-0,34+4,4125,4Q
31.63Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy123,566,352,018-0,52+6,8125,1Q
32.8Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone122,564,551,018-0,70+9,1124,6Q
33.35Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja118,056,451,018-1,31+17,1124,5Q
34.39Ziobro, JanJan Ziobro Polska120,560,951,518-0,81+10,6123,0Q
33Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia120,559,151,018-0,99+12,9123,0Q
36.45Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy119,559,152,518-0,76+9,9121,5Q
37.38Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia118,056,451,018-1,06+13,9121,3Q
38.50Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia123,065,452,018-0,27+3,5120,9Q
39.40Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja122,564,549,018-0,55+7,2120,7Q
40.68Kraft, StefanStefan Kraft Austria124,568,149,518-0,05+0,7118,3pq
41.10Seou, ChoiChoi Seou Korea Południowa119,058,250,518-0,68+8,9117,6Q
42.25Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska114,550,150,518-1,28+16,7117,3Q
43.2Fuchs, TimTim Fuchs Niemcy117,555,549,518-0,92+12,0117,0Q
44.6Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy120,560,951,018-0,33+4,3116,2Q
45.55Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska114,049,249,518-1,22+15,9114,6Q
46.43Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy115,551,949,018-0,96+12,5113,4Q
47.13Rowley, MatthewMatthew Rowley Kanada114,049,249,018-1,15+15,0113,2Q
73Koudelka, RomanRoman Koudelka CzechyDNSpq
72Hayböck, MichaelMichael Hayböck AustriaDNSpq
70Ammann, SimonSimon Ammann SzwajcariaDNSpq
48.1Hamann, MartinMartin Hamann Niemcy114,550,150,518-0,96+12,5113,1
49.23Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja112,546,549,518-1,29+16,9112,9
50.4Winter, PaulPaul Winter Niemcy114,049,249,518-0,99+12,9111,6
51.49Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia113,548,349,518-1,05+13,7111,5
52.36Niemi, SamiSami Niemi Finlandia113,047,450,018-1,00+13,1110,5
53.34Janda, JakubJakub Janda Czechy111,043,849,518-1,10+14,4107,7
54.51Matura, JanJan Matura Czechy112,045,650,518-0,88+11,5107,6
55.7Fettner, ManuelManuel Fettner Austria107,054,650,018-0,20+2,6107,2
56.28Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska109,541,148,518-1,08+14,1103,7
57.29Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja110,542,949,018-0,87+11,4103,3
58.21Alexander, NicholasNicholas Alexander Stany Zjednoczone107,537,544,518-1,39+18,2100,2
59.27Hájek, AntonínAntonín Hájek Czechy108,539,348,018-0,88+11,598,8
60.15Cecon, FedericoFederico Cecon Włochy106,535,748,518-1,02+13,397,5
61.22Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria105,533,949,018-1,00+13,196,0
62.24Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria103,530,344,518-1,25+16,391,1
63.19Polichronidis, NikosNikos Polichronidis Grecja102,027,646,018-1,09+14,287,8
64.16Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia99,022,247,518-1,14+14,984,6
65.17Żaparow, MaratMarat Żaparow Kazachstan99,523,142,018-1,15+15,080,1
66.12Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu Japonia110,5[e]42,925,518-0,76+9,978,3
67.11Sokolenko, KonstantinKonstantin Sokolenko Kazachstan98,521,346,018-0,51+6,774,0
68.18Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa94,514,141,518-1,27+16,672,2
69.20Sammelselg, Siim-TanelSiim-Tanel Sammelselg Estonia88,53,340,018-1,38+18,061,3
3Bradatsch, SebastianSebastian Bradatsch NiemcyDSQDSQ[f]
9Varesco, DanieleDaniele Varesco WłochyDSQDSQ

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Japonia Junshirō KobayashivsSłowenia Robert Kranjec
2Finlandia Lauri AsikainenvsNiemcy Marinus Kraus
3Austria Andreas KoflervsPolska Dawid Kubacki
4Norwegia Anders JacobsenvsJaponia Kento Sakuyama
5Słowenia Nejc DežmanvsNiemcy Daniel Wenig
6Niemcy Markus EisenbichlervsNorwegia Johann André Forfang
7Stany Zjednoczone Nicholas FairallvsFrancja Vincent Descombes Sevoie
8Rosja Michaił MaksimoczkinvsNiemcy Stephan Leyhe
9Polska Jan ZiobrovsAustria Thomas Diethart
10Finlandia Anssi KoivurantavsNiemcy Michael Neumayer
11Niemcy Andreas WankvsJaponia Daiki Itō
12Słowenia Anže LanišekvsNorwegia Phillip Sjøen
13Finlandia Jarkko MäättävsRosja Władisław Bojarincew
14Rosja Dmitrij WasiljewvsNiemcy Severin Freund
15Austria Stefan KraftvsPolska Kamil Stoch
16Korea Południowa Choi SeouvsNorwegia Anders Bardal
17Polska Aleksander ZniszczołvsSłowenia Jernej Damjan
18Niemcy Tim FuchsvsNorwegia Anders Fannemel
19Niemcy Karl GeigervsNorwegia Rune Velta
20Polska Piotr ŻyłavsSłowenia Matjaž Pungertar
21Włochy Davide BresadolavsNiemcy Richard Freitag
22Kanada Matthew RowleyvsJaponia Taku Takeuchi
23Czechy Roman KoudelkavsJaponia Noriaki Kasai
24Austria Michael HayböckvsAustria Gregor Schlierenzauer
25Szwajcaria Simon AmmannvsSłowenia Peter Prevc

Konkurs

Poz.Nr
pary
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokB[g]WiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg15Kraft, StefanStefan Kraft Austria136,515+12,7149,6129,014+10,1142,3291,9
Silver medal icon.svg24Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria137,515+1,7140,4132,514+9,1144,6285,0
Bronze medal icon.svg25Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia139,515+1,4146,7125,514+12,8137,2283,9
4.15*Stoch, KamilKamil Stoch Polska129,015+6,5127,9131,014+12,2147,0274,9
5.3Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria135,513-1,0141,9126,014+7,1132,9274,8
6.18Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia128,515+10,7132,7131,014+4,2138,0270,7
7.23*Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy131,015+2,2130,2127,014+8,5135,1265,3
8.23Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia137,515+2,0137,2123,014+8,2127,1264,3
9.17Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia126,515+6,9123,8130,514+7,3138,7262,5
11Itō, DaikiDaiki Itō Japonia128,015+6,0127,6128,014+6,0134,9262,5
11.2Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia131,013+1,4132,7125,014+3,4125,9258,6
12.12Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia128,515+5,1126,1127,014+6,5130,6256,7
13.14Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy126,015+9,8126,3124,514+7,1128,7255,0
14.4Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia126,513+1,7125,9124,514+7,7128,8254,7
15.21Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy124,515+8,4123,2125,014+5,2128,2251,4
16.19Velta, RuneRune Velta Norwegia125,515+5,4122,5121,014+10,8125,6248,1
17.24*Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria133,015+1,8132,9119,514+3,0114,6247,5
18.2*Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy129,013+0,5130,7118,014+7,8116,2246,9
19.8Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy120,014+9,1116,4119,514+14,8125,4241,8
20.22Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia128,015+9,3130,4116,514+4,2108,9239,3
21.16Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia122,015+3,7113,5124,014+2,2122,9236,4
22.5Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy116,013+7,8112,1119,514+12,9124,0236,1
23.14*Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja124,015+14,2125,1116,014+7,6110,9236,0
24.1Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia120,013-0,8111,7119,514+8,5120,1231,8
25.10Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy124,515-0,9111,4123,014+2,4118,8230,2
26.20Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska125,015+7,4121,6110,514+12,2105,6227,2
27.9Diethart, ThomasThomas Diethart Austria107,514+13,597,3123,014+6,1125,0222,3
28.6Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia111,013+9,5103,8119,514+5,9116,5220,3
29.7Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja112,014+8,199,0119,514+8,0118,1217,1
30.13Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja103,015+18,285,3106,014+7,888,1173,4
31.22Rowley, MatthewMatthew Rowley Kanada123,515+6,1116,1NQ116,1
32.17Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska119,015+8,9111,8NQ111,8
33.20Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia116,015+13,5109,5NQ109,5
34.25Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria133,0[e]15-0,5109,1NQ109,1
35.5Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia117,013+2,5108,1NQ108,1
36.4Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia114,513+5,9106,0NQ106,0
10Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia115,013+12,3106,0NQ106,0
38.19Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy115,515+9,7104,8NQ104,8
39.11Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy115,515+10,5104,6NQ104,6
40.3Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska115,013+1,0103,0NQ103,0
41.1Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia114,513-1,199,5NQ99,5
42.16Seou, ChoiChoi Seou Korea Południowa110,515+5,991,0NQ91,0
43.21Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy109,515+6,089,3NQ89,3
44.6Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy107,013+1,487,0NQ87,0
45.7Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone99,514+16,683,0NQ83,0
46.13Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia100,515+16,181,2NQ81,2
47.18Fuchs, TimTim Fuchs Niemcy103,015+6,576,6NQ76,6
48.8Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja99,014+8,071,0NQ71,0
49.12Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia97,015+14,666,4NQ66,4
50.9Ziobro, JanJan Ziobro Polska95,514+11,466,1NQ66,1
* – oznaczenie szczęśliwych przegranych

