Abba Achimeir

Abba Achimeir
אב"א אחימאיר
Ilustracja
Abba Achimeir w 1932 roku
Imię i nazwisko urodzeniaAbba Saul Gejsinowicz
Data i miejsce urodzenia2 listopada 1897
Dołgi
Data i miejsce śmierci6 czerwca 1962
Tel Awiw
Przyczyna śmiercizawał mięśnia sercowego

Abba Achimeir, właściwie Abba Saul ben Izaak Gejsinowicz (ur. 2 listopada 1897 w Dołgach, zm. 6 czerwca 1962 w Tel Awiwie) – żydowski dziennikarz, historyk i polityk. Jeden z ideologów syjonizmu rewizjonistycznego. Działacz ruchu rewizjonistycznego i radykalnej organizacji rewizjonistycznej Brit ha-Birjionim.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Abba urodził się w 1897 roku we wsi Dołgi, niedaleko miejscowości Bobrujsk w Imperium Rosyjskim (obecnie terytorium Białorusi). Urodził się w rodzinie żydowskiej jako Abba Saul Gejsinowicz. Od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność ruchu syjonistycznego. Uprosił swoich rodziców, by wysłali go do szkoły do Ziemi Izraela. Dzięki temu w 1912 roku wyjechał do Palestyny, będącej wówczas pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Uczył się w Gimnazjum Herzlija w Tel Awiwie. Gdy w 1914 roku pojechał na wakacje do rodziny do Rosji, wybuchła I wojna światowa. Uniemożliwiło mu to powrót do Palestyny. Został w ten sposób zmuszony do kontynuowania nauki w Rosji. Zaangażował się w działalność ruchu syjonistycznego, i w 1917 roku wziął udział w konferencji syjonistycznej w Piotrogrodzie. Jako członek młodzieżowej organizacji syjonistycznej He-Chaluc przeszedł szkolenie rolnicze w miejscowości Batumi. Po zakończeniu wojny i Rewolucji październikowej, Abba rozpoczął w 1919 roku studia na Uniwersytecie Kijowskim. Jednak okrucieństwa komunistycznych rządów, których był świadkiem, spowodowały, że rok później wyjechał z Rosji. Zmienił wówczas swoje nazwisko na Achimeir (hebr. אב"א אחימאיר; pol. Brat Meira). Oddał w ten sposób cześć swojemu bratu Meirowi, który zginął w czasie pogromu. Kontynuował naukę na Uniwersytecie w Liège i Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1924 roku zdobył stopień naukowy doktora filozofii. Praca doktorancka dotyczyła książki Oswalda Spenglera pod tytułem „Zmierzch Zachodu” (niem. Der Untergang des Abendlandes. Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte)[1].

Działalność w Palestynie

W 1924 roku wyjechał do Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Przez pierwsze cztery lata był zaangażowany w działalność syjonizmu socjalistycznego. Został członkiem lewicowej partii politycznej Achdut ha-Awoda i syjonistycznej organizacji młodzieżowej Hapoel Hacair. Utrzymywał się z pracy jako bibliotekarz w kolonii Zichron Ja’akow, a następnie jako nauczyciel w moszawie Nahalal i kibucu Gewa. Swoje artykuły publikował w gazetach Ha-Arec i Dawar. Ujawnił wówczas po raz pierwszy swoją skłonność do głębokiej krytyki sytuacji w kraju, syjonizmu i ruchu robotniczym. Później skłonność ta stała się jego znakiem rozpoznawczym. Achimeir był pierwszym „rewolucyjnym syjonistą”, który wzywał do buntu przeciwko brytyjskim władzom mandatowym w Palestynie. Jego światopogląd sprowadzał współczesną sytuację polityczną do historii żydowskiej, szczególnie do okresu panowania rzymskiego. Często mówił o sobie i swoich przyjaciołach jako o żydowskich bojownikach walczących o wolność z Brytyjczykami. Brytyjskie władze administracyjne Palestyny nazywał nowoczesnym wcieleniem Cesarstwa rzymskiego[2]. W 1928 roku związał się z Urim Grinbergiem i Jehoszuą Jewinem, którzy prezentowali podobne krytyczne podejście do ideologii i polityki syjonizmu socjalistycznego. Razem założyli Rewizjonistyczny Blok Pracy. Szybko związał się z Ze’ewem Żabotyńskim i został jednym z liderów i głównych ideologów syjonizmu rewizjonistycznego. W tym czasie opublikował osiem artykułów w gazecie Doar Hajom, w których okazał rozwój swoich poglądów nacjonalistycznych[3].

