70. Turniej Czterech Skoczni

70. Turniej Czterech Skoczni
2020/20212022/2023
Data29 grudnia 2021 –
6 stycznia 2022
Miejsce rozpoczęciaNiemcy Oberstdorf
Miejsce zakończeniaAustria Bischofshofen
OrganizatorOberstdorf
Ga-Pa
Innsbruck
Bischofshofen
Liczba konkurencji4
Liczba zawodników64
Liczba reprezentacji15
Zwycięzcy
I miejsceRyōyū Kobayashi
II miejsceMarius Lindvik
III miejsceHalvor Egner Granerud
Strona internetowa

70. Turniej Czterech Skoczni (niem. 70. Vierschanzentournee) – edycja Turnieju Czterech Skoczni, która rozegrana została w ramach sezonu 2021/2022 Pucharu Świata na skoczniach w Niemczech i Austrii.

Przebieg zawodów

Turniej rozpoczął się 29 grudnia 2021 zawodami w niemieckim Oberstdorfie. Zwyciężył w nich Japończyk Ryōyū Kobayashi, bezpośrednio wyprzedzając reprezentantów Norwegii – Halvora Egnera Graneruda i Roberta Johannsona[1]. W drugich zawodach, 1 stycznia 2022 w Garmisch-Partenkirchen, Kobayashi ponownie zwyciężył, drugie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler, a trzecie – Słoweniec Lovro Kos[2].

W kolejnych dniach turniej przeniósł się na austriackie skocznie. W Innsbrucku przeprowadzono kwalifikacje do zawodów, jednak sam konkurs został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru. W zamian zorganizowano dodatkowe zawody w Bischofshofen 5 stycznia. Zwyciężył w nich ponownie Kobayashi przed Norwegami – Mariusem Lindvikiem i Granerudem. W drugim konkursie w Bischofshofen, 6 stycznia 2022, pierwsze miejsce zajął Austriak Daniel Huber, drugie – Granerud, a trzecie – Niemiec Karl Geiger[3][4][5].

Zwycięzca turnieju z sezonu 2020/2021, Kamil Stoch, po odpadnięciu w pierwszej serii w obu niemieckich konkursach oraz w kwalifikacjach do konkursu w Innsbrucku, został wycofany z dalszych zawodów[6][7].

W klasyfikacji generalnej 70. Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył Ryōyū Kobayashi, 2. pozycję zajął Marius Lindvik, a na 3. miejscu znalazł się Halvor Egner Granerud. Sklasyfikowanych zostało 64 skoczków reprezentujących 15 krajów[8].

Wyniki

Oberstdorf

Źródło:[1]

Konkurs główny (29.12.2021)

MZawodnikReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
1.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia128,5 m143,6141,0 m158,4302,0
2.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia132,0 m147,6133,0 m151,6299,2
3.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia135,5 m152,2131,0 m146,4298,6
4.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia129,5 m144,7137,5 m151,6296,3
5.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy131,5 m145,7131,0 m150,2295,9
6.Kos, LovroLovro Kos Słowenia126,5 m143,1139,5 m146,4289,5
7.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy129,5 m133,8132,5 m147,3281,1
8.Huber, DanielDaniel Huber Austria129,0 m137,3126,5 m131,7269,0
9.Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy124,5 m134,0125,0 m132,8266,8
10.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria129,0 m136,3122,5 m126,3262,6
...

Garmisch-Partenkirchen

Źródło:[2]

Konkurs główny (1.01.2022)

MZawodnikReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
1.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia143,0 m148,8135,5 m142,4291,2
2.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy141,0 m145,8143,5 m145,2291,0
3.Kos, LovroLovro Kos Słowenia135,5 m138,4138,0 m147,6286,0
4.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia138,0 m141,9138,0 m141,8283,7
5.Hörl, JanJan Hörl Austria134,0 m137,4132,0 m137,5274,9
6.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia132,5 m135,5130,0 m132,4267,9
7.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy130,0 m134,6127,5 m130,4265,0
8.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia128,0 m121,7140,5 m142,5264,2
9.Zajc, TimiTimi Zajc Słowenia137,0 m139,6127,5 m124,5264,1
10.Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy128,0 m127,0136,5 m136,7263,7
...

