69. Turniej Czterech Skoczni

69. Turniej Czterech Skoczni
2019/20202021/2022
Data29 grudnia 2020 –
6 stycznia 2021
Miejsce rozpoczęciaNiemcy Oberstdorf
Miejsce zakończeniaAustria Bischofshofen
OrganizatorOberstdorf
Ga-Pa
Innsbruck
Bischofshofen
Liczba konkurencji4
Liczba reprezentacji16
Zwycięzcy
I miejscePolska Kamil Stoch
II miejsceNiemcy Karl Geiger
III miejscePolska Dawid Kubacki
Strona internetowa

69. Turniej Czterech Skoczni (niem. 69. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, która rozgrywana jest w sezonie 2020/2021 na skoczniach w Niemczech i Austrii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Turniej rozpoczął się 28 grudnia 2020 roku kwalifikacjami do pierwszego konkursu indywidualnego, który rozegrany został dzień później w Oberstdorfie. 1 stycznia 2021 odbędzie się konkurs w Garmisch-Partenkirchen. 3 stycznia zawody odbędą się w Innsbrucku, natomiast 6 stycznia zawody przeniosą się do Bischofshofen, gdzie odbędzie się finał turnieju.

Kwalifikacje w Oberstdorfie, które zostały rozegrane 28 grudnia 2020 odbyły się bez udziału polskich skoczków z powodu wykrycia u Klemensa Murańki wirusa SARS-CoV-2. Później jednak, gdy kolejne dwa wykonane testy miały wynik negatywny, do startu w zawodach dopuszczono wszystkich 62 skoczków zgłoszonych do konkursu i zrezygnowano z rywalizacji w systemie KO[1][2].

Po pierwszym konkursie prowadził Niemiec Karl Geiger, drugi był Polak Kamil Stoch, a na trzecim miejscu plasował się Norweg Marius Lindvik.

Drugi konkurs wygrał Dawid Kubacki, wyprzedzając Halvora Egnera Graneruda i Piotra Żyłę.

Na podium konkursu w Innsbrucku, będącego trzecim konkursem w rywalizacji Turnieju Czterech Skoczni znów znalazło się dwóch Polaków: był to zwycięzca konkursu Kamil Stoch i Dawid Kubacki, zajmujący trzecią pozycję. Drugie miejsce zajął Słoweniec Anže Lanišek. Po tym triumfie Kamil Stoch wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Turnieju.

W Bischofshofen wygrał Kamil Stoch, miejsce drugie zajął Marius Lindvik, a trzecie - Karl Geiger.

Skocznie

Konkursy Turnieju Czterech Skoczni zostały rozegrane – jak co roku – na czterech położonych niedaleko siebie (ale w dwóch krajach) obiektach: dwóch w Niemczech, tj. w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, oraz na dwóch w Austrii, tj. w Innsbrucku i Bischofshofen. Wszystkie cztery obiekty to duże skocznie – punkt konstrukcyjny skoczni w Oberstdorfie i Innsbrucku usytuowany jest na 120. metrze, a obiektów w Bischofshofen i Garmisch-Partenkirchen – na 125. metrze.

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni 2020/2021 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni
Schattenberg20061230.jpgSchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK-120HS-137143,5 mNorwegia Sigurd Pettersen29.12.2003
Olympiaschanze Garmisch-Partenkirchen 2009-05-10.jpgGroße OlympiaschanzeNiemcy Garmisch
Partenkirchen
K-125HS-142144,0 mPolska Dawid Kubacki01.01.2021
Bergisel-N.jpgBergiselAustria InnsbruckK-120HS-128138,0 mAustria Michael Hayböck04.01.2015
Paul-Ausserleitner-Schanze.JPGPaul-Ausserleitner-SchanzeAustria BischofshofenK-125HS-142145,0 mPolska Dawid Kubacki06.01.2019