Garmisch-Partenkirchen

Kwalifikacje

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.41Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia139,586,157,0160,78-8,1135,0Q
2.69Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia135,078,055,5160,26-2,7130,8pq
3.74Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia133,575,355,5160,37-3,9126,9pq
4.72Kraft, StefanStefan Kraft Austria134,577,156,5160,68-7,1126,5pq
5.66Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy129,568,156,016-0,10+1,3125,4Q
6.73Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy134,076,257,0160,87-9,1124,1pq
7.43Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja135,578,948,0160,57-6,0120,9Q
8.77Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria127,063,654,016-0,21+2,7120,3pq
63Velta, RuneRune Velta Norwegia128,065,454,016-0,07+0,9120,3Q
10.64Itō, DaikiDaiki Itō Japonia132,072,654,0160,64-6,7119,9Q
11.57Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska127,063,653,016-0,20+2,5119,1Q
12.68Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia129,067,251,5160,20-2,1116,6pq
13.49Stoch, KamilKamil Stoch Polska126,061,852,516-0,12+1,5115,8Q
14.67Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia125,060,054,016-0,04+0,5114,5Q
15.58Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia126,562,752,5160,08-0,8114,4Q
16.50Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia126,061,853,0160,05-0,5114,3Q
17.46Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia128,566,354,0160,61-6,4113,9Q
18.30Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska128,566,355,5160,88-9,2112,6Q
19.38Diethart, ThomasThomas Diethart Austria126,051,854,5160,39-4,1112,2Q
2019Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria124,058,252,016-0,08+1,0111,2Q
21.54Matura, JanJan Matura Czechy122,054,652,516-0,16+2,0109,1Q
22.52Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia127,063,653,5160,80-8,4108,7Q
23.59Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia122,555,552,5160,05+0,5107,5Q
24.56Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy123,557,350,0160,04-0,4106,9Q
25.37Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia123,557,352,0160,29-3,0106,3Q
26.62Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy118,047,452,516-0,48+6,1106,0Q
61Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia119,550,152,516-0,27+3,4106,0Q
28.31Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia124,058,253,0160,61-6,4104,8Q
29.76Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia121,052,851,5160,000,0104,3pq
30.27Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy120,051,052,0160,06-0,6102,4Q
31.48Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja119,049,251,016-0,13+1,6101,8Q
32.51Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia120,551,952,0160,28-2,9101,0Q
33.45Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy122,054,651,0160,51-5,3100,3Q
34.60Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria116,043,851,516-0,38+4,8100,1Q
35.33Janda, JakubJakub Janda Czechy120,051,051,0160,27-2,899,2Q
36.47Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy121,052,852,5160,59-6,299,1Q
37.42Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy121,553,751,5160,71-7,497,8Q
28Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska122,555,551,0160,83-8,797,8Q
39.44Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia118,548,351,0160,17-1,897,5Q
40.25Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska116,043,850,516-0,18+2,396,6Q
41.32Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia121,553,751,0160,79-8,296,5Q
42.35Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja119,550,150,5160,48-5,095,6Q
43.36Niemi, SamiSami Niemi Finlandia117,045,650,0160,24-2,593,1Q
44.55Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja116,043,851,0160,17-1,893,0Q
45.53Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia114,040,251,016-0,02+0,391,5Q
46.23Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja113,038,450,516-0,14+1,890,7Q
47.24Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria113,038,449,516-0,21+2,790,6Q
75Koudelka, RomanRoman Koudelka CzechyDSQDSQ[f]pq
71Ammann, SimonSimon Ammann SzwajcariaDNSpq
70Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer AustriaDNSpq
48.8Alexander, NicholasNicholas Alexander Stany Zjednoczone114,541,149,0160,05-0,589,6
49.5Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy115,042,050,0160,24-2,589,5
50.65Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy113,038,450,516-0,02+0,389,2
51.2Winter, PaulPaul Winter Niemcy112,537,549,516-0,12+1,588,5
52.22Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone110,033,049,016-0,48+6,188,1
53.18Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu Japonia111,034,849,516-0,27+3,487,7
54.39Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia116,544,751,0160,78-8,187,6
55.40Ziobro, JanJan Ziobro Polska115,542,950,0160,68-7,185,8
56.29Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja115,542,950,5160,74-7,785,7
57.21Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria109,532,148,516-0,20+2,583,1
58.14Cecon, FedericoFederico Cecon Włochy110,033,046,516-0,16+2,081,5
59.12Varesco, DanieleDaniele Varesco Włochy109,031,246,516-0,10+1,379,0
60.9Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia108,530,348,5160,06-0,678,2
61.7Fettner, ManuelManuel Fettner Austria111,535,749,5160,73-7,677,6
62.10Seou, ChoiChoi Seou Korea Południowa108,029,448,0160,07-0,776,7
63.6Polichronidis, NikosNikos Polichronidis Grecja110,533,948,0160,70-7,374,6
64.26Hájek, AntonínAntonín Hájek Czechy107,027,650,0160,31-3,274,4
65.13Rowley, MatthewMatthew Rowley Kanada104,523,148,016-0,21+2,773,8
66.15Sammelselg, Siim-TanelSiim-Tanel Sammelselg Estonia104,022,248,0160,09-0,969,3
67.17Karlen, GabrielGabriel Karlen Szwajcaria102,018,647,016-0,01+0,165,7
68.20Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa100,015,047,516-0,23+2,965,4
69.11Żaparow, MaratMarat Żaparow Kazachstan100,015,046,516-0,16+2,063,5
70.3Hamann, MartinMartin Hamann Niemcy98,512,342,516-0,66+8,363,1
71.1Bradatsch, SebastianSebastian Bradatsch Niemcy100,515,947,5160,09-0,962,5
72.16Sokolenko, KonstantinKonstantin Sokolenko Kazachstan99,013,245,016-0,21+2,760,9
73.4Fuchs, TimTim Fuchs Niemcy97,09,646,0160,37-3,951,7
34Peier, KillianKillian Peier SzwajcariaDSQDSQ[f]

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Niemcy Marinus KrausvsJaponia Kento Sakuyama
2Finlandia Lauri AsikainenvsNiemcy Michael Neumayer
3Japonia Junshirō KobayashivsSłowenia Robert Kranjec
4Norwegia Anders FannemelvsJaponia Taku Takeuchi
5Niemcy Daniel WenigvsCzechy Jan Matura
6Francja Vincent Descombes SevoievsSzwajcaria Gregor Deschwanden
7Norwegia Daniel-André TandevsAustria Thomas Diethart
8Niemcy Andreas WankvsPolska Dawid Kubacki
9Austria Andreas KoflervsSłowenia Nejc Dežman
10Czechy Jakub JandavsNorwegia Phillip Sjøen
11Niemcy Stephan LeyhevsSłowenia Matjaž Pungertar
12Włochy Davide BresadolavsNorwegia Anders Bardal
13Polska Klemens MurańkavsPolska Kamil Stoch
14Norwegia Johann André ForfangvsSłowenia Jernej Damjan
15Polska Aleksander ZniszczołvsPolska Piotr Żyła
16Finlandia Anssi KoivurantavsJaponia Daiki Itō
17Rosja Michaił MaksimoczkinvsNorwegia Rune Velta
18Finlandia Sami NiemivsAustria Michael Hayböck
19Rosja Władisław BojarincewvsRosja Dmitrij Wasiljew
20Finlandia Jarkko MäättävsNiemcy Severin Freund
21Francja Ronan Lamy ChappuisvsNiemcy Richard Freitag
22Bułgaria Władimir ZografskivsAustria Stefan Kraft
23Czechy Roman KoudelkavsSłowenia Peter Prevc
24Szwajcaria Simon AmmannvsJaponia Noriaki Kasai
25Austria Gregor SchlierenzauervsNorwegia Anders Jacobsen

