66. Turniej Czterech Skoczni

66. Turniej Czterech Skoczni
2016/20172018/2019
Data29 grudnia 2017 – 6 stycznia 2018
Miejsce rozpoczęciaOberstdorf, Niemcy
Miejsce zakończeniaBischofshofen, Austria
OrganizatorOberstdorf, Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)
Innsbruck, Bischofshofen (Austria)
Liczba konkurencji4
Zwycięzcy
I miejscePolska Kamil Stoch
II miejsceNiemcy Andreas Wellinger
III miejsceNorwegia Anders Fannemel
Strona internetowa

66. Turniej Czterech Skoczni (niem. 66. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni przeprowadzona w sezonie 2017/2018 na skoczniach w Niemczech i Austrii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2017, kiedy rozegrano kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie, a trzy dni później 1 stycznia 2018 zostały przeprowadzone zawody w Garmisch-Partenkirchen. Następnie zwyczajowo zawody przeniosły się do Austrii: 4 stycznia odbył się konkurs w Innsbrucku, a ostatnia z części turnieju została rozegrana tradycyjnie w święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego, 6 stycznia) w Bischofshofen. Tytuł obronił Kamil Stoch z Polski, wygrywając wszystkie cztery konkursy i tym samym powtarzając wyczyn Svena Hannawalda z 50. Turnieju.

Zwyczajowo rywalizacja w pierwszej serii konkursów wchodzących w skład turnieju toczyła się zgodnie z systemem KO, a w drugiej serii tak jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.

Skocznie

Konkursy Turnieju Czterech Skoczni zostały rozegrane – jak co roku – na czterech położonych niedaleko siebie (ale w dwóch krajach) obiektach: dwóch w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery obiekty to duże skocznie – punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowany jest na 120. metrze, a obiektów w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni 2017/2018 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni
Schattenberg20061230.jpgSchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK120HS137143,5 mNorwegia Sigurd Pettersen29.12.2003
Olympiaschanze Garmisch-Partenkirchen 2009-05-10.jpgGroße OlympiaschanzeNiemcy Garmisch
−Partenkirchen
K125HS140143,5 mSzwajcaria Simon Ammann01.01.2010
Bergisel-N.jpgBergiselAustria InnsbruckK120HS130138,0 mAustria Michael Hayböck04.01.2015
Paul-Ausserleitner-Schanze.JPGPaul-Ausserleitner-SchanzeAustria BischofshofenK125HS140144,5 mNiemcy Andreas Wellinger05.01.2017

Przed turniejem

Sponsorzy

Głównym sponsorem 66. Turnieju Czterech Skoczni została firma Audi, będąca także sponsorem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich 2017/2018. Ponadto wśród sponsorów znalazły się firmy Bauhaus, Milka, Veltins oraz Intersport.

Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów przed rozpoczęciem turnieju

Przed rozpoczęciem turnieju rozegrano siedem indywidualnych konkursów Pucharu Świata, w których najwięcej punktów zgromadził Richard Freitag, zwyciężając w trzech z nich (po jednym konkursie w Niżnym Tagile, Titisee-Neustadt i Engelbergu), wyprzedzając drugiego w zestawieniu rodaka Andreasa Wellingera o 151 punktów i o 194 Daniela-André Tandego. Za wymienioną trójką znajdował się najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Kamil Stoch, który uzbierał 323 punkty.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów po rozegraniu siedmiu indywidualnych i trzech drużynowych konkursów największą liczbę punktów zgromadzili Niemcy (2431), a za nimi sklasyfikowani byli Norwedzy (2328) i Polacy (1722).

Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów 2017/2018 przed 66. Turniejem Czterech Skoczni – po przeprowadzeniu 7 konkursów indywidualnych oraz trzech drużynowych[1][2].

Zasady

Podobnie jak w przypadku wszystkich edycji od sezonu 1996/1997 Turniej Czterech Skoczni rozegrano według systemu KO. Na podstawie miejsc uzyskanych w kwalifikacjach zawodnicy byli dobierani w pary – zwycięzca kwalifikacji startował ze skoczkiem, który zajął w nich 50. miejsce, drugi zawodnik kwalifikacji z 49. zawodnikiem itd., aż do pary, w której znaleźli się zawodnicy z miejsc 26. i 25. Podczas konkursu awans do serii finałowej uzyskiwało bezpośrednio 25 zwycięzców par. Spośród przegranych wyłaniano pięciu tzw. lucky losers z najwyższymi w tej grupie notami. Podczas serii finałowej obowiązywały takie same zasady jak podczas indywidualnych zawodów Pucharu Świata[3].

Od tej edycji Turnieju Czterech Skoczni zaszły zmiany obowiązujące od początku sezonu 2017/2018 Pucharu Świata, gdzie zawodnicy zgłoszeni do kwalifikacji każdego z konkursów turnieju mają obowiązek wystartowania w nich i zajęcia w nich miejsca 50. lub wyższego, aby zapewnić sobie rywalizację w pierwszej serii konkursowej. W ten sposób czołowa dziesiątka klasyfikacji tego cyklu straciła przywilej automatycznej kwalifikacji do zawodów.

Trzydziestu zawodników, którzy awansowali do serii finałowej, zdobywało punkty do klasyfikacji Pucharu Świata według identycznych zasad jak w pozostałych konkursach tej rangi. Wszyscy uczestnicy zawodów głównych zyskiwali także punkty do klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, w której sumowano wyniki uzyskane we wszystkich seriach konkursowych.

Skoki oceniano w taki sam sposób jak podczas pozostałych zawodów Pucharu Świata. Za osiągnięcie odległości równej punktowi konstrukcyjnemu zawodnik otrzymywał 60 punktów; za każdy metr powyżej tej granicy uzyskiwał dodatkowo 1,8 punktu, zaś za każdy metr poniżej odejmowano mu analogiczną liczbę punktów. Styl skoku i lądowania podlegał ocenie przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogli przyznać maksymalnie po 20 punktów. Dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa) nie były wliczane do noty łącznej zawodnika. Ponadto wpływ na ocenę końcową skoczka miał przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu. Jeżeli zawodnik skakał z niższej belki startowej, otrzymywał dodatkowe punkty, jeżeli skacze z wyższej – punkty mu odejmowano. Dodatkowo jeżeli wiatr wiał z przodu skoczni, zawodnik tracił punkty, gdyż dzięki temu zyskiwał lepsze noszenie na nartach, zaś jeżeli wiatr wiał z tyłu skoczni, zawodnik zyskiwał punkty.

Przeliczniki punktów za wiatr i belkę startową
ZawodyPrzelicznik za długość rozbieguPrzelicznik za wiatr przedniPrzelicznik za wiatr tylny
Oberstdorf± 7,40 pkt / m– 10,80 pkt / m/s+ 13,07 pkt / m/s
Garmisch-Partenkirchen± 7.56 pkt / m– 10,44 pkt / m/s+ 12,64 pkt / m/s
Innsbruck± 7,02 pkt / m– 8,46 pkt / m/s+ 10,24 pkt / m/s
Bischofshofen± 4,86 pkt / m– 9,36 pkt / m/s+ 11,32 pkt / m/s

Program zawodów

MiejscowośćDzieńKonkurencjaPoczątekLiczba uczestników
Oberstdorf29 grudniaOficjalny trening14:30 CET
Kwalifikacje16:30 CET67
30 grudniaKonkurs indywidualny16:30 CET50
Ga-Pa31 grudniaOficjalny trening11:45 CET
Kwalifikacje14:00 CET67
1 styczniaKonkurs indywidualny14:00 CET50
2 styczniadzień przerwy
Innsbruck3 styczniaOficjalny trening11:45 CET
Kwalifikacje14:00 CET67
4 styczniaKonkurs indywidualny14:00 CET50
Bischofshofen5 styczniaOficjalny trening15:00 CET
Kwalifikacje17:00 CET65
6 styczniaKonkurs indywidualny17:00 CET50

Jury

Głównym dyrektorem zawodów w ramach 66. Turnieju Czterech Skoczni jest Walter Hofer, a jego asystentem – Borek Sedlák.

ZawodyDelegat technicznyAsystent delegata technicznegoKierownik konkurencjiKontrola sprzętu
Przed skokiemPo skoku
OberstdorfWłochy Sandro PertilleAustria Werner RathmayrNiemcy Georg SpäthNorwegia Morten SolemSzwajcaria Sepp Gratzer
Garmisch-PartenkirchenSzwajcaria Fredi ZarucchiSłowenia Sašo KomovecNiemcy Florian Cynis
InnsbruckNorwegia Geir LoengNiemcy Thomas HaßlbergerAustria Christian Kathol
BischofshofenFinlandia Pekka HyvärinenKanada Nicolay PetrovAustria Robert Krautgartner
SędziaKrajStanowisko na wieży sędziowskiej
OberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofen
Mirko Hünefeld NiemcyA
Jürgen Winkler AustriaC
Mika Jukkara FinlandiaEB
Boštjan Ahačič SłoweniaBC
Dan Mattoon Stany ZjednoczoneD
Michael Lorenz NiemcyE
Herrmann Gschwentner AustriaA
Stefan Wolf AustriaC
Joachim Lesser NiemcyA
Inge Eriksrød NorwegiaBD
Tadeusz Szostak PolskaDB
Fabrice Piazzini SzwajcariaEC
Wolfgang Reissner AustriaA
Peter Knoll NiemcyE