Podsumowanie

Lp.DataMiejscowośćHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsceLider po konkursie
1.29 grudnia 2020Niemcy OberstdorfHS137nocnyNiemcy Karl GeigerPolska Kamil StochNorwegia Marius LindvikNiemcy Karl Geiger
2.1 stycznia 2021Niemcy Garmisch-PartenkirchenHS142Polska Dawid KubackiNorwegia Halvor Egner GranerudPolska Piotr ŻyłaNorwegia Halvor Egner Granerud
3.3 stycznia 2021Austria InnsbruckHS128Polska Kamil StochSłowenia Anže LanišekPolska Dawid KubackiPolska Kamil Stoch
4.6 stycznia 2021Austria BischofshofenHS142nocnyPolska Kamil StochNorwegia Marius LindvikNiemcy Karl GeigerPolska Kamil Stoch
69. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaPolska Kamil StochNiemcy Karl GeigerPolska Dawid Kubacki

Wyniki

Oberstdorf

Kwalifikacje (anulowane) (28.12.2020)

MZawodnikReprezentacjaSkok 1Wynik punktowy
1.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria128,5 m134,9
2.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia122,0 m123,8
3.Prevc, CeneCene Prevc Słowenia122,0 m123,5
4.Huber, DanielDaniel Huber Austria127,5 m123,3
5.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia122,5 m122,5
6.Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia126,0 m121,2
7.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia121,5 m118,3
8.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia121,5 m118,2
9.Bresadola, GiovanniGiovanni Bresadola Włochy119,0 m117,0
10.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria122,0 m115,7
...

Konkurs główny (29.12.2020)

Opracowano na podstawie:[3]

MZawodnikReprezentacjaSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy127,0 m136,5 m291,1
2.Stoch, KamilKamil Stoch Polska125,0 m132,5 m288,3
3.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia126,5 m135,5 m285,2
4.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia122,0 m131,0 m280,1
5.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy118,0 m142,0 m274,3
6.Kraft, StefanStefan Kraft Austria126,5 m125,0 m273,6
7.Stękała, AndrzejAndrzej Stękała Polska123,0 m136,5 m273,3
8.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria130,0 m127,0 m273,0
9.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia120,5 m135,5 m270,1
10.Jelar, ŽigaŽiga Jelar Słowenia128,0 m124,0 m269,8
11.Hörl, JanJan Hörl Austria129,0 m123,5 m266,7
12.Prevc, DomenDomen Prevc Słowenia129,0 m126,5 m266,2
13.Huber, DanielDaniel Huber Austria121,0 m127,5 m265,4
14.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia123,0 m128,0 m265,2
15.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska122,0 m126,5 m264,3
16.Satō, KeiichiKeiichi Satō Japonia125,0 m123,0 m263,8
17.Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia123,0 m129,5 m261,4
18.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia122,5 m124,0 m260,7
19.Prevc, CeneCene Prevc Słowenia125,0 m128,5 m260,0
20.Nakamura, NaokiNaoki Nakamura Japonia125,0 m128,0 m259,0
21.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska119,5 m129,0 m256,7
22.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia124,0 m127,0 m254,8
23.Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia124,0 m128,5 m254,0
24.Lackner, ThomasThomas Lackner Austria124,5 m128,0 m251,5
25.Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy123,5 m126,0 m249,5
26.Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja126,5 m118,5 m245,4
27.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria121,0 m123,5 m245,0
28.Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia122,0 m122,5 m243,3
29.Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria126,0 m119,0 m243,0
30.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska122,0 m120,5 m238,3
31.Kytösaho, NikoNiko Kytösaho Finlandia121,0 mNQ119,4
32.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria122,0 m119,0
33.Pavlovčič, BorBor Pavlovčič Słowenia117,5 m118,8
Paschke, PiusPius Paschke Niemcy116,5 m
35.Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia118,0 m118,6
36.Schmid, ConstantinConstantin Schmid Niemcy117,0 m118,2
37.Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow Rosja118,0 m114,6
38.Siegel, DavidDavid Siegel Niemcy118,0 m114,1
39.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia115,5 m113,3
40.Aigro, ArttiArtti Aigro Estonia120,0 m113,1
41.Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy118,5 m113,0
42.Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria118,5 m112,7
43.Hamann, MartinMartin Hamann Niemcy114,0 m112,4
44.Kot, MaciejMaciej Kot Polska118,5 m112,0
45.Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska117,0 m111,5
46.Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy115,0 m108,5
47.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada115,5 m108,3
48.Baer, MoritzMoritz Baer Niemcy114,5 m108,0
Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria112,5 m
50.Eriksen, Sander VossanSander Vossan Eriksen Norwegia111,5 m103,5
51.Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek Czechy111,0 m101,4
52.Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy111,0 m99,7
53.Roth, LucaLuca Roth Niemcy110,0 m99,5
54.Peter, DominikDominik Peter Szwajcaria110,5 m97,3
55.Foubert, ValentinValentin Foubert Francja110,5 m96,8
56.Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy107,5 m94,7
57.Märkl, KilianKilian Märkl Niemcy108,0 m94,5
58.Soukup, MatthewMatthew Soukup Kanada109,5 m92,3
59.Contamine, MathisMathis Contamine Francja105,0 m91,0
60.Bresadola, GiovanniGiovanni Bresadola Włochy107,0 m86,2
61.Mańkow, IljaIlja Mańkow Rosja105,5 m83,6
62.Larson, CaseyCasey Larson Stany Zjednoczone97,0 m69,7