Konkurs

Poz.Nr
pary
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokBWiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg25Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia135,517+4,8140,7136,518+7,6145,3286,0
Silver medal icon.svg24Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria138,017+0,6139,0133,018+11,5140,4279,4
Bronze medal icon.svg23Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia136,517-1,0136,2136,018+3,9140,7276,9
4.25*Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria132,517+3,8132,8139,518+0,3142,9275,7
5.17Velta, RuneRune Velta Norwegia134,0170,0132,2136,518+2,8140,5272,7
6.22Kraft, StefanStefan Kraft Austria132,017+3,4132,0135,018+3,0138,0270,0
7.18Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria134,017+0,1132,8138,018+0,1137,0269,8
8.24*Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia133,517+2,3134,6137,518-0,9135,1269,7
9.21Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy127,017+3,2121,3134,518+6,4140,5261,8
10.5Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy127,517+6,1124,6135,518-0,3135,6260,2
11.23*Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy132,517-2,6126,4133,018+0,3130,7257,1
12.9Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria127,517+4,8123,3128,018+6,7126,1249,4
13.1Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy132,017+2,0128,6126,518+2,8119,5248,1
14.4Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia129,517+1,9124,0127,018+3,7121,3245,3
15.13Stoch, KamilKamil Stoch Polska123,517+8,2118,5126,018+9,5125,3243,8
16.11Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy127,017+5,1122,7126,518+4,4120,6243,3
17.15Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska127,017+5,2121,3127,018+4,8120,4241,7
18.20*Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia121,017+6,2111,5133,518-2,3127,5239,0
19.4*Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia125,017-0,2112,3132,018-2,0125,6237,9
19.14Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia125,517+4,7117,6125,018+8,3120,3237,9
21.12Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia121,517+11,4117,6124,018+9,1119,8237,4
22.19Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja125,517+6,7119,1123,518+10,1117,4236,5
23.10Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia124,017+4,0114,7130,518-1,9121,5236,2
23.2Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy127,517-0,2115,8127,518+3,4120,4236,2
25.7Diethart, ThomasThomas Diethart Austria124,017+4,8117,0122,018+8,3116,9233,9
26.16Itō, DaikiDaiki Itō Japonia124,017+5,4117,1122,518+8,3116,3233,4
27.5Matura, JanJan Matura Czechy123,517+3,7115,0127,518-1,3117,2232,2
28.6Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria121,017+4,4108,2118,018+10,6109,0217,2
29.3Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia122,517+0,6108,6111,018+3,387,6196,2
30.8Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy118,517+5,4106,2107,018+13,085,6191,8
31.5Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy122,517+3,3111,3NQ111,3
32.1Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia124,517-1,1110,5NQ110,5
33.3Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia121,017+1,6106,9NQ106,9
34.7Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia119,517+3,4105,5NQ105,5
35.18Niemi, SamiSami Niemi Finlandia120,517+1,4104,8NQ104,8
36.17Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja120,017+2,4104,4NQ104,4
37.11Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia118,017+7,5103,4NQ103,4
38.8Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska117,517+5,1103,1NQ103,1
38.2Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia119,017+3,4103,1NQ103,1
40.10Janda, JakubJakub Janda Czechy118,017+2,5102,4NQ102,4
41.15Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska118,517+3,0102,3NQ102,3
42.14Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia117,517+3,399,8NQ99,8
43.9Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia114,017+2,994,1NQ94,1
44.21Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja114,017+3,093,2NQ93,2
45.22Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria113,517+4,292,0NQ92,0
46.12Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy110,517+9,591,9NQ91,9
47.13Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska109,517+9,590,6NQ90,6
48.6Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja109,517+5,987,5NQ87,5
49.16Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia107,517+9,286,7NQ86,7
50.19Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja106,017+4,575,3NQ75,3
* – oznaczenie szczęśliwych przegranych

Innsbruck

Kwalifikacje

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.77Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria128,074,456,0110,26-2,2128,2pq
2.73Kraft, StefanStefan Kraft Austria124,568,155,011-0,40+4,1127,2pq
3.66Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy125,569,956,5110,07-0,6125,8Q
4.76Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy125,069,055,511-0,02+0,2124,7pq
5.65Velta, RuneRune Velta Norwegia125,069,056,0110,07-0,6124,4Q
6.60Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia125,069,053,511-0,08+0,8123,3Q
7.69Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia121,061,854,011-0,63+6,5122,3pq
8.75Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia122,564,553,511-0,31+3,2121,2pq
9.46Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia122,564,554,011-0,10+1,0119,5Q
10.56Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska121,562,753,511-0,26+2,7118,9Q
11.62Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy120,560,953,011-0,42+4,3118,2Q
12.27Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria124,568,153,0110,46-3,9117,2Q
13.52Stoch, KamilKamil Stoch Polska120,560,953,011-0,29+3,0116,9Q
14.57Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia120,560,953,011-0,23+2,4116,3Q
15.71Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy118,056,451,011-0,71+7,3114,7pq
16.22Fettner, ManuelManuel Fettner Austria122,564,553,5110,43-3,6114,4Q
17.39Niemi, SamiSami Niemi Finlandia121,562,754,0110,32-2,7114,0Q
18.36Janda, JakubJakub Janda Czechy122,564,554,0110,55-4,7113,8Q
19.54Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia118,056,452,511-0,36+3,7112,6Q
2067Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia117,555,552,511-0,44+4,5112,5Q
35Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia122,063,652,5110,42-3,6112,5Q
22.48Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy116,553,752,011-0,65+6,7112,4Q
23.61Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria118,557,353,511-0,15+1,5112,3Q
40Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia121,061,853,0110,30-2,5112,3Q
26Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja122,564,554,0110,73-6,2112,3Q
26.59Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia120,060,052,5110,10-0,8111,7Q
43Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia119,058,252,511-0,10+1,0111,7Q
41Diethart, ThomasThomas Diethart Austria120,060,052,5110,10-0,8111,7Q
29.32Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja121,562,752,0110,37-3,1111,6Q
30.55Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy118,557,351,011-0,25+2,6110,9Q
31.45Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja124,568,146,5110,50-4,2110,4Q
32.21Justin, RokRok Justin Słowenia120,060,053,5110,38-3,2110,3Q
33.74Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia117,555,551,011-0,36+3,7110,2pq
34.68Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia115,551,951,511-0,64+6,6110,0pq
35.49Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia116,052,852,011-0,45+4,6109,4Q
36.47Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia115,551,952,511-0,45+4,6109,0Q
37.29Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria118,557,352,5110,19-1,6108,2Q
38.31Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy119,559,152,5110,42-3,6108,0Q
39.58Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia118,056,451,5110,000,0107,9Q
40.11Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria120,560,951,5110,63-5,3107,1Q
41.63Itō, DaikiDaiki Itō Japonia114,550,151,511-0,52+5,3106,9Q
30Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska118,056,453,0110,29-2,5106,9Q
43.33Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska118,056,452,0110,19-1,6106,8Q
44.50Matura, JanJan Matura Czechy116,052,852,011-0,15+1,5106,3Q
45.2Aigner, ClemensClemens Aigner Austria117,555,551,5110,12-1,0106,0Q
46.51Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja115,051,052,011-0,21+2,2105,2Q
47.34Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia117,555,551,0110,18-1,5105,0Q
48.15Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone116,553,750,511-0,06+0,6104,8Q
72Ammann, SimonSimon Ammann SzwajcariaDNSpq
70Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer AustriaDNSpq
49.53Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia114,049,251,011-0,36+3,7103,9
50.1Tollinger, EliasElias Tollinger Austria115,051,051,011-0,08+0,8102,8
51.44Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja116,553,751,5110,42-3,6101,6
52.42Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy113,548,350,511-0,25+2,6101,4
53.64Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy113,548,350,511-0,13+1,3100,1
54.3Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria113,548,350,0110,04-0,398,0
55.28Hlava, LukášLukáš Hlava Czechy113,548,350,5110,35-3,095,8
56.4Wohlgenannt, UlrichUlrich Wohlgenannt Austria112,045,650,0110,12-1,094,6
57.17Rowley, MatthewMatthew Rowley Kanada113,047,450,0110,34-2,994,5
58.37Peier, KillianKillian Peier Szwajcaria112,546,549,5110,34-2,993,1
59.38Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja111,544,748,5110,26-2,291,0
18Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek Polska109,541,149,511-0,04+0,491,0
61.23Seou, ChoiChoi Seou Korea Południowa112,045,650,0110,59-5,090,6
62.6Huber, DanielDaniel Huber Austria111,544,749,5110,47-4,090,2
63.8Alexander, NicholasNicholas Alexander Stany Zjednoczone109,541,150,0110,21-1,889,3
64.19Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu Japonia108,038,450,0110,10-0,887,6
65.7Karlen, GabrielGabriel Karlen Szwajcaria108,539,349,5110,22-1,986,9
5Altenburger, FlorianFlorian Altenburger Austria109,040,249,5110,33-2,886,9
67.24Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia109,040,249,5110,44-3,786,0
68.10Cecon, FedericoFederico Cecon Włochy109,541,148,0110,40-3,485,7
69.25Żaparow, MaratMarat Żaparow Kazachstan108,539,348,5110,49-4,183,7
70.14Varesco, DanieleDaniele Varesco Włochy103,029,448,011-0,16+1,679,0
71.13Sammelselg, Siim-TanelSiim-Tanel Sammelselg Estonia101,526,748,011-0,01+0,174,8
72.16Hyun-ki, KimKim Hyun-ki Korea Południowa100,524,948,0110,21-1,871,1
73.20Polichronidis, NikosNikos Polichronidis Grecja101,526,746,0110,21-1,870,9
74.9Biegun, KrzysztofKrzysztof Biegun Polska100,024,047,0110,41-3,567,5
75.12Sokolenko, KonstantinKonstantin Sokolenko Kazachstan95,015,048,0110,12-1,062,0