Po arabskich zamieszkach z 1929 roku, utworzył podziemną żydowską organizację samoobrony Brit ha-Birjionim. Była to nacjonalistyczna, skrajnie rewizjonistyczna organizacja, która była przeciwna brytyjskiemu panowaniu w Palestynie. Achimeir okazał się najwybitniejszym pedagogiem obozu rewizjonistycznego. Stworzył silne więzi z młodzieżową organizacją Bejtar i rozwijał nacjonalistyczną i rewizjonistyczną ideologię syjonistyczną. W kilku artykułach i wypowiedziach z tego okresu jest widoczne, że sympatyzował z oraz posługiwał się terminologią włoskich faszystów. Achimeir żałował później okresu życia, w którym okazywał sympatię dla faszystów. Grupa zainicjowała szereg działań protestacyjnych przeciwko Brytyjczykom. Pierwszym wystąpieniem była demonstracja zorganizowana w dniu 9 października 1930 roku w Tel Awiwie przeciwko wizycie brytyjskiego podsekretarza stanu ds. kolonii Drummondowi Shiels. Była to pierwsza widoczna oznaka narastającego niezadowolenia żydowskiej społeczności w Palestynie. Była to pierwsza oznaka rodzącego się żydowskiego buntu przeciwko brytyjskim ograniczeniom osadnictwa i kolonizacji w Ziemi Izraela. Był to także pierwszy raz, kiedy Achimeir został aresztowany. Niektórzy widzą w tej organizacji pierwszą żydowską grupę, która podjęła zbrojną walkę przeciwko Brytyjczykom, kontynuowaną później przez Irgun i Lechi[4]. W 1933 roku grupa Brit ha-Birjionim odwróciła się w swoich poglądach od nazistowskich Niemiec. Wynikało to z faktu wprowadzenia antysemickich ustaw. Achimeir wraz z grupą swoich współtowarzyszy wspiął się w maju tego roku na dachy niemieckich konsulatów w Jerozolimie i Jafie, zrywając z nich flagi państwowe ze swastyką[5]. Zorganizowano także bojkot towarów niemieckich. Achimeir był zagorzałym przeciwnikiem Porozumienia Haavara zawartego między Światową Organizacją Syjonistyczną a niemieckimi władzami w sprawie umożliwienia wyjazdu niemieckich Żydów. Był zdecydowanym krytykiem i przeciwnikiem Chaima Arlosoroffa, który był głównym negocjatorem z Niemcami. Gdy w czerwcu 1933 roku Arlosoroff został zamordowany na plaży w Tel Awiwie[6], brytyjskie władze mandatowe aresztowały Achimeira i jego przyjaciół. Achimeir został oczyszczony z zarzutów, jednak jego przyjaciele zostali skazani za podżeganie do morderstwa. Achimeir pozostał wówczas w więzieniu i przez cztery dni prowadził protestacyjny strajk głodowy. Został następnie skazany za zorganizowanie nielegalnej grupy konspiracyjnej i do sierpnia 1935 roku przebywał w więzieniu w Jerozolimie. Wyroki te położyły kres grupie Brit ha-Birjionim[7]. W sierpniu 1935 roku wyszedł na wolność i udał się w podróż do Polski i Litwy. Odwiedzał lokalne grupy Bejtaru, w których mówił wykłady. Gromadził także przemyślenia i pisał liczne artykuły. Po powrocie do Palestyny, pod koniec 1937 roku opublikował kilka ostrych rewizjonistycznych artykułów w gazecie Hajarden. Doprowadziło to do kolejnego aresztowania i skazania na trzy miesiące więzienia w Akce.

Po proklamacji niepodległości Izraela w 1948 roku, Achimeir został członkiem rady redakcyjnej gazety partyjnej prawicowej partii politycznej Herut. Był także członkiem rady redakcyjnej Encyclopaedia Hebraica, w której publikował ważne artykuły naukowe z dziedziny historii i literatury rosyjskiej pod inicjałami A.Ah. Zmarł na zawał mięśnia sercowego w dniu 6 czerwca 1962 roku w Tel Awiwie.

Znaczenie

Poglądy głoszone przez Achimeira miały głęboki wpływ na kształtowanie się ideologii całego ruchu syjonizmu rewizjonistycznego. Szczególnie silny wpływ wywarł na organizacje paramilitarne Irgun i Lehi, które później rozpoczęły wojnę partyzancką przeciwko Brytyjczykom[8].

Przypisy

  1. Dr. Aba Ahimeir: The man who turned the tide (ang.). W: Beit Aba [on-line]. [dostęp 2012-10-16].
  2. Colin Shindler: The Triumph of Military Zionism: Nationalism and the Origins of the Israeli Right. I.B.Tauris, 2006, s. 154-175.
  3. Colin Shindler: The Triumph of Military Zionism: Nationalism and the Origins of the Israeli Right. I.B.Tauris, 2006, s. 156.
  4. Arie Perliger, Leonard Weinberg: Jewish Self-Defense and Terrorist Groups Prior to the Establishment of the State of Israel: Roots and Traditions (ang.). W: Terrorism Experts [on-line]. [dostęp 2012-10-17].
  5. Zev Golan: Free Jerusalem: Heroes, Heroines and Rogues Who Created the State of Israel. Devora, 2003, s. 53-75.
  6. Jerry Klinger: Who murdered Chaim Arlosoroff? (ang.). W: The Jewish Magazine [on-line]. 2010. [dostęp 2012-10-17].
  7. Edwin Black: The Transfer Agreement: The Dramatic Story of the Pact Between the Third Reich and Jewish Palestine. New York: Macmillan, 1984, s. 157. ISBN 0-7867-0841-7.
  8. Abba Ahimeir: A Brief Biography (ang.). W: SaveIsrael.com [on-line]. [dostęp 2012-10-18].

Media użyte na tej stronie

Zionism-template.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Theodor_HerzlFlag of Israel (pleas avoid use it in an abusive manner) Author: MathKnight Flag-of-Israel(boxed).png
Irgun logo.jpg
Logo of Irgoun. Detail of a photograph of plaque next to location of the Etzel (אצ"ל) headquarters, Suzanne Dellal center, Neve Tzedek, Tel Aviv, Israel.
ABBA ACHIMEIR FOUNDER AND LEADER OF THE "BRIT HABIRYONIM" GROUP IN PALESTINE.D193-074.jpg
ABBA ACHIMEIR FOUNDER AND LEADER OF THE "BRIT HABIRYONIM" GROUP IN PALESTINE.