Garmisch-Partenkirchen

Konkurs główny (1.01.2021)

Opracowano na podstawie:[4]

MZawodnikReprezentacjaSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska139,0 m144,0 m282,1
2.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia137,0 m136,0 m274,9
3.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska129,5 m137,0 m260,4
4.Stoch, KamilKamil Stoch Polska135,0 m132,0 m260,0
5.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy131,0 m138,0 m259,9
6.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria130,0 m136,5 m257,7
7.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy137,5 m134,0 m257,2
Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia133,5 m132,0 m
9.Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia128,5 m139,0 m256,2
10.Stękała, AndrzejAndrzej Stękała Polska133,5 m133,0 m253,7
11.Hamann, MartinMartin Hamann Niemcy128,5 m135,5 m251,7
12.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia138,5 m135,0 m250,7
13.Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia129,5 m139,0 m249,1
14.Huber, DanielDaniel Huber Austria132,0 m133,0 m246,6
15.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia126,0 m133,5 m244,4
16.Paschke, PiusPius Paschke Niemcy127,5 m127,0 m238,9
17.Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia128,5 m131,0 m237,9
18.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia124,5 m127,5 m237,5
19.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria128,0 m129,5 m236,7
20.Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow Rosja128,0 m129,5 m236,3
21.Hörl, JanJan Hörl Austria126,5 m130,0 m235,3
22.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska130,5 m126,0 m232,0
23.Lackner, ThomasThomas Lackner Austria126,5 m130,0 m231,5
Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada125,5 m126,0 m
25.Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia127,5 m123,0 m227,0
26.Satō, KeiichiKeiichi Satō Japonia127,5 m123,0 m226,7
27.Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy129,0 m126,0 m226,4
28.Kraft, StefanStefan Kraft Austria132,5 m124,0 m226,1
29.Prevc, CeneCene Prevc Słowenia122,0 m123,5 m223,3
30.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia121,5 m122,0 m211,9
31.Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria122,5 mNQ111,9
32.Nakamura, NaokiNaoki Nakamura Japonia128,5 m108,5
33.Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria123,0 m108,4
34.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria122,0 m108,3
35.Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska125,0 m108,2
Kot, MaciejMaciej Kot Polska126,5 m
37.Prevc, DomenDomen Prevc Słowenia122,0 m107,2
38.Aigro, ArttiArtti Aigro Estonia124,0 m104,9
39.Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy123,0 m104,1
40.Jelar, ŽigaŽiga Jelar Słowenia122,0 m103,7
41.Eriksen, Sander VossanSander Vossan Eriksen Norwegia117,5 m100,4
42.Peter, DominikDominik Peter Szwajcaria120,0 m97,8
43.Baer, MoritzMoritz Baer Niemcy116,5 m97,5
44.Pavlovčič, BorBor Pavlovčič Słowenia118,0 m95,7
45.Siegel, DavidDavid Siegel Niemcy117,5 m93,5
46.Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy116,0 m92,9
47.Schmid, ConstantinConstantin Schmid Niemcy114,5 m91,0
48.Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek Czechy112,0 m89,4
49.Kytösaho, NikoNiko Kytösaho Finlandia112,0 m89,2
50.Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja79,0 m6,9