Podsumowanie

Lp.DataMiejscowośćHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsceLider po konkursie
1.30 grudnia 2017Niemcy OberstdorfHS137nocnyPolska Kamil StochNiemcy Richard FreitagPolska Dawid KubackiPolska Kamil Stoch
2.1 stycznia 2018Niemcy Garmisch-PartenkirchenHS140Polska Kamil StochNiemcy Richard FreitagNorwegia Anders FannemelPolska Kamil Stoch
3.4 stycznia 2018Austria InnsbruckHS130Polska Kamil StochNorwegia Daniel-André TandeNiemcy Andreas WellingerPolska Kamil Stoch
4.6 stycznia 2018Austria BischofshofenHS140nocnyPolska Kamil StochNorwegia Anders FannemelNiemcy Andreas WellingerPolska Kamil Stoch
66. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaPolska Kamil StochNiemcy Andreas WellingerNorwegia Anders Fannemel-

Wyniki

Skróty stosowane w tabelach:

  • DNS – zawodnik nie wystartował
  • DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany
  • NQ – zawodnik nie zakwalifikował się do serii finałowej
  • nq – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego
  • q – zawodnik, który zakwalifikował się do konkursu głównego

Oberstdorf

Kwalifikacje

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[4].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.67Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy130,578,955,510-0,77+13,7148,1q
2.61Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia133,083,456,011-0,21+2,7142,1q
3.63Kraft, StefanStefan KraftAustria132,582,555,510-0,02+3,9141,9q
4.54Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy133,584,355,511-0,15+2,0141,8q
5.62Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia140,096,049,0110,31-3,3141,7q
6.55Kubacki, DawidDawid KubackiPolska130,578,955,011-0,47+6,1140,0q
6.48Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia127,072,655,512-1,20+11,9140,0q
8.52Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy128,575,354,512-0,99+9,1138,9q
9.28Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia129,076,253,512-0,96+8,7138,4q
10.60Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy128,074,453,011-0,80+10,5137,9q
11.59Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia125,569,954,011-0,87+11,4135,3q
12.51Hula, StefanStefan HulaPolska131,079,851,012-0,56+3,5134,3q
13.39Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria130,078,053,012-0,50+2,7133,7q
14.66Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy120,560,951,510-1,25+19,9132,3q
15.58Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia126,070,851,511-0,69+9,0131,3q
16.30Siegel, DavidDavid SiegelNiemcy128,074,454,012-0,49+2,6131,0q
17.49Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria125,069,052,512-0,97+8,9130,4q
18.57Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska127,072,652,511-0,33+4,3129,4q
19.38Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia124,067,252,512-0,89+7,8127,5q
20.65Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia119,559,151,510-1,00+16,7127,3q
21.56Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia123,065,450,011-0,81+10,6126,0q
21.46Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia123,065,451,512-0,99+9,1126,0q
23.53Fettner, ManuelManuel FettnerAustria125,069,054,012-0,50+2,7125,7q
24.65Aigner, ClemensClemens AignerAustria121,562,750,512-1,23+12,3125,5q
25.15Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja126,070,849,012-0,68+5,1124,9q
26.18Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia124,067,249,012-0,68+5,1124,8q
27.50Kot, MaciejMaciej KotPolska123,065,452,512-0,75+6,0123,9q
28.64Stoch, KamilKamil StochPolska118,056,451,510-0,90+15,4123,3q
29.43Huber, DanielDaniel HuberAustria123,065,450,512-0,78+6,4122,3q
30.45Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy117,054,651,012-1,56+16,6122,2q
31.47Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia120,560,950,012-1,04+9,8120,7q
32.35Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia121,061,851,012-0,88+7,7120,5q
33.9Learoyd, JonathanJonathan LearoydFrancja118,056,450,512-1,29+13,1120,0q
34.42Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria121,562,749,512-0,76+6,1118,3q
35.32Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria117,054,650,512-1,29+13,1118,2q
36.44Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia119,058,251,012-0,91+8,1117,3q
36.29Nousiainen, EetuEetu NousiainenFinlandia121,061,851,512-0,60+4,0117,3q
38.25Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria115,551,949,512-1,46+15,3116,7q
39.27Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja115,551,949,512-1,39+14,4115,8q
39.14Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy117,054,651,512-1,03+9,7115,8q
41.19Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy118,056,450,012-0,96+8,7115,1q
42.31Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia119,058,250,012-0,80+6,7114,9q
43.18Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy113,047,449,512-1,57+16,7113,6q
44.37Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy119,559,151,012-0,54+3,3113,4q
45.10Insam, AlexAlex InsamWłochy113,548,349,512-1,40+14,5112,3q
46.36Bartol, TilenTilen BartolSłowenia116,567,249,512-0,98+9,0112,2q
47.5Wank, AndreasAndreas WankNiemcy111,544,748,511-1,28+16,7109,9q
48.4Hamann, MartinMartin HamannNiemcy108,038,449,011-1,57+20,5107,9q
49.41Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia112,045,650,012-1,22+12,1107,7q
50.23Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada116,052,850,012-0,65+4,7107,5q
51.33Wolny, JakubJakub WolnyPolska111,544,748,512-1,34+13,7106,9nq
52.1Fuchs, TimTim FuchsNiemcy107,537,548,011-1,60+20,9106,4nq
53.8Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia109,040,249,012-1,53+16,2105,4nq
54.13Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria114,049,249,512-0,58+3,8102,5nq
55.34Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja112,546,548,012-0,89+7,8102,3nq
56.24Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja110,542,948,512-1,12+10,8102,2nq
57.20Tepeš, JurijJurij TepešSłowenia111,544,747,012-0,91+8,199,8nq
58.22Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy110,542,949,012-0,75+6,097,9nq
59.12Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia109,040,248,512-0,81+6,895,5nq
60.17Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy108,038,448,012-0,76+6,192,5nq
61.3Baer, MoritzMoritz BaerNiemcy99,022,247,511-1,50+19,689,3nq
62.11Nazarow, MichaiłMichaił NazarowRosja105,033,045,012-1,08+10,388,3nq
63.21Aigro, ArttiArtti AigroEstonia103,530,347,012-0,89+7,885,1nq
64.7İpcioğlu, Fatih ArdaFatih Arda İpcioğluTurcja94,013,245,511-1,68+22,080,7nq
65.2Hoffmann, FelixFelix HoffmannNiemcy93,011,447,011-1,57+20,578,9nq
66.6Bresadola, DavideDavide BresadolaWłochy94,013,241,011-1,46+19,173,3nq
16Muminow, SabirżanSabirżan MuminowKazachstanDSQ

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Słowenia Žiga JelarvsRosja Jewgienij Klimow
2Polska Maciej KotvsAustria Clemens Aigner
3Polska Kamil StochvsAustria Manuel Fettner
4Austria Daniel HubervsNorwegia Halvor Egner Granerud
5Niemcy Pius PaschkevsNorwegia Anders Fannemel
6Norwegia Andreas StjernenvsNorwegia Daniel-André Tande
7Japonia Noriaki KasaivsSłowenia Timi Zajc
8Francja Jonathan LearoydvsPolska Piotr Żyła
9Szwajcaria Gregor DeschwandenvsSzwajcaria Simon Ammann
10Austria Gregor SchlierenzauervsNiemcy David Siegel
11Słowenia Anže SemeničvsNorwegia Robert Johansson
12Finlandia Eetu NousiainenvsNiemcy Andreas Wellinger
13Szwajcaria Killian PeiervsAustria Michael Hayböck
14Francja Vincent Descombes SevoievsPolska Stefan Hula
15Czechy Roman KoudelkavsSłowenia Jernej Damjan
16Czechy Čestmír KožíšekvsNiemcy Markus Eisenbichler
17Finlandia Antti AaltovsJaponia Ryōyū Kobayashi
18Czechy Vojtěch ŠtursavsNiemcy Stephan Leyhe
19Niemcy Constantin SchmidvsSłowenia Peter Prevc
20Włochy Alex InsamvsPolska Dawid Kubacki
21Słowenia Tilen BartolvsNorwegia Johann André Forfang
22Niemcy Andreas WankvsNiemcy Karl Geiger
23Niemcy Martin HamannvsAustria Stefan Kraft
24Japonia Taku TakeuchivsJaponia Junshirō Kobayashi
25Kanada Mackenzie Boyd-ClowesvsNiemcy Richard Freitag

Konkurs

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[5].