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Słowenia Robert KranjecvsFrancja Ronan Lamy Chappuis
2Słowenia Nejc DežmanvsJaponia Kento Sakuyama
3Austria Thomas DiethartvsAustria Andreas Kofler
4Rosja Ilmir ChazietdinowvsNiemcy Stephan Leyhe
5Niemcy Michael NeumayervsJaponia Junshirō Kobayashi
6Rosja Dmitrij WasiljewvsNorwegia Anders Bardal
7Słowenia Rok JustinvsFinlandia Jarkko Määttä
8Słowenia Peter PrevcvsCzechy Jakub Janda
9Słowenia Jernej DamjanvsFinlandia Sami Niemi
10Norwegia Phillip SjøenvsAustria Manuel Fettner
11Norwegia Daniel-André TandevsNiemcy Severin Freund
12Bułgaria Władimir ZografskivsNorwegia Anders Jacobsen
13Niemcy Daniel WenigvsPolska Kamil Stoch
14Słowenia Matjaž PungertarvsSzwajcaria Gregor Deschwanden
15Austria Manuel PoppingervsNiemcy Marinus Kraus
16Japonia Daiki ItōvsPolska Piotr Żyła
17Polska Aleksander ZniszczołvsNorwegia Johann André Forfang
18Polska Dawid KubackivsNorwegia Anders Fannemel
19Czechy Jan MaturavsJaponia Noriaki Kasai
20Austria Clemens AignervsFinlandia Lauri Asikainen
21Rosja Władisław BojarincewvsNorwegia Rune Velta
22Finlandia Anssi KoivurantavsCzechy Roman Koudelka
23Stany Zjednoczone Nicholas FairallvsNiemcy Richard Freitag
24Szwajcaria Simon AmmannvsAustria Stefan Kraft
25Austria Gregor SchlierenzauervsAustria Michael Hayböck

Konkurs

Poz.Nr
pary
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokB[h].WiatrNotaSkokB[i].WiatrNota
Gold medal icon.svg23Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy133,58-5,4140,6132,07-5,9137,9278,5
Silver medal icon.svg24Kraft, StefanStefan Kraft Austria137,08-5,2140,6127,07-0,9132,9273,5
Bronze medal icon.svg19Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia128,59-0,8130,5132,07-8,1133,2263,7
24*Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria132,08-5,7130,1130,57-5,0133,6263,7
5.25Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria127,08-2,3129,5129,57-5,4132,9262,4
6.25*Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria125,08-1,3128,4138,08-10,8129,1257,5
7.13Stoch, KamilKamil Stoch Polska127,010+1,2126,6130,08-7,3126,2252,8
8.11Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy131,010-4,6127,0126,58-5,8122,4249,4
9.12Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia133,510-5,2129,9124,07-6,5118,9248,8
10.22Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy124,09+2,4124,6125,58-1,4124,0248,6
11.8Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia123,010+0,4115,6133,08-10,8129,6245,2
12.17Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia131,510-4,7124,8126,08-6,5119,3244,1
13.16Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska130,510-2,0128,2123,58-4,3114,5242,7
14.15Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy123,510+0,5117,1119,08+1,1111,8228,9
15.4Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy119,59-1,4111,7120,58-0,4114,5226,2
16.6Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja126,59-2,0118,2118,58+0,6107,4225,6
17.10Fettner, ManuelManuel Fettner Austria120,010+2,9111,2121,58-3,9112,8224,0
18.5Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy123,09-3,6112,8121,58-3,8110,5223,3
19.14Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia122,510+1,2115,0121,08-12,4107,4222,4
20.7Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia125,510-5,2115,5123,58-14,0106,7222,2
21.2Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia122,09-1,7115,9124,08-8,0106,0221,9
22.18*Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska125,09-6,3116,7118,58-4,8104,0220,7
23.3Diethart, ThomasThomas Diethart Austria117,09+3,8110,4121,08-7,2108,6219,0
24.18Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia126,09+5,2120,1112,58-0,996,6216,7
25.1Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja117,09+1,6108,7119,09-5,4101,6210,3
26.19*Matura, JanJan Matura Czechy121,59-4,3112,4111,08+1,095,8208,2
27.21Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja114,09+0,3101,5114,58+2,2104,8206,3
28.17*Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska124,510-5,6111,8107,08+4,290,3202,1
29.9Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia114,510+6,4103,3111,09+2,891,4194,7
30.20Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia112,59+4,1101,6105,09+5,482,7184,3
31.15Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria124,510-7,0110,9NQ110,9
32.6Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia115,59+8,2110,6NQ110,6
33.14Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria119,510+2,4109,8NQ109,8
34.16Itō, DaikiDaiki Itō Japonia120,010+0,3108,6NQ108,6
35.13Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy117,510+4,7107,0NQ107,0
36.1Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia116,010+1,6106,9NQ106,9
37.23Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone119,09-4,2106,0NQ106,0
38.10Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia120,09-3,9105,4NQ105,4
39.2Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia116,510-2,0104,2NQ104,2
40.4Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja116,59-1,4103,8NQ103,8
41.5Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia117,59-4,5103,0NQ103,0
42.22Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia115,59-1,3100,6NQ100,6
43.3Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria110,09+5,898,8NQ98,8
44.21Velta, RuneRune Velta Norwegia112,09+1,798,3NQ98,3
45.7Justin, RokRok Justin Słowenia113,010+1,596,7NQ96,7
46.8Janda, JakubJakub Janda Czechy111,510+4,896,3NQ96,3
47.11Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia115,010-2,895,5NQ95,5
48.12Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria113,0100,093,2NQ93,2
49.9Niemi, SamiSami Niemi Finlandia107,010+7,188,0NQ88,0
50.20Aigner, ClemensClemens Aigner Austria104,59+4,485,0NQ85,0
* – oznaczenie szczęśliwych przegranych