Innsbruck

Konkurs główny (3.01.2021)

Opracowano na podstawie:[5]

MZawodnikReprezentacjaSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Stoch, KamilKamil Stoch Polska127,5 m130,0 m261,6
2.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia127,5 m123,5 m249,6
3.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska126,0 m127,0 m248,3
4.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska126,5 m124,5 m246,2
5.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia126,5 m130,0 m245,6
6.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy120,5 m128,5 m245,0
7.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia132,0 m123,0 m244,3
8.Kraft, StefanStefan Kraft Austria121,0 m127,0 m243,5
9.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria127,5 m123,0 m242,5
10.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria124,5 m126,5 m240,6
...

Bischofshofen

Konkurs główny (6.01.2021)

Opracowano na podstawie:[6]

MZawodnikReprezentacjaSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Stoch, KamilKamil Stoch Polska139,0 m140,0 m300,7
2.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia137,0 m140,5 m280,4
3.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy138,0 m133,5 m277,3
4.Kraft, StefanStefan Kraft Austria132,0 m137,0 m275,9
5.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia130,5 m139,0 m274,8
6.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria133,5 m137,5 m274,6
7.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska134,0 m136,5 m273,9
8.Stękała, AndrzejAndrzej Stękała Polska135,0 m133,0 m272,2
9.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia133,0 m135,0 m270,5
10.Huber, DanielDaniel Huber Austria134,0 m132,5 m268,9
...

Klasyfikacja końcowa

Opracowano na podstawie:[7]