Poz.Nr
pary
Nr
st.
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokBWiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg328Stoch, KamilKamil StochPolska126,011+6,3131,1137,012+1,0148,6279,7
Silver medal icon.svg251Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy128,511+4,4135,2127,012+13,2140,3275,5
Bronze medal icon.svg206Kubacki, DawidDawid KubackiPolska126,511+5,5131,2129,012+7,2138,9270,1
4.233Kraft, StefanStefan KraftAustria132,011-1,1135,5119,012+16,6127,3262,8
5.1412Hula, StefanStefan HulaPolska123,011+11,1129,5120,512+16,3129,7259,2
6.242Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia126,511-1,4122,8123,012+14,9134,3257,1
7.215*Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia114,511+14,4115,5126,512+14,1139,8255,3
7.521Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia129,011+1,4131,1124,512+4,6124,2255,3
9.1610Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy128,511+2,2131,0117,512+17,6124,1255,1
10.1214Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy115,011+18,0120,0123,012+16,1134,0254,0
11.1115Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia115,011+19,1121,1122,512+15,3132,3253,4
12.179Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia121,511+13,3128,0118,012+16,5124,4252,4
13.1035Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria116,511+20,4125,1116,512+15,7120,9246,0
14.1511Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia120,511+8,4120,8118,012+6,9125,2241,7
15.227Kot, MaciejMaciej KotPolska120,011+6,5118,5126,0120,0124,8243,3
16.2146Bartol, TilenTilen BartolSłowenia116,511+11,8116,5123,512+6,9125,2241,7
17.224Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy113,011+19,3117,2126,012-0,9123,9241,1
18.917Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria120,011+12,0121,5114,512+20,3118,9240,4
19.126Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia123,011+4,1122,0115,012+16,6118,1240,1
20.620Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia116,511+6,9111,6122,512+9,1126,1237,7
21.2449*Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia123,511+0,9120,2117,012+10,7116,3236,5
22.934*Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria115,011+15,9116,4119,512+9,4119,0235,4
23.422Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia118,011+7,7114,1117,012+14,9121,0235,1
24.188Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy109,511+16,6107,2125,012+3,0126,0233,2
25.818Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska127,511+2,2127,7109,512+18,4104,0231,7
26.719Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia115,511+3,0105,4125,012-2,6119,4224,8
27.1313Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria107,511+15,6102,1124,012+1,7121,9224,0
28.1944Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy114,511+18,6119,7104,012+21,2100,4220,1
29.833*Learoyd, JonathanJonathan LearoydFrancja125,511-1,8119,1105,512+10,792,6211,7
30.1540*Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy120,511+4,8118,2105,512+11,591,4209,6
31.631Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia113,011+14,5110,4NQ110,4
32.1641Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy114,011+4,8104,0NQ104,0
33.2247Wank, AndreasAndreas WankNiemcy109,511+13,5103,1NQ124,7
34.2550Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada112,011+7,7102,8NQ102,8
35.530Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy113,011+2,1100,0NQ100,0
36.224Aigner, ClemensClemens AignerAustria107,011+14,299,3NQ99,3
37.2045Insam, AlexAlex InsamWłochy107,011+13,598,6NQ98,6
37.1016Siegel, DavidDavid SiegelNiemcy105,511+20,098,4NQ98,4
39.323Fettner, ManuelManuel FettnerAustria107,011+9,794,8NQ94,8
40.1742Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia106,011+10,893,6NQ93,6
41.197Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia100,511+19,287,6NQ87,6
42.1136Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia98,011+19,183,5NQ83,5
43.1338Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria97,011+16,281,3NQ81,3
44.125Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja104,011+3,877,5NQ77,5
45.1439Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja95,511+11,870,7NQ70,7
46.732Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia96,511+5,269,4NQ69,4
47.1843Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy88,511+22,767,0NQ67,0
2348Hamann, MartinMartin HamannNiemcyDSQNQDSQ
1237Nousiainen, EetuEetu NousiainenFinlandiaDSQNQDSQ
429Huber, DanielDaniel HuberAustriaDSQNQDSQ
* – szczęśliwi przegrani z I serii

Garmisch-Partenkirchen

Kwalifikacje

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[6].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.62Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia140,587,957,0150,11-1,1143,8q
2.59Kubacki, DawidDawid KubackiPolska135,578,956,015-0,10+1,3136,2q
3.53Hula, StefanStefan HulaPolska135,578,956,015-0,07+0,9135,8q
4.67Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy135,078,056,015-0,06+0,8134,8q
5.61Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia136,079,855,5150,09-0,9134,4q
6.65Stoch, KamilKamil StochPolska131,571,755,015-0,46+5,8132,5q
7.57Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia133,575,354,515-0,10+1,3131,1q
8.56Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia134,076,255,0150,12-1,3129,9q
9.44Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia132,573,554,515-0,13+1,6129,6q
10.47Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia131,070,855,015-0,25+3,2129,0q
11.46Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia131,571,755,015-0,09+1,1127,8q
12.60Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy129,568,154,015-0,37+4,7126,8q
12.54Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy129,568,153,515-0,41+5,2126,8q
14.58Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia132,072,654,0150,000,0126,6q
15.66Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy130,569,956,0150,05-0,5125,4q
16.40Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia130,069,053,015-0,21+2,7124,7q
17.63Kraft, StefanStefan KraftAustria129,067,253,015-0,35+4,4124,6q
18.32Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja129,568,152,015-0,32+4,0124,1q
19.51Kot, MaciejMaciej KotPolska127,564,553,015-0,46+5,8123,3q
20.50Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy129,067,254,015-0,12+1,5122,7q
21.38Bartol, TilenTilen BartolSłowenia127,564,552,515-0,14+1,8118,8q
22.34Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia128,065,453,5150,05-0,5118,4q
23.64Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia125,560,953,515-0,27+3,4117,8q
24.55Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska126,061,852,515-0,23+2,9117,2q
25.45Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy126,061,853,515-0,02+0,3115,6q
26.42Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia126,061,853,0150,03-0,3114,5q
26.26Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia125,060,053,015-0,12+1,5114,5q
28.14Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria124,559,152,515-0,11+1,4113,0q
29.43Huber, DanielDaniel HuberAustria125,060,052,5150,000,0112,5q
29.39Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria124,559,151,515-0,15+1,9112,5q
31.48Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia122,555,552,515-0,33+4,2112,2q
32.35Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria124,559,153,0150,01-0,1112,0q
33.41Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria124,058,251,015-0,20+2,5117,7q
34.30Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia121,553,752,015-0,44+5,6117,3q
35.52Fettner, ManuelManuel FettnerAustria122,555,552,015-0,29+3,7117,2q
36.37Aigner, ClemensClemens AignerAustria124,559,152,5150,05-0,5117,1q
36.28Siegel, DavidDavid SiegelNiemcy121,052,852,015-0,50+6,3117,1q
38.36Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy124,559,152,5150,07-0,7110,9q
39.31Wolny, JakubJakub WolnyPolska121,052,852,015-0,41+5,2110,0q
40.25Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja124,559,151,0150,04-0,4109,7q
41.21Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy119,550,152,015-0,55+6,9109,0q
42.13Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja121,553,751,015-0,31+3,9108,6q
43.24Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy121,052,849,515-0,18+2,3104,6q
44.29Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia118,548,350,515-0,44+5,6104,4q
45.5Wank, AndreasAndreas WankNiemcy120,551,948,515-0,31+3,9104,3q
46.17Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy120,051,051,015-0,10+1,3103,3q
47.11Insam, AlexAlex InsamWłochy117,546,550,015-0,52+6,6103,1q
48.12Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy118,548,349,515-0,37+4,7102,5q
49.20Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada118,047,451,015-0,30+3,8102,2q
50.22Learoyd, JonathanJonathan LearoydFrancja117,546,551,015-0,31+3,9101,4q
51.49Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria120,551,946,015-0,26+3,3101,2nq
52.3Baer, MoritzMoritz BaerNiemcy119,550,151,0150,07-0,7100,4nq
53.18Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy119,049,251,0150,07-0,799,5nq
54.19Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia119,550,149,5150,05-0,599,1nq
55.7Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia117,045,651,015-0,19+2,499,0nq
56.16Nazarow, MichaiłMichaił NazarowRosja118,047,450,5150,07-0,797,2nq
57.23Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria116,544,749,515-0,16+2,096,2nq
58.33Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia115,042,051,015-0,18+2,395,3nq
59.27Nousiainen, EetuEetu NousiainenFinlandia115,042,049,515-0,27+3,494,9nq
60.10Aigro, ArttiArtti AigroEstonia112,537,549,015-0,45+5,792,2nq
61.9Bresadola, DavideDavide BresadolaWłochy113,539,348,015-0,37+4,892,1nq
62.1Fuchs, TimTim FuchsNiemcy112,537,549,515-0,15+1,988,9nq
63.4Hamann, MartinMartin HamannNiemcy112,036,649,515-0,13+1,687,7nq
63.2Hoffmann, FelixFelix HoffmannNiemcy112,036,649,515-0,13+1,687,7nq
65.6Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja109,532,146,515-0,10+1,379,9nq
66.8İpcioğlu, Fatih ArdaFatih Arda İpcioğluTurcja107,528,548,015-0,26+3,379,8nq
67.15Muminow, SabirżanSabirżan MuminowKazachstan102,519,547,5150,11-1,165,9nq

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Japonia Taku TakeuchivsNiemcy Pius Paschke
2Słowenia Domen PrevcvsPolska Piotr Żyła
3Bułgaria Władimir ZografskivsNorwegia Daniel-André Tande
4Austria Daniel HubervsJaponia Ryōyū Kobayashi
5Austria Michael HayböckvsSłowenia Tilen Bartol
6Norwegia Halvor Egner GranerudvsNiemcy Stephan Leyhe
7Austria Gregor SchlierenzauervsPolska Maciej Kot
8Szwajcaria Gregor DeschwandenvsRosja Dienis Korniłow
9Słowenia Žiga JelarvsAustria Stefan Kraft
10Austria Manuel FettnervsSłowenia Timi Zajc
11Austria Clemens AignervsNiemcy Andreas Wellinger
12Niemcy David SiegelvsNorwegia Anders Fannemel
13Niemcy Constantin SchmidvsNiemcy Karl Geiger
14Polska Jakub WolnyvsNiemcy Markus Eisenbichler
15Francja Vincent Descombes SevoievsNorwegia Andreas Stjernen
16Czechy Roman KoudelkavsSłowenia Peter Prevc
17Rosja Jewgienij KlimowvsSłowenia Anže Semenič
18Czechy Vojtěch ŠtursavsSłowenia Jernej Damjan
19Finlandia Antti AaltovsNorwegia Robert Johansson
20Niemcy Andreas WankvsPolska Kamil Stoch
21Włochy Sebastian ColloredovsJaponia Junshirō Kobayashi
22Włochy Alex InsamvsNiemcy Richard Freitag
23Czechy Čestmír KožíšekvsPolska Stefan Hula
24Kanada Mackenzie Boyd-ClowesvsPolska Dawid Kubacki
25Francja Jonathan LearoydvsNorwegia Johann André Forfang

Konkurs

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[7].