Bischofshofen

Kwalifikacje

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelka[j]WiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.75Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria137,582,558,016-0,31+3,5148,7pq
2.74Kraft, StefanStefan Kraft Austria136,580,755,016-0,37+4,2144,6pq
3.58Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia139,586,157,517[k]0,20-1,9144,0Q
4.67Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia135,578,956,016-0,34+3,8143,4pq
5.69Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy132,573,555,016-0,34+3,8137,0pq
6.64Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia132,072,656,516-0,27+3,1136,9Q
7.56Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia136,580,754,0180,01-0,1134,6Q
8.66Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy130,569,955,516-0,28+3,2133,3pq
9.55Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska135,078,055,0180,03-0,3132,7Q
10.68Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria129,067,254,016-0,43+4,9130,8pq
11.71Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia128,566,354,516-0,29+3,3128,8pq
12.47Matura, JanJan Matura Czechy130,069,056,018-0,08+0,9125,9Q
13.53Stoch, KamilKamil Stoch Polska129,568,153,518-0,31+3,5125,1Q
14.49Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia132,072,654,0180,20-1,9124,7Q
15.46Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia129,568,154,018-0,22+2,5124,6Q
16.43Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia128,566,353,518-0,34+3,8123,6Q
17.52Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy130,569,951,518-0,16+1,8123,2Q
18.40Diethart, ThomasThomas Diethart Austria129,067,253,518-0,21+2,4123,1Q
19.65Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia126,562,752,516-0,23+2,6122,5Q
20.31Fettner, ManuelManuel Fettner Austria127,063,654,018-0,40+4,5122,1Q
21.38Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska126,562,754,018-0,44+5,0121,7Q
22.73Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy125,060,051,516-0,34+3,8120,0pq
23.54Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia128,065,453,018-0,06+0,7119,1Q
24.50Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy129,568,153,5180,34-3,2118,4Q
25.63Velta, RuneRune Velta Norwegia124,559,152,516-0,18+2,0118,3Q
26.69Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria127,063,651,0160,14-1,3118,0Q
57Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia129,067,253,0180,23-2,2118,0Q
28.44Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia125,060,052,018-0,48+5,4117,4Q
29.42Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia126,061,852,518-0,26+2,9117,2Q
30.45Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja125,560,950,018-0,53+6,0116,9Q
31.48Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja129,067,248,5180,01-0,1115,6Q
32.51Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia127,063,653,5180,17-1,6115,5Q
33.37Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia124,058,251,518-0,44+5,0114,7Q
24Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria125,060,051,518-0,28+3,2114,7Q
35.7Justin, RokRok Justin Słowenia123,056,453,018-0,42+4,8114,2Q
36.72Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia121,052,851,016-0,48+5,4113,9pq
37.8Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria124,058,252,018-0,30+3,4113,6Q
38.62Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy121,553,751,016-0,32+3,6113,0Q
39.32Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia124,058,251,518-0,25+2,8112,5Q
40.29Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy123,557,351,518-0,11+1,2110,0Q
41.14Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu Japonia123,557,352,5180,04-0,4109,4Q
42.30Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja120,551,951,518-0,49+5,5108,9Q
43.33Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia121,052,852,518-0,30+3,4108,7Q
44.6Aigner, ClemensClemens Aigner Austria121,052,851,018-0,38+4,3108,1Q
45.5Tollinger, EliasElias Tollinger Austria120,551,951,518-0,19+2,2105,6Q
46.61Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy118,548,349,516-0,17+1,9104,4Q
34Janda, JakubJakub Janda Czechy119,550,151,018-0,29+3,6104,4Q
48.17Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek Polska119,049,250,518-0,41+4,6104,3Q
49.28Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska120,051,050,518-0,18+2,0103,5Q
70Ammann, SimonSimon Ammann SzwajcariaDNSpq
50.39Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy119,049,249,518-0,25+2,8101,5
51.36Niemi, SamiSami Niemi Finlandia117,546,549,518-0,47+5,3101,3
52.3Wohlgenannt, UlrichUlrich Wohlgenannt Austria117,546,550,018-0,39+4,4100,9
53.10Alexander, NicholasNicholas Alexander Stany Zjednoczone118,548,349,018-0,15+1,799,0
54.22Biegun, KrzysztofKrzysztof Biegun Polska116,544,748,518-0,41+4,697,8
55.12Cecon, FedericoFederico Cecon Włochy119,049,249,5180,15-1,497,3
56.16Rowley, MatthewMatthew Rowley Kanada116,043,849,518-0,31+3,596,8
57.2Huber, DanielDaniel Huber Austria115,542,950,018-0,27+3,196,0
58.1Altenburger, FlorianFlorian Altenburger Austria115,042,049,018-0,40+4,595,5
59.26Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria116,043,849,018-0,23+2,695,4
60.15Seou, ChoiChoi Seou Korea Południowa116,043,849,018-0,19+2,295,0
61.27Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja115,042,049,518-0,23+2,694,1
6219Varesco, DanieleDaniele Varesco Włochy114,541,149,518-0,26+2,993,5
63.41Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja115,542,948,018-0,21+2,493,3
64.4Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria113,038,448,518-0,36+4,191,0
65.35Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja112,036,648,518-0,47+5,390,4
66.60Itō, DaikiDaiki Itō Japonia121,553,729,516-0,20+2,390,2
67.21Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone123,056,428,518-0,30+3,488,3
68.13Karlen, GabrielGabriel Karlen Szwajcaria110,033,048,0180,19-1,879,2
69.20Sammelselg, Siim-TanelSiim-Tanel Sammelselg Estonia106,025,848,018-0,26+2,976,7
70.25Hlava, LukášLukáš Hlava Czechy106,526,744,518-0,26+2,974,1
71.11Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia106,526,744,518-0,06+0,771,9
72.23Hyun-ki, KimKim Hyun-ki Korea Południowa101,016,843,018-0,31+3,563,3
73.9Żaparow, MaratMarat Żaparow Kazachstan89,0-4,842,0180,06-0,636,6
75Sokolenko, KonstantinKonstantin Sokolenko KazachstanDSQDSQ[l]

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Austria Andreas KoflervsNorwegia Rune Velta
2Finlandia Lauri AsikainenvsNiemcy Stephan Leyhe
3Norwegia Phillip SjøenvsSłowenia Robert Kranjec
4Słowenia Nejc DežmanvsCzechy Roman Koudelka
5Rosja Dmitrij WasiljewvsPolska Dawid Kubacki
6Rosja Władisław BojarincewvsAustria Manuel Fettner
7Finlandia Jarkko MäättävsSłowenia Jernej Damjan
8Japonia Kento SakuyamavsAustria Thomas Diethart
9Szwajcaria Gregor DeschwandenvsNiemcy Michael Neumayer
10Słowenia Rok JustinvsNorwegia Daniel-André Tande
11Norwegia Anders FannemelvsJaponia Taku Takeuchi
12Austria Manuel PoppingervsNorwegia Johann André Forfang
13Niemcy Marinus KrausvsPolska Kamil Stoch
14Finlandia Anssi KoivurantavsCzechy Jan Matura
15Niemcy Daniel WenigvsSłowenia Peter Prevc
16Japonia Reruhi ShimizuvsAustria Gregor Schlierenzauer
17Rosja Ilmir ChazietdinowvsPolska Piotr Żyła
18Japonia Junshirō KobayashivsNiemcy Richard Freitag
19Austria Clemens AignervsSłowenia Matjaž Pungertar
20Austria Elias TollingervsNorwegia Anders Bardal
21Niemcy Markus EisenbichlervsNiemcy Severin Freund
22Czechy Jakub JandavsJaponia Noriaki Kasai
23Polska Bartłomiej KłusekvsNorwegia Anders Jacobsen
24Polska Aleksander ZniszczołvsAustria Stefan Kraft
25Szwajcaria Simon AmmannvsAustria Michael Hayböck

Konkurs

Poz.Nr
pary
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokBWiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg25Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria137,514+5,8146,8136,514+2,9141,6288,4
Silver medal icon.svg22Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia132,514+5,7135,7137,014+4,8141,4277,1
Bronze medal icon.svg24Kraft, StefanStefan Kraft Austria133,514+4,5137,3132,014+4,4134,0271,3
4.15Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia133,014+3,8134,7134,514+2,4136,5271,2
5.23Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia130,514+6,7131,6136,014+5,7139,0270,6
6.18Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy129,514+4,6127,2133,514+6,1137,9265,1
7.16Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria132,014+4,5134,1130,014+5,5130,5264,6
8.21Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy131,014+6,0132,3128,514+4,8125,6257,9
9.11Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia130,014+3,3126,8127,014+4,5121,6248,4
10.25*Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria130,514+4,9128,8136,0[e]14+5,1117,9246,7
11.4*Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia125,014+4,1116,1132,014+2,0129,6245,7
12.9Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy127,514+7,2123,7126,014+5,7119,4243,1
13.4Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy125,514+4,2117,1128,514+4,0125,3242,4
14.10Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia124,014+4,0116,2127,514+2,0122,0238,2
15.13Stoch, KamilKamil Stoch Polska126,514+5,5121,2124,514+4,1116,7237,9
16.11*Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia125,014+2,7115,2128,014+1,2120,6235,8
17.19Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia129,514+4,5126,1120,514+5,4108,3234,4
18.1Velta, RuneRune Velta Norwegia121,014+2,3107,6128,514+4,5125,3232,9
19.9*Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria124,014+4,2113,9126,514+2,0117,2231,1
20.13*Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy125,514+4,0117,4123,514+3,8113,6231,0
21.5Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja124,514+2,9113,0126,014+4,0113,8226,8
22.20Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia127,014+2,8117,9123,014+3,5108,4226,3
23.8Diethart, ThomasThomas Diethart Austria122,514+5,3113,3123,014+1,9111,3224,6
24.6Fettner, ManuelManuel Fettner Austria122,014+4,4110,5122,514+4,0111,5222,0
25.17Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja120,514+5,8109,2122,014+6,0112,6221,8
26.2Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy120,514+5,1109,5121,014+5,7111,0220,5
27.14Matura, JanJan Matura Czechy121,014+4,1109,4120,014+5,4108,9218,3
28.7Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia119,514+3,6104,2122,514+4,2110,7214,9
29.3Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia121,514+4,4110,1117,514+5,8101,8211,9
30.12Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria120,014+1,2103,7112,014+2,689,7193,4
31.5Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska120,514+4,6109,0NQ109,0
32.21Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy121,514+4,2108,4NQ108,4
33.17Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska120,014+6,3107,8NQ107,8
34.15Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy120,514+4,0106,9NQ106,9
35.22Janda, JakubJakub Janda Czechy118,514+4,9105,2NQ105,2
36.8Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia118,514+5,4103,7NQ103,7
37.14Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia119,014+3,6103,3NQ103,3
38.3Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia119,014+4,0103,2NQ103,2
39.19Aigner, ClemensClemens Aigner Austria118,514+2,8102,1NQ102,1
40.2Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia117,514+4,4101,4NQ101,4
41.6Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja117,514+5,1101,1NQ101,1
42.20Tollinger, EliasElias Tollinger Austria116,514+5,2100,4NQ100,4
43.12Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia118,514+2,599,8NQ99,8
44.10Justin, RokRok Justin Słowenia116,014+5,399,1NQ99,1
45.23Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek Polska115,514+5,798,1NQ98,1
46.1Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria116,514+2,797,9NQ97,9
47.18Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia113,014+5,793,6NQ93,6
48.7Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia115,014+1,993,4NQ93,4
49.16Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu Japonia113,014+3,189,5NQ89,5
50.24Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska109,514+5,785,8NQ85,8
* – oznaczenie szczęśliwych przegranych