MZawodnikReprezentacjaPunkty zdobyte w konkursachWynik punktowy
29.12.01.01.03.01.06.01.
Gold medal icon.svgStoch, KamilKamil Stoch Polska288,32.260,04.261,61.300,71.1110,6
Silver medal icon.svgGeiger, KarlKarl Geiger Niemcy291,11.259,95.234,216.277,33.1062,5
Bronze medal icon.svgKubacki, DawidDawid Kubacki Polska264,315.282,11.248,33.263,115.1057,8
4.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia280,14.274,92.234,315.268,112.1057,4
5.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska256,721.260,43.246,24.273,97.1037,2
6.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia265,214.257,27.244,37.265,814.1032,5
Stękała, AndrzejAndrzej Stękała Polska273,37.253,710.233,318.272,28.
8.Kraft, StefanStefan Kraft Austria273,66.226,128.243,58.275,94.1019,1
9.Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia261,417.249,113.239,411.268,112.1018,0
10.Huber, DanielDaniel Huber Austria265,413.246,614.233,818.268,910.1014,7
11.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria273,08.257,76.231,022.241,822.1003,5
12.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia254,822.244,415.235,214.268,511.1002,9
13.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia260,718.211,930.245,65.270,59.988,7
14.Satō, KeiichiKeiichi Satō Japonia263,816.226,726.231,820.262,716.985,0
15.Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia254,023.227,025.224,127.247,319.952,4
16.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy274,35.257,27.245,06.108,835.885,3
17.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia113,339.237,518.238,212.274,85.863,8
18.Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia243,328.237,917.113,534.261,917.856,6
19.Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia118,635.256,29.226,525.229,226.830,5
20.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria245,027.236,719.240,610.108,036.830,3
21.Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow Rosja114,637.236,320.224,226.244,421.819,5
22.Lackner, ThomasThomas Lackner Austria251,524.231,523.223,028.104,139.810,1
23.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia270,19.250,712.249,62.NQ770,4
24.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria108,048.108,334.242,59.274,66.733,4
25.Jelar, ŽigaŽiga Jelar Słowenia269,810.103,740.113,135.228,427.715,0
26.Prevc, CeneCene Prevc Słowenia260,019.223,329.228,423.NQ711,7
27.Freund, SeverinSeverin Freund Niemcy249,525.104,139.112,636.244,820.711,0
28.Hamann, MartinMartin Hamann Niemcy112,443.251,711.235,413.106,237.705,7
29.Prevc, DomenDomen Prevc Słowenia266,212.107,237.221,030.105,338.699,7
30.Paschke, PiusPius Paschke Niemcy118,833.238,916.111,837.226,029.695,5
31.Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł Polska111,545.108,235.232,919.231,925.684,5
32.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska238,330.232,022.99,641.111,232.681,1
33.Hörl, JanJan Hörl Austria266,711.235,321.97,042.599,0
34.Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja245,426.6,950.88,347.237,223.577,8
35.Schmid, ConstantinConstantin Schmid Niemcy118,036.91,047.102,139.260,418.571,5
36.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia285,23.280,42.565,6
37.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada108,347.231,523.222,829.NQ562,6
38.Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria112,742.108,433.107,838.233,324.562,2
39.Kytösaho, NikoNiko Kytösaho Finlandia119,431.89,249.231,721.109,133.549,4
40.Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria243,029.111,931.92,646.98,344.545,8
...

Przypisy

  1. Dominik Formela: Reprezentacja Polski wykluczona z zawodów w Oberstdorfie!. skijumping.pl, 2020-12-28. [dostęp 2020-12-29].
  2. Adam Bucholz: TCS w Oberstdorfie: Polscy skoczkowie wystartują w konkursie! (lista startowa). skijumping.pl, 2020-12-28. [dostęp 2020-12-29].
  3. 9th World Cup Competition Oberstdorf (GER) Men Large Hill Individual Official Results (ang.). fis-ski.com, 2020-12-29. [dostęp 2021-01-05].
  4. 10th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) Men Large Hill KO (ang.). fis-ski.com, 2021-01-01. [dostęp 2021-01-05].
  5. 11th World Cup Competition Innsbruck (AUT) Men Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com, 2021-01-03. [dostęp 2021-01-05].
  6. 12th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) Men Large Hill KO Official Results (ang.). fis-ski.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-06].
  7. VIERSCHANZENTOURNEE STANDINGS (ang.). fis-ski.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-06].

Media użyte na tej stronie

Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Schattenberg20061230.jpg
Skijumping in Oberstdorf, Germany. Four-Hills-Tournament 2006/07
Paul-Ausserleitner-Schanze.JPG
Autor: junafani, Licencja: CC BY-SA 3.0
Paul-Ausserleitner-Schanze in Bischofshofen, Austria.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Vierschanzentournee logo.png
Logo of the Four Hills Tournament (aka Vierschanzentournee).
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Alps location map.png
Autor: Lencer, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Location map of the Alps
Bergisel-N.jpg
Autor: Veit Mueller, Licencja: CC-BY-SA-3.0
View of Bergisel ski jumping hill in Innsbruck (Austria) from the North
Olympiaschanze Garmisch-Partenkirchen 2009-05-10.jpg
Autor: Allie_Caulfield, Licencja: CC BY 2.0
Olympiaschanze in Garmisch-Partenkirchen, Germany