Poz.Nr
pary
Nr
st.
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokBWiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg206Stoch, KamilKamil StochPolska135,515+1,5137,4139,516+1,9146,0283,4
Silver medal icon.svg224Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy132,015+3,0131,1137,016+6,6144,7275,8
Bronze medal icon.svg1214Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia132,515+2,8131,3136,516+2,7138,9270,2
4.215Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia137,015-1,9135,2131,516+6,8134,0269,2
5.521Bartol, TilenTilen BartolSłowenia136,015-0,3136,0133,516+2,1132,9268,9
6.1511Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia132,015+1,3128,4137,516+0,8140,3268,7
7.1313Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy136,015-2,1133,7133,516+3,7134,5268,2
8.1610Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia129,015+8,5130,2138,016-3,7136,7266,9
9.251Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia124,015+8,5119,2138,516+2,9144,2263,4
10.620Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy130,515+3,0128,4137,516-5,1134,9263,3
11.1115Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy125,515+6,3121,7138,016-0,9139,5261,2
12.242Kubacki, DawidDawid KubackiPolska126,515+10,0126,2133,516+3,7134,5260,7
13.188Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia126,015+6,3120,6138,016-0,7138,7259,3
14.1412Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy128,515+1,8122,1136,516+0,3136,0258,1
15.323Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia120,515+10,9114,3139,016-0,1142,1256,4
16.631*Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia132,015-0,8124,8132,016+4,3130,9255,7
17.197Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia123,515+8,0116,8132,016+5,6133,7250,5
18.719*Kot, MaciejMaciej KotPolska129,0150,0121,2133,016-1,6127,8249,0
19.732Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria129,515+3,4125,5127,516+4,2122,2247,7
20.530*Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria125,015+5,6119,1130,016+3,2126,2245,3
21.934Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia125,515+4,7119,1124,016+7,8119,5238,6
22.1016Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia118,515+5,8105,1134,016+1,1132,3237,4
23.126Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia124,515+2,8114,4126,516+6,1122,8237,2
24.1338*Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy128,515-1,6118,7124,016+6,4117,6236,3
25.224Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska122,515+6,1113,1126,016+6,3120,6233,7
26.1742Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja119,515+8,2109,3130,016+1,1124,1233,4
27.233Hula, StefanStefan HulaPolska119,515+9,0110,1126,016+8,8123,1233,2
28.1237*Siegel, DavidDavid SiegelNiemcy126,515+2,3119,0123,516+3,2112,5231,5
29.422Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia121,515+10,2115,9121,016+10,9115,2231,1
30.833Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria121,515+2,9107,6129,516+1,0122,6230,2
31.917Kraft, StefanStefan KraftAustria122,515+9,4117,4NQ117,4
32.2045Wank, AndreasAndreas WankNiemcy125,015+2,3115,8NQ115,8
33.1439Wolny, JakubJakub WolnyPolska127,515+0,1113,6NQ113,6
34.179Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia120,515+5,9108,8NQ108,8
35.1136Aigner, ClemensClemens AignerAustria118,515+7,3108,1NQ108,1
36.2348Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy119,515+5,7106,8NQ106,8
37.1641Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy118,015+6,4104,8NQ104,8
38.2146Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy121,015-1,4101,9NQ101,9
39.818Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja117,515+4,8101,3NQ101,3
40.2247Insam, AlexAlex InsamWłochy119,515-0,4100,7NQ100,7
41.227Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia115,015+7,799,7NQ99,7
42.328Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria114,515+9,998,0NQ98,0
43.2449Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada112,515+10,497,9NQ97,9
44.1540Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja118,015-0,197,3NQ97,3
45.125Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy112,515+7,596,0NQ96,0
46.2550Learoyd, JonathanJonathan LearoydFrancja113,015+7,795,6NQ95,6
47.1035Fettner, ManuelManuel FettnerAustria113,015+6,794,6NQ94,6
48.429Huber, DanielDaniel HuberAustria109,515+12,092,6NQ92,6
49.1944Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia110,015+8,090,5NQ90,5
50.1843Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy102,015+5,370,9NQ70,9
* – szczęśliwi przegrani z I serii

Innsbruck

Kwalifikacje

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[8].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.62Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia131,079,856,0060,32+10,1145,9q
2.66Stoch, KamilKamil StochPolska127,573,556,0050,45+13,3142,8q
3.67Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy125,069,055,505-0,08+17,9142,4q
4.58Kubacki, DawidDawid KubackiPolska129,577,155,5070,02+8,4141,0q
5.63Kraft, StefanStefan KraftAustria127,072,653,506-0,14+14,2140,3q
6.59Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy127,072,654,0060,17+11,4138,0q
7.64Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia128,074,454,0060,51+8,5136,9q
8.53Hula, StefanStefan HulaPolska129,076,255,0080,14+3,1134,3q
9.45Bartol, TilenTilen BartolSłowenia130,078,054,5080,32+1,6134,1q
10.57Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia128,575,355,5080,13+1,6134,0q
11.61Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia123,566,354,0060,10+12,0132,3q
12.55Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy129,577,154,0080,38+1,1132,2q
12.52Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy127,072,655,008-0,03+4,6132,2q
14.65Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy124,067,254,5060,38+9,6131,3q
14.41Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria128,074,455,0080,28+1,9131,3q
16.50Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia128,575,349,5080,02+4,1128,9q
16.43Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia127,072,655,0080,36+1,3128,9q
18.38Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy124,568,153,508-0,14+5,7127,3q
19.60Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia121,061,852,5060,08+12,1126,4q
20.51Kot, MaciejMaciej KotPolska123,065,453,008-0,35+7,9126,3q
21.56Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia125,569,952,5080,13+3,2125,6q
22.37Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria121,061,852,508-0,67+11,2125,5q
22.32Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia124,067,254,0080,00+4,3125,5q
24.47Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia125,069,054,0080,29+1,8124,8q
25.30Wolny, JakubJakub WolnyPolska122,063,653,008-0,19+6,2122,8q
26.49Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia123,566,352,5080,09+3,5122,3q
27.48Fettner, ManuelManuel FettnerAustria123,065,452,5080,05+3,9121,8q
27.44Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy123,566,353,0080,21+2,5121,8q
29.39Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia121,061,852,008-0,226,6120,4q
30.46Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria122,063,648,508-0,26+7,0119,1q
30.34Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia127,072,654,5081,45-8,0119,1q
32.12Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy126,070,852,5081,02-4,3119,0q
33.24Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy124,568,149,0080,34+1,4118,5q
34.42Huber, DanielDaniel HuberAustria120,560,952,008-0,01+4,4117,3q
35.20Dežman, NejcNejc DežmanSłowenia123,065,452,5080,65-1,2116,7q
36.5Wohlgenannt, UlrichUlrich WohlgenanntAustria125,069,054,0090,77-6,5116,5q
37.35Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia120,060,052,0080,05+3,9115,9q
38.18Pilch, TomaszTomasz PilchPolska119,559,151,008-0,09+5,2115,3q
39.54Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska118,056,451,008-0,28+7,2114,6q
40.33Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja125,069,046,5080,66-1,3114,2q
41.36Aigner, ClemensClemens AignerAustria116,553,751,008-0,46+9,0113,7q
42.1Leitner, ClemensClemens LeitnerAustria126,070,851,5091,04-8,8113,5q
43.3Altenburger, FlorianFlorian AltenburgerAustria122,063,652,5090,40-3,4112,7q
44.2Lackner, ThomasThomas LacknerAustria121,061,852,5090,35-3,0104,4q
45.10Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy116,052,851,008-0,27+7,1110,9q
46.25Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia120,560,950,0080,52-0,1110,8q
47.13Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia121,061,852,5080,96-3,8110,5q
48.23Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria118,056,450,5080,15+3,0109,9q
49.4Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustria121,061,852,5090,53-4,5109,8q
50.40Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria114,550,149,508-0,57+10,1109,7q
50.28Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia119,058,249,0080,21+2,5109,7nq
52.11Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy119,058,250,5080,50+0,1108,8nq
53.31Poppinger, ManuelManuel PoppingerAustria116,553,749,508-0,08+5,1108,3nq
54.19Insam, AlexAlex InsamWłochy117,054,650,0080,20+2,6107,2nq
55.22Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy114,550,150,008-0,12+5,5105,6nq
56.7Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada113,047,449,508-0,35+7,9104,8nq
57.8Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia112,045,648,508-0,31+7,5101,6nq
58.27Nousiainen, EetuEetu NousiainenFinlandia113,047,449,5080,06+3,8100,7nq
59.15Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria112,045,649,508-0,06+4,9100,0nq
60.21Nazarow, MichaiłMichaił NazarowRosja112,045,648,008-0,12+5,599,1nq
61.6Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja112,546,547,5080,27+2,096,0nq
62.26Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja109,040,248,0080,07+3,791,9nq
63.17Aigro, ArttiArtti AigroEstonia107,537,547,008-0,27+7,191,6nq
64.14Muminow, SabirżanSabirżan MuminowKazachstan106,034,847,5080,24+2,384,6nq
29Rhoads, WilliamWilliam RhoadsStany ZjednoczoneDNS
16Bickner, KevinKevin BicknerStany ZjednoczoneDNS
9Glasder, MichaelMichael GlasderStany ZjednoczoneDNS