Końcowa klasyfikacja 63. Turnieju Czterech Skoczni

PozycjaZawodnikReprezentacjaPunkty zdobyte w konkursachSuma punktów
1234
Gold medal icon.svgKraft, StefanStefan Kraft Austria291,91.270,06.273,52.271,33.1106,7
Silver medal icon.svgHayböck, MichaelMichael Hayböck Austria285,02.269,87.257,56.288,41.1100,7
Bronze medal icon.svgPrevc, PeterPeter Prevc Słowenia283,93.276,93.245,211.271,24.1077,2
4.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia264,38.269,78.263,73.277,12.1074,8
5.Jacobsen, AndersAnders Jacobsen Norwegia254,714.286,01.248,89.270,65.1060,1
6.Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy251,415.261,89.278,51.265,16.1056,8
7.Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria247,517.275,74.262,45.264,67.1050,2
8.Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy255,013.260,210.249,48.257,98.1022,5
9.Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy265,37.257,111.248,610.242,413.1013,4
10.Stoch, KamilKamil Stoch Polska274,94.243,815.252,87.237,915.1009,4
11.Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia270,76.245,314.216,724.248,49.981,1
12.Kraus, MarinusMarinus Kraus Niemcy246,918.248,113.228,914.231,020.954,9
13.Neumayer, MichaelMichael Neumayer Niemcy230,225.236,223.223,318.243,112.932,8
14.Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy241,819.243,316.226,215.220,526.931,8
15.Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja236,023.236,522.225,616.226,821.924,9
16.Diethart, ThomasThomas Diethart Austria222,327.233,925.219,023.224,623.899,8
17.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria109,134.279,42.263,73.246,710.898,9
18.Velta, RuneRune Velta Norwegia248,116.272,75.98,344.232,918.852,0
19.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska227,226.241,717.242,713.107,833.819,4
20.Bardal, AndersAnders Bardal Norwegia236,421.237,421.110,632.226,322.810,7
21.Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia220,328.237,919.244,112.99,843.802,1
22.Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia262,59.99,842.194,729.214,928.771,9
23.Kofler, AndreasAndreas Kofler Austria274,85.249,412.98,843.97,946.702,9
24.Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia239,320.237,919.235,816.713,0
25.Sjøen, PhillipPhillip Sjøen Norwegia256,712.236,223.105,438.103,238.701,5
26.Dežman, NejcNejc Dežman Słowenia108,135.94,143.221,921.245,711.669,8
27.Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar Słowenia109,533.103,437.222,419.234,417.669,7
28.Matura, JanJan Matura Czechy232,227.208,226.218,327.658,7
29.Kranjec, RobertRobert Kranjec Słowenia231,824.106,933.106,936.211,929.657,5
30.Asikainen, LauriLauri Asikainen Finlandia258,611.103,138.184,330.101,440.647,4
31.Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia81,246.239,018.222,220.93,448.635,8
32.Itō, DaikiDaiki Itō Japonia262,510.233,426.108,634.604,5
33.Wenig, DanielDaniel Wenig Niemcy236,122.111,331.107,035.106,934.561,3
34.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria217,228.109,833.231,119.558,1
35.Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew Rosja173,430.75,350.206,327.101,141.556,1
36.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska103,040.103,138.220,722.109,031.535,8
37.Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska111,832.102,341.202,128.85,850.502,0
38.Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia99,541.196,229.103,041.93,647.492,3
39.Fettner, ManuelManuel Fettner Austria224,017.222,024.446,0
40.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia105,534.95,547.238,214.439,2
41.Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia106,036.110,532.104,239.103,736.424,4
42.Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta Finlandia106,036.86,749.100,642.103,337.396,6
43.Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow Rosja103,840.221,825.325,6
44.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja217,129.87,548.304,6
45.Poppinger, ManuelManuel Poppinger Austria110,931.193,430.304,3
46.Janda, JakubJakub Janda Czechy102,440.96,346.105,235.303,9
47.Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis Francja93,234.210,325.303,5
48.Wank, AndreasAndreas Wank Niemcy104,639.191,830.296,4
49.Justin, RokRok Justin Słowenia96,745.99,144.195,8
50.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy87,044.108,432.195,4
51.Niemi, SamiSami Niemi Finlandia104,835.88,049.192,8
52.Fairall, NicholasNicholas Fairall Stany Zjednoczone83,045.106,037.189,0
53.Aigner, ClemensClemens Aigner Austria85,050.102,139.187,1
54.Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria92,045.93,248.185,2
55.Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy89,343.91,946.181,2
56.Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin Rosja71,048.104,436.175,4
57.Rowley, MatthewMatthew Rowley Kanada116,131.116,1
58.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy104,838.104,8
59.Tollinger, EliasElias Tollinger Austria100,442.100,4
60.Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek Polska98,145.98,1
61.Seou, ChoiChoi Seou Korea Południowa91,042.91,0
62.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska90,647.90,6
63.Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu Japonia89,549.89,5
64.Fuchs, TimTim Fuchs Niemcy76,647.76,6
65.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia66,449.66,4
66.Ziobro, JanJan Ziobro Polska66,150.66,1

Składy reprezentacji

Poniższa tabela zawiera składy wszystkich dwudziestu reprezentacji, które wzięły udział w 63. Turnieju Czterech Skoczni. W nawiasie obok nazwy kraju podana została liczba zawodników z poszczególnych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli przedstawiono także wyniki zajmowane przez zawodników we wszystkich czterech konkursach.