Bischofshofen

Źródło:[4]

Pierwszy konkurs (5.01.2022)

MZawodnikReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
1.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia137,0 m143,4137,5 m147,9291,3
2.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia137,5 m149,1135,5 m137,5286,6
3.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia135,5 m141,3135,5 m141,1282,4
4.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy133,0 m139,4136,0 m141,4280,8
5.Fettner, ManuelManuel Fettner Austria137,0 m137,2132,5 m135,9273,1
Hörl, JanJan Hörl Austria138,0 m138,5132,5 m134,6
7.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia133,0 m131,5135,0 m138,9270,4
8.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy130,0 m130,1140,5 m140,2270,3
9.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria130,5 m133,0131,5 m134,1267,1
10.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia137,0 m136,3126,5 m126,6262,9
...

Drugi konkurs (6.01.2022)

MZawodnikReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
1.Huber, DanielDaniel Huber Austria136,5 m144,3137,0 m142,5286,8
2.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia136,5 m140,3136,0 m142,1282,4
3.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy140,5 m146,5132,0 m135,4281,9
4.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia139,0 m142,4134,5 m138,7281,1
5.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia133,5 m139,7133,5 m138,1277,8
6.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia133,0 m136,8135,0 m140,9277,7
7.Hörl, JanJan Hörl Austria130,0 m132,4136,0 m142,9275,3
8.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy133,0 m137,3134,0 m137,9275,2
9.Kos, LovroLovro Kos Słowenia132,0 m130,9144,0 m142,7273,6
10.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia126,0 m123,7139,0 m147,8271,5
...

Klasyfikacja końcowa

Źródło:[8]

MZawodnikReprezentacjaPunkty zdobyte w konkursachWynik punktowy
29.12.01.01.05.01.06.01.
1.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia302,01.291,21.291,31.277,85.1162,3
2.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia296,34.283,74.286,62.271,510.1138,1
3.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia299,22.264,28.282,43.282,42.1128,2
4.Geiger, KarlKarl Geiger Niemcy295,95.265,07.280,84.281,93.1123,6
5.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy281,17.291,02.270,38.275,28.1117,6
6.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia298,63.261,213.270,47.277,76.1107,9
7.Kos, LovroLovro Kos Słowenia289,56.286,03.243,925.273,69.1093,0
8.Hörl, JanJan Hörl Austria252,417.274,95.273,15.275,37.1075,7
9.Huber, DanielDaniel Huber Austria269,08.257,116.257,013.286,81.1069,9
10.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia252,816.267,96.262,910.281,14.1064,7
11.Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy266,89.263,710.249,020.242,425.1021,9
12.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria244,722.244,727.251,417.269,111.1009,9
13.Peier, KillianKillian Peier Szwajcaria256,814.261,812.243,526.231,528.993,6
14.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria262,610.245,925.236,829.242,425.987,7
15.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska116,538.262,011.250,118.260,913.889,5
16.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia241,323.257,614.122,537.257,515.878,9
17.Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia261,211.105,844.249,419.260,414.876,8
18.Tschofenig, DanielDaniel Tschofenig Austria246,221.255,618.115,240.254,419.871,4
19.Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja256,615.252,219.124,433.225,230.858,4
20.Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia249,819.116,838.237,328.247,021.850,9
...

Przypisy

  1. a b Oberstdorf (GER) Four Hills Tournament (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2022-01-22].
  2. a b Garmisch-Partenkirchen (GER) Four Hills Tournament (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2022-01-22].
  3. Innsbruck (AUT) Four Hills Tournament (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2022-01-22].
  4. a b Bischofshofen (AUT) Four Hills Tournament (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2022-01-22].
  5. Adam Bucholz: TCS w Innsbrucku: Zawody na Bergisel odwołane, dwa konkursy w Bischofshofen!. skijumping.pl, 2022-01-04. [dostęp 2022-01-22].
  6. Season 2020/2021 Vierschanzentournee Standings (ang.). data.fis-ski.com, 2021-01-06. [dostęp 2022-01-22].
  7. Adam Bucholz: Kamil Stoch wycofany z 70. Turnieju Czterech Skoczni. skijumping.pl, 2022-01-03. [dostęp 2022-01-22].
  8. a b Season 2021/2022 Vierschanzentournee Standings (ang.). data.fis-ski.com, 2022-01-06. [dostęp 2022-01-22].

Media użyte na tej stronie