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Słowenia Peter PrevcvsPolska Jakub Wolny
2Austria Manuel FettnervsNorwegia Halvor Egner Granerud
3Niemcy Pius PaschkevsSłowenia Žiga Jelar
4Słowenia Timi ZajcvsAustria Gregor Schlierenzauer
5Szwajcaria Simon AmmannvsNorwegia Robert Johansson
6Japonia Noriaki KasaivsPolska Maciej Kot
7Włochy Sebastian ColloredovsNorwegia Anders Fannemel
8Czechy Vojtěch ŠtursavsNiemcy Constantin Schmid
9Austria Daniel HubervsJaponia Taku Takeuchi
10Słowenia Nejc DežmanvsNorwegia Andreas Stjernen
11Austria Ulrich WohlgenanntvsAustria Michael Hayböck
12Japonia Ryōyū KobayashivsNiemcy Andreas Wellinger
13Polska Tomasz PilchvsNiemcy Stephan Leyhe
14Polska Piotr ŻyłavsNiemcy Karl Geiger
15Rosja Dienis KorniłowvsNorwegia Johann André Forfang
16Austria Clemens AignervsSłowenia Jernej Damjan
17Austria Clemens LeitnervsSłowenia Tilen Bartol
18Austria Florian AltenburgervsPolska Stefan Hula
19Austria Thomas LacknervsNorwegia Daniel-André Tande
20Czechy Čestmír KožíšekvsNiemcy Markus Eisenbichler
21Słowenia Domen PrevcvsAustria Stefan Kraft
22Finlandia Jarkko MäättävsPolska Dawid Kubacki
23Szwajcaria Killian PeiervsNiemcy Richard Freitag
24Austria Markus SchiffnervsPolska Kamil Stoch
25Szwajcaria Gregor DeschwandenvsJaponia Junshirō Kobayashi

Konkurs

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[9].

Poz.Nr
pary
Nr
st.
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokBWiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg242Stoch, KamilKamil StochPolska130,06-3,4138,2128,56-0,9131,9270,1
Silver medal icon.svg197Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia129,57-4,3130,1125,061,5125,5255,6
Bronze medal icon.svg1214Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy133,08-5,6127,3126,06-0,6126,2253,5
4.1016Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia125,08-5,1117,9127,06-3,9123,2241,1
5.1610Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia127,07-4,4128,0120,06-0,6111,9239,9
6.251Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia123,06-1,5124,0121,56+0,7115,4239,4
7.521Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia124,58+0,4122,5123,06-4,1114,8237,3
8.206Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy128,57-4,0130,1117,06+1,9106,0236,1
9.1313Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy123,57+0,4125,0119,06-0,6110,1235,1
10.1115Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria123,58-0,8119,5122,56-2,3115,2234,7
11.188Hula, StefanStefan HulaPolska123,57-5,6119,5122,06-5,0112,1231,6
12.1412Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy125,57-4,4123,3118,06-0,1107,3230,6
13.620*Kot, MaciejMaciej KotPolska127,08-5,8120,8121,56-7,4108,3229,1
14.1439*Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska122,07+0,2120,1119,06-1,4108,3228,4
15.125Wolny, JakubJakub WolnyPolska124,58-3,0119,6119,06-4,7105,5225,1
16.719Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia118,07+2,4114,1119,06+0,6109,3223,4
17.429Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia118,58-0,8109,0122,06-3,6114,0223,0
18.631Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia125,08-1,1122,9112,56+0,297,2220,1
19.1511Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia121,57-1,9117,1116,06-1,6102,2219,3
20.224Kubacki, DawidDawid KubackiPolska122,07-3,4117,0116,06-1,4101,9218,9
21.917Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia113,57+6,8109,4118,06-1,2105,7215,1
21.224Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia118,58-4,0104,8119,56-1,3110,3215,1
23.126*Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia119,08+3,8114,5111,56+3,397,5212,0
24.215Kraft, StefanStefan KraftAustria118,07+0,3112,0112,56+2,898,3210,3
25.1035*Dežman, NejcNejc DežmanSłowenia126,08-8,7116,6111,06+0,293,0209,6
26.818Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy112,07+2,8101,7117,06-2,4103,2204,9
27.323Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia114,08+2,2100,9116,06-2,7101,1202,0
28.2348*Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria120,07-4,9111,9108,56+0,489,2201,1
29.1742Leitner, ClemensClemens LeitnerAustria117,57-2,2107,1108,06+0,486,3193,4
30.233Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy130,07-1,5113,8DNS113,8
31.1237Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia119,08+0,7110,9NQ110,9
32.530Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria120,08+2,4109,4NQ109,4
33.1641Aigner, ClemensClemens AignerAustria118,07-3,2108,0NQ108,0
34.732Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy115,07+2,7107,5NQ107,5
35.2449Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustria116,57-2,2106,8NQ106,8
36.179Bartol, TilenTilen BartolSłowenia115,07+1,1106,4NQ106,4
37.422Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria117,08+0,9106,0NQ106,0
38.2550Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria114,56-3,2105,0NQ105,0
39.1540Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja116,07-3,5103,1NQ103,1
40.934Huber, DanielDaniel HuberAustria113,07+2,3103,0NQ103,0
41.2045Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy115,07-1,9102,9NQ102,9
42.1338Pilch, TomaszTomasz PilchPolska116,57-5,8102,7NQ102,7
43.1944Lackner, ThomasThomas LacknerAustria113,57-1,4100,7NQ100,7
44.2146Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia112,07-0,799,2NQ99,2
45.1136Wohlgenannt, UlrichUlrich WohlgenanntAustria114,08-1,897,9NQ97,9
46.1843Altenburger, FlorianFlorian AltenburgerAustria107,07+2,891,2NQ91,2
47.227Fettner, ManuelManuel FettnerAustria109,08+0,990,6NQ90,6
48.2247Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia104,57+2,086,4NQ86,4
49.328Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy99,58+11,181,2NQ81,2
50.833Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy98,07-1,270,0NQ70,0
* – szczęśliwi przegrani z I serii

Bischofshofen

Kwalifikacje

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[10].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokPunktyBelkaWiatrSumaUwagi
SkokStyl(m/s)Pkt
1.56Kubacki, DawidDawid KubackiPolska136,079,856,012-0,164,1139,9q
2.60Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia135,078,056,0120,00+2,3136,3q
3.45Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria136,079,850,513-0,28+3,2133,5q
4.61Kraft, StefanStefan KraftAustria134,076,256,0120,16+0,8133,0q
5.65Stoch, KamilKamil StochPolska130,069,055,512-0,49+7,8132,3q
6.55Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia134,076,252,513-0,29+3,3132,0q
7.30Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia135,078,055,0130,21-2,0131,0q
8.64Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy130,069,055,512-0,34+6,1130,6q
9.59Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy131,070,854,512-0,24+5,0130,3q
10.57Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia131,070,854,512-0,22+4,8130,1q
11.46Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia134,577,154,5130,19-1,8129,8q
12.58Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia128,566,353,512-0,33+6,0125,8q
13.48Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia127,564,554,013-0,56+6,3124,8q
14.51Hula, StefanStefan HulaPolska128,065,454,013-0,46+5,2124,6q
15.29Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja131,571,754,0130,19-1,8123,9q
16.53Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska128,065,453,013-0,37+4,2122,6q
17.54Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy128,065,454,013-0,18+2,0121,4q
18.23Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia128,065,453,013-0,10+1,1119,5q
19.38Huber, DanielDaniel HuberAustria127,564,552,013-0,19+2,2118,7q
20.49Kot, MaciejMaciej KotPolska125,560,952,513-0,42+4,8118,2q
21.63Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia125,560,953,012-0,15+4,0117,9q
22.47Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia125,060,052,513-0,45+5,1117,6q
23.46Fettner, ManuelManuel FettnerAustria125,560,952,013-0,37+4,2117,1q
24.43Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria126,061,852,513-0,21+2,4116,7q
25.33Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia126,061,853,513-0,03+0,3115,6q
26.50Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy124,559,151,513-0,36+4,1114,7q
27.24Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria125,560,952,513-0,09+1,0114,4q
28.35Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria125,060,053,513-0,06+0,7114,2q
29.52Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia125,060,049,513-0,39+4,4113,9q
30.34Aigner, ClemensClemens AignerAustria125,060,052,513-0,11+1,2113,7q
31.62Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia124,058,252,512-0,04+2,8113,5q
32.15Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy124,559,152,513-0,14+1,6113,2q
33.36Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy124,559,152,5130,02-0,2111,4q
34.41Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia121,553,751,513-0,32+3,6108,8q
35.39Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia122,054,651,013-0,27+3,6108,7q
35.5Bickner, KevinKevin BicknerStany Zjednoczone121,553,751,013-0,35+4,0108,7q
37.10Insam, AlexAlex InsamWłochy121,052,851,013-0,36+4,1107,9q
38.40Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia121,052,850,513-0,32+3,6106,9q
39.32Wolny, JakubJakub WolnyPolska122,054,651,513-0,03+0,3106,4q
40.28Poppinger, ManuelManuel PoppingerAustria122,555,549,513-0,09+1,0106,0q
41.20Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja121,553,751,013-0,09+1,0105,7q
42.19Pilch, TomaszTomasz PilchPolska120,551,951,013-0,18+2,0104,9q
43.4Tollinger, EliasElias TollingerAustria118,047,451,513-0,42+4,8103,7q
44.13Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada117,546,550,513-0,37+4,2101,2q
45.3Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustria117,546,550,013-0,38+4,3100,8q
46.11Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy117,546,549,513-0,41+4,6100,6q
47.42Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy118,047,449,513-0,31+3,5100,4q
48.21Leitner, ClemensClemens LeitnerAustria117,546,549,513-0,10+1,197,1q
49.8Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia114,541,149,513-0,55+6,296,8q
50.18Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja117,546,547,013-0,26+2,996,4q
51.1Steiner, MaximilianMaximilian SteinerAustria115,042,049,513-0,42+4,896,3nq
52.26Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia117,045,649,013-0,12+1,496,0nq
53.37Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria117,045,649,513-0,07+0,895,9nq
54.6Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria114,541,148,513-0,35+4,093,6nq
55.9Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia111,535,748,013-0,46+5,288,9nq
56.7Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy109,532,148,013-0,41+4,684,7nq
57.16Nazarow, MichaiłMichaił NazarowRosja110,533,948,013-0,08+0,982,8nq
58.25Nousiainen, EetuEetu NousiainenFinlandia109,031,248,013-0,27+3,182,3nq
59.27Rhoads, WilliamWilliam RhoadsStany Zjednoczone110,533,946,013-0,13+1,581,4nq
60.17Aigro, ArttiArtti AigroEstonia110,033,046,013-0,09+1,080,0nq
61.14Muminow, SabirżanSabirżan MuminowKazachstan107,027,647,513-0,23+2,677,7nq
62.44Bartol, TilenTilen BartolSłowenia109,031,243,513-0,23+2,677,3nq
63.2Rupitsch, MarkusMarkus RupitschAustria102,018,646,513-0,34+3,868,9nq
64.22Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy101,517,746,513-0,17+1,966,1nq
-12Glasder, MichaelMichael GlasderStany ZjednoczoneDSQ