ZawodnikData urodzeniaMiejsce w 62. TCS[4]Starty w 63. TCSŹródło
OberstdorfGarmisch-
Partenkirchen
InnsbruckBischofshofen
 Austria[5] (13)
Austria Aigner, ClemensClemens Aigner2 lutego 199350.39.[6]
Austria Altenburger, FlorianFlorian Altenburger2 listopada 1993qq[7]
Austria Diethart, ThomasThomas Diethart25 lutego 19921.27.25.23.23.[8]
Austria Fettner, ManuelManuel Fettner17 czerwca 198552.qq17.24.[9]
Austria Hayböck, MichaelMichael Hayböck5 marca 19919.2.7.6.1.[10]
Austria Huber, DanielDaniel Huber2 stycznia 1993qq[11]
Austria Kofler, AndreasAndreas Kofler17 maja 198425.5.12.43.46.[12]
Austria Kraft, StefanStefan Kraft13 maja 199327.1.6.2.3.[13]
Austria Poppinger, ManuelManuel Poppinger19 maja 198958.qq31.30.[14]
Austria Schiffner, MarkusMarkus Schiffner5 czerwca 199265.qq[15]
Austria Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer7 stycznia 19908.17.4.5.7.[16]
Austria Tollinger, EliasElias Tollinger25 marca 1995q42.[17]
Austria Wohlgenannt, UlrichUlrich Wohlgenannt1 sierpnia 1994qq[18]
 Bułgaria (1)
Bułgaria Zografski, WładimirWładimir Zografski14 lipca 1993q45.48.q[19]
 Czechy[20] (5)
Czechy Hájek, AntonínAntonín Hájek12 lutego 198747.qq[21]
Czechy Hlava, LukášLukáš Hlava10 września 198430.qq[22]
Czechy Janda, JakubJakub Janda27 kwietnia 197846.q40.46.35.[23]
Czechy Koudelka, RomanRoman Koudelka9 lipca 19897.11.10.13.[24]
Czechy Matura, JanJan Matura29 stycznia 198020.q27.26.27.[25]
 Estonia (2)
Estonia Nõmme, MarttiMartti Nõmme7 sierpnia 1993qqqq[26]
Estonia Sammelselg, Siim-TanelSiim-Tanel Sammelselg18 maja 1993qqqq[27]
 Finlandia[28] (4)
Finlandia Asikainen, LauriLauri Asikainen25 lutego 199211.38.30.40.[29]
Finlandia Koivuranta, AnssiAnssi Koivuranta3 lipca 198818.36.49.42.37.[30]
Finlandia Määttä, JarkkoJarkko Määttä28 grudnia 199419.46.18.20.48.[31]
Finlandia Niemi, SamiSami Niemi16 lutego 199160.q35.49.q[32]
 Francja (2)
Francja Chappuis, Ronan LamyRonan Lamy Chappuis10 września 1993q44.25.q[33]
Francja Sevoie, Vincent DescombesVincent Descombes Sevoie9 stycznia 198440.29.48.qq[34]
 Grecja[35] (1)
Grecja Polichronidis, NikosNikos Polichronidis8 listopada 1989qqq[36]
 Japonia[37] (6)
Japonia Itō, DaikiDaiki Itō27 grudnia 198514.9.26.34.q[38]
Japonia Kasai, NoriakiNoriaki Kasai6 czerwca 19725.8.8.3.2.[39]
Japonia Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi11 czerwca 199141.29.41.47.[40]
Japonia Sakuyama, KentoKento Sakuyama3 lipca 199036.32.39.36.[41]
Japonia Shimizu, ReruhiReruhi Shimizu4 grudnia 1993qqq49.[42]
Japonia Takeuchi, TakuTaku Takeuchi20 maja 198732.20.19.q16.[43]
 Kanada (1)
Kanada Rowley, MatthewMatthew Rowley4 czerwca 199331.qqq[44]
 Kazachstan (2)
Kazachstan Sokolenko, KonstantinKonstantin Sokolenko9 listopada 1987qqqdsq[45]
Kazachstan Żaparow, MaratMarat Żaparow25 sierpnia 1985qqqq[46]
 Korea Południowa (3)
Korea Południowa Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul3 grudnia 1981qq[47]
Korea Południowa Hyun-ki, KimKim Hyun-ki9 lutego 1983qq[48]
Korea Południowa Seou, ChoiChoi Seou3 grudnia 198242.qqq[49]
 Niemcy[50] (13)
Niemcy Bradatsch, SebastianSebastian Bradatsch8 maja 1996dsqq[51]
Niemcy Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler3 kwietnia 199159.44.qq32.[52]
Niemcy Freitag, RichardRichard Freitag14 sierpnia 199124.15.9.1.6.[53]
Niemcy Freund, SeverinSeverin Freund11 maja 198816.13.10.8.8.[54]
Niemcy Fuchs, TimTim Fuchs3 sierpnia 199747.q[55]
Niemcy Geiger, KarlKarl Geiger11 lutego 199348.38.q[56]
Niemcy Hamann, MartinMartin Hamann10 kwietnia 1997qq[57]
Niemcy Kraus, MarinusMarinus Kraus13 lutego 199117.18.13.14.20.[58]
Niemcy Leyhe, StephanStephan Leyhe5 stycznia 199219.16.15.26.[59]
Niemcy Neumayer, MichaelMichael Neumayer15 stycznia 197911.25.23.18.12.[60]
Niemcy Wank, AndreasAndreas Wank18 lutego 198829.39.30.[61]
Niemcy Wenig, DanielDaniel Wenig12 sierpnia 199154.22.31.35.34.[62]
Niemcy Winter, PaulPaul Winter5 października 1997qq[63]
 Norwegia[64] (7)
Norwegia Bardal, AndersAnders Bardal24 sierpnia 19826.21.21.32.22.[65]
Norwegia Fannemel, AndersAnders Fannemel13 maja 199131.6.14.24.9.[66]
Norwegia Forfang, Johann AndréJohann André Forfang4 lipca 199528.19.12.43.[67]
Norwegia Jacobsen, AndersAnders Jacobsen17 lutego 198513.14.1.9.5.[68]
Norwegia Sjøen, PhillipPhillip Sjøen24 grudnia 199512.23.38.38.[69]
Norwegia Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande24 stycznia 1994q34.47.14.[70]
Norwegia Velta, RuneRune Velta19 lipca 198938.16.5.44.18.[71]
 Polska[72] (8)
Polska Biegun, KrzysztofKrzysztof Biegun21 maja 199435.qq[73]
Polska Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek15 stycznia 1993q45.[74]
Polska Kubacki, DawidDawid Kubacki12 marca 199055.40.38.22.31.[75]
Polska Murańka, KlemensKlemens Murańka31 sierpnia 199421.q47.[76]
Polska Stoch, KamilKamil Stoch25 maja 19877.4.15.7.15.[77]
Polska Ziobro, JanJan Ziobro24 czerwca 199122.50.q[78]
Polska Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł8 marca 199432.41.28.50.[79]
Polska Żyła, PiotrPiotr Żyła16 stycznia 198734.26.17.13.33.[80]
 Rosja (4)
Rosja Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew31 października 199430.50.27.41.[81]
Rosja Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow28 października 199149.qq40.25.[82]
Rosja Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin29 sierpnia 199348.36.qq[83]
Rosja Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew26 grudnia 197923.22.16.21.[84]
 Słowenia[85] (7)
Słowenia Damjan, JernejJernej Damjan28 maja 198337.9.42.29.28.[86]
Słowenia Dežman, NejcNejc Dežman7 grudnia 199235.43.21.11.[87]
Słowenia Justin, RokRok Justin6 kwietnia 199350.45.44.[88]
Słowenia Kranjec, RobertRobert Kranjec16 lipca 198128.24.33.36.29.[89]
Słowenia Lanišek, AnžeAnže Lanišek20 kwietnia 199649.q[90]
Słowenia Prevc, PeterPeter Prevc20 września 19924.3.3.11.4.[91]
Słowenia Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar14 sierpnia 199033.37.19.17.[92]
 Stany Zjednoczone (2)
Stany Zjednoczone Alexander, NicholasNicholas Alexander24 sierpnia 1988qqqq[93]
Stany Zjednoczone Fairall, NicholasNicholas Fairall6 lipca 198945.q37.q[94]
 Szwajcaria[95] (4)
Szwajcaria Ammann, SimonSimon Ammann25 czerwca 19813.34.2.3.10.[96]
Szwajcaria Deschwanden, GregorGregor Deschwanden27 lutego 199136.28.33.19.[97]
Szwajcaria Karlen, GabrielGabriel Karlen10 marca 1994qqq[98]
Szwajcaria Peier, KillianKillian Peier28 marca 1995dsqq[99]
 Włochy (3)
Włochy Bresadola, DavideDavide Bresadola10 września 198843.46.qq[100]
Włochy Cecon, FedericoFederico Cecon11 czerwca 1994qqqq[101]
Włochy Varesco, DanieleDaniele Varesco25 lipca 1995dsqqqq[102]

Legenda:

DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie;
dsq – zawodnik zdyskwalifikowany w kwalifikacjach;
q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Klasyfikacje po zakończeniu turnieju

Najwięcej punktów w czasie turnieju zgarnął Stefan Kraft (280), jednak to nie pozwoliło mu objąć prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, co udało się jemu koledze z reprezentacji, Hayböckowi (256), z przewagą 72 punktów nad Kraftem i 105 nad Słoweńcem Peterem Prevcem, natomiast lider klasyfikacji przed rozpoczęciem 63. TCS Norweg Anders Fannemel w ciągu 4 konkursów zdobył tylko 94 „oczka” i spadł na piąte miejsce. Kamil Stoch, po przerwie spowodowanej kontuzją kostki, ze 118 punktami zdobytymi w trakcie turnieju znalazł się na 24. miejscu w klasyfikacji generalnej PŚ.