Zestawienie par

Legenda

     Zwycięzca pary

     Szczęśliwy przegrany (lucky loser) – zawodnik przegrał rywalizację w parze, ale awansował do serii finałowej

NumerZawodnik 1vsZawodnik 2
1Niemcy Stephan LeyhevsJaponia Noriaki Kasai
2Szwajcaria Killian PeiervsAustria Michael Hayböck
3Austria Gregor SchlierenzauervsAustria Manuel Fettner
4Norwegia Andreas StjernenvsNorwegia Halvor Egner Granerud
5Austria Clemens AignervsNorwegia Daniel-André Tande
6Japonia Junshirō KobayashivsPolska Maciej Kot
7Włochy Sebastian ColloredovsAustria Daniel Huber
8Niemcy Constantin SchmidvsSłowenia Domen Prevc
9Słowenia Anže SemeničvsNiemcy Karl Geiger
10Słowenia Timi ZajcvsPolska Piotr Żyła
11Stany Zjednoczone Kevin BicknervsRosja Dienis Korniłow
12Włochy Alex InsamvsPolska Stefan Hula
13Japonia Taku TakeuchivsSłowenia Peter Prevc
14Polska Jakub WolnyvsNorwegia Anders Fannemel
15Austria Manuel PoppingervsJaponia Ryōyū Kobayashi
16Rosja Dmitrij WasiljewvsSłowenia Jernej Damjan
17Polska Tomasz PilchvsNiemcy Markus Eisenbichler
18Austria Elias TollingervsNiemcy Andreas Wellinger
19Kanada Mackenzie Boyd-ClowesvsSłowenia Žiga Jelar
20Austria Markus SchiffnervsNorwegia Robert Johansson
21Czechy Čestmír KožíšekvsPolska Kamil Stoch
22Niemcy Pius PaschkevsAustria Stefan Kraft
23Austria Clemens LeitnervsSzwajcaria Simon Ammann
24Japonia Kento SakuyamavsNorwegia Johann André Forfang
25Rosja Aleksiej RomaszowvsPolska Dawid Kubacki

Konkurs

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[11].

Poz.Nr
pary
Nr
st.
ZawodnikReprezentacja1. skok2. skokSuma
SkokBWiatrNotaSkokBWiatrNota
Gold medal icon.svg215Stoch, KamilKamil StochPolska132,5102,8133,8137,0122,2141,8275,6
Silver medal icon.svg1412Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia130,0105,8128,8139,0121,4143,6272,4
Bronze medal icon.svg188Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy129,010+3,5128,8139,512+0,7144,8270,5
4.224Kraft, StefanStefan KraftAustria130,510+4,0130,4135,512+2,3138,2268,6
5.206Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia127,010+5,9123,5140,012+2,7144,7268,2
6.429Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia129,510+3,7125,8138,512+0,1141,4267,2
7.631Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia126,510+2,7118,9134,512+2,4136,5255,4
8.1313Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia127,510+5,7124,7131,512+1,9129,1253,8
9.251Kubacki, DawidDawid KubackiPolska132,010+2,2131,3127,511+2,5122,0253,3
10.179Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy126,510+4,2120,9129,012+2,4123,6244,5
11.224Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria124,510+3,2115,8130,512+2,9128,3244,1
12.521Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia124,510+4,8116,9130,012+2,7125,7242,6
13.242Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia125,010+3,2115,7128,012+3,3123,7239,4
14.1214Hula, StefanStefan HulaPolska123,510+3,7113,5126,012+3,7119,5233,0
15.833Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy126,510+1,1117,8123,512+3,2113,0230,8
16.917Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy127,010+0,2117,8123,512+3,7112,5230,3
17.1610Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia122,510+5,4112,9124,512+5,4117,0229,9
18.233Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria122,510+2,2108,2125,512+4,9118,3226,5
19.126Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy124,510+0,5112,1122,512+1,8110,3222,4
20.1511Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia120,010+4,8106,8125,012+2,2114,7221,5
21.197Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia117,510+4,2106,8127,012+3,6120,2221,4
21.1540*Poppinger, ManuelManuel PoppingerAustria121,010+2,6106,4125,012+2,5115,0221,4
23.1016*Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska121,010+1,4105,2125,512+4,1115,5220,7
24.323Fettner, ManuelManuel FettnerAustria120,510+4,0106,4124,012+3,3114,0220,4
25.934*Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia124,510+0,8112,4121,512+4,2107,9220,3
26.1136Bickner, KevinKevin BicknerStany Zjednoczone120,510+3,3105,2126,012+0,7115,0220,2
27.1035Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia126,010+1,4116,2118,512+3,3102,1218,3
28.227*Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria119,510+3,3104,4123,512+2,5111,8216,2
29.818*Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia122,510+2,4107,4114,012+3,792,4199,8
30.732Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy114,510+2,993,5117,012+3,398,9192,4
31.530Aigner, ClemensClemens AignerAustria119,010+3,4103,6NQ103,6
32.432Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia119,010+4,2103,4NQ103,4
33.328Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria118,010+4,1102,5NQ102,5
34.1742Pilch, TomaszTomasz PilchPolska116,510+4,098,7NQ98,7
35.1338Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia116,010+4,697,9NQ97,9
36.1115Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja115,010+3,194,6NQ94,6
37.1237Insam, AlexAlex InsamWłochy114,010+4,393,5NQ93,5
38.2247Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy114,510+2,993,0NQ93,0
39.1944Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada113,010+3,291,1NQ91,1
39.2146Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy113,510+4,391,1NQ91,1
41.620Kot, MaciejMaciej KotPolska113,510+2,090,3NQ90,3
42.2045Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustria109,510+5,485,5NQ85,5
43.2449Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia111,510+1,285,4NQ85,4
44.2348Leitner, ClemensClemens LeitnerAustria110,510+3,385,2NQ85,2
45.1843Tollinger, EliasElias TollingerAustria110,010+3,484,9NQ84,9
46.1641Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja102,510+5,069,0NQ69,0
47.719Huber, DanielDaniel HuberAustria102,010+1,566,6NQ66,6
48.125Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia97,510+4,261,2NQ61,2
49.2550Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja99,510+0,961,0NQ61,0
50.1439Wolny, JakubJakub WolnyPolska97,510+6,258,7NQ58,7
* – szczęśliwi przegrani z I serii

Klasyfikacja 66. Turnieju Czterech Skoczni

PozycjaZawodnikReprezentacjaPunkty zdobyte w konkursachSuma punktówStrata
1234
Gold medal icon.svgStoch, KamilKamil StochPolska279,71.283,41.270,11.275,51.1108,8
Silver medal icon.svgWellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy254,010.261,211.253,53270,53.1039,269,6
Bronze medal icon.svgFannemel, AndersAnders FannemelNorwegia255,37.270,23.223,416.272,42.1021,387,5
4.Kobayashi, JunshirōJunshirō KobayashiJaponia257,16.269,24.239,46.255,47.1021,187,7
5.Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia253,411.250,517.237,37.268,25.1009,499,4
6.Kubacki, DawidDawid KubackiPolska270,13.260,712.218,920.253,39.1003,0105,8
7.Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy255,19.258,114.236,18.244,510.993,8115,0
8.Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia237,720.256,415.255,62.242,612.992,3116,5
9.Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia255,37.263,49.219,319.239,413.977,4131,4
10.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia241,714.259,313.239,95.229,917.974,1134,7
11.Geiger, KarlKarl GeigerNiemcy241,117.268,27.230,612.230,316.970,2138,6
12.Hula, StefanStefan HulaPolska259,25.233,227.231,611.233,014.954,0154,8
12.Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy233,224.263,310.235,19.222,419.954,0154,8
14.Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria224,027.245,320.234,710.244,111.948,1160,7
15.Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska231,725.233,725.228,414.220,723.914,5194,3
16.Zajc, TimiTimi ZajcSłowenia224,826.237,422.223,017.218,327.903,5205,3
17.Jelar, ŽigaŽiga JelarSłowenia240,119.238,621.202,027.221,421.902,1206,7
18.Schmid, ConstantinConstantin SchmidNiemcy220,128.236,324.204,926.230,815.892,1216,7
19.Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia110,431.268,76.241,14.267,26.887,4221,4
20.Kraft, StefanStefan KraftAustria262,84.117,431.210,324.268,64.859,1249,7
21.Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia87,641.266,98.212,023.253,88.820,3288,5
22.Kobayashi, RyōyūRyōyū KobayashiJaponia252,412.231,129.110,931.221,520.815,9292,9
23.Kot, MaciejMaciej KotPolska243,315.249,018.229,113.90,341.811,7297,1
24.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner GranerudNorwegia235,123.255,716.215,121.103,432.809,3299,5
25.Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia236,521.237,223.215,121.97,935.786,7322,1
26.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria246,013.247,719.106,037.102,533.702,2406,6
27.Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy275,52.275,82.113,030.DNS665,1443,7
28.Bartol, TilenTilen BartolSłowenia241,716.268,95.106,436.NQ617,0491,8
29.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria240,418.NQ109,432.226,518.576,3532,5
30.Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria235,422.230,230.105,038.NQ570,6538,2
31.Fettner, ManuelManuel FettnerAustria94,839.94,647.90,647.220,424.500,4608,4
32.Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria81,343.NQ201,128.216,228.498,6610,2
33.Aigner, ClemensClemens AignerAustria99,336.108,135.108,033.103,631.419,0689,8
34.Semenič, AnžeAnže SemeničSłowenia83,542.108,834.DNS220,325.412,6696,2
35.Kožíšek, ČestmírČestmír KožíšekCzechy104,032.106,836.102,941.91,139.404,8704,0
36.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochyNQ101,938.107,534.192,430.401,8707,0
37.Prevc, DomenDomen PrevcSłoweniaDNS99,741.99,244.199,829.398,7710,1
38.Wolny, JakubJakub WolnyPolskaNQ113,633.225,115.58,750.397,4711,4
39.Paschke, PiusPius PaschkeNiemcy100,035.96,045.81,249.93,038.370,2738,6
40.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia69,446.NQ220,118.61,248.350,7758,1
41.Siegel, DavidDavid SiegelNiemcy98,437.231,528.DNS329,9778,9
42.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy209,630.104,837.NQDNS314,4794,4
43.Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja77,544.233,426.NQDNS310,9797,9
44.Learoyd, JonathanJonathan LearoydFrancja211,729.95,646.DNS307,3801,5
45.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosjaNQ101,339.103,139.94,636.299,0809,8
46.Insam, AlexAlex InsamWłochy98,637.100,740.NQ93,537.292,8816,0
47.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada102,834.97,943.NQ91,139.291,8817,0
48.Leitner, ClemensClemens LeitnerAustriaDNS193,429.85,244.278,6830,2
49.Huber, DanielDaniel HuberAustriaDSQ92,648.103,040.66,647.262,2846,6
50.Poppinger, ManuelManuel PoppingerAustriaDNSNQ221,421.221,4887,4
51.Bickner, KevinKevin BicknerUSADNS220,226.220,2888,6
52.Wank, AndreasAndreas WankNiemcy103,133.115,832.DNS218,9889,9
53.Dežman, NejcNejc DežmanSłoweniaDNS209,625.DNS209,6899,2
54.Štursa, VojtěchVojtěch ŠtursaCzechy67,047.70,950.70,050.NQ207,9900,9
55.Pilch, TomaszTomasz PilchPolskaDNS102,742.98,734.201,4907,4
56.Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustriaDNS106,835.85,542.192,3916,5
57.Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia93,640.90,549.NQ184,1924,7
58.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja70,745.97,344.DNS168,0940,8
59.Lackner, ThomasThomas LacknerAustriaDNS100,743.DNS100,71008,1
60.Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgariaNQ98,042.NQ98,01010,8
61.Wohlgenannt, UlrichUlrich WohlgenanntAustriaDNS97,945.DNS97,91010,9
62.Altenburger, FlorianFlorian AltenburgerAustriaDNS91,246.DNS91,21017,6
63.Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandiaNQ86,448.NQ86,41022,4
64.Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponiaNQ85,444.85,41023,4
65.Tollinger, EliasElias TollingerAustriaDNS84,945.84,91023,9
66.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosjaNQNQ69,046.69,01039,8
67.Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosjaDNSNQ61,049.61,01047,8

Klasyfikacja Pucharu Świata i Pucharu Narodów po zakończeniu turnieju

Dzięki zdobyciu maksymalnej liczby punktów w 66. Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch, został liderem klasyfikacji indywidualnej (723 punkty). Z pierwszego miejsca na drugie spadł Richard Freitag (711 punktów), natomiast na trzeciej pozycji plasował się drugi w turnieju Andreas Wellinger (142 punktów straty do Stocha). Liczba zawodników klasyfikowanych zwiększyła się z 48 do 54.

Po zakończeniu turnieju na czele klasyfikacji Pucharu Narodów utrzymała się reprezentacja Niemiec, a ich przewaga nad drugimi w zestawieniu Norwegami zmalała do 35 punktów. Lista reprezentacji klasyfikowanych w Pucharze Narodów przed turniejem powiększyła się o zespół Włoch.

Poniższe tabele przedstawiają klasyfikację Pucharu Świata i Pucharu Narodów w sezonie 2017/2018 po przeprowadzeniu 11 konkursów indywidualnych (siedmiu przed Turniejem Czterech Skoczni i tych przeprowadzonych w jego ramach) oraz trzech drużynowych[12][13].

Składy reprezentacji

Poniższa tabela zawiera składy reprezentacji, które potwierdziły udział w 66. Turnieju Czterech Skoczni. W nawiasie obok nazwy kraju podana została liczba zawodników z poszczególnych państw, którzy przynajmniej raz zostali zgłoszeni do serii kwalifikacyjnej. W tabeli przedstawiono także wyniki zajmowane przez zawodników we wszystkich czterech konkursach.

ZawodnikData urodzeniaMiejsce w 65. TCS[14]Starty w 66. TCSŹródło
OberstdorfGarmisch-
Partenkirchen
InnsbruckBischofshofen
 Austria[15][16] (12)
Clemens Aigner2 lutego 199356.36.35.33.31.[17]
Florian Altenburger2 listopada 199337.46[18]
Manuel Fettner17 czerwca 19855.39.47.47.24.[19]
Michael Hayböck5 marca 199119.27.20.10.11.[20]
Daniel Huber2 stycznia 199361.DSQ48.40.47.[21]
Stefan Kraft13 maja 19936.4.31.24.4.[22]
Thomas Lackner9 kwietnia 199343.[23]
Clemens Leitner7 listopada 199829.44.[24]
Manuel Poppinger19 maja 1989q21.[25]
Markus Schiffner5 czerwca 199221.35.42.[26]
Gregor Schlierenzauer7 stycznia 199013.19.37.33.[27]
Ulrich Wohlgenannt1 sierpnia 199445.[28]
 Bułgaria[29] (1)
Władimir Zografski14 lipca 199352.q42.qq[30]
 Czechy[31] (4)
Roman Koudelka9 lipca 198930.30.37.q[32]
Čestmír Kožíšek9 listopada 199132.36.41.39.[33]
Viktor Polášek18 lipca 1997qq[34]
Vojtěch Štursa3 sierpnia 199538.47.50.qq[35]
 Estonia[29] (1)
Artti Aigro29 sierpnia 1999qqqq[36]
 Finlandia[37] (3)
Antti Aalto2 kwietnia 199553.40.49.qq[38]
Eetu Nousiainen29 kwietnia 1997DSQqqq[39]
Jarkko Määttä28 grudnia 199433.qq48.q[40]
 Francja[41] (2)
Vincent Descombes Sevoie27 grudnia 198513.45.44.[42]
Jonathan Learoyd3 listopada 200029.46.[43]
 Japonia[29] (6)
Daiki Itō27 grudnia 198525.[44]
Noriaki Kasai6 czerwca 197229.46.q18.48.[45]
Junshirō Kobayashi11 czerwca 19916.5.6.7.[46]
Ryōyū Kobayashi8 listopada 199643.12.22.31.20.[47]
Kento Sakuyama3 lipca 199058.qqq44.[48]
Taku Takeuchi20 maja 198734.21.23.21.35.[49]
 Kanada[29] (1)
Mackenzie Boyd-Clowes13 lipca 199140.34.43.q39.[50]
 Kazachstan[29] (1)
Sabirżan Muminow16 kwietnia 1994dsqqqq[51]
 Niemcy[52] (13)
Moritz Baer16 maja 1997qq[53]
Markus Eisenbichler3 kwietnia 19917.9.14.8.10.[54]
Richard Freitag14 sierpnia 199111.2.2.30.[55]
Tim Fuchs3 sierpnia 1997qq[56]
Karl Geiger11 lutego 199318.17.7.12.16.[57]
Martin Hamann10 kwietnia 1997DSQq[58]
Felix Hoffmann14 października 1997qq[59]
Stephan Leyhe5 stycznia 19928.23.10.9.19.[60]
Pius Paschke20 maja 199048.35.45.49.38.[61]
Constantin Schmid27 listopada 199951.28.24.26.15.[62]
David Siegel28 sierpnia 199638.28.[63]
Andreas Wellinger28 sierpnia 199522.10.11.3.3.[64]
Andreas Wank18 lutego 198836.33.32.[65]
 Norwegia[66] (6)
Anders Fannemel13 maja 199128.7.3.16.2.[67]
Johann André Forfang4 lipca 199528.7.9.19.13.[68]
Halvor Egner Granerud29 maja 199632.23.16.21.32.[69]
Robert Johansson23 marca 199026.11.17.7.5.[70]
Andreas Stjernen30 lipca 198810.31.6.4.6.[71]
Daniel-André Tande24 stycznia 19943.20.15.2.12.[72]
 Polska[73] (7)
Stefan Hula29 września 198620.5.27.11.14.[74]
Maciej Kot9 czerwca 19914.15.18.13.41.[75]
Dawid Kubacki12 marca 199015.3.12.20.9.[76]
Tomasz Pilch20 października 200042.34.[77]
Kamil Stoch25 maja 19871.1.1.1.1.[78]
Jakub Wolny15 maja 1995q33.15.50.[79]
Piotr Żyła16 stycznia 19872.25.25.14.23.[80]
 Rosja[81] (5)
Jewgienij Klimow3 lutego 199412.44.26.q[82]
Dienis Korniłow17 sierpnia 198641.q39.39.36.[83]
Michaił Nazarow14 października 1994qqqq[84]
Aleksiej Romaszow29 kwietnia 1992qq49[85]
Dmitrij Wasiljew26 grudnia 1979qq46[86]
 Słowenia[16][87] (8)
Tilen Bartol17 kwietnia 199716.5.36.q[88]
Jernej Damjan28 maja 198327.14.13.5.17.[89]
Nejc Dežman7 grudnia 199225.[90]
Žiga Jelar22 października 199719.21.27.21.[91]
Domen Prevc4 czerwca 19999.41.44.29.[92]
Peter Prevc20 września 199214.41.8.23.8.[93]
Anže Semenič1 sierpnia 199347.42.34.25.[94]
Jurij Tepeš14 lutego 198923.q[95]
Timi Zajc26 kwietnia 200026.22.17.27.[96]
 Stany Zjednoczone[16] (3)
Kevin Bickner23 września 199645.26.[97]
Michael Glasder27 marca 198955.DSQ[98]
William Rhoads8 czerwca 199558.q[99]
 Szwajcaria[29] (3)
Simon Ammann25 czerwca 198144.18.q32.18[100]
Gregor Deschwanden27 lutego 199122.30.38q[101]
Killian Peier28 marca 199543.q28.28.[102]
 Turcja[29] (1)
Fatih Arda İpcioğlu28 września 1997qq[103]
 Włochy[104] (3)
Davide Bresadola10 września 1988qq[105]
Sebastian Colloredo9 września 198753.q38.34.30.[106]
Alex Insam19 grudnia 199765.37.40.q37.[107]