Uwagi

  1. Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  2. Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym i drużynowym.
  3. Zawodnikowi dodano 14,8 pkt. za obniżenie belki (z 18 na 14).
  4. Zawodnikowi dodano 3,8 pkt. za obniżenie belki (z 18 na 17).
  5. a b c Skok zakończony upadkiem.
  6. a b c Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.
  7. Zawodnicy rozpoczęli konkurs z 13. belki. Podwyższenie belki o 1 próg skutkowało odjęciem 3,7 punktu, a o dwa progi 7,3 punktu od noty zawodnika.
  8. Zawodnicy rozpoczęli konkurs z 9. belki. Podwyższenie belki o 1 próg spowodowało odjęcie 4,2 punktu od noty zawodnika
  9. Zawodnicy rozpoczęli 2. serię z 8. belki. Obniżenie belki o 1 próg powoduje dodanie 4,2 punktu do noty zawodnika
  10. Kwalifikacje rozpoczęto z 8. belki. Podwyższenie belki o 2 progi skutkowało odjęciem 4,7 punktu od noty zawodnika.
  11. Zmiana belki na wniosek trenera zawodnika.
  12. Zdyskwalifikowany za nieprzepisową długość nart.

Przypisy

  1. Aleksandra Kruc: Oberstdorf i Garmisch gotowe na TCS (pol.). skokinarciarskie.pl, 2014-12-24. [dostęp 2014-12-25].Sprawdź autora:1.
  2. Fisskijumping.com – Encyklopedia – System KO (pol.). berkutschi.com. [dostęp 2017-01-18].
  3. Marta Wąsowska: Skoki Narciarskie: Zasady Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 28 lipca 2001. s. 1. [dostęp 2011-12-20].
  4. FIS Ski Jumping World Cup presented by Viessmann – 2013/2014 – 4-Schanzen-Tournee Standing. fis-ski.com, 2013-01-06. [dostęp 2014-12-15].
  5. Anna Szczepankowska: Heinz Kuttin odkrył karty (pol.). 2014-12-22. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  6. FIS-Ski - biographie: AIGENER Clemens (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-05].
  7. FIS-Ski - biographie: ALTENBURGER Florian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  8. FIS-Ski - biographie: DIETHART Thomas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  9. FIS-Ski - biographie: FETTNER Manuel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  10. FIS-Ski - biographie: HAYBOECK Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  11. FIS-Ski - biographie: HUBER Daniel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  12. FIS-Ski - biographie: KOFLER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  13. FIS-Ski - biographie: KRAFT Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  14. FIS-Ski - biographie: POPPINGER Manuel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  15. Markus SCHIFFNER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  16. FIS-Ski - biographie: SCHLIERENZAUER Gregor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  17. FIS-Ski - biographie: TOLLINGER Elias (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  18. FIS-Ski - biographie: WOHLGENANNT Ulrich (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  19. FIS-Ski - biographie: ZOGRAFSKI Vladimir (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  20. Marta Szydłowska: Czesi nominowali skład na PŚ w Oberstdorfie (pol.). 2014-12-23. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  21. FIS-Ski - biographie: HAJEK Antonin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  22. Lukáš Hlava (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  23. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  24. FIS-Ski - biographie: KOUDELKA Roman (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  25. FIS-Ski - biographie: MATURA Jan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  26. FIS-Ski - biographie: NOMME Martti (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  27. FIS-Ski - biographie: SAMMELSELG Siim-Tanel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  28. Aleksandra Kruc: Bez Ahonena w Turnieju Czterech Skoczni (pol.). 2014-12-22. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  29. FIS-Ski - biographie: Lauri ASIKAINEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-04].
  30. FIS-Ski - biographie: KOIVURANTA Anssi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  31. FIS-Ski - biographie: MAEAETTAE Jarkko (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  32. FIS-Ski - biographie: NIEMI Sami (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  33. FIS-Ski - biographie: LAMY CHAPPUIS Ronan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  34. FIS-Ski - biographie: DESCOMBES SEVOIE Vincent (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  35. Dominik Formela: Grek wystartuje w TCS (pol.). 2014-12-25. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  36. FIS-Ski - biographie: POLYCHRONIDIS Nico (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  37. Dominik Formela: Kasai powraca do rywalizacji (pol.). 2014-12-25. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  38. FIS-Ski - biographie: ITO Daiki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  39. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  40. FIS-Ski - biographie: KOBAYASHI Junshiro (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  41. FIS-Ski - biographie: SAKUYAMA Kento (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  42. FIS-Ski - biographie: SHIMIZU Reruhi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  43. FIS-Ski - biographie: TAKEUCHI Taku (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  44. FIS-Ski - biographie: ROWLEY Matthew (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  45. FIS-Ski - biographie: SOKOLENKO Konstantin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  46. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Marat (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  47. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-chul (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  48. Hyun-ki KIM (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  49. FIS-Ski - biographie: CHOI Seou (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  50. Dominik Formela: Skład Niemców na początek TCS (pol.). 2014-12-25. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  51. FIS-Ski - biographie: BRADATSCH Sebastian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  52. FIS-Ski - biographie: EISENBICHLER Markus (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  53. FIS-Ski - biographie: FREITAG Richard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  54. FIS-Ski - biographie: FREUND Severin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  55. FIS-Ski - biographie: FUCHS Tim (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  56. FIS-Ski - biographie: GEIGER Karl (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  57. FIS-Ski - biographie: HAMANN Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  58. FIS-Ski - biographie: KRAUS Marinus (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  59. FIS-Ski - biographie: LEYHE Stephan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  60. FIS-Ski - biographie: NEUMAYER Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  61. FIS-Ski - biographie: WANK Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  62. FIS-Ski - biographie: WENIG Daniel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  63. FIS-Ski - biographie: WINTER Paul (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  64. Martyna Szydłowska: Siedmiu Norwegów na TCS. Stöckl: To najsilniejsza drużyna na TCS (pol.). 2014-12-22. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  65. FIS-Ski - biographie: BARDAL Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  66. FIS-Ski - biographie: FANNEMEL Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  67. FIS-Ski - biographie: FORFANG Johann Andre (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  68. FIS-Ski - biographie: JACOBSEN Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  69. FIS-Ski - biographie: SJOEEN Phillip (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  70. FIS-Ski - biographie: TANDE Daniel Andre (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  71. FIS-Ski - biographie: VELTA Rune (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  72. Andrzej Mysiak: Pięciu Polaków pewnych występu w Oberstdorfie, szóste miejsce czeka... (pol.). 2014-12-23. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  73. FIS-Ski - biographie: BIEGUN Krzysztof (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  74. FIS-Ski - biographie: KLUSEK Bartlomiej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  75. FIS-Ski - biographie: KUBACKI Dawid (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-03].
  76. FIS-Ski - biographie: MURANKA Klemens (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  77. FIS-Ski - biographie: STOCH Kamil (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  78. FIS-Ski - biographie: ZIOBRO Jan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  79. FIS-Ski - biographie: ZNISZCZOL Aleksander (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  80. FIS-Ski - biographie: ZYLA Piotr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  81. FIS-Ski - biographie: BOYARINTSEV Vladislav (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  82. FIS-Ski - biographie: HAZETDINOV Ilmir (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  83. FIS-Ski - biographie: MAKSIMOCHKIN Mikhail (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  84. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  85. Martyna Szydłowska: Słoweńcy bez Tepeša. Janus: Konkurencja jest wyrównana, decydują detale (pol.). 2014-12-22. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  86. FIS-Ski - biographie: DAMJAN Jernej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  87. FIS-Ski - biographie: DEZMAN Nejc (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  88. FIS-Ski - biographie: JUSTIN Rok (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-01-02].
  89. FIS-Ski - biographie: KRANJEC Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  90. FIS-Ski - biographie: LANISEK Anze (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  91. FIS-Ski - biographie: PREVC Peter (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  92. FIS-Ski - biographie: PUNGERTAR Matjaz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  93. FIS-Ski - biographie: ALEXANDER Nicholas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  94. FIS-Ski - biographie: FAIRALL Nicholas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  95. Aleksandra Kruc: Jednoosobowa ekipa Szwajcarii na PŚ w Oberstdorfie (pol.). 2014-12-23. [dostęp 2015-12-25].Sprawdź autora:1.
  96. FIS-Ski - biographie: AMMANN Simon (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-25].
  97. FIS-Ski - biographie: DESCHWANDEN Gregor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-30].
  98. FIS-Ski - biographie: KARLEN Gabriel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-30].
  99. FIS-Ski - biographie: PEIER Killian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-30].
  100. FIS-Ski - biographie: BRESADOLA Davide (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  101. FIS-Ski - biographie: CECON Federico (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].
  102. FIS-Ski - biographie: VARESCO Daniele (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-12-26].

Bibliografia