Legenda:

DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie;
dsq – zawodnik zdyskwalifikowany w kwalifikacjach;
dns – zawodnik nie wystartował w kwalifikacjach;
q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji, bądź nie został sklasyfikowany albo nie wystartował w poprzedniej edycji.

Uwagi

  1. a b Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  2. a b Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.

Przypisy

  1. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018 po konkursie w Engelbergu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23].
  2. Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów 2017/2018 po konkursie w Engelbergu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-23].
  3. Fisskijumping.com – Encyklopedia – System KO (pol.). berkutschi.com. [dostęp 2017-01-18].
  4. 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-29].
  5. 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-30].
  6. 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-02].
  7. 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-02].
  8. 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-04].
  9. 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-04].
  10. 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Large Hill KO Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-05].
  11. 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
  12. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018 po konkursie w Bischofshofen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
  13. Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów 2017/2018 po konkursie w Bischofshofen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-06].
  14. FIS Ski Jumping World Cup presented by Viessmann – 2016/2017 – Vierschanzentournee Standing. fis-ski.com, 2017-01-06. [dostęp 2017-12-24].
  15. Dominik Formela: Poppinger opuści inaugurację TCS (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
  16. a b c FIS SKI JUMPING WORLD CUP PRESENTED BY VIESSMANN – 13th World Cup Competition – Innsbruck (AUT) – Large Hill KO – Start List Training & Qualification (ang. • niem.). medias4.fis-ski.com, 2017-12-28. [dostęp 2017-12-31].
  17. AIGNER Clemens – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  18. ALTENBURGER Florian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  19. FETTNER Manuel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  20. HAYBOECK Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  21. HUBER Daniel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  22. KRAFT Stefan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  23. LACKNER Thomas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  24. LEITNER Clemens – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  25. POPPINGER Manuel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  26. SCHIFFNER Markus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  27. SCHLIERENZAUER Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  28. WOHLGENANNT Ulrich – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  29. a b c d e f g FIS SKI JUMPING WORLD CUP PRESENTED BY VIESSMANN – 11th World Cup Competition – Oberstdorf (AUT) – Large Hill KO – Start List Training & Qualification (ang. • niem.). medias4.fis-ski.com, 2017-12-28. [dostęp 2017-12-31].
  30. ZOGRAFSKI Vladimir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  31. Turné čtyř můstků přichází, český tým na něj vyrazí ve složení Koudelka, Kožíšek a Śtursa (cz.). czech-ski.com, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
  32. KOUDELKA Roman – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  33. KOZISEK Cestmir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  34. POLASEK Viktor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  35. STURSA Vojtech – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  36. AIGRO Artti – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  37. Adrian Dworakowski: Bez Ahonena w TCS (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
  38. AALTO Antti – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  39. NOUSIAINEN Eetu – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  40. MAEAETTAE Jarkko – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  41. Tournée des 4 Tremplins : les sélections (fr.). ffs.fr, 2017-12-26. [dostęp 2017-12-27].
  42. DESCOMBES SEVOIE Vincent – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  43. LEAROYD Jonathan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  44. ITO Daiki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  45. KASAI Noriaki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  46. KOBAYASHI Junshiro – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  47. KOBAYASHI Ryoyu – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  48. SAKUYAMA Kento – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  49. TAKEUCHI Taku – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  50. BOYD-CLOWES Mackenzie – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  51. MUMINOV Sabirzhan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  52. Dominik Formela: Dwunastu Niemców pewnych startu w Oberstdorfie i Ga-Pa (pol.). skijumping.pl, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
  53. BAER Moritz – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  54. EISENBICHLER Markus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  55. FREITAG Richard – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  56. FUCHS Tim – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  57. GEIGER Karl – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  58. Biographie, fis-ski.com [dostęp 2017-12-27] (ang.).url
  59. HOFFMANN Felix – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  60. LEYHE Stephan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  61. PASCHKE Pius – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  62. SCHMID Constantin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  63. SIEGEL David – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  64. WELLINGER Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  65. WANK Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  66. Adam Bucholz: Szóstka Norwegów na 66. Turniej Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-21. [dostęp 2017-12-24].
  67. FANNEMEL Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  68. FORFANG Johann Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  69. GRANERUD Halvor Egner – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  70. JOHANSSON Robert – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  71. STJERNEN Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  72. TANDE Daniel Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  73. Tadeusz Mieczyński: Tylko sześciu Polaków na niemiecką część 66. Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-22. [dostęp 2017-12-24].
  74. HULA Stefan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  75. KOT Maciej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  76. KUBACKI Dawid – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  77. PILCH Tomasz – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  78. STOCH Kamil – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  79. WOLNY Jakub – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  80. ZYLA Piotr – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  81. Турне четырех трамплинов»: кто представляет Россию (ros. • ang.). rsaski.ru, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27].
  82. KLIMOV Evgeniy – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  83. KORNILOV Denis – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  84. NAZAROV Mikhail – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  85. ROMASHOV Alexey – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  86. VASSILIEV Dimitry – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  87. Piotr Bąk: Skład Słowenii na niemiecką część Turnieju Czterech Skoczni (pol.). skijumping.pl, 2017-12-22. [dostęp 2017-12-24].
  88. BARTOL Tilen – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  89. DAMJAN Jernej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  90. DEZMAN Nejc – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  91. JELAR Ziga – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  92. PREVC Domen – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  93. PREVC Peter – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  94. SEMENIC Anze – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  95. TEPES Jurij – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  96. ZAJC Timi – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-24].
  97. BICKNER Kevin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  98. GLASDER Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  99. RHOADS William – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2018-01-03].
  100. AMMANN Simon – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  101. DESCHWANDEN Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  102. PEIER Kilian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  103. IPCIOGLU Fatih Arda – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-31].
  104. Bresadola, Colloredo e Insam al via del Quattro Trampolini. Si comincia con le qualificazioni di Oberstdorf (wł.). fisi.org, 2017-12-27. [dostęp 2017-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-28)].
  105. BRESADOLA Davide – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  106. COLLOREDO Sebastian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].
  107. INSAM Alex – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-12-27].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Schattenberg20061230.jpg
Skijumping in Oberstdorf, Germany. Four-Hills-Tournament 2006/07
Bergisel-N.jpg
Autor: Veit Mueller, Licencja: CC-BY-SA-3.0
View of Bergisel ski jumping hill in Innsbruck (Austria) from the North
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Vierschanzentournee logo.png
Logo of the Four Hills Tournament (aka Vierschanzentournee).
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map Europe; Political with state boundaries; Lambert azimuthal equal-area projection
Paul-Ausserleitner-Schanze.JPG
Autor: junafani, Licencja: CC BY-SA 3.0
Paul-Ausserleitner-Schanze in Bischofshofen, Austria.
Olympiaschanze Garmisch-Partenkirchen 2009-05-10.jpg
Autor: Allie_Caulfield, Licencja: CC BY 2.0
Olympiaschanze in Garmisch-Partenkirchen